8 tipov, ako ušetriť na jedle bez kompromisov na kvalite

overil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáre
8 tipov, ako ušetriť na jedle bez kompromisov na kvalite
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Pri šetrení v oblasti nákupu potravín je dôležité, aby nebola negatívne ovplyvnená kvalita stravy.
  • Pre efektívnu úsporu peňazí sa zamerajte hlavne na plánovanie jedálnička a obmedzenie plytvania.

Ceny potravín v rámci štátov Európskej únie

Z údajov Eurostatu z roku 2020 vyplýva, že výdavky za potraviny a nealkoholické nápoje tvoria u priemerného obyvateľa Slovenskej republiky 19,4 % všetkých výdavkov na chod domácnosti.  Priemer v Európskej únie sa pohyboval pri 16,4 %. Na porovnanie s najväčšími odchýlkami – v Luxembursku je to 9,5 % celkových výdavkov a v Rumunsku 26,4 %.

Pri hlbšej analýze možno konštatovať, že v krajinách východnej časti Európy sú tieto výdavky vyššie ako v krajinách „západných“, hoci sa v posledných desaťročiach tento rozdiel postupne zmenšuje. Je tiež dôležité spomenúť, že nejde o výdavky v absolútnych číslach, a teda neplatí, že by obyvatelia východných krajín utrácali za potraviny viac peňazí, než ľudia v západných – ide iba o vyšší percentuálny podiel z celkových výdavkov na domácnosť.

V posledných troch rokoch došlo v tejto oblasti k značným fluktuáciám, a to najmä v súvislosti s Covidom‑19, vojnou či pomerne radikálnou infláciou. Niektoré domácnosti sa preto snažia ušetriť, okrem iného, práve na potravinách.

8 tipov, ako ušetriť na jedle bez kompromisov na kvalite

Je obmedzenie výdavkov na stravu správnou cestou?

Náklady na potraviny sú pomerne obsiahlou zložkou celkových výdavkov, ktoré navyše nemožno zásadným spôsobom obmedziť – jesť a piť musia skrátka všetci. Pri snahe o šetrenie v tejto oblasti tak môže ľahko dôjsť k zásadnému poklesu kvality konzumovanej stravy, najmä ak zákazník nemá základné znalosti v oblasti výživy. Potraviny s nižšou akosťou sú totiž často lacnejšie ako tie kvalitnejšie, obzvlášť pokiaľ ich pestovanie/chov deklaruje podmienky udržateľného poľnohospodárstva, fair trade, welfare zvierat, lokálnu produkciu a pod.

V tomto ohľade preto nezabúdajte na to, že kvalita vašej stravy ďalej ovplyvňuje celkové zdravie, ale aj mieru energie, produktivitu atď. Dobrou správou však je, že pokiaľ sa vo svete stravovania orientujete, môžete na jedle ušetriť aj za predpokladu, že jeho kvalita zostane zachovaná. Ak máte naopak v týchto znalostiach medzery, neváhajte si prečítať naše články, ktoré vám pomôžu nielen s efektívnym ušetrením peňazí, ale aj s vyššie spomenutých udržaním zdravia, športovej výkonnosti atď.

8 tipov, ako ušetriť a stále jesť kvalitne

1. Najlepšia reštaurácia? U vás doma

Stravovanie v reštauráciách je z času na čas príjemnou zmenou a príležitosťou na spoznávanie nových chutí – musíte však počítať s tým, že okrem ceny samotných potravín si priplatíte aj v rámci zaistenia ďalších prevádzkových nákladov reštaurácie, čo sa pri pravidelných návštevách ľahko nazbiera.

Snaha o ušetrenie rozhodne neznamená absolútny zákaz návštev reštaurácií, rovnaké/podobné jedlo si však doma pripravíte spravidla lacnejšie. Ďalším benefitom je tiež vyššia miera kontroly nad obsahom jednotlivých surovín a ich kvalitou.

2. Neplytvajte potravinami

Napriek rastúcim cenám potravín je plytvanie s nimi stále problémom – v Európskej únii skončí až 20 % celkovej produkcie potravín ako odpad, celosvetovo je to dokonca až ⅓ celkovej produkcie. U bratov Čechov sa v roku 2021 zbytočne vyhodilo cca 50 – 80 kg potravín na osobu, pričom hlavný podiel (53 %) na tomto plytvaní majú domácnosti.

V rámci obmedzenia plytvania je nevyhnutné naučiť sa rozlišovať potraviny s dlhou a obmedzenou trvanlivosťou, plánovať si jedálniček dopredu a nenechať sa presvedčiť k nákupu produktov, ktoré v skutočnosti nepotrebujete. Skvelým pomocníkom je aj reorganizácia chladničky po každom nákupe – potraviny, ktoré v nej už máte dlhšie presuňte dopredu, aby boli skonzumované skôr, než tie nové.

8 tipov, ako ušetriť na jedle bez kompromisov na kvalite

3. Zamerajte sa na základné ingrediencie

Základné ingrediencie ako celozrnné obilné prílohy, ovsené vločky, cestoviny, zemiaky alebo strukoviny – to sú potraviny, ktoré veľa nestoja, ale v jedálničku urobia parádu okrem iného aj vďaka obsahu vlákniny a mikronutrientov. Napriek tomu, že neposkytujú všetky potrebné živiny, sú skvelým a finančne nenáročným základom, ktorý doplní o niečo nákladnejšie potraviny, ako napr. mäso, mliečne výrobky, rastlinné oleje alebo orechy.

Aj pri týchto potravinách však možno efektívne ušetriť – napr. orechy kupujte v škrupine alebo vo forme orechového masla, ktoré je koncentrovaným zdrojom nenasýtených mastných kyselín. Pri rybách sú lacnejším variantom konzervované výrobky, napr. tuniak či losos. Tu je však nevyhnutné sledovať zloženie, pretože škála kvality týchto produktov je skutočne široká.

4. Jedlo si plánujte dopredu

Plánovanie jedálnička vám ušetrí nielen peniaze, ale aj čas. Pokiaľ budete mať množstvo a typ jedál stanovený vopred, budete môcť nakúpiť iba suroviny potrebné na tieto účely. Prípravou viacerých porcií naraz sa navyše môžete vyhnúť kazeniu výrobkov už týždne otvorených kdesi v zadnom rohu chladničky.

Vopred premyslený stravovací plán vám navyše každý deň zaistí pestrú škálu všetkých potrebných živín a zabráni tomu, že na obed v zhone siahnete po nejakej chladenej bagete, čo bude (pri pravidelnej konzumácii) pravdepodobne bolieť nielen vašu peňaženku.

5. Keď káva, tak jedine vlastná

Bez kávy si nevie predstaviť deň takmer nikto – zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že kvalitnú potravinu plnú živín pri cene 3‑4 eur v dlani trikrát poobzeráte a premýšľate nad jej kúpou, zatiaľ čo za miniatúrnu šálku s kávou túto čiastku zaplatíte bez mihnutia oka?

Pri snahe o šetrenie sa kávy rozhodne nemusíte vzdávať, lepšou možnosťou je však, z hľadiska ekologického i ekonomického, vlastný termohrnček, do ktorého si kávu pripravíte doma. Z nespočetného množstva možností atraktívneho dizajnu si vyberú milovníci minimalizmu i extravagancie a vďaka dostupnosti rôznych veľkostí nebudú sklamaní konzumenti „latečok“ a ani klasického espressa.

Peniaze ušetrené za podiel na prevádzkových nákladoch kaviarne radšej investujte do kvalitných kávových zŕn, ktoré váš zážitok posunú ešte na vyššiu úroveň. A koľko kávy už je veľa kávy? Pozrite sa v článku Koľko kávy denne piť pre maximum pozitívnych účinkov?

6. Máte doma mrazničku? A mohla by som sa do nej pozrieť?

Na mrazené potraviny sa často pozerá cez prsty – pravdou však je, že z hľadiska obsahu živín záleží, rovnako ako pri čerstvých potravinách, na spôsobe spracovania, dobe zberu atď. Mrazené ovocie a zelenina sú spravidla zakonzervované v krátkom čase po zbere, čo znamená, že strata živín nie je vysoká. Tieto výrobky majú navyše dlhú trvanlivosť a doma ich máte kedykoľvek po ruke – stačí siahnuť do mrazničky.

Pri konzervovaných výrobkoch je potrebné si všímať zloženie nálevu, ktorý môže obsahovať napr. vysoké množstvo soli, cukru alebo tuku. Je logické, že takýto spôsob spracovania úplne zmení vlastnosti a výživovú hodnotu pôvodnej suroviny.

7. Sledujte zľavy, ale nakupujte s rozumom

Aj vy si možno pamätáte, ako ste sa babičke v detstve posmievali, že prechádza leták miestneho obchodu a hľadá v ňom aktuálne zľavy. (A niektorí ste sa potom možno, rovnako ako ja, pri tejto činnosti nachytali už čoskoro po dosiahnutí 20 rokov.) Nakupovanie v akciách je bezpochyby skvelým spôsobom, ako ušetriť – môže však ísť o dvojsečnú zbraň.

Do zásoby sa oplatí nakúpiť najmä potraviny s dlhou trvanlivosťou – obilniny, strukoviny, ovsené vločky, mrazené potraviny atď. Pri tých, ktoré podliehajú rýchlemu skazeniu, sa najprv uistite, že ich skutočne využijete, pretože v prípade ich skazenia plytváte nielen jedlom, ale aj peniazmi. Pozor tiež na lákadlá v podobe najrôznejších akčných cukroviniek, tyčiniek a sušienok. Z času na čas samozrejme neuškodia, ale ak sa snažíte šetriť, práve tieto potraviny sú jedny z tých nie nevyhnutných.

8. Do obchodu jedine s plným žalúdkom

Nákup je základom zdravého stravovania, pretože skladba jedálnička a samotná príprava jedál sa odvíja vždy od toho, čo máte doma k dispozícii. Aby ste si mohli nakúpiť v pokoji a nebyť „otrokmi“ svojho hladu, snažte sa vyhýbať návšteve obchodov vo chvíli, keď už skoro odpadávate od hladu. Akokoľvek smiešne to znie, vzťah medzi pocitmi hladu pri nakupovaní a výberom nevhodných potravín je skutočne podporený štúdiami – namiesto výživovej kvality potravín sa totiž budete riadiť skôr bažením po konkrétnych chuťových vnemoch.

Tvorbu nákupného zoznamu a samotný nákup si preto tiež plánujte – ideálne na čas, keď máte po jedle. Zásady efektívneho nakupovania si pripomeňte v článku Cesta za lepším jedálničkom začína nákupom. Ako na to?

Čo si z toho odniesť?

Náklady na potraviny tvoria nezabudnuteľnú časť celkových výdavkov, pri šetrení v tejto oblasti je však dôležité, aby nebola ovplyvnená kvalita potravín a celkovej stravy, čo by mohlo z dlhodobého hľadiska viesť k zdravotným komplikáciám.

Namiesto nákupu potravín nízkej kvality sa radšej zamerajte na plánovanie stravy, jedlo aj kávu si pripravujte najmä doma, neplytvajte potravinami a varte zo základných ingrediencií. Tiež sa slepo nenáhlite za akoukoľvek akciou či zľavou, dajte šancu mrazeným potravinám a nechoďte nakupovať hladní – významne to totiž ovplyvní váš výber potravín.

Krabičková diéta pre mužov aj ženy: Dostaňte sa do formy jednoducho a rýchlo
Krabičková diéta pre mužov aj ženy: Dostaňte sa do formy jednoducho a rýchlo
Do krabičiek si pripravíte jedlo, ktoré máte radi a zároveň máte pod kontrolou jeho kvalitu, množstvo a zloženie, čo pomáha k jednoduchšiemu a efektívnejšiemu chudnutiu. Vzorový jedálniček na celý týždeň nájdete v článku.
Snadnější hubnutí a ušetřené peníze. Co dalšího získáme krabičkováním?
Snadnější hubnutí a ušetřené peníze. Co dalšího získáme krabičkováním?
Krabičkování určitě znáte. Víte ale, jaké výhody vám může přinést? Napadlo vás někdy, že kromě kontroly nad stravováním třeba ušetříte? Více se dočtete v uvnitř článku.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
7 jednoduchých tipov, ako znížiť príjem priemyselne spracovaných potravín
7 jednoduchých tipov, ako znížiť príjem priemyselne spracovaných potravín
Priemyselne spracované potraviny sú lacné, praktické a ich príprava je až smiešne jednoduchá. Je tu ale jeden háčik – nášmu zdraviu príliš neprospievajú. Ako teda jednoducho znížiť ich príjem?
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
S pojmom „zdravé stravovanie“ ste sa už iste niekedy stretli – čo si pod ním ale predstaviť a ako ho najlepšie previesť do praxe? Poradí vám dnešný článok.
Potravinová pyramída: Návod na ceste za zdravším jedálničkom
Potravinová pyramída: Návod na ceste za zdravším jedálničkom
Potravinová pyramída je grafickým spracovaním oficiálnych výživových odporúčaní, ktoré majú slúžiť predovšetkým na podporu zdravia obyvateľstva. V Českej republike sa môžete stretnúť s niekoľkými typmi – ako ich teda rozlíšiť a s akými odporúčaniami sa môžete stretnúť v zahraničí?
Skvelá postava aj bez dietológa. Jednoduché základy stravovania
Skvelá postava aj bez dietológa. Jednoduché základy stravovania
Baví vás cvičiť, a zároveň nechcete tráviť dlhé večery štúdiom metabolizmu sacharidov a najnovších štúdií o (ne)škodlivosti lepku? Potom možno nie je nutné zisťovať si najbližší termín seminára výživového poradenstva, ale stačí sa riadiť niekoľkými základnými pravidlami.
Ako na krabičkovanie
Ako na krabičkovanie
Krabičkovanie ponúka jedinečný a efektívny spôsob, ako si udržať kontrolu nad stravovaním a ešte ku všetkému ušetriť peniaze aj čas. Preto pre vás máme 6 tipov, vďaka ktorým si celý proces maximálne zjednodušíte.
Je mražená a konzervovaná zelenina stejně zdravá jako čerstvá?
Je mražená a konzervovaná zelenina stejně zdravá jako čerstvá?
Taky jste zmatení z toho, jestli jíst, nebo nejíst mraženou a sterilovanou zeleninu? Je to pouze potravina bez živin, nebo plnohodnotná zelenina? Vše zjistíte v dnešním článku!
Koľko kávy denne piť, aby sme získali maximum pozitívnych účinkov?
Koľko kávy denne piť, aby sme získali maximum pozitívnych účinkov?
Už dávno nie je pitie kávy považované za nešvár, ktorý škodí nášmu zdraviu. Ba naopak! Veľké množstvo vedeckých štúdií teraz dokazuje, že pitie kávy je zdraviu prospešné. Aké množstvo si ale môžeme dovoliť?
Cesta za lepším jídelníčkem začíná nákupem. Jak na něj?
Cesta za lepším jídelníčkem začíná nákupem. Jak na něj?
Chcete jíst zdravěji, kvalitněji, lépe, nebo prostě jel lehce upravit jídelníček? První vaše kroky by měly vést do obchodu. Vybaveni promyšleným nákupním seznamem si nakoupíte suroviny pro vaše nové recepty. A tím vaše cesta za dosažením cílů může začít.
10 najčastejších výhovoriek, prečo si doma nevaríš
10 najčastejších výhovoriek, prečo si doma nevaríš
Domáca príprava jedál, tzv. “meal prep”, so sebou prináša rad výhod. Šetrí vašu peňaženku, čas i energiu a k tomu všetkému vám poskytne dokonalý prehľad o vašom jedálničku.
10 jednoduchých krokov, ako neplytvať potravinami
10 jednoduchých krokov, ako neplytvať potravinami
V Evropské unii se ročně vyplýtvá asi 88 milionů tun potravin, přičemž největší ztráty vznikají u konečných spotřebitelů – tedy u nás. Proč je plýtvání potravinami problém a jak s ním bojovat pomocí několika jednoduchých kroků?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.