Spánkový rozvod: Byť, či bdieť?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Spánkový rozvod: Byť, či bdieť?
Obrázok od tonodiaz z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Spánkový rozvod sa stáva aktuálnejším, ide o oddelený spánok partnerov.
  • Jeho cieľom by malo byť skvalitnenie partnerského života (a to aj jednotlivcov, aj celého páru).
  • Pred zavedením oddeleného spánku je kľúčová úprimná komunikácia s vašim partnerom.

Čo znamená spánkový rozvod?

Spánkový rozvod sa v tejto dobe stáva stále populárnejším, a to najmä pre niektoré benefity, ktoré so sebou prináša (samozrejme každé rozhodnutie má svoje za aj proti). Ide o rozhodnutie partnerov nezdieľať rovnaké lôžka, každý z nich teda spí vo svojej posteli a je dokonca veľmi časté, že aj každý z partnerov má vlastnú izbu. Hlavným dôvodom tohto rozdelenia je, aby sa navzájom nerušili v individuálnych spánkových návykoch, a tým si zaistili lepšiu kvalitu spánku oboch strán. Pocit odpočinku a vysoká dávka energie by následne mohli podporiť celkové zdravie jednotlivcov a navyše aj harmóniu vo vzťahu.

Dôvody, ktoré k nemu môžu viesť

Spánkový rozvod určite nemá zmysel pre každý pár. Oddelené spanie síce môže váš vzťah zachrániť – konkrétne vďaka vyššej kvalite vášho zdravia – ale tiež môže vytvoriť priepasť medzi partnermi, a to kvôli absencii tesnej blízkosti partnera pred zaspaním a po jeho prebudení. Ide teda o veľmi individuálnu otázku, na ktorú si po starostlivom rozmýšľaní musí zodpovedať každý pár len sám. Existuje však niekoľko počiatočných príčin, ktoré môžu byť dobrými ukazovateľmi pre túto voľbu. Ide o tieto dôvody:

  • Spánkový návyk: ide o častý problém, keď jeden z partnerov pracuje na denné a nočné smeny, pričom druhý z nich má nemenný režim. Keď sa v tomto spánkovom rytme nezhodujú, nakoniec si nedopraje plnohodnotný a ničím nerušený spánok ani jeden z nich.
  • Odlišná hĺbka spánku: určite aj vy poznáte niekoho, alebo práve hovorím o vás, kto nemôže zažmúriť oka, keď do spálne presvitne čo i len jediný lúč cez žalúzie. Problém nastáva, keď druhý z partnerov denné svetlo potrebuje na to, aby sa ráno zobudil plný energie a sily.
  • Rušenie sa navzájom: ako veľmi vás partner v posteli ruší? Chrápe, mľaská, škrípe zubami alebo sa neustále prevaľuje? Ide o bežné javy, ktoré daná osoba určite nerobí naschvál, a čo viac, bohužiaľ ich nedokáže ovplyvniť, aj keby to veľmi chcela.
  • Spánkové pohodlie: niekto uprednostňuje mäkké matrace, niekto zase tvrdšie. Jeden má rád pri spaní otvorené okno, druhý ho naopak neznáša. Niekomu vyhovuje hrubá perina s tepelným komfortom, druhá osoba chce naopak spať s čo najtenšou.
Spánkový rozvod: Byť, či bdieť?
obrázok z Freepik

Aby spánkový rozvod neskončil rozvodom

Rozhodnúť sa pre „spánkový rozvod“ vyžaduje múdre zváženie všetkých možných následkov, a predovšetkým úprimnú komunikáciu medzi partnermi o tom, čo im chýba a čo naozaj potrebujú. Aj keď je to stále netradičné, mnohé páry naozaj môžu potvrdiť, že uprednostnenie efektívneho spánku osamote pred tým spoločným nekvalitným malo pozitívny vplyv na ich vzťah.

Pre začiatok je však dôležité si vôbec pripustiť, že vám spoločné spanie nevyhovuje. Ideálne v kombinácii so zistením, čo je naozaj problémom. Možno je to kvôli partnerovmu chrápaniu, ktoré sa snažíte prekonať, alebo sú to skoré odchody ráno, po ktorých si môžete byť istí, že už znova nezaspíte. Spanie v jednej miestnosti nie je nutnosťou, a preto je na mieste pri najmenších pochybách zveriť sa partnerovi. To sa netýka iba spánku, ale aj dosiahnutia plne funkčného vzťahu, v ktorom je úprimná a otvorená komunikácia základ. Keď partnerovi vysvetlíte, že oddelenie postelí neznamená, že už k nemu nič necítite a nechcete s ním intímne žiť, ale že len potrebujete uspokojiť potreby svojho zdravia, spravidla sa stretnete s porozumením. Najprv môžete vyskúšať oddelený spánok po dobu napríklad týždňa, a potom zhodnotiť, či vám aktuálna situácia sedí viac, alebo sa naopak chcete vrátiť k predchádzajúcemu návyku.

Spánkový rozvod vám, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, skutočne môže pomôcť. Podporí psychickú pohodu, pocit oddýchnutia a možno sa na partnera budete tešiť každé ráno o to viac. V tejto chvíli je nutné dodať, že oddelený spánok by ale v žiadnom prípade nemal slúžiť ako riešenie hádok a hlbších neporozumeniach vo vzťahu. Išlo by iba o únik od problémov, ktoré vás aj tak skôr či neskôr doženú a budete ich musieť (vy)riešiť.

Bolo spanie bok po boku odjakživa normou?

Keď sa pozrieme do hlbokej minulosti, spoločné spanie v jednej posteli nebývalo vždy normou. Ide o moderne vytvorený konštrukt, ktorý sa rozhodla väčšina obyvateľstva nasledovať.

V skorších dobách ľudia spoločne spali v skupinách, a to predovšetkým kvôli bezpečiu, ktoré skupina poskytovala. V aktuálnej dobe sa tento fenomén stále udržuje v menej „vyspelých“ častiach sveta. Zvyšok populácie, najmä tej „vyspelejšej“, si už môže dovoliť spať oddelene. A keď hovorím dovoliť, mám tým na mysli, že sme už dosiahli taký vysoký komfort (sociálny a aj materiálny), aby sme si boli schopní dopriať taký „luxus“.

A prečo vedľa seba teda spíme?

Spánkový špecialista Roger Ekirch vo svojej publikácii tvrdí, že dôvodom zdieľania lôžka s partnerom je naozaj už spomínaný pocit bezpečia, ktorý v nás pretrval. Okrem toho sa pre nás v dnešnej dobe postele stali miestom, kde sa s partnermi vnútorne rozprávame, hovoríme o svojich problémoch, oznamujeme názory, ale aj sa smejeme, objímame sa a vďaka tomu tu vzniká priestor pre intímny život. Podľa amerických psychoterapeutov je možné z tohto dôvodu zo spánku vyčítať, aký kvalitný vzťah prežíva daný pár. Konkrétne sa to vraj pozná z polohy pri zaspávaní a spánku oboch partnerov, ktoré slúžia ako ukazovateľ citov k druhému a úrovne vzájomnej dôvery.

Čo si z toho odniesť?

Spánkový rozvod sa v aktuálnej dobe stáva stále populárnejším fenoménom, keď sa daný pár rozhodne spať oddelene – každý z partnerov spí vo vlastnej posteli a spravidla aj v odlišnej izbe. Ide o stav, ku ktorému dochádza, a malo by dochádzať, iba z dôvodov skvalitnenia spánku a následného pocitu oddýchnutia oboch partnerov. Rozhodne by nemal slúžiť na riešenie vzťahových problémov a neporozumenia. Pred zvolením oddeleného spania je nanajvýš dôležité všetko s partnerom dokonale prediskutovať a dobre vysvetliť, aby nedošlo k zbytočnému nedorozumeniu, prečo sa od svojej drahej polovičky chcete „odsťahovať“.

Fázy spánku: čo môže ich narušenie spôsobiť?
Fázy spánku: čo môže ich narušenie spôsobiť?
Že je spánok kľúčovým prvkom zdravého životného štýlu, ste určite tušili. Aké sú ale jeho jeho fázy a čo môže ich narušenie spôsobiť? Tento článok vás prevedie všetkými etapami spacej rutiny a odkáže na jednoduché tipy, vďaka ktorým nielen skvalitníte svoju nočnú relaxáciu či spríjemníte vstávanie, ale aj úkony bežného života!
Nedostatok spánku: Aké sú prejavy, keď telu nedoprajeme odpočinok?
Nedostatok spánku: Aké sú prejavy, keď telu nedoprajeme odpočinok?
Máte veľa práce, povinností a okrem toho potrebujete pred spaním stihnúť najnovšiu epizódu obľúbeného seriálu? Ako nedostatok spánku ovplyvňuje vaše zdravie, sa dočítate v dnešnom článku.
7 faktorov, ktoré sú podľa výskumov zásadné pre zdravé a dlhotrvajúce vzťahy
7 faktorov, ktoré sú podľa výskumov zásadné pre zdravé a dlhotrvajúce vzťahy
Každý človek v živote nadviaže nejaké vzťahy – či už partnerské, rodinné, alebo pracovné. Aké sú teda základné, vedou podložené, predpoklady na to, aby boli tieto vzťahy zdravé a dlhotrvajúce?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.