Biohacking: 10 vecí, ktoré vám obrátia život k lepšiemu

Markéta
Markéta Tesařová 28. 10. 2022 Prvýkrát publikované 4. 6. 2020
Aktualizované 28. 10. 2022
36 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Biohacking: 10 vecí, ktoré vám obrátia život k lepšiemu
obrázok z unsplash.com

Biohacking nám môže znieť trošku cudzo, umelo a zvláštne. Niektoré jeho aspekty pritom už často sami využívame a uplatňujeme vo svojom živote. Ide o súbor zmien v našom životnom štýle, vďaka ktorým môžeme zlepšiť a umocniť svoj potenciál. Je to aktívny a vedomý prístup k svojej vlastnej biológii, pri ktorom sa používajú rôzne technológie, suplementy a tiež denné návyky s cieľom stať sa čo najlepšou verziou seba samého. V dnešnom článku si popíšeme základné nástroje, ktoré môžeme aplikovať na dennej báze.

1. Optimalizácia spánku

Kvalitný spánok je základ pre optimálne fungovanie nášho organizmu. Jeho nedostatok môže viesť k vzniku kardiovaskulárnych alebo metabolických ochorení, čím sa nám sťaží chudnutie alebo naberanie svalov. Dôležitá je nielen dĺžka, ale aj kvalita spánku. Preto niekomu stačí 6 hodín hlbokého spánku a iný nemá pocit odpočatosti ani po 8 hodinách v pelechu. Kvalitu nášho spánku môžeme monitorovať pomocou aplikácií, napr. Sleep Cycle.

Medzi hlavné „zlepšováky“ spánku patrí obmedzenie modrého svetla z obrazoviek, vytvorenie večernej rutiny, vďaka ktorej sa uvoľníme (čítanie knihy, meditácia, ľahký strečing), obmedzenie kofeínu vo večerných hodinách a nastavenie rovnakého pravidelného času, kedy ideme spať a kedy vstávame.

2. Nastavenie správnej výživy, vďaka ktorej budeme lepšie „fungovať“

Naše stravovanie má vplyv nielen na to, koľko vážime, ale aj na to, ako sa cítime a ako nám fungujú kognitívne funkcie ako pamäť a myslenie. V rámci biohackingu sa testujú rôzne stravovacie režimy, vrátane zaraďovania pôstov, obmedzenia spracovaných potravín alebo cukru. Medzi často skúmané látky patria omega 3 a 6 mastné kyseliny a aj antioxidanty prirodzene sa vyskytujúce v potravinách (ovocie, zelenina).

Medzi najčastejšie zmeny v jedálničku, ktoré na sebe biohackeri testujú, patrí:

  1. vynechanie vysoko spracovaných potravín
  2. obmedzenie konzumácie jednoduchých cukrov
  3. preferencia surovín z lokálnych zdrojov
  4. vyššie množstvo ovocia a zeleniny
  5. zároveň sa sústreďujú na zásady tzv. mindful eating (všímavé jedenie) a starostlivosť o mikrobióm

Čo sa týka pôstov, tak niektorí zaraďujú napr. 2 dni v týždni, keď markantne znížia energetický príjem (alebo nejedia vôbec) a zvyšných 5 dní sa stravujú bežne. Testované bývajú aj pôsty v rámci jedného dňa, keď biohackeri praktizujú rôzne časové okná, napr. 16 hodín hladní a počas 8 hodín splnia svoj nastavený energetický príjem.

3. Každodenným pohybom k zlepšeniu celkového zdravia

Fyzická aktivita sa úzko spája s našou výkonnosťou a zdravím. Efekt fyzického cvičenia si môžeme ľahko otestovať sami na sebe. Keď ideme z práce s pocitom úplného vyčerpania, doplazíme sa do fitka a po hodine odchádzame ako vymenení a cítime nový príval energie. Pohyb je nášmu telu prirodzený a spája sa ním toľko pozitív, že je skoro hlúposť tento „nástroj“ pravidelne nevyužívať.

4. Čas v prírode ako „liek“ pre dušu aj telo

Pre človeka nie je nič prirodzenejšie, než tráviť čas v prírode. Robí nám to dobre ako po fyzickej stránke, tak aj po tej psychickej. V niektorých krajinách (Japonsko, USA) dokonca lekári čoraz častejšie pobyt v prírode alebo prechádzky v parku svojim pacientom predpisujú. Na pravidelné prechádzky si veľa ľudí za čias celoštátnej karantény zvykla. Teraz len pokračovať.

5. Hudba ako nástroj na lepšie sústredenie

Zvuky, ktoré počujeme okolo nás, ovplyvňujú našu mozgovú aktivitu. Keď si predstavíme situáciu, keď sedíme v hlučnej kaviarni, tak sústrediť sa napríklad na písanie diplomovky je takmer nemožné. Tak si nasadíme slúchadlá, pustíme príjemnú inštrumentálnu hudbu a zrazu sme ako v inej realite a ťukáme do klávesnice ako diví. Naša mozgová aktivita môže byť meraná v tvare vĺn a určuje, či sa cítime ospalí, sústredení alebo v strese. Túto aktivitu môžeme ovplyvniť zvukovými vlnami, ktoré sa synchronizujú s mozgovými vlnami.

  • Skvelá je napríklad aplikácia Brain.fm, kde si vyberieme playlist podľa aktivity, ktorú práve robíme. Alebo stačí zapátrať na Youtube, kde nájdeme veľa playlistov pre zlepšenie pozornosti.
Biohacking: 10 vecí, ktoré vám obrátia život k lepšiemu
obrázok z unsplash.com

6. Začať s meditáciou nie je vôbec zlý nápad

Praktizovanie nejakej formy meditácie sa v dnešnej dobe celkom rozšírilo. A nie je sa čomu diviť, pretože pre náš organizmus poskytuje veľa benefitov. Meditácia nám pomôže napríklad znížiť stres, podporuje vnímanie vlastného tela a emočné zdravie alebo zlepšuje našu pozornosť. Meditovanie dokonca podľa štúdií spôsobuje zmeny v našom mozgu. Vďaka týmto zmenám sa nám môžu zlepšiť kognitívne funkcie, budeme odolnejší voči stresu a negatívnym emóciám, ako je strach alebo úzkosť, a dokonca takto môžeme spomaliť starnutie mozgu.

7. Vďaka denníku vďačnosti uvidíme svet v pozitívnejšom svetle

To, ako vidíme svet, má obrovský vplyv na náš mozog, správanie a celkovo náš prístup k životu. Vďačnosť nám pomôže vidieť svet pozitívne. Vďaka tomu, že si napr. každý večer napíšeme 3 veci, za ktoré sme v ten deň vďační, môžeme naladiť svoje myslenie na pozitívnu vlnu, aj keď bol náš deň ťažký a stresujúci.

8. Nootropiká k lepšej výkonnosti

Nootropiká sú výživové doplnky, ktoré môžu pomôcť zvýšiť našu mentálnu výkonnosť a sústredenie. Tými najrozšírenejšími je napr. kofeín, kreatín alebo antioxidanty vyskytujúce sa v potravinách.

9. Sprchovanie studenou vodou

Sprchovanie studenou vodou alebo kúpanie sa vonku v ľadovej vode môže pre niekoho znieť ako hazard so zdravím, ale opak je zase pravdou.

Medzi benefity pobytu v studenej vode patrí:

  1. podpora cirkulácie krvi
  2. silnejší imunitný systém
  3. zvýšenie hladiny testosterónu
  4. zlepšenie regenerácie svalov
  5. lepší spánok

Nie všetky aspekty sú však plne preukázané, čo sa týka napríklad súvislosti s testosterónom. Je dôležité spomenúť, že ak sa rozhodneme túto metódu testovať na sebe, je potrebné postupovať pomaly – začať s vlažnou vodou a postupne znižovať teplotu a predlžovať čas. Ide o silný zážitok, ktorý nás môže svojimi schopnosťami prebudiť, a nahradiť tak napríklad aj rannú kávu.

10. Saunovanie ako relax a zárovňe naša tajná zbraň na podporu zdravia

Rovnako ako chlad, tak aj pobyt v teple nášmu organizmu môže prospieť.

Pravidelné navštevovanie sauny môže:

  1. dopomôcť k silnejšej imunite
  2. uľaviť pri chronických bolestiach
  3. preventívne pôsobiť proti depresiám
  4. pozitívne ovplyvniť funkciu nášho srdca a pľúc
  5. v neposlednom rade nás privedie do stavu uvoľnenia a relaxácie
  6. Viac si o benefitoch saunovania prečítame v článku s názvom Silnejšia imunita, úľava od chronických bolestí... Čo ďalšie môže priniesť pravidelné saunovanie?

Tip na záver

  • Pri väčšom záujme o problematiku biohackingu odporúčam počúvanie českého podcastu Brain we are a veľa informácií nájdeme aj na stránkach Code of life.

[Instagram]

Čo si z toho odniesť?

Pri honbe za lepším „ja“ nie je hneď nutné zháňať cudzokrajné bylinky a chodiť sa kúpať aj v zime do rieky. Naše zdravie najviac ovplyvňujú také základy, ako je výživa, spánok a pohyb. Takže v prvom rade by sme sa mali zamerať na optimalizáciu týchto pilierov. Nie je nutné zo dňa na deň prekopať svoj život, ale malými krôčikmi a s rozvahou zlepšovať svoje návyky.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
36 Páči sa mi Uložiť článok