Tribulus terrestris: Aké má účinky a ako ho dávkovať?

Komentáre
2
Tribulus terrestris: Aké má účinky a ako ho dávkovať?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Tribulus terrestris (Kotvičník zemný) je obľúbený rastlinný extrakt, ktorý muži s obľubou používajú za účelom zvýšenia hladiny testosterónu, navýšenie nášho sexuálneho záujmu a rýchlejšieho a efektívnejšieho budovania svalovej hmoty. Deje sa to ale naozaj, alebo ide len o všeobecne známy placebo efekt?

Čo sa v tomto článku dozvieme?

 • Čo je to Tribulus terrestris a ako sa s ním môžeme stretnúť.

 • Ako ovplyvňuje užívanie tribulusu naše sexuálne správanie.

 • Aký je vplyv tribulusu na zvyšovanie sily a budovanie svalovej hmoty.

 • Pre koho je tribulus vhodný a ako ho správne dávkovať.

Čo by sme o kotvičníku mali vedieť, než si ho kúpime

Tribulus terrestris patrí medzi najznámejšie rastlinné extrakty, ktoré sa s obľubou a s vidinou premeny na sexuálnu mašinu užívajú po celom svete. Zohnať ho môžeme najčastejšie v podobe kapsúl, nadšení záhradkári ho potom môžu aj pestovať, i keď z hľadiska obsahu účinných látok to pravdepodobne nie je tá najšťastnejšia voľba.

Aké dôvody nás vlastne vedú k užívaniu tribulusu? Najčastejšie ide o:

 1. zvýšenie hladiny testosterónu,

 2. podporu libida a sexuálnej výkonnosti,

 3. zvýšenie plodnosti,

 4. zlepšenie regenerácie po tréningu,

 5. podporu silového výkonu,

 6. rýchlejšie budovanie svalovej hmoty,

…a najlepšie ihneď a všetko naraz. Asi už tušíte, že keby to tak fungovalo, mal by kotvičník stále pri sebe asi každý, kto má aspoň malý kvetináč. Tak to ale, bohužiaľ, nie je. Čo reálne môžeme od tribulusu očakávať?

Tribulus a sexuálne funkcie – pomôže nám?

Zdravé sexuálne správanie a libido aj v pokročilom veku je niečo, čo čím ďalej, tým viac prestáva byť samozrejmé, hoci je to vlastne úplne prirodzená súčasť ľudského správania. Môže za to predovšetkým hladina testosterónu, ktorá v modernej dobe u mužov klesá doslova raketovým tempom. Nehľadiac na to, že hladina testosterónu u mužov začína prirodzene klesať od veku 30 – 40 rokov, a tak vyhliadky smerom do budúcnosti nie sú práve ružové. U starších mužov sa uvádza, že každým rokom je hladina voľného testosterónu znížená asi o 2 – 3 %.

Výsledok? Nedostatkom testosterónu trpí asi 20 – 50 % mužov v pokročilom veku, medzi ženami po menopauze bol zistený znížený sexuálny záujem asi u 9 – 12 % z nich.

Niet preto divu, že nádej na zlepšenie tejto situácie robí pre mnohých z tribulusu suplement č. 1.

Čo od neho naozaj môžeme očakávať?

 1. Užívanie tribulusu môže pomôcť sa zvýšením sexuálneho záujmu (libida), a to predovšetkým u osôb, ktoré predtým vykazovali znížený sexuálny záujem.

 2. U mužov v pokročilom veku, ktorí majú znížené hladiny testosterónu, môže dôjsť k jeho navýšeniu.

 3. U mladých zdravých mužov užívanie tribulusu nevedie k ovplyvneniu hladiny testosterónu.

Ak netrpíte žiadnymi príznakmi zníženej hladiny testosterónu (znížené libido, nedostatok energie, časté únavy), pravdepodobne pre vás nemá užívanie tribulusu žiadny zmysel. Rovnako tak na dospievajúcich chlapcov a mladých mužov nebude mať užívanie tribulusu prakticky žiadny významný vplyv. Pokiaľ ale cítite nedostatok sexuálneho záujmu, môže pre vás byť tribulus dobrým riešením (a jednoznačne jednoduchším než náhla zmena partnera…).

Čo na to ženy?

Hoci ženy tribulus vo svojom hľadáčiku doplnkov stravy spravidla nemajú, môžu jeho účinky na zvýšenie sexuálneho záujmu využiť podobne ako muži. Bolo zistené, že či už samotný, alebo v rámci komplexu s ďalšími rastlinnými extraktmi, tribulus pomáha so zvýšením libida u žien, ktoré majú problémy s nízkym sexuálnym záujmom.

Tribulus terrestris: Aké má účinky a ako ho dávkovať?

Môžeme od tribulusu očakávať rýchlejší nárast svalov?

Mnoho športovcov užíva tribulus v domnení, že im zaistí lepšiu regeneráciu, kvalitnejší výkon, a predovšetkým rýchlejší a masívnejší nárast svalovej hmoty. Takí športovci čakajú ale skôr márne, pretože u zdravých športovcov toto tribulus bohužiaľ nevie.

Ako nám tribulus môže pomôcť s budovaním svalov?

 1. Dlhodobé zvýšenie hladiny testosterónu. Pokiaľ ide o rast svalov, je potrebné navýšiť hladiny testosterónu dlhodobo, aby sme mohli pozorovať viditeľné výsledky. To je však možné len u osôb v pokročilom veku, ktoré majú hladinu testosterónu zníženú. Preto z týchto účinkov môžu profitovať práve oni.

 2. Zvýšenie subjektívne vnímanej energie. Tribulus môže pomôcť zvýšiť aj celkovú vitalitu a subjektívne vnímaný pocit energie. To nám síce žiadne svaly navyše nevybuduje, ale môže podporiť naše úsilie v posilňovni. No a čo je viac pre budovanie svalov než kvalitne odcvičený tréning...

Celkové účinky tribulusu na sexuálnu a športovú výkonnosť si môžeme zhrnúť v nasledujúcej tabuľke:

Je pre mňa užívanie tribulusu vhodné?
Som mladý športovec a chcem viac svalov. NIE
Som človek v pokročilom veku a pozorujem zníženie libida. ÁNO
Som pracovne vyťažený človek a pozorujem pokles libida a celkovej vitality. ÁNO
Som žena a mám problém so sexuálnym záujmom. ÁNO
Som powerlifter a chcem lepší výkon. NIE
Trénujem dvojfázové tréningy a chcem rýchlejšiu regeneráciu. NIE

Ako si vybrať správny výrobok a koľko by som mal podávať?

Pokiaľ ide o rastlinné extrakty, je vždy trochu problém s úplným pochopením jeho funkcií a vlastností. Rôzne rastlinné extrakty sú totiž často úplne odlišné „koktaily" najrôznejších chemických zlúčenín, a tak dva na prvý pohľad rovnaké výrobky vlastne vôbec nemusia byť rovnaké. Posúďte sami, aké sú rozdiely medzi kotvičníkmi z rôznych krajín pôvodu:

Krajina pôvodu Druh saponínu, hlavná účinná látka
Gruzínsko Diosgenin
Čína Tigogenín, Hecogenin, Terrestrosín
Turecko Diosgenin, Protodioscín
Bulharsko Protodioscín, Prototribestin
India Hecogenin, Tribulosin
Južná Afrika Saponín C, tigogenín, Gitogenin

Popri tom sú rôzne extrakty rôzne silné a môžu byť vyrábané z rôznych častí rastliny. Skrátka je v tom celkom zmätok...

Ako si vybrať ten správny tribulus?

Ako kľúčový je považovaný obsah Protodioscínu, preto extrakty z rastlín z Bulharska či Turecka bývajú pokladané za potenciálne najhodnotnejšie. Orientujte sa preto podľa krajiny pôvodu, ale tiež podľa množstva saponínov (hľadajte preto výrobky s garantovaným obsahom aspoň 60 % saponínov v extrakte).

Okrem pôvodu je, samozrejme, dôležitá aj dávka. V štúdiách sa často podáva denná dávka asi 5 mg saponínov z tribulusu na 1 kg váhy (čo môže byť často ešte viac, než koľko sa bežne odporúča na dostupných suplementoch), z čoho potom vyplývajú nasledujúce denné dávky pre 60 % extrakt:

 • Osoba vážiaca 60 kg by mala denne prijať asi 500 mg extraktu z kotvičníka.

 • Osoba vážiaca 70 kg by mala denne prijať asi 580 mg extraktu z kotvičníka.

 • Osoba vážiaca 80 kg by mala denne prijať asi 670 mg extraktu z kotvičníka.

Vilgain Kotvičník zemný (40 % protodioscínu)

Kotvičník zemní extrakt

Čo si z toho odniesť?

 • Tribulus terrestris (Kotvičník zemný) je často používaný suplement na podporu sexuálneho záujmu a športovej výkonnosti.

 • Ľudia v pokročilom veku alebo osoby so zníženými hladinami testosterónu môžu využiť účinky tribulusu, či už to bude na zvýšenie, či predovšetkým na optimalizáciu sexuálneho záujmu a libida.

 • Na mladé a zdravé jedince nemá užívanie tribulusu prakticky žiadny pozitívny dopad.

 • Tribulus terrestris pravdepodobne nepodporí športový výkon ani regeneráciu, takže zdraví športovci jeho užívanie na svojom fyzickom výkone zrejme príliš nepocítia.

 • Kotvičník ale môže zvyšovať celkovú vitalitu a energiu počas dňa, teda môže zlepšiť tréningový výkon, a týmto spôsobom viesť k lepším výsledkom a potenciálne aj k väčšiemu množstvu vybudovaných svalov.

 • Ak si vyberáte tribulus, vyberajte najlepšie druhy z Turecka či Bulharska , ktoré majú vysoký obsah Protodioscínu. Užívajte asi 5 mg saponínov z tribulusu na 1 kg váhy pre účinky na zvýšenie libida a sexuálneho záujmu.

Sex, testosterón a fitness: Ako sa vzájomne ovplyvňujú cvičenie a sexuálna aktivita?
Sex, testosterón a fitness: Ako sa vzájomne ovplyvňujú cvičenie a sexuálna aktivita?
Sexualita, libido a vzťah sexu a cvičenia je téma, ktorá je blízka drvivej väčšine z nás. Zahoďme hanbu a pozrime sa na otázky spojené so sexuálnym životom vyznávačov fitness. Ako ovplyvňuje sexuálna aktivita výsledky v posilňovni a ako cvičenie ovplyvňuje chuť a množstvo sexuálnej aktivity?
Ako prirodzene zvýšiť testosterón? Máme pre vás 8 tipov
Ako prirodzene zvýšiť testosterón? Máme pre vás 8 tipov
Testosterón si často spojíme s agresiou, súťaživosťou či typicky mužským správaním, ale nutné je aj poznamenať, že ide o hormón, ktorý je dôležitý pre zdravie nášho srdca či schopnosť reprodukcie. Viete, ako si ho môžete prirodzene zvýšiť?
Sex a chudnutie: Koľko kalórií môžeme pri sexe spáliť?
Sex a chudnutie: Koľko kalórií môžeme pri sexe spáliť?
Sex je fyzicky náročná činnosť, ktorá zaistí nielen potešenie, ale spáli aj nejaké tie kalórie. Koľko kalórií je možné pri jednotlivých polohách spáliť a ako nám to pomôže v chudnutí?
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
Nie je stres ako stres. Akým stresovým situáciám by sme sa mali radšej vyhnúť a ktoré môžu byť pre náš imunitný systém z dlhodobého hľadiska prospešné?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Jsou rostlinné extrakty na podporu testosteronu opravdu účinné? Poznejte tajemství rostlinných extraktů, které kromě zkvalitnění sexuálního života nabízí i efektivní podporu testosteronu!
Nízke libido? 4 tipy, ako zvýšiť chuť na sex
Nízke libido? 4 tipy, ako zvýšiť chuť na sex
Už sa ti niekedy stalo, že kvôli stresu jednoducho nemáš chuť na sex? Neboj, je to úplne normálne. Namiesto výčitiek sa radšej zameraj na to, ako zbytočný stres obmedziť a prilákať späť stratené libido.
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Věděli jste, že regeneraci ovlivňují třeba i koupele ve studené vodě? Pokud si však na takovéto techniky netroufáte, zkuste si regeneraci vylepšit třeba správným spánkem nebo stravou.
Rast svalov: 3 cesty k rýchlym a viditeľným výsledkom
Rast svalov: 3 cesty k rýchlym a viditeľným výsledkom
Po svalovom raste túži azda každý návštevník posilňovne. Čo sa však za týmto procesom skrýva?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?