Biohacking: 10 vecí, ktoré vám obrátia život k lepšiemu

Komentáre
Biohacking: 10 vecí, ktoré vám obrátia život k lepšiemu
obrázok z unsplash.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Biohacking nám môže znieť trošku cudzo, umelo a zvláštne. Niektoré jeho aspekty pritom už často sami využívame a uplatňujeme vo svojom živote. Ide o súbor zmien v našom životnom štýle, vďaka ktorým môžeme zlepšiť a umocniť svoj potenciál. Je to aktívny a vedomý prístup k svojej vlastnej biológii, pri ktorom sa používajú rôzne technológie, suplementy a tiež denné návyky s cieľom stať sa čo najlepšou verziou seba samého. V dnešnom článku si popíšeme základné nástroje, ktoré môžeme aplikovať na dennej báze.

1. Optimalizácia spánku

Kvalitný spánok je základ pre optimálne fungovanie nášho organizmu. Jeho nedostatok môže viesť k vzniku kardiovaskulárnych alebo metabolických ochorení, čím sa nám sťaží chudnutie alebo naberanie svalov. Dôležitá je nielen dĺžka, ale aj kvalita spánku. Preto niekomu stačí 6 hodín hlbokého spánku a iný nemá pocit odpočatosti ani po 8 hodinách v pelechu. Kvalitu nášho spánku môžeme monitorovať pomocou aplikácií, napr. Sleep Cycle.

Medzi hlavné „zlepšováky“ spánku patrí obmedzenie modrého svetla z obrazoviek, vytvorenie večernej rutiny, vďaka ktorej sa uvoľníme (čítanie knihy, meditácia, ľahký strečing), obmedzenie kofeínu vo večerných hodinách a nastavenie rovnakého pravidelného času, kedy ideme spať a kedy vstávame.

2. Nastavenie správnej výživy, vďaka ktorej budeme lepšie „fungovať“

Naše stravovanie má vplyv nielen na to, koľko vážime, ale aj na to, ako sa cítime a ako nám fungujú kognitívne funkcie ako pamäť a myslenie. V rámci biohackingu sa testujú rôzne stravovacie režimy, vrátane zaraďovania pôstov, obmedzenia spracovaných potravín alebo cukru. Medzi často skúmané látky patria omega 3 a 6 mastné kyseliny a aj antioxidanty prirodzene sa vyskytujúce v potravinách (ovocie, zelenina).

Medzi najčastejšie zmeny v jedálničku, ktoré na sebe biohackeri testujú, patrí:

 1. vynechanie vysoko spracovaných potravín
 2. obmedzenie konzumácie jednoduchých cukrov
 3. preferencia surovín z lokálnych zdrojov
 4. vyššie množstvo ovocia a zeleniny
 5. zároveň sa sústreďujú na zásady tzv. mindful eating (všímavé jedenie) a starostlivosť o mikrobióm

Čo sa týka pôstov, tak niektorí zaraďujú napr. 2 dni v týždni, keď markantne znížia energetický príjem (alebo nejedia vôbec) a zvyšných 5 dní sa stravujú bežne. Testované bývajú aj pôsty v rámci jedného dňa, keď biohackeri praktizujú rôzne časové okná, napr. 16 hodín hladní a počas 8 hodín splnia svoj nastavený energetický príjem.

3. Každodenným pohybom k zlepšeniu celkového zdravia

Fyzická aktivita sa úzko spája s našou výkonnosťou a zdravím. Efekt fyzického cvičenia si môžeme ľahko otestovať sami na sebe. Keď ideme z práce s pocitom úplného vyčerpania, doplazíme sa do fitka a po hodine odchádzame ako vymenení a cítime nový príval energie. Pohyb je nášmu telu prirodzený a spája sa ním toľko pozitív, že je skoro hlúposť tento „nástroj“ pravidelne nevyužívať.

4. Čas v prírode ako „liek“ pre dušu aj telo

Pre človeka nie je nič prirodzenejšie, než tráviť čas v prírode. Robí nám to dobre ako po fyzickej stránke, tak aj po tej psychickej. V niektorých krajinách (Japonsko, USA) dokonca lekári čoraz častejšie pobyt v prírode alebo prechádzky v parku svojim pacientom predpisujú. Na pravidelné prechádzky si veľa ľudí za čias celoštátnej karantény zvykla. Teraz len pokračovať.

5. Hudba ako nástroj na lepšie sústredenie

Zvuky, ktoré počujeme okolo nás, ovplyvňujú našu mozgovú aktivitu. Keď si predstavíme situáciu, keď sedíme v hlučnej kaviarni, tak sústrediť sa napríklad na písanie diplomovky je takmer nemožné. Tak si nasadíme slúchadlá, pustíme príjemnú inštrumentálnu hudbu a zrazu sme ako v inej realite a ťukáme do klávesnice ako diví. Naša mozgová aktivita môže byť meraná v tvare vĺn a určuje, či sa cítime ospalí, sústredení alebo v strese. Túto aktivitu môžeme ovplyvniť zvukovými vlnami, ktoré sa synchronizujú s mozgovými vlnami.

 • Skvelá je napríklad aplikácia Brain.fm, kde si vyberieme playlist podľa aktivity, ktorú práve robíme. Alebo stačí zapátrať na Youtube, kde nájdeme veľa playlistov pre zlepšenie pozornosti.
Biohacking: 10 vecí, ktoré vám obrátia život k lepšiemu
obrázok z unsplash.com

6. Začať s meditáciou nie je vôbec zlý nápad

Praktizovanie nejakej formy meditácie sa v dnešnej dobe celkom rozšírilo. A nie je sa čomu diviť, pretože pre náš organizmus poskytuje veľa benefitov. Meditácia nám pomôže napríklad znížiť stres, podporuje vnímanie vlastného tela a emočné zdravie alebo zlepšuje našu pozornosť. Meditovanie dokonca podľa štúdií spôsobuje zmeny v našom mozgu. Vďaka týmto zmenám sa nám môžu zlepšiť kognitívne funkcie, budeme odolnejší voči stresu a negatívnym emóciám, ako je strach alebo úzkosť, a dokonca takto môžeme spomaliť starnutie mozgu.

7. Vďaka denníku vďačnosti uvidíme svet v pozitívnejšom svetle

To, ako vidíme svet, má obrovský vplyv na náš mozog, správanie a celkovo náš prístup k životu. Vďačnosť nám pomôže vidieť svet pozitívne. Vďaka tomu, že si napr. každý večer napíšeme 3 veci, za ktoré sme v ten deň vďační, môžeme naladiť svoje myslenie na pozitívnu vlnu, aj keď bol náš deň ťažký a stresujúci.

8. Nootropiká k lepšej výkonnosti

Nootropiká sú výživové doplnky, ktoré môžu pomôcť zvýšiť našu mentálnu výkonnosť a sústredenie. Tými najrozšírenejšími je napr. kofeín, kreatín alebo antioxidanty vyskytujúce sa v potravinách.

9. Sprchovanie studenou vodou

Sprchovanie studenou vodou alebo kúpanie sa vonku v ľadovej vode môže pre niekoho znieť ako hazard so zdravím, ale opak je zase pravdou.

Medzi benefity pobytu v studenej vode patrí:

 1. podpora cirkulácie krvi
 2. silnejší imunitný systém
 3. zvýšenie hladiny testosterónu
 4. zlepšenie regenerácie svalov
 5. lepší spánok

Nie všetky aspekty sú však plne preukázané, čo sa týka napríklad súvislosti s testosterónom. Je dôležité spomenúť, že ak sa rozhodneme túto metódu testovať na sebe, je potrebné postupovať pomaly – začať s vlažnou vodou a postupne znižovať teplotu a predlžovať čas. Ide o silný zážitok, ktorý nás môže svojimi schopnosťami prebudiť, a nahradiť tak napríklad aj rannú kávu.

10. Saunovanie ako relax a zárovňe naša tajná zbraň na podporu zdravia

Rovnako ako chlad, tak aj pobyt v teple nášmu organizmu môže prospieť.

Pravidelné navštevovanie sauny môže:

 1. dopomôcť k silnejšej imunite
 2. uľaviť pri chronických bolestiach
 3. preventívne pôsobiť proti depresiám
 4. pozitívne ovplyvniť funkciu nášho srdca a pľúc
 5. v neposlednom rade nás privedie do stavu uvoľnenia a relaxácie
 6. Viac si o benefitoch saunovania prečítame v článku s názvom Silnejšia imunita, úľava od chronických bolestí... Čo ďalšie môže priniesť pravidelné saunovanie?

Tip na záver

 • Pri väčšom záujme o problematiku biohackingu odporúčam počúvanie českého podcastu Brain we are a veľa informácií nájdeme aj na stránkach Code of life.

[Instagram]

Čo si z toho odniesť?

Pri honbe za lepším „ja“ nie je hneď nutné zháňať cudzokrajné bylinky a chodiť sa kúpať aj v zime do rieky. Naše zdravie najviac ovplyvňujú také základy, ako je výživa, spánok a pohyb. Takže v prvom rade by sme sa mali zamerať na optimalizáciu týchto pilierov. Nie je nutné zo dňa na deň prekopať svoj život, ale malými krôčikmi a s rozvahou zlepšovať svoje návyky.

Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo
Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo
Sychravé počasie vie preveriť našu imunitu a mnoho z nás v rámci prevencie skúša rôzne druhy otužovania. Jeden svojrázny Holanďan však svojou metódou vyvolal obrovskú vlnu záujmu naprieč laickou i odbornou verejnosťou, a tak poďme spoločne nakuknúť pod pokrievku „ľadového muža“.
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
Studená sprcha hneď ráno? Nával šťastia po najhoršom zážitku dňa
Studená sprcha hneď ráno? Nával šťastia po najhoršom zážitku dňa
Čaká ťa nejaká stresová situácia a ty máš pocit, že ju nemôžeš zvládnuť? Potom je najvyšší čas okúsiť kúzlo studenej sprchy. Nielenže ti dodá dobrú náladu, ale ver tomu, že nič horšie ťa už cez deň fakt nestretne.
Navýšení růstového hormonu a zlepšení výkonu. Jaké další benefity nám saunování přinese?
Navýšení růstového hormonu a zlepšení výkonu. Jaké další benefity nám saunování přinese?
Zajít si na trénink a po něm si ještě dopřát saunu. No nezní to skvěle? Saunování po tréninku nám může prospívat, ale jsou situace, kdy bychom si měli tuto činnost odpustit. Vše se dozvíte v dnešním článku.
Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
​Výživa je základ, a to nejen pro začátečníky. A jak začít jíst zdravěji? To se dozvíme v dnešním článku.
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
7 jednoduchých tipov, ako znížiť príjem priemyselne spracovaných potravín
7 jednoduchých tipov, ako znížiť príjem priemyselne spracovaných potravín
Priemyselne spracované potraviny sú lacné, praktické a ich príprava je až smiešne jednoduchá. Je tu ale jeden háčik – nášmu zdraviu príliš neprospievajú. Ako teda jednoducho znížiť ich príjem?
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Prečo bez spánku nerastú svaly a nechudneme? 6 tipov, ako sa kráľovsky vyspať
Prečo bez spánku nerastú svaly a nechudneme? 6 tipov, ako sa kráľovsky vyspať
Spánok je pre nás veľmi dôležitý, a to nielen kvôli tomu, aby ste sa kvalitne zregenerovali, ale aj preto, aby ste mohli pracovať a manipulovať so svojou hmotnosťou. Ako na to?
6 spôsobov, ako vám prerušované hladovanie zlepší zdravie a pomôže schudnúť
6 spôsobov, ako vám prerušované hladovanie zlepší zdravie a pomôže schudnúť
Prerušované hladovanie je populárny výživový štýl, ktorý dopomohol k chudnutiu už mnohým osobám – od začiatočníkov až po pokročilých. Môže nám pomôcť aj so zlepšením zdravotného stavu organizmu?
Črevný mikrobióm: čo ovplyvňuje a ako sa oň starať?
Črevný mikrobióm: čo ovplyvňuje a ako sa oň starať?
Prospešnou skladbou mikrobiómu, ktorú ovplyvníme životným štýlom, dokážeme predchádzať nadváhe, cukrovke, riziku infarktu alebo napríklad depresiám.
Mindful eating: 5 krokov, ako začať jesť vedome, ľahšie chudnúť a zbaviť sa emočného jedenia
Mindful eating: 5 krokov, ako začať jesť vedome, ľahšie chudnúť a zbaviť sa emočného jedenia
Kedy ste si naposledy vychutnali jedlo od začiatku až do konca bez sledovania televízie, ťukania do klávesnice alebo telefonovania? Tu je 5 tipov, ktoré vám pomôžu naučiť sa jesť vedome a uľahčíte si tak aj chudnutie.
Nootropika: zrychlí proces učení a zlepší soustředěnost
Nootropika: zrychlí proces učení a zlepší soustředěnost
Koloběh akademického roku na vysokých školách je neúprosný, a tak další zkouškové období zase pomalu klepe na dveře. Nejednoho studenta jistě napadne, jak by mohl podpořit efektivitu svého učení. Máme pro vás doporučení na látky, které vám ve zkouškovém pomohou.
5 krokov na upokojenie roztržitej mysle i bez meditácie
5 krokov na upokojenie roztržitej mysle i bez meditácie
Meditácia je jednou z najhorúcejších tém posledných rokov. Môžete mať pocit, že kto nemedituje, akoby nebol. Nemusí to byť však také jednoduché, ako sa zdá. V dnešnom článku vám poradíme, ako sa na meditáciu pripraviť a ako začať.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.