Mladým mužom klesá hladina testosterónu, prečo?

Komentáre
Mladým mužom klesá hladina testosterónu, prečo?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Až 20 % mladých mužov a dospievajúcich chlapcov môže trpieť zníženou hladinou testosterónu. Práve to je jeden z prekvapivých záverov nedávnej štúdie z roku 2020, do ktorej bolo zahrnutých viac ako 4000 mladých mužov a dospievajúcich chlapcov vo veku 15 – 39 rokov. Prečo prekvapivých? Pretože mladí muži by mali naopak patriť k vekovej skupine, v ktorej by hladina testosterónu nemala robiť problémy.

Evidentne to tak úplne nie je. Prečo sa hladina testosterónu znižuje aj u mladých, aké to môže mať následky a čo sa s tým dá robiť?

Z testosterónu sa stáva tak trochu nedostatkový tovar

Klesajúca hladina testosterónu u mužov nie je žiadna nová téma. Už v minulom tisícročí vyšiel celý rad vedeckých štúdií, ktoré na tento problém upozorňovali. Do súčasnej doby však boli v hľadáčiku vedcov predovšetkým muži pokročilého veku:

 • Už pred 20 rokmi vyšla štúdia, ktorá pozorovala výrazný pokles v hladine testosterónu u mužov medzi rokmi 1961 – 1995 (približne o 40 %, zistené na 3565 mužoch).

Ako sa ale zdá, pozornosť by sme mali smerovať aj na mladých chlapcov, je to totiž jazda... smerom nadol, bohužiaľ.

obrázok z gettyimages.com

Priemerná hladina testosterónu u mladých mužov klesla o štvrtinu

V novej štúdii z roku 2020 máme k dispozícii priemernú hladinu celkového testosterónu u mladých mužov vo vekových skupinách 15 – 19 rokov, 20 – 29 rokov a 30 – 39 rokov. Od roku 1999 do roku 2016 sa do výskumu zapojilo celkom 4045 mužov. Za tú dobu sa medzi všetkými vekovými skupinami znížila hladina testosterónu o 25 % z pôvodných 605 ng/dL na začiatku štúdie na konečných 451 ng/dL v roku 2016. Podrobnejší vývoj hladiny testosterónu u mladých mužov si môžeme ukázať na tomto obrázku, ktorý popisuje vývoj zaznamenaný v štúdii:

Mladým mužom klesá hladina testosterónu, prečo?

Ponúka sa otázka: čím to je?

Aby sme boli schopní detailne opísať všetky príčiny spojené so zníženou hladinou testosterónu u mladých chlapcov, budeme si musieť ešte nejakú dobu počkať na ďalšie vedecké práce. Niektoré faktory sú však viac než zrejmé:

 • nadváha a obezita

 • zvyšujúca sa hodnota BMI

 • nedostatok pohybu

Dospievajúci chlapci menej športujú a naopak pribúda mladých mužov, ktorí nerobia prakticky žiadnu významnejšiu pohybovú aktivitu:

 • Medzi rokmi 1999 – 2000 uviedlo viac ako 50 % mladých mužov pravidelnú intenzívnu pohybovú aktivitu. Medzi rokmi 2015  2016 to už bolo iba 34 %.

 • Medzi rokmi 1999 – 2000 uviedlo nízku pohybovú aktivitu 27 % mladých mužov, medzi rokmi 2015  2016 to bolo už 45 %.

Aj priemerná hladina BMI sa medzi rokmi 1999 – 2016 trochu posunula z pôvodných 25,8 na konečných 28,0, čo je nárast v BMI o takmer 10 %. Práve tým si vedci vysvetľujú zníženú hladinu testosterónu v krvi u osôb s nadváhou, pretože väčšie množstvo tukového tkaniva vedie k vyššej premene testosterónu na estrogény.

Nie je to ale len o nedostatku pohybu a nadváhe. Vedci totiž zistili, že pokles v celkovej hladine testosterónu bol zjavný aj medzi chlapcami, ktorí mali hladinu BMI úplne v norme.

Aké ďalšie faktory môžu pôsobiť negatívne na hladinu testosterónu?

Zdá sa, že znížená hladina testosterónu u mužov bude mať hneď niekoľko príčin. Vedci v štúdii spomínajú ďalších možných vinníkov:

 • Zmeny v stravovacích návykoch spojené s vyšším podielom fytoestrogénov vo výžive (napríklad v sóji). To je však stále predmetom diskusií, pretože iné štúdie nenašli súvislosť medzi primeranou konzumáciou sóje a hladinou testosterónu u mužov.

Zabúdať by sme nemali ani na zvýšené množstvo endokrinných disruptorov (látok zasahujúcich do hormonálnej rovnováhy), za zmienku stojí napríklad bisfenol A prítomný v niektorých plastoch alebo pesticídy. S vyšším výskytom endokrinných disruptorov súvisia aj ďalšie „pánske" problémy súčasnej doby, podľa vedcov je to aj jedno z možných vysvetlení pre znižujúcu sa plodnosť u mužov alebo horšiu kvalitu spermií.

obrázok z istockphoto.com

K čomu vedie znížená hladina testosterónu u mladých mužov?

Znížená hladina testosterónu u mladých mužov a dospievajúcich chlapcov môže viesť k sexuálnym problémom na čele so zníženým libidom až erektilnou dysfunkciou. Môže ovplyvniť aj psychiku a energetický status mladých chlapcov, v neposlednom rade je tiež spojená so zníženou športovou výkonnosťou a nižšou schopnosťou naberať svalovú hmotu.

Ako sa darilo mužom v štúdii v porovnaní s tabuľkovými hodnotami?

Keďže hladina testosterónu u zdravých mladých mužov býva používaná ako štandard na stanovenie „normálnej", resp. „zníženej" hladiny testosterónu u mužov všeobecne, vyvstáva aj otázka, či by nemali lekári posudzovať hladinu celkového testosterónu podľa skorších hodnôt. V súčasnej dobe platí, že normálna hladina testosterónu leží pre mužov vo veku 20  50 rokov v rozmedzí 8,33  30,19 nmol/L, čo zodpovedá koncentrácii 240 – 870 ng/dL. Mladí muži v spomínanej štúdii sú tak stále ešte s prehľadom v norme, hoci popredné priečky intervalu rozhodne neatakujú...

Ak máte pocit, že máte s nedostatkom testosterónu problém, môžete sa o možnom meraní hladiny testosterónu a ďalšom postupe poradiť s vaším endokrinológom, ktorý môže tiež nastaviť príslušnú liečbu.

Čo sa s tým dá robiť?

Ak už teraz plánujete objednať preventívne pár balení Tribulusu, možno ešte chvíľu počkajte. Pravidelné užívanie Tribulusu totiž môže zvýšiť libido a ďalšie sexuálne funkcie, ale hladinu testosterónu pravdepodobne nezvyšuje.

Zamerajte sa predovšetkým na základy zdravého životného štýlu, ktoré síce možno nie sú také atraktívne, ale hrajú v tomto probléme svoju úlohu:

 • Nutrične hodnotná strava: na čele s dostatkom ovocia a zeleniny (aspoň 600 g denne). Dôležitý je aj dostatok zinku a vitamínu D.

 • Kvalitný a dostatočne dlhý spánok: pre dospelé osoby by to malo byť každý deň aspoň 7 – 9 hodín (chlapci vo veku 14 – 17 rokov by mali spať ešte aspoň o hodinu dlhšie).

... a v neposlednom rade aj psychická pohoda, snaha o zníženie hladiny stresu počas dňa a udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti.

obrázok z pexels.com (Andrea Piacquadio)

Čo si z toho odniesť?

Jedným zo symbolov moderných mužov je klesajúca hladina testosterónu, čo sa evidentne dotýka mužov takmer všetkých vekových skupín od 15 rokov. Nezostáva nič iné ako postaviť sa tomu čelom a snažiť sa s tým bojovať:

 • nutrične hodnotnou stravou

 • dostatkom pohybu

 • kvalitným spánkom

naopak sa šetriť, pokiaľ ide o:

 • nadmernú konzumáciu alkoholu

 • fajčenie cigariet a pravidelné užívanie marihuany

 • nočné hranie počítačových hier

 • celodenný stres

Verte tomu, že ani tie najlepšie „testosterón‑boostery" nie sú dlhodobé riešenie tohto problému. V tom horšom prípade nefungujú vôbec, v tom lepšom fungujú trochu, ale úprimne – naozaj chcete týmto spôsobom fungovať dlhodobo? Ani ten najúčinnejší rastlinný extrakt na podporu testosterónu totiž nerieši príčinu problému, ale iba jeho následok. A to je možno prijateľné riešenie pre osoby pokročilého veku, ktoré majú zníženú hladinu testosterónu prirodzene vekom, ale nie u mladého zdravého muža, ktorý by s hladinou testosterónu problémy mať nemal.

Pridaj sa k 45 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
Ako prirodzene zvýšiť testosterón? Máme pre vás 8 tipov
Ako prirodzene zvýšiť testosterón? Máme pre vás 8 tipov
Testosterón si často spojíme s agresiou, súťaživosťou či typicky mužským správaním, ale nutné je aj poznamenať, že ide o hormón, ktorý je dôležitý pre zdravie nášho srdca či schopnosť reprodukcie. Viete, ako si ho môžete prirodzene zvýšiť?
Potraviny, vitaminy a minerální látky pro zvýšení hladiny testosteronu
Potraviny, vitaminy a minerální látky pro zvýšení hladiny testosteronu
Testosteron je pohlavní hormon, který je stěžejní pro růst svalů, dostatek energie, vitalitu, reprodukční funkci, libido a také růst a zdraví kostí. V poslední době se však jeho hladina u mužů citelně snižuje. Jak ji můžeme dostupnými prostředky zvýšit?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Jsou rostlinné extrakty na podporu testosteronu opravdu účinné? Poznejte tajemství rostlinných extraktů, které kromě zkvalitnění sexuálního života nabízí i efektivní podporu testosteronu!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Kde si v Praze zacvičit? Top 7 gymů, které stojí za to!
Kde si v Praze zacvičit? Top 7 gymů, které stojí za to!
Máme pro vás přehled posiloven a fitness center v Praze, kde si spolehlivě dáte do těla!