11 tipov, ako stráviť dovolenku aktívne, keď sa nechceš len váľať pri bazéne

Tomáš
Tomáš Novotný 17. 8. 2022 Prvýkrát publikované 29. 6. 2021
Aktualizované 17. 8. 2022
4 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
11 tipov, ako stráviť dovolenku aktívne, keď sa nechceš len váľať pri bazéne

Ono sa to povie dovolenka. Lenže zatiaľ čo jeden si predstaví týždenné flákanie pri bazéne, druhý už v hlave hromadí plány, ako zdolať všetky vrcholy za čo najmenej dní. Oboje má niečo do seba. Pokiaľ ale patríš skôr do tej aktívnejšej skupiny, máme pre teba 11 cenných tipov, ako toho počas letnej dovolenky stihnúť čo najviac. Počítaj s tým, že sa rozhodne nudiť nebudeš.

11 tipov, ako stráviť dovolenku aktívne

1. Poriadny výšľap je vždy stávka na istotu

Pozri sa okolo seba, vidíš ten kopec? Keď sa naň jeden deň vyškriabeš, určite nebudeš ľutovať. Okrem poctivého tréningu si tiež užiješ zaslúžený výhľad na krajinu, v ktorej tráviš svoju dovolenku.

2. Ak chceš naozaj spoznať atmosféru miesta svojej dovolenky, bež si zabehať

Počas hodinky behu toho uvidíš viac ako po dvoch hodinách chôdze, a navyše ti to aj lepšie utečie. Ak navyše beháš okolo jazera alebo mora, čaká ťa na konci behania zaslúžená odmena v podobe relaxu vo vode. Ak si to skúsil/a, určite vieš, o čom hovorím.

3. Pétanque na pláži ťa zabaví aj na celé dopoludnie

Navyše tým môžeš nadviazať veľa kontaktov s miestnymi obyvateľmi a ďalšími turistami. Daj si len pozor na dostatočnú ochranu pred spálením od slniečka – také dve hodiny gúľania na intenzívnom slnku utečú ako voda a tebe potom neostane nič iné, než nakúpiť panthenol a zvyšok dovolenky nejako pretrpieť.

4. Nebaví ťa ležať pri vode? Tak sa zabávaj v nej

Taký šnorchel v spojení s čistou morskou vodou v nejakej neďalekej zapadnutej zátoke v okolí ťa dokáže zamestnať aj na pol dňa. Navyše tým poriadne potrénuješ svoje zručnosti v plávaní a spáliš veľa kalórií.

obrázok z freepik.com

5. Bez výletov do okolia by to azda ani nebola dovolenka

Každé miesto na svete má čo ponúknuť. Bola by preto škoda počas týždňovej dovolenky neopustiť areál hotela, keď ten naozajstný lokálny život sa nachádza práve za ním. Požičaj si preto bicykel, skúter alebo auto a vyraz za miestnymi pamiatkami, hradmi, zámkami alebo inými prírodnými úkazmi. Kedy inokedy než počas dovolenky si na to dokážeš urobiť čas.

6. Vyraz na trh a objavuj miestnu kulinársku kultúru

Zaujíma ťa, ako miestni obyvatelia jedia? Aké potraviny sú u nich bežné a ktoré potraviny možno ani u nás nenájdeš? Najlepšie urobíš, keď sa vystrojíš do víru miestnych trhov a poriadne to preskúmaš. Zároveň sa navzájom s miestnymi môžete potrápiť jazykovými zručnosťami a možno sa aj priučiť miestnemu jazyku. Daj len pozor na dostatočnú hygienu a všetky potraviny pred konzumáciou dôkladne umy v čistej vode.

7. Vytiahni svoju drahú polovičku na večernú romantickú prechádzku

Letné teplé večery sú ako stvorené na príjemné prechádzky alebo nejaké to posedenie pri poháriku dobrého vína. Navyše, aspoň spoznáš miestny večerný život, ktorý je často omnoho živší ako ten denný.

8. Vyber si nejaký pekný organizovaný výlet

Organizované výlety ťa môžu často zaviesť na také miesta, ktoré by si sám nikdy neobjavil. Niekedy sú také lokality dokonca verejnosti úplne neprípustné, takže organizované výlety zostávajú jedinou možnosťou, ako do nich nahliadnuť.

Vyberaj ale poriadne a nenechaj sa ukecať na nezmyselné výlety o ničom. Niekedy je totiž organizovaný výlet len o tom vyviezť turistov lodičkou na inú pláž a za dve hodiny sa vrátiť späť. Takéto výlety zvládneš určite aj bez sprievodcu (a dokonca zadarmo a lepšie).

obrázok z istockphoto.com

9. Naplánuj si poriadny vonkajší workout

Zacvičiť si vonku na hrazdách alebo len úplne s vlastnou váhou je skvelý spôsob, ako si dovolenku trochu pohybovo spestriť. Ale nezabudni: ak máš cvičenia dosť a nemáš chuť cvičiť, pokojne si odpočiň. Týždeň dovolenky bez trénovania sa na tvojej kondičke nijako negatívne neprejaví a ty aspoň naskočíš späť do procesu plný/á energie.

10. Ak máš v sebe hravú povahu a rád/a objavuješ nové miesta, vyskúšaj Geocaching

Táto hra, počas ktorej budeš hľadať tajné miesta na rôznych lokalitách, sa hrá prakticky všade na svete, takže nejaký poklad určite nájdeš aj v okolí svojej destinácie. Navyše ťa hľadanie skrýš zavedie aj na miesta, ktoré by si inak nikdy neobjavil. Tešiť sa môžeš na miestne pamätihodnosti, utajené výhľady alebo napríklad historicky významné miesta.

11. Letné dni na dovolenke sú ako stvorené na cvičenie jogy

Patríš medzi tých ľudí, ktorí by radi vyskúšali jogu, ale nejako sa k nej v nabitom programe všedných dní nemôžu dostať? Dovolenka je ideálny čas, keď sa k pravidelnému cvičeniu jogy môžeš dokopať.

Navyše, pokiaľ ťa cvičenie jogy chytí, nie je nič jednoduchšie, ako si ranný rituál preniesť späť do svojej domoviny. Odmenou ti potom bude celý rad benefitov, ktoré so sebou cvičenie jogy prináša.

Čo si z toho odniesť?

Nebaví ťa celý deň tráviť lúštením krížoviek pri bazéne? Nevadí, dovolenku môžeš prežiť aj aktívne. Letnú dovolenku ber ako ideálnu príležitosť na preskúmanie okolia. Využiť na to môžeš požičané auto, skúter, bicykel alebo napríklad aj vlastné nohy, ktoré ťa zavedú do tajov miestnej prírody a kultúry.

Vyskúšaj aj aktivity, na ktoré si inak v nabitom programe nedokážeš nájsť čas. Môžu to byť kolektívne hry, pétanque alebo napríklad cvičenie jogy, ku ktorému sa odhodláváš už posledných niekoľko mesiacov. Na dovolenke máš skrátka čas aj na veci, na ktoré normálne nie, tak sa to neboj využiť a uži si dovolenku naplno.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
4 Páči sa mi Uložiť článok