Muži a hormóny: existuje mužský PMS?

Komentáre
Muži a hormóny: existuje mužský PMS?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Irritable male syndróme je stav popísaný na samcoch barana, do istej miery sa však jeho výskyt predpokladá aj u človeka.
  • IMS súvisí najmä s fluktuáciou koncentrácie testosterónu, do čoho však vstupujú aj rôzne faktory životného štýlu.
  • Na rozdiel od ženského cyklu nie je IMS založený na striktne cyklických zmenách súvisiacich s menštruáciou, a môže sa tak vyskytovať nepravidelne.

Muži vs. ženy – ako sú na tom s hormónmi?

Máločo je premenlivejšie ako ženské pohlavné hormóny – zmeny tu prebiehajú na dennej i ročnej báze, najvýznamnejší je ale mesačný cyklus, počas ktorého sú hladiny luteinizačného hormónu, folikulostimalačného hormónu, estrogénu a progesterónu doslova ako na horskej dráhe.

Hovorí sa, že mužský hormonálny systém je oproti tomu ženskému stabilný, čo je do istej miery pravdou, aj tu však prebiehajú pomerne výrazné zmeny. Hlavným predmetom záujmu je v tomto prípade testosterón, ktorého hladina fluktuuje najmä v rámci dňa – jeho koncentrácia je najvyššia okolo 8. rannej hodiny a o 8. hodine večerná spravidla klesá na najnižšiu hladinu. Zmeny sú výraznejšie u mladých mužov.

Podľa niektorých štúdií k významným zmenám v hladine testosterónu dochádza aj v priebehu roka, a to pri hladine celkového a aj voľného testosterónu. Všeobecne boli najnižšie hladiny testosterónu zaznamenané v teplých letných mesiacoch, vrcholili naopak na jeseň a v zime. Sami autori však poznamenávajú, že na potvrdenie fenoménu je potrebné vykonať ďalší výskum prospektívneho charakteru.

Existuje „syndróm podráždeného muža“?

V originálnom anglickom názve ide o tzv. irritable male syndróme (IMS), a aj napriek pomerne nelichotivému slovenskému prekladu treba zdôrazniť, že ide o skutočný a pomerne bežný jav. Vedecky bol IMS popísaný pri samcoch barana, vzhľadom na isté spoločné cicavčie rysy však možno predpokladať, že v určitej miere nie je tento fenomén cudzí ani u človeka. Na jednoznačné overenie a bližšie poznanie tohto stavu však bude opäť potrebný ďalší výskum.

Aké sú príznaky IMS?

Prejavy IMS môžu do istej miery napodobňovať predmenštruačný syndróm u žien – tu je však potrebné poznamenať, že nejde o proces spojený s pravidelným mesačným cyklom zahŕňajúcim zmeny hladiny hormónov a činnosti vaječníkov alebo maternicovej výstelky. U mužov sa preto nemusia príznaky vyskytovať pravidelne a často tiež nepodliehajú žiadnemu logickému „vzorcu“.

Podľa odporúčaní založených na súčasných výskumoch sa môže IMS prejavovať nasledovne:

  • únava,
  • nízke libido,
  • podráždenosť, výbušnosť,
  • precitlivenosť,
  • zvýšená miera úzkosti, v krajných prípadoch až prejavy depresie,
  • duševná nerovnováha.

Už na prvý pohľad sú vyššie uvedené symptómy pomerne nešpecifické a ich prejavy môžu poukazovať na celú škálu komplikácií. Okrem IMS tak môžu sprevádzať skutočne patologicky zníženú hladinu testosterónu alebo duševné ochorenie. Pokiaľ sa teda s týmito prejavmi stretávate často alebo so zvýšenou intenzitou, zvážte návštevu lekára a zamerajte sa na možnú príčinu problémov.

Aké faktory stoja za IMS?

Predpokladá sa, že IMS je spojené práve s fluktuujúcou hladinou testosterónu – jeho koncentráciu však okrem prirodzených fyziologických procesov významne ovplyvňujú aj ďalšie faktory, a to napr.:

  • vek – vzhľadom na to, že hladina testosterónu klesá so zvyšujúcim sa vekom, prejavy IMS budú v pokročilom veku pravdepodobne intenzívnejšie.

Negatívny vplyv na hladinu testosterónu majú tiež:

Je tak evidentné, že IMS nemožno zviesť iba na fyziologicky danú hladinu testosterónu a uspokojiť sa s faktom, že s vyšším vekom „už to lepšie nebude“ – naopak je dôležité zamerať sa na základné piliere zdravého životného štýlu.

Muži a hormóny: existuje mužský PMS?

Čo robiť pri podobných príznakoch?

IMS nie je v súčasnosti oficiálne uznávanou lekárskou diagnózou, návšteva lekára je však dôležitá, aby mohli byť vylúčené prípadné fyziologické či duševné poruchy. Ako už bolo spomenuté vyššie, na hladinu testosterónu i celkovej duševnej pohody významne pôsobia faktory životného štýlu, ktorých optimalizácia môže pomôcť so zmiernením symptómov spájajúcich sa s IMS, ale zároveň podporí aj terapiu ďalších možných patologických stavov.

Najdôležitejšími faktormi, na ktoré sa zamerať sú potom najmä:

  • optimálne množstvo vyváženej stravy,
  • normálna telesná hmotnosť,
  • pravidelný pohyb,
  • kvalitný spánok,
  • manažment stresu.

Podrobné informácie a konkrétne odporúčania k vyššie uvedeným bodom nájdete v článku Zdravý životný štýl: aktuálne odporúčania pre zdravší život.

Testosterón a výživa

Hladina testosterónu je často skloňovaná najmä v súvislosti s výživou a doplnkami stravy – ktoré suplementy majú skutočne zmysel a ktoré vám bohužiaľ príliš nepomôžu? Podrobné informácie zistíte v našich článkoch. Pre začiatok si môžete prečítať napr.:

Čo si z toho odniesť?

IMS, alebo tzv. irritable male syndrome, je stav, ktorý sa môže vyskytovať u mužov, a ktorý sa v mnohých ohľadoch podobá ženskému predmenštruačnému syndrómu. Vedecké práce tento stav opisujú zatiaľ iba na samcoch barana, predpokladá sa však, že v istej miere môžu byť tieto poznatky aplikované aj na človeka. Fluktuácia hladiny testosterónu totiž u mužov skutočne prebieha a vstupuje do nej, okrem fyziologických procesov, aj množstvo faktorov životného štýlu.

Prejavy IMS sú pomerne nešpecifické a môžu sa vyskytovať pri mnohých rozdielnych poruchách – na ich vylúčenie je teda vhodné navštíviť lekára. V prípade, že nie je potvrdená duševná či fyziologická príčina problému, je možné symptómy IMS efektívne zmierňovať pomocou zdravého životného štýlu. Po konzultácii s lekárom je možné potom využiť prípadne aj doplnky stravy alebo medikácie – v závislosti od celkového stavu.

Sex, testosterón a fitness: Ako sa vzájomne ovplyvňujú cvičenie a sexuálna aktivita?
Sex, testosterón a fitness: Ako sa vzájomne ovplyvňujú cvičenie a sexuálna aktivita?
Sexualita, libido a vzťah sexu a cvičenia je téma, ktorá je blízka drvivej väčšine z nás. Zahoďme hanbu a pozrime sa na otázky spojené so sexuálnym životom vyznávačov fitness. Ako ovplyvňuje sexuálna aktivita výsledky v posilňovni a ako cvičenie ovplyvňuje chuť a množstvo sexuálnej aktivity?
Ako prirodzene zvýšiť testosterón? Máme pre vás 8 tipov
Ako prirodzene zvýšiť testosterón? Máme pre vás 8 tipov
Testosterón si často spojíme s agresiou, súťaživosťou či typicky mužským správaním, ale nutné je aj poznamenať, že ide o hormón, ktorý je dôležitý pre zdravie nášho srdca či schopnosť reprodukcie. Viete, ako si ho môžete prirodzene zvýšiť?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Jsou rostlinné extrakty na podporu testosteronu opravdu účinné? Poznejte tajemství rostlinných extraktů, které kromě zkvalitnění sexuálního života nabízí i efektivní podporu testosteronu!
Tribulus terrestris: Aké má účinky a ako ho dávkovať?
Tribulus terrestris: Aké má účinky a ako ho dávkovať?
Tribulus terrestris (Kotvičník zemný) je obľúbený rastlinný extrakt, ktorý muži s obľubou používajú za účelom zvýšenia hladiny testosterónu a sexuálneho záujmu. Deje sa to ale naozaj alebo ide len o všeobecne známy placebo efekt?
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
Raz za mesiac skrátka prichádza obdobie, keď je všetko tak trochu náročnejšie. Čo sa vlastne vo vašom tele počas menštruácie deje, aký význam môžu mať prejavy predmenštruačného syndrómu, čo počas menštruácie jesť a ako cvičiť?
Potraviny, vitaminy a minerální látky pro zvýšení hladiny testosteronu
Potraviny, vitaminy a minerální látky pro zvýšení hladiny testosteronu
Testosteron je pohlavní hormon, který je stěžejní pro růst svalů, dostatek energie, vitalitu, reprodukční funkci, libido a také růst a zdraví kostí. V poslední době se však jeho hladina u mužů citelně snižuje. Jak ji můžeme dostupnými prostředky zvýšit?
Nedostatek zinku: akné, přibírání i nižší hladina testosteronu
Nedostatek zinku: akné, přibírání i nižší hladina testosteronu
Zinek je jednou z velmi opomíjených minerálních látek ve výživě sportovců, která ale může mít opravdu silnou schopnost ovlivnit vaši výkonnost a pracovat i se silovými schopnostmi nebo s produkcí hormonů. Proč se může vyplatit suplementovat zinek?
Mladým mužom klesá hladina testosterónu, prečo?
Mladým mužom klesá hladina testosterónu, prečo?
Dlhodobo sa znižujúca hladina testosterónu u mužov je problém, ktorý je pozorovaný už mnoho rokov. Platí to ale aj pre mladých mužov a dospievajúcich chlapcov?
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Byť ženou je skvelé – kým do hry nevkročí PMS. Predmenštruačný syndróm zažíva až 80 % žien. Čo ho spôsobuje a ako ovplyvňuje našu hmotnosť či chuť do jedla?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?