7 faktorov, ktoré sú podľa výskumov zásadné pre zdravé a dlhotrvajúce vzťahy

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
7 faktorov, ktoré sú podľa výskumov zásadné pre zdravé a dlhotrvajúce vzťahy
obrázok z unsplash.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Jedným z najdôležitejších predpokladov úspešného vzťahu je otvorená komunikácia a ochota oboch partnerov na vzťahu pracovať.
  • Súčasťou zdravých vzťahov sú aj konflikty – vždy však záleží na spôsobe, akým sú riešené.
  • Maličkosti môžu byť vo vzťahu dôležitejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Už len spôsob privítania totiž môže v širšom meradle znamenať zásadný rozdiel.

Je pravda, že konflikty do zdravého vzťahu nepatria?

Aj vy v sebe možno máte zakorenenú stigmu, že „v zdravom vzťahu neexistujú hádky“. Pravdou však je, že konflikty môžu byť pre vzťah naopak prospešné – vždy záleží na spôsobe ich zvládania, na miere dôvery a porozumenia medzi partnermi a samozrejme aj na ochote hľadať kompromis (pozri body nižšie).

Konflikty vo vzťahu je možné podľa priebehu a využívanej taktiky rozdeliť do troch základných typov:

  • nátlakové – sú charakterizované uplatňovaním moci a snahou o donútenie druhej strany k jednoznačnému ústupku. Vplyv na vzťah je spravidla negatívny.
  • konštruktívne – tieto konflikty sú založené na hľadaní kompromisov a kooperácii, ktoré nestavajú partnerov proti sebe. Vplyv na vzťah je pozitívny alebo neutrálny.
  • nevyriešené – nevyriešené konflikty sa značne líšia témou aj stratégiou, spoločným znakom je však ich ukončenie bez jasného výsledku. Tieto „chronické“ konflikty môžu podľa Canadian Psychological Association viesť k problémom vo vzťahu a strate intimity.

Najčastejšími dôvodmi zrútenia vzťahov sú podľa literatúry najmä neschopnosť komunikácie, nereálne očakávania, nevyriešené rodinné pozadie alebo neschopnosť počúvať či nájsť zhodu pri riešení dôležitých otázok.

Aké faktory sú pre zdravý vzťah zásadné?

1. Otvorená komunikácia

Priama komunikácia je jedným z najdôležitejších pilierov každého zdravého vzťahu, či už je pracovný, rodinný alebo partnerský. Pasívne agresívna „tichá domácnosť“ nielen nevedie k vyriešeniu aktuálneho problému, ale často spôsobí otvorenie starých rán, ktoré boli v minulosti tiež zametené pod koberec. Pokiaľ teda riešite akúkoľvek situáciu, férová a otvorená komunikácia je prvým krokom k nájdeniu riešenia.

Nezabúdajte tiež na to, že súčasťou efektívnej komunikácie je aj schopnosť počúvať. Je pochopiteľné, že chcete ostatným predstaviť vlastný pohľad na vec, táto výsada by sa však mala týkať všetkých zúčastnených. Ak cítite, že vaše správanie ovplyvňujú emócie, môžete druhú stranu požiadať o chvíľu „pokoja“ na usporiadanie myšlienok – potom sa však k téme opäť vráťte a nenechávajte ju zapadnúť prachom.

2. Rešpektovanie hraníc

Nemenej dôležitým prvkom vo vzťahu je rešpektovanie hraníc. Každý jedinec má v najrôznejších oblastiach individuálne pravidlá, ktorých prekročenie pre neho znamená nepríjemnú situáciu. Práve nastavenie hraníc je veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o celkové duševné zdravie, ale aj prevenciu konfliktov – pokiaľ budú vaše hranice pravidelne prekračované a vy navonok voči tomu nebudete oponovať, bude sa vo vás hromadiť zlosť a frustrácia. A rovnako ako to býva pri vulkáne, nahromadená energia sa bude musieť skôr či neskôr uvoľniť.

V závislosti od situácie môžete samozrejme v rámci svojich hraníc robiť obojstranné kompromisy, ktoré by však mali byť založené na vyššie spomínanej otvorenej komunikácii, nie na manipulácii alebo dokonca vyhrážaní.

3. Podpora

Podpora hrá vo vzťahoch úlohu nielen v emočnej oblasti, ale ukazuje sa, že má vplyv aj na vzorce správania. Podľa niektorých štúdií môže dostupnosť podpory vo vzťahu alebo podporných skupinách znižovať mieru pociťovaného stresu. Sú aj práce, ktoré hovoria dokonca o poklese hladiny krvného tlaku alebo nižšej miere úmrtnosti.

Ukazuje sa tiež, že pomoc vo vzťahoch môže pôsobiť ako preventívny faktor nevhodných návykov, ako napr. fajčenie alebo konzumácia alkoholu. Vedomie, že sa môžete v prípade núdze jeden na druhého obrátiť, je jedným zo základných predpokladov fungujúceho vzťahu – či už ide o partnera, rodiča alebo kamaráta.

4. Dôvera

Vzájomná dôvera vo vzťahu predstavuje pevný základ, na ktorom môžete stavať ďalšie dieliky pomyselnej skladačky. Fakt, že sa o svojho partnera môžete kedykoľvek oprieť, zveriť mu svoje obavy alebo ho požiadať o radu, vám pri vzájomnom spolužití poskytuje tak veľmi potrebný pocit bezpečia a bezpodmienečnej lásky. Vďaka vzájomnej dôvere môžete pri vzájomnej interakcii zažívať skutočné uvoľnenie a byť úplne sami sebou. S dôverou sa spájajú aj ďalšie oblasti vzťahu, ako sú vzájomná väzba, intimita, sebaúcta a celková spokojnosť.

Podľa výskumov však nie je schopnosť dôvery u všetkých ľudí rovnaká, a je viazaná najmä na psychický vývoj jedinca, jeho duševnú pohodu či vyzretosť. Ľudia, ktorí mali z nejakého dôvodu problémy s nadviazaním bezpečného vzťahu v detstve, môžu pri nadväzovaní vzťahov v dospelosti prejavovať úzkosť z odmietnutia alebo sa správať vyhýbavo. Dobrou správou však je, že aj v týchto prípadoch je možné staré vzorce do istej miery „prepísať“.

7 faktorov, ktoré sú podľa výskumov zásadné pre zdravé a dlhotrvajúce vzťahy

5. Realistické očakávania

Očakávanie je zdrojom pozitívnych emócií, a to nielen vo vzťahu. Umožňuje vám plánovať, pripraviť sa na budúce udalosti a tešiť sa z nich. Je tu však aj druhá stránka, ktorá sa s očakávaním do istej miery spája, a to sklamanie. Druhá strana totiž vaše predstavy nemusí vo všetkých prípadoch naplniť – nie vždy však musí ísť o jej „chybu“.

Pokiaľ od partnera niečo očakávate, opýtajte sa najskôr sami seba, či sú vaše očakávania realistické. Fantázia sa niekedy s ľudskou mysľou vie pekne zahrávať a prehnané očakávania spolu s neadekvátnou komunikáciou môžu byť predmetom nejedného sporu. Je napr. celkom v poriadku očakávať dohodu na kompromise, no trvať na úplnom prehodnotení osobnosti druhej strany je nepochybne „red flag“ (varovné znamenie).

6. Ochota pracovať na vzťahu

Počas spoločného spolužitia nevyhnutne dôjde k vývoju a menším či väčším zmenám v osobnosti každého z účastníkov – počas života sa totiž vyvíjajú vaše záujmy, priority, emočná zrelosť atď. Podobne je to aj s vytváraním samotného vzťahu, na ktorom je teda nutné kontinuálne pracovať. Práve ochota partnerov starať sa o ich vzájomný vzťah bola v štúdiách pozorovaná ako jeden z faktorov úspešného a dlhotrvajúceho vzťahu.

7. Maličkosti

Techniky cieliace na zlepšenie duševnej pohody a životnej spokojnosti sa často zameriavajú na uvedomenie si prítomného okamihu a radosť z maličkostí – ani vzťahy nie sú v tomto prípade výnimkou. Vyššie spomínané body vám možno môžu pripadať trochu abstraktné a neuchopiteľné. Skúste si ich teda prečítať znova s tým, že si pri každom z nich identifikujete aspoň jednu maličkosť, ktorú môžete svojmu partnerovi vyjadriť podporu, dôveru alebo lásku.

Tieto maličkosti môžu mať podobu záujmu o pocity partnera či prosté vyjadrenie lásky, alebo vďačnosti. Aj jednoduché: „Čo by ti cez víkend urobilo radosť?”, môže vzťah v mnohých ohľadoch oživiť a posilniť. Vždy je samozrejme potrebné stavať na vyššie spomínaných základoch – tieto malé a každodenné prejavy pozornosti však môžu byť jednoduchým a efektívnym spôsobom, ako ich do vášho vzťahu zakomponovať.

Ďalšou možnosťou vyjadrenia sú gestá. Môžete s partnerom zájsť na obľúbené miesto, pozrieť si obľúbený film, prekvapiť ho chutným jedlom. Za niektorými gestami ale nemusíte vyrážať mimo domova – úlohu hrá napr. aj spôsob, akým sa privítate alebo letmé objatie, keď sa míňate vo dverách. Všetky tieto zdanlivo nepodstatné maličkosti vám môžu pomôcť lepšie prejaviť svoje pocity a urobiť tak vaše spolužitie láskyplnejším.

Čo si z toho odniesť?

Vzťahy sú dôležitou súčasťou ľudského života. Aby boli pevné, dlhotrvajúce a obojstranne príjemné, je potrebné, aby na nich partneri priebežne pracovali a nezabúdali na ďalšie základné faktory, ktoré sú podstatou harmonického spolužitia. Medzi tie najdôležitejšie patrí otvorená komunikácia, podpora, rešpektovanie hraníc alebo dôvera. Osobitnú pozornosť je vhodné venovať aj každodenným návykom a maličkostiam, pretože práve tieto gestá môžu byť spôsobom, ako otvorenejšie prejavovať svoju náklonnosť.

Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?
Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?
Láska je krásna vec. Ak sa zamilujete, vo vašom tele sa začnú diať veci! A my si typické pocity zaláskovaných ľudí rozoberieme tak trochu vedeckým okom.
Miluju a maluju aneb jak nás ovlivňují hormony lásky?
Miluju a maluju aneb jak nás ovlivňují hormony lásky?
Láska je krásný, intenzivní i nevyzpytatelný pocit. Ať při čerstvém zamilování, tak dlouhodobém vztahu se ve vašem těle dějí věci! V tomto článku si vědeckým okem rozebereme nejen typické pocity zaláskovaných lidí, ale také představíme hormony za tyto reakce odpovědné.
Co je to láska? Jaké procesy se při ní v našem těle odehrávají?
Co je to láska? Jaké procesy se při ní v našem těle odehrávají?
Láska. Je tu odjakživa a přesto s námi pořád dokáže pořádně zacloumat. Pojďme se na ni dnes podívat z biologického hlediska. Jaké procesy v našem těle probíhají, když se zamilujeme a jaký má láska vliv na naše chování?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!