Cestovateľská hnačka: Ako si nenechať pokaziť dovolenku?

Komentáre
Cestovateľská hnačka: Ako si nenechať pokaziť dovolenku?
obrázok z freepik.com/wayhomestudio
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Hnačka patrí k najčastejším zdravotným ťažkostiam pri cestovaní.
  • Viac ako 60 % cestovateľov z rozvinutých krajín prekoná pri ceste do rozvojových krajín túto „komplikáciu“.
  • Problémy zvyčajne odznejú spontánne, v niektorých vážnejších prípadoch je však potrebné hnačku liečiť.

Prečo k cestovateľskej hnačke dochádza?

Príčin cestovateľskej hnačky môže byť celý rad, podľa literatúry sú ale najčastejšie na vine patogénne baktérie (50 – 70 % prípadov) alebo vírusy (20 %). Tým vôbec najčastejším patogénom je baktéria Escherichia coli nasledovaná Campylobacterom jejuni. Zdravotné komplikácie trvajú väčšinou 4‑6 dní a môžu byť sprevádzané aj ľahko zvýšenou teplotou, nevoľnosťou, kŕčmi brucha alebo bolesťou hlavy.

Rizikovými oblasťami sú najmä rozvojové krajiny, kde sú hygienické štandardy o niečo nižšie ako u nás v strednej Európe. Príkladom destinácií s vysokým rizikom môžu byť štáty Afriky, východnej Ázie, Latinskej Ameriky a Stredného Východu, s nižším rizikom napríklad Karibik, Izrael alebo aj južná Európa.

Cestovateľská hnačka: Ako si nenechať pokaziť dovolenku?
Obrázok z publikácie Travel Medicine. Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780323546966000185

Aké sú možnosti liečby cestovateľskej hnačky?

Ako už bolo povedané, cestovateľská hnačka väčšinou odznie spontánne. V prípade, že ťažkosti pretrvávajú, stav sa zhoršuje alebo je v stolici prítomný hlien či krv, je načase vyhľadať lekársku pomoc.

Základom liečby miernych prípadov je zmiernenie symptómov hnačky a pravidelné doplňovanie tekutín – práve dehydratácia je jednou z najvážnejších komplikácií hnačkových ochorení a pri pohybe v subtropickom/tropickom podnebí to platí dvojnásobne. Mali by ste so sebou preto mať dostatok balíčkov na prípravu rehydratačného roztoku (Kulíšek, Iontia prebio alebo vlastný roztok podľa tohto návodu).

Na liečbu symptómov hnačky sa hodí črevný dezinficiens (Endiaron, Ercefuryl), adsorbenciá (aktívne uhlie, Smecta, enterosorbent Enterosgel), po konzultácii s lekárom popr. aj antimotiliká (Loperamid). Pri miernejšom priebehu cestovateľských hnačiek sa osvedčilo aj podávanie probiotík. Dôležitá je tiež „diéta“ – väčšinu by mali tvoriť sacharidové potraviny s nižším obsahom vlákniny:

  • pečivo, sucháre (nie čerstvé, nie celozrnné),
  • ovocie a zelenina – ideálne varené, čerstvé je možné: banán, strúhané jablko, čučoriedky,
  • ryža,
  • zemiaky,
  • chudé mäso,
  • vaječný bielok,
  • neskôr je možné vyskúšať napr. nízkotučný jogurt.

Pri závažnejších prípadoch môže byť po konzultácii s lekárom na mieste aj užívanie antibiotík. Pokiaľ idete do oblasti bez lekárskej starostlivosti, môže vám lekár predpísať antibiotikum k prípadnej samoliečbe.

Ako predchádzať rozvoju cestovateľskej hnačky?

Jediným spôsobom, ako predchádzať rozvoju cestovateľskej hnačky, je starostlivé dodržiavanie pravidiel hygieny. Vedecky podložený nie je ani tradičný panák slivovice – nepotvrdilo sa totiž, že by bolo riziko rozvoja cestovateľskej hnačky pôsobením alkoholu akokoľvek znížené. Niektoré práce naopak poukazujú na to, že vysoká konzumácia alkoholu môže toto riziko zvyšovať – zrejme aj pre zníženie kognitívnych funkcií a nižší dôraz na hygienu.

K overeným zásadám prevencie rozvoja cestovateľskej hnačky patrí:

  1. Zoznámte sa s mierou rizika a konkrétnymi patogénmi, ktoré sa v cieľovej destinácii často vyskytujú. Podrobnejšie informácie nájdete napr. v tomto súhrnnom článku.
  2. Pred manipuláciou s jedlom si vždy starostlivo umyte ruky (mydlo, dezinfekčný gél, dezinfekčný obrúsok).
  3. Rizikové potraviny (mäso, vajcia, mliečne výrobky…) jedzte iba dobre tepelne upravené.
  4. Pite/jedzte iba pasterizované mlieko a mliečne výrobky z neho vyrobené.
  5. Z ovocia uprednostňujte to, ktoré je možné kompletne ošúpať alebo dobre umyť.
  6. Pozor si treba dávať aj na surovú zeleninu – môže byť kontaminovaná baktériami z pôdy alebo vodou.
  7. Pite výhradne originálne balenú vodu.
  8. Vyhýbajte sa ľadovým kockám – nemožno overiť neškodnosť použitej vody.
  9. Balenú vodu používajte napr. aj pri čistení zubov.
  10. Vyhýbajte sa (alebo ich starostlivo vyberajte) jedlám od pouličných predajcov – práve tieto „typické miestne“ pokrmy sú najčastejším zdrojom nákazy.

Možno ste sa už stretli aj s odporúčaním preventívneho užívania antibiotík – to sa ale vykonáva iba vo výnimočných prípadoch a po konzultácii s lekárom (napr. u osôb s chronickým ochorením, oslabeným imunitným systémom, politikov na dôležitej zahraničnej schôdzi a pod.). Plošne by tak nemalo byť preventívne užívanie antibiotík v žiadnom prípade praktizované. Ďalšou možnosťou je aj očkovanie proti niektorým vybraným patogénom.

Čo si z toho odniesť?

Cestovateľská hnačka je veľmi častým problémom, ktorý postihuje viac ako 60 % cestovateľov idúcich do rizikových oblastí. Vo väčšine prípadov ochorenie odznie samo, je však potrebné dbať na hydratáciu a liečbu podporiť črevnými dezinficiens, adsorbenciami alebo probiotikami. Vo vážnejších prípadoch môžu byť na mieste aj antibiotiká – ich užívanie však treba vždy konzultovať s lekárom a v žiadnom prípade ich neužívať preventívne.

Jedinou účinnou prevenciou cestovateľskej hnačky je dodržiavanie hygienických zásad a starostlivý výber potravín.

Zdravě jíst se dá i na dovolených či fesťácích. 10 tipů, jak na to
Zdravě jíst se dá i na dovolených či fesťácích. 10 tipů, jak na to
Léto je tu. A to znamená výlety do přírody, kempování, dovolené a fesťáky! Rádi byste si do batůžku přibalili něco jiného než řízek a tatranku, ale nic vás nenapadá? Pak jste tu správně, na vše dnes dostanete odpověď!
All Inclusive dovolená: Kolik tuku můžeme přibrat?
All Inclusive dovolená: Kolik tuku můžeme přibrat?
Vysněný odpočinek na dovolené se může snadno proměnit ve zběsilé luxování hotelových bufetů. Jaké to může mít následky?
11 tipov, ako stráviť dovolenku aktívne, keď sa nechceš len váľať pri bazéne
11 tipov, ako stráviť dovolenku aktívne, keď sa nechceš len váľať pri bazéne
Patríš medzi tých, pre ktorých dovolenka neznamená len týždňový relax pri bazéne? Potom pre teba máme 11 skvelých tipov, ako si letnú dovolenku užiť naplno a aktívne.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!