Sociálna úzkosť: ako sa prejavuje a existuje naozaj účinná forma terapie?

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Sociálna úzkosť: ako sa prejavuje a existuje naozaj účinná forma terapie?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Sociálna úzkosť predstavuje intenzívne pocity strachu vyplývajúce zo situácií, keď môže byť človek vystavený prítomnosti iných osôb a ich hodnoteniu.
  • Sociálna úzkosť sa najčastejšie vyskytuje u dospievajúcich a mladých dospelých, viac touto poruchou trpia ženy.
  • Podľa Americkej asociácie pre úzkosť a depresiu (ADAA) trpí sociálnou úzkosťou až 15 miliónov dospelých Američanov.

Čo je sociálna úzkosť?

Sociálna úzkosť, inak sociálna fóbia, je typom úzkostnej poruchy, ktorá v človeku vyvoláva intenzívny strach zo situácií, kedy by mohol byť pozorovaný, hodnotený alebo posudzovaný inými ľuďmi. Na rozdiel od plachosti či hanblivosti je v prípade sociálnej fóbie strach taký intenzívny, že ľudia trpiaci týmto stavom sú ním negatívne ovplyvnení v činnostiach patriacich k bežnému životu, ako je chodenie do školy/zamestnania, stretávanie sa s novými ľuďmi, nákup potravín v obchode alebo návšteva verejných toaliet.

Ľudia so sociálnou úzkosťou môžu vnímať svoj stav ako úplne nekontrolovateľný a týmto sociálnym interakciám sa úplne vyhýbajú, iní môžu so strachom „bojovať“ – aj keď sa však dokážu k danej činnosti prinútiť, prežívajú veľmi hlboké pocity úzkosti. Ak navyše vedia, že ich takáto situácia niekedy v budúcnosti čaká, môžu sa jej obávať už týždne či mesiace pred jej uskutočnením. Úzkosť môže byť tiež selektívna, čo znamená, že problematické môžu byť iba konkrétne situácie – napr. jedenie na verejnosti, telefonovanie, rozhovor s cudzím človekom atď.

Sociálna úzkosť sa rozvíja spravidla v neskorom detstvevýraznejšie sa prejavuje u dospievajúcich a mladých dospelých. Je tiež častejšia u ženského pohlavia a pokiaľ nie je riešená terapeuticky, môže pretrvávať celý život.

Prečo tomuto stavu venovať pozornosť?

Ako už bolo povedané, sociálna úzkosť významne narúša udalosti každodenného života a bráni človeku plne sa realizovať. Intenzívne pocity úzkosti a strachu tiež môžu viesť k chronickému pretrvávaniu stresu, z ktorého  vyplýva ďalšie prehĺbenie psychických ťažkostí alebo aj narušenie fyzického zdravia.

Aké sú symptómy sociálnej úzkosti?

Sociálna úzkosť sa prejavuje na psychickej aj fyzickej stránke, stále však platí, že symptómy sa môžu u jednotlivých osôb líšiť v závislosti od situácie a individuálnych charakteristík.

Medzi psychické prejavy sa radia:

  • intenzívny strach (pred, počas alebo aj po situácii),
  • pocity sprevádzajúce paniku,
  • nervozita,
  • obavy, že pred ostatnými ľuďmi urobíte niečo trápne,
  • obavy, že si ostatní všimnú, že ste nervózny,
  • snaha o „ústup“ do pozadia.

Fyzicky sa môže sociálna úzkosť prejaviť ako:

  • búšenie srdca,
  • potenie,
  • pocit zahmlenia mysle alebo pocit na omdletie,
  • chvenie, tras,
  • nevoľnosť,
  • červenanie sa,
  • strnulý postoj,
  • problémy s rozprávaním,
  • problém s nadväzovaním očného kontaktu.
Sociálna úzkosť: ako sa prejavuje a existuje naozaj účinná forma terapie?

Aké sú dôvody rozvoja sociálnej úzkosti?

Príčiny sociálnej úzkosti nie sú úplne presne známe, výskumu však vyplýva, že ide o súhrn genetických, biologických a enviromentálnych faktorov. Sociálna úzkosť sa napr. môže vyskytovať v rodinách, ale zatiaľ nie je jasné, prečo sa u niektorých členov rodiny prejavuje, zatiaľ čo u iných nie – tu budú hrať úlohu pravdepodobne spomínané osobnostné rysy každého jedinca, prežité skúsenosti a iné vonkajšie faktory.

Rizikovými faktormi môžu byť napr.:

  • poruchy v systéme mozgových neurotransmiterov,
  • skúsenosť s fyzickým, emocionálnym, alebo inými formami násilia,
  • poruchy pri nadviazaní attachamentu (vzťah medzi dieťaťom a autoritou, ktorá mu poskytuje ochranu a podporu, najčastejšie rodič) v detstve,
  • nadmerná kontrola zo strany rodičov,
  • negatívne zážitky s rovesníkmi,
  • PTSD (posttraumatická stresová porucha), keď po prežití traumatickej udalosti môže byť jedným z prejavov práve sociálna úzkosť.

Aké sú možnosti terapie?

Diagnostika sociálnej úzkosti je založená na kritériách vyplývajúcich z Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch (DSM‑5). Jednotlivé postupy sa  môžu líšiť podľa závažnosti a príčiny rozvoja sociálnej úzkosti alebo špecifických požiadaviek klienta. Vo väčšine prípadov sa formy terapie kombinujú.

1. Psychoterapia

Psychoterapia je základným prvkom liečby sociálnej úzkosti. Pomáha určiť príčinu problému a efektívne ho tak riešiť. Odborník vám tiež pomôže pochopiť podstatu ochorenia a jeho prejavov, ktoré vám dodajú sebaistotu pri ich zvládaní. Existuje mnoho foriem terapie – od individuálnej cez skupinovú, až po tzv. expozičnú terapiu, kde sa pracuje s postupným vystavovaním pacienta situáciám, z ktorých má obavy. Napriek tomu, že je najprv toto prostredie kontrolované a bezpečné, je na odborníkovi, aby správne vyhodnotil, či je klient na túto formu liečby pripravený, alebo nie.

2. Medikácia

Na podporu terapeutických procesov vám môže lekár (psychiater) predpísať aj liečebné prípravky – najčastejšie sú to antidepresíva s funkciou inhibície spätného vychytávania monoamínov (typicky SSRI a SNRI). Ide však iba o doplnkovú liečbu, ktorá má za cieľ napr. zjednodušiť vyhľadanie terapeutickej pomoci alebo prekonať strach v situáciách potrebných pre každodenný život. Samotnú podstatu sociálnej úzkosti však nerieši.

3. Seba‑terapeutické techniky

Pri terapii je možné, a tiež vhodné, osvojiť si niektoré liečebné techniky, ktoré môžete vykonávať sami v pohodlí domova a venovať sa im pravidelne. S ich začlenením do režimu a efektívnym aplikovaním vám často pomôže psychoterapeut v rámci procesu terapie. Ide napr. o dychové cvičenia, meditačné techniky, tréning rozpoznania triggerov (spúšťačov) úzkosti, zavedenie pravidelnej spánkovej rutiny alebo fyzická aktivita.

Všetky tieto činnosti vám môžu pomôcť lepšie zvládať stres a dostať pod kontrolu svoje myšlienky a fyzické prejavy úzkosti – táto zručnosť je založená na pravidelnom tréningu a opakovaní.

Čo si z toho odniesť?

Sociálna úzkosť vyplýva z intenzívneho strachu z pozorovania či hodnotenia svojej osoby inými ľuďmi. Rozvíja sa najčastejšie v neskorom detstve a pokiaľ nie je liečená, môže pretrvávať celý život. Sociálna úzkosť významne narúša každodenné činnosti jedinca a prehlbuje závažnosť duševných i fyzických symptómov a ochorení.

Najefektívnejšou formou liečby je psychoterapia, na ktorú sa viaže aj zručnosť osvojenia techník určených na zníženie miery stresu a úzkosti. Pomocným prvkom môže byť aj medikácia, ktorá však nerieši prvotnú príčinu.

Adaptogény: napomáhajú lepšiemu zvládaniu stresu a zvýšeniu psychickej pohody
Adaptogény: napomáhajú lepšiemu zvládaniu stresu a zvýšeniu psychickej pohody
Adaptogény sú známe pre svoju podporu efektívnejšieho zvládania stresu. Akým mechanizmom v organizme pôsobia a ktoré látky sú skutočne overené výskumom?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Či sa nám to páči alebo nie, stresu sa pri každodennom živote nevyhneme. Jedinou možnosťou je teda naučiť sa s ním pracovať a nenechať sa ním ovládať. Dnešný článok vám prináša 10 jednoduchých tipov, ako znížiť mieru stresu a byť spokojnejší.
Vplyv nenaplnených potrieb a udalostí z detstva na vývoj osobnosti a duševné zdravie
Vplyv nenaplnených potrieb a udalostí z detstva na vývoj osobnosti a duševné zdravie
Udalosti z detstva a (ne)napĺňanie potrieb v tomto období majú zásadný vplyv na vývoj osobnosti človeka a jeho duševnú pohodu v dospievaní i dospelosti. Kedy ale skutočne možno hovoriť o traume a existuje vôbec efektívna forma pomoci?
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dych je odjakživa spätý s vašim životom – vedeli ste však, že prostredníctvom dychu môžete ovplyvniť niektoré pochody vo vašom tele i mysli? Ako na to, sa dozviete v novom článku.
Úzkostná porucha: ako sa prejavuje a ako ju efektívne liečiť?
Úzkostná porucha: ako sa prejavuje a ako ju efektívne liečiť?
Úzkosť je v poslednej dobe často skloňovaná medzi profesionálmi aj širokou verejnosťou – je ale vždy len na obtiaž, alebo môže byť človeku prospešná? A ako teda spoznať, kedy máte problém? Všetko sa dozviete v článku.
Posttraumatická stresová porucha (PTSD): ako ju rozpoznať a premôcť?
Posttraumatická stresová porucha (PTSD): ako ju rozpoznať a premôcť?
O posttraumatickej stresovej poruche (PTSD) počúvame v dnešnej dobe stále častejšie. Ako vzniká, ako sa prejavuje a ako sa s ňou vysporiadať? Všetky odpovede nájdete v tomto článku!
Mileniáli: Prečo trpia úzkosťou a depresiami?
Mileniáli: Prečo trpia úzkosťou a depresiami?
Generácia mileniálov stojí na prelome v mnohých oblastiach – jednou z tých horších je však strmý nárast miery úzkostí, depresie a ďalších duševných ochorení. Prečo sú tieto ťažkosti u mileniálov také rozšírené a čo môže byť ich príčinou?
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
Nie je stres ako stres. Akým stresovým situáciám by sme sa mali radšej vyhnúť a ktoré môžu byť pre náš imunitný systém z dlhodobého hľadiska prospešné?
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?