7 vecí, ktoré počas vianočných sviatkov spraviť pre zdravie a pohodu

Kristýna
Kristýna Dvořáková 27. 12. 2022
Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
7 vecí, ktoré počas vianočných sviatkov spraviť pre zdravie a pohodu

Svet ako by sa cez Vianoce tak nejako zastavil. Niekto sa už nemôže dočkať tých pár dní, keď si „hodí nohy hore“ a naloží si dvojitú porciu šalátu, iný zase nemôže počas Štedrého dňa vystáť zatvorené fitká a rybu si večer dáva zásadne na prírodno. Nech už tieto sviatky prežívate akokoľvek, v dnešnom článku nájdete niekoľko jednoduchých tipov, ako si Vianoce užiť podľa seba, urobiť niečo pre lepšie zdravie, dobrý pocit a tiež ochrániť svoje duševné zdravie.

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

  • Vianočné hodovanie vám celoročný progres nepokazí, ani počas sviatkov však nemusíte preradiť zo 100 na 0.
  • Ponúka sa niekoľko jednoduchých maličkostí, vďaka ktorým si Vianoce užijete naplno a ešte urobíte niečo pre svoje zdravie aj pohodu.

1. Rozhýbte stuhnuté údy aj svoju tráviacu sústavu

Poňatie samotných Vianoc i potrebu pravidelného pohybu má každý človek bezpochyby nastavené inak, avšak aj počas týchto sviatkov by ste mali zostať v primeranej miere aktívny. Keby ste totiž obdobie medzi 23. decembrom a 2. januárom strávili iba vo svojej presedenej časti na sedačke, zrejme by to neprospelo vášmu tráveniu, pohybovému aparátu ani duševnej pohode.

Skúste si preto voľné dni spríjemniť s prechádzkou, pretiahnutím sa alebo jogou. Pre fitness nadšencov je samozrejme alternatívou aj spravidla (polo)prázdna posilňovňa, pre bežcov zase môže byť každoročnou tradíciou štedrodenný výbeh. Či už zvolíte menej či viac intenzívny pohyb, nepochybujem, že sa po ňom budete cítiť o kusisko lepšie.

2. Zbytočne sa neprejedajte

Dobré jedlo k Vianociam neodmysliteľne patrí a mnohokrát je práve misa zemiakového šalátu na štedrovečernom stole lákavejšia ako všetky darčeky pod stromčekom. Rozhodne teda nie je nutné sa zážitku z jedla cez sviatky vzdávať, skúste si však svoj jedálniček predsa len trošku naplánovať. Pol kila šalátu s dvoma vyprážanými rezňami šesťkrát denne vám totiž pravdepodobne príliš dobre neurobí.

Na tanier si naberajte radšej menšie porcie a v prípade potreby a chuti si bez výčitiek pridajte – rozhodne je to lepšia voľba, než dojedať obsah taniera na silu a trápiť sa potom s nevoľnosťou. Vždy je tiež lepšie si porciu jedla skutočne nabrať a poriadne sa najesť, než po piatich minútach praktizovať celodenné ujedanie po troške. V takom prípade totiž paradoxne prijmete jedla spravidla oveľa viac.

3. Obdarujte aj svoj mikrobióm

Vianočné sviatky môžu byť pre tráviaci trakt skutočnou skúškou ohňom, preto si okrem kapra a cukroviniek doprajte aj potraviny s obsahom probiotík. Tieto mikroorganizmy sú totiž nevyhnutné pre normálnu funkciu trávenia a bránia množeniu patogénnych baktérií v čreve. Jedálny lístok si môžete ozvláštniť osviežujúcim kefírom alebo napríklad čalamádou z kyslej kapusty, ktorá sa vďaka kyslej chuti skvele páruje práve s vyprážaným jedlom.

Vyznávačom ostrejších chutí potom príde vhod kimchi. Na ďalšie prirodzené zdroje probiotík sa môžete pozrieť v článku Prírodné probiotiká: 8 najlepších zdrojov v potravinách  A v prípade, že máte s fermentovanými potravinami dlhodobo problém, môžete siahnuť aj po doplnku stravy.

7 vecí, ktoré počas vianočných sviatkov spraviť pre zdravie a pohodu

4. Nezabúdajte na pitný režim

Pitný režim môže byť v zime trochu oriešok, pretože chladné teploty nás k poháru vychladenej vody logicky neženú tak často ako letné trópy. Aj v tomto období je však pre normálnu funkciu organizmu nevyhnutné prijímať oných povestných 35 – 40 ml/kg telesnej hmotnosti.

Okrem kvantity by ste však mali dbať aj na kvalitu prijímaných nápojov – iste, pohár Kofoly k Vianociam skrátka patrí, pozor však, aby sa sladené nápoje cez sviatky nestali výhradným zdrojom tekutín. V ideálnom prípade teda počas dňa popíjajte vodu alebo nesladený čaj a režim si z času na čas spestrite pokojne pohárom obľúbenej malinovky.

5. Nepreháňajte to s alkoholom

Varené víno, punč, glögg a vaječný likér sú pre niektorých doslova synonymom Vianoc. A pivo k rezňu samozrejme tiež príde vhod. Aj alkohol môže mať v primeranej miere v tomto období miesto, stále je však potrebné myslieť na to, že jeho nadmerná konzumácia so sebou nesie zdravotné riziká.

  • Existuje teda zdravé množstvo alkoholu? Dozviete sa v rovnomennom článku.

Ak hľadáte jemne perlivú alternatívu k alkoholickým nápojom s kyslastou chuťou, vyskúšajte kombuchu, ktorá je navyše prirodzeným zdrojom probiotík (pozri bod 3). Jej konzumáciou tak potešíte svoje chuťové poháriky aj črevné baktérie, a navyše dáte organizmu na chvíľu oddych od metabolizácie prijatého alkoholu.

6. Urobte si čas na seba

Napriek tomu, že sú Vianoce vnímané ako obdobie, ktoré je predovšetkým o čase strávenom s rodinou a blízkymi, neodopierajte si ani čas sami pre seba. Tieto sviatky totiž môžu byť pre vašu psychickú pohodu výzvou, ako si napokon môžete prečítať v článku Prečo sa tiež necítim šťastne? Vianoce a ich vplyv na duševné zdravie.

Ak vám teda návštevy u blízkych nerobia príliš dobre, obmedzte dobu strávenú touto činnosťou na prijateľnú hranicu. Vo zvyšnom čase si prečítajte knižku, pozrite si rozprávku alebo si bežte zašportovať.

7. Nestresujte sa

Skúste si tento rok uvedomiť, že Vianoce naozaj nie sú o dokonale tvarovaných a chrumkavých makrónkach, ani o tom, že dole v garáži sa pri strope hojdá zabudnutá pavučina. Namiesto toho si radšej pripomeňte detstvo pri rozprávke s koláčikmi a kakaom.

Cez sviatky môžete tiež navštíviť niekoho, kto vám už dlho chýba, alebo s kým sa napríklad chcete po nejakej dobe zmieriť. Viac ako drahé darčeky tiež často potešia všímavé maličkosti alebo spoločné zážitky. Urobte si Vianoce skrátka také, aké sami potrebujete a nestresujte sa s tým, že by mali vyzerať inak.

Čo si z toho odniesť?

Vianoce pre každého predstavujú niečo iné, aj tu však platí, že žiadne extrémy nie sú väčšinou úplne optimálne. Nestresujte sa preto tento rok s maličkosťami, nezabúdajte na pitný režim a nepreháňajte to s jedlom ani s alkoholom. S lepším pocitom a trávením vám nepochybne pomôže aj fyzická aktivita a zaradenie potravín s prirodzeným obsahom probiotík. A čo viac, vo všetkom tom zhone si nezabudnite urobiť aj trochu času pre seba.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
Páči sa mi Uložiť článok