Ketóza: o čo ide a pomôže pri chudnutí?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
1
Ketóza: o čo ide a pomôže pri chudnutí?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Ketóza je stav charakterizovaný zvýšenou koncentráciou ketolátok v krvi a v moči.
  • Nutričná ketóza je bezpečná, pretože pri nej nedochádza k zmene pH krvi.
  • Niektoré štúdie ukazujú, že môže ísť o účinný spôsob redukcie hmotnosti.

Málo sa to vie, ale ketogénna diéta bola lekármi popísaná už pred viac ako 100 rokmi. Zatiaľ čo v dnešnej dobe je tento stravovací štýl založený na zvýšenej tvorbe ketolátok pre mnohých prakticky synonymom pre redukčnú diétu, v čase svojho vzniku išlo primárne o nutričnú terapiu pri epilepsii. V čom spočíva nutričná ketóza, ako ju správne nastaviť a má zmysel držať ketogénnu diétu pri snahe o chudnutie?

Do nutričnej ketózy vás privedie pôst alebo obmedzenie sacharidov

Za bežných okolností je hlavným palivom ľudského tela glukóza, teda cukor. Pri nedostatku glukózy v tele dochádza k nutričnej ketóze, teda k stavu, keď sa z tukov (mastných kyselín) tvoria tzv. ketolátky, ktoré môžu nahradzovať funkciu glukózy.

K nedostatku glukózy v organizme môže dôjsť dvoma spôsobmi:

  • Dlhé hladovanie alebo pôst sú typickými príkladmi situácií, keď sa ľudský organizmus dostáva do stavu ketózy. Vďaka tomu tukové tkanivo spolu so svalovým tkanivom môže pokrývať väčšinu energetických potrieb organizmu.
  • Cielene obmedzeným príjmom sacharidov v strave. Práve to je základ tzv. ketogénnej diéty, keď je väčšinová časť energetického príjmu prijatá vo forme bielkovín a predovšetkým tukov.

Ketogénna diéta je primárne založená práve na druhom zo spomínaných spôsobov. „Povolené“ množstvo sacharidov je individuálne, avšak v priemere sa odporúča držať do cca 30 g denne alebo do 5 % z celkového energetického príjmu.

Nutričná ketóza ako taká nie je nebezpečná ani pri niekoľkomesačnom priebehu. Hladina ketolátok je totiž relatívne nízka, a tak aj napriek kyslému charakteru niektorých z ketolátok neovplyvňuje pH krvi. Odlišným prípadom je ketoacidóza, ktorá sa môže objaviť u osôb s cukrovkou I. typu. Tu je už koncentrácia ketolátok v krvi výrazne vyššia, čo súvisí s poklesom pH krvi a rozvratu rovnováhy vnútorného prostredia.

Čo sú to ketolátky?

Tvorba ketolátok (ketogenéza) pri nedostatku glukózy v tele sa odohráva primárne v pečeňových mitochondriách. Tu dochádza k rozkladu tukov (mastných kyselín) pri procese tzv. beta‑oxidácie až za vzniku acetyl‑CoA. Práve z neho vznikajú postupne ketolátky:

  • acetoacetát,
  • beta‑hydroxybutyrát,
  • acetón.

Acetoacetát a beta‑hydroxybutyrát sú ďalej uvoľnené do systémového obehu a môžu byť použité tkanivami ako zdroj energie. Acetón je vylúčený močom alebo dychom, ako zdroj energie už neslúži.

Ketóza: o čo ide a pomôže pri chudnutí?

Práve prítomnosť vyššie spomínaných ketolátok v moči slúži ako spôsob, ako zistiť stav nutričnej ketózy. Slúžia na to špeciálne testovacie pásky, ktoré je možné zakúpiť vo všetkých lekárňach či na niektorých e‑shopoch. Po nanesení moču sa testovací prúžok v prípade prítomnosti ketolátok sfarbí do charakteristickej fialovej farby.

Ako dlho trvá prechod do ketózy?

Tvorba ketolátok v pečeni prebieha, keď dôjde k nedostatku glukózy v organizme. V priemere ide o niekoľko dní až jeden týždeň v závislosti od príjmu sacharidov v strave, fyzickej aktivity či celkovej hmotnosti. Avšak ako dlho prechod do stavu ketózy trvá, tak rýchlo je možné sa z nej dostať. Jedlo s obsahom sacharidov, cukrom sladený nápoj alebo napríklad alkohol – to všetko sú spôsoby, ktoré znamenajú pokles hladiny ketolátok v organizme.

Ketóza, chudnutie a vplyv na športový výkon

Ketogénna diéta je obľúbeným variantom redukčnej diéty. Je ale skutočne účinným spôsobom ako chudnúť? Pravdou je, že existuje celý rad štúdií, ktoré ketogénnu diétu považujú za úspešnú vo vzťahu k redukcii hmotnosti. Často sa hovorí o menej častých chutiach na sladké, niektoré štúdie tiež pozorujú, že ketolátky (konkrétne beta‑hydroxybutyrát) vedú k väčšiemu pocitu sýtosti. Súčasne však platí, že aj pri ketogénnej diéte je nevyhnutné dosiahnuť negatívnu kalorickú bilanciu, aby mohlo byť chudnutie úspešné.

Adaptácia na spaľovanie tukov je jednou z výhod, ktorú sa športovci dodržiavajúci nízkosacharidovú či ketogénnu diétu snažia využiť. Za normálnych okolností totiž vo chvíli, keď absolvujeme intenzívny výkon, spaľujeme takmer výhradne sacharidy. Tých je však v tele uložené obmedzené množstvo, a tak už po relatívne krátkom čase dochádza k ich vyčerpaniu. Ketogénna diéta umožňuje zvýšiť mieru spaľovania tukov aj pri vysoko intenzívnych výkonoch, pri ktorých by sa normálne spaľovali primárne sacharidy. Popisuje to napríklad štúdia z roku 2019, ktorá sa zamerala na crossfitových športovcov.

Ketóza: o čo ide a pomôže pri chudnutí?

Priebehy znázornené plnými krivkami znázorňujú kontrolnú skupinu mužov a žien, priebehy bodkovaných kriviek znázorňujú športovcov na ketogénnej diéte. Je zrejmé, že miera spaľovania tukov pri vysokej intenzite záťaže je výrazne vyššia u športovcov, ktorí držali ketogénnu diétu.

Akú veľkú výhodu tento efekt prináša doteraz nie je jasné. Niektoré štúdie potvrdzujú pozitívny vplyv na niektoré typy výkonov, iné štúdie naopak pozorujú zhoršenie fyzickej výkonnosti.

Čo si z toho odniesť?

Ketóza je stav charakterizovaný zvýšenou koncentráciou ketolátok v krvi a v moči. Dochádza k nej následkom pôstu, dlhodobého hladovania či dramatickéjp zníženia množstva sacharidov v strave. Nedostatok sacharidov v organizme vedie k procesu ketogenézy. Pri tej vznikajú tzv. ketolátky, ktoré čiastočne nahrádzajú rolu glukózy a pomáhajú kryť energetické potreby organizmu.

Ketogénna diéta je obľúbená pri snahe o redukciu hmotnosti. Niektoré štúdie poukazujú na zvýšený pocit zasýtenia, čo môže pomôcť s dodržaním negatívnej kalorickej bilancie, ktorá je pre chudnutie nevyhnutná.

Bojíte sa sacharidovej večere? Objavte fakty a odbúrajte nezmyselné tabu
Bojíte sa sacharidovej večere? Objavte fakty a odbúrajte nezmyselné tabu
Môžem jesť večer sacharidy? Môžem ich vôbec jesť? Poďme sa pozrieť očami vedy na jednu z najstarších výživových otázok, ktorá je stále živou témou rôznych diskusií.
Zhubnu rychleji na nízkotukové, nebo nízkosacharidové stravě?
Zhubnu rychleji na nízkotukové, nebo nízkosacharidové stravě?
Opět zase jednou: tuky vs. sacharidy. Kdo s koho?
Plusy a mínusy keto diéty: Stane sa z vás stroj spaľujúci tuky?
Plusy a mínusy keto diéty: Stane sa z vás stroj spaľujúci tuky?
Ketogénna diéta je fenomén moderného stravovania. Je však naozaj taká zázračná, ako sa o nej často hovorí?
Keto dieta pro sportovce: Spaluje tuky, pomáhá nabírat svaly a zlepšovat výkonnost?
Keto dieta pro sportovce: Spaluje tuky, pomáhá nabírat svaly a zlepšovat výkonnost?
Rozhodli jste se vyzkoušet ketogenní dietu? Zjistěte nejdříve, jaký má její aplikace vliv na sportovní výkonnost!
A zase tá keto-diéta. Prečo sa vďaka nej tak ľahko chudne?
A zase tá keto-diéta. Prečo sa vďaka nej tak ľahko chudne?
Ketogénna diéta sa stáva populárnym stravovacím štýlom na podporu redukcie tuku. Má oproti racionálnemu stravovaniu nejaké výhody?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?