Studená sprcha hneď ráno? Nával šťastia po najhoršom zážitku dňa

Jakub Kalus
Jakub Kalus 9. 7. 2022 Prvýkrát publikované 9. 12. 2019
Aktualizované 9. 7. 2022
32 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Studená sprcha hneď ráno? Nával šťastia po najhoršom zážitku dňa

Existuje viacero spôsobov, ako sa ráno naštartovať. Niekto volí kávu a cigaretku, iný prechádzku so psom, ďalším potom stačí ráno hodiť očko na Instagram a z hrôzy z ubúdajúcich followers im potom vyskočí adrenalín na maximálne hodnoty, kde vydrží až do večera.

Poznáme však aj iné spôsoby, ako sa nabudiť hneď ráno a zároveň prispieť k svojmu mentálnemu zdraviu aj imunite. Jedným z nich je bezpochyby sex, ten však v tomto článku opomenieme a budeme sa venovať metóde druhej, o niečo menej príjemnejšej, a síce ľadovej sprche po prebudení.

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

  • Prečo máme taký strach z pocitu zimy
  • Že nie je dôvod báť sa studenej sprchy
  • Na akom princípe funguje odbúravanie stresu studenou vodou
  • Ako zvládnuť studenú sprchu
  • Aké benefit nám sprchovanie studenou vodou môže priniesť

Všade kúrime, zima nás desí, to nás paradoxne ochudobňuje o pevnejšie zdravie

Žijeme v prekrásnej dobe. Máme vykurované domy – rodinné aj tie obchodné, vyhrievané sedačky v autách, bundy prešpikované najnovšími technológiami na zachovanie tepla a často takmer nekonečné zásoby teplej vody na počkanie.

Bojíme sa momentu, keď by nám mohla byť čo i len chvíľu zima. V hlave máme zafixované, že len čo pocítime chlad, hoci by to bolo aj len na jedinú sekundu, je takmer isté, že na druhý deň vystúpi naša teplota na bod varu, a my si tak poležíme mesiac s angínou.

No nie vždy to tak bolo...

Nie je to tak dávno, čo mrazivé počasie bolo pre väčšinu populácie obrovským strašiakom, no táto doba pominula. Teraz bojujeme skôr s civilizačnými chorobami spôsobenými nastavením našej kultúry, ktorá je založená na čo najväčšom vyhýbaní sa čomukoľvek obtiažnemu. Vlastníme každú pomôcku a aplikáciu, ktorá by za nás mala urobiť život jednoduchším, aj tak však nie sme šťastnejší ani zdravší.

Vystaviť sa chladu spoločne s manipuláciou dychu vám môže byť nápomocné v prípade, že chcete bojovať proti stresu aj chorobám. Vtedy aj krátky pobyt v ľadovej vode príde vhod.

Studená sprcha hneď ráno? Nával šťastia po najhoršom zážitku dňa

Prečo začať otáčať kohútikom na opačnú stanu, než sme zvyknutí?

V prostredí okolo nás existujú dva typy stresorov:

  1. Chronické – pôsobia na nás dlhodobo a dokážu nám v priebehu času ubližovať.
  2. Akútne – v obmedzenej miere sú pre náš organizmus prospešné.

Oba stresory by sme mohli dať do súvislosti aj s chladom. Ako?

Nikto po vás nechce, aby ste niekoľko hodín váľali sudy na zjazdovke uprostred snehovej fujavice, no krátke vystavenie chladu práve v podobe niekoľkominútovej alebo niekoľko desiatok sekúnd trvajúcej sprchy môže prísť vhod.

Bohužiaľ, veľa z nás sa akútnym stresorom a ťažkým podmienkam snaží čo najviac vyhýbať. Na druhej strane, chronického stresu máme v našich životoch na rozdávanie.

Vyberáme si cesty najmenšieho odporu, automatické procesy pred tými manuálnymi, rýchle diéty a ľahké tréningy. A bez prítomnosti stimulov, ktoré nás robia silnými, slabneme.

Poďte znovu nájsť stratenú silu a nasmerovať život späť do tých správnych koľají.

Aké výhody má studená sprcha?

  1. Zvýšená tvorba katecholamínov a endokanabinoidov, čo sú skupiny hormónov, ktoré vás majú v prvom prípade nabudiť, v druhom zlepšiť náladu (ide o rovnaké látky, aké nájdete v marihuane).
  2. Urýchlenie regenerácie medzi tréningami či zápasmi (znížené poškodenie aj bolestivosť svalstva, menšia miera zápalových procesov, rýchlejší návrat sily do normálnych medzí).
  3. Zvýšená tvorba mitochondrií, ktoré fungujú ako určité energetické továrne využiteľné hlavne u športovcov, ktorí majú vo svojom výkone vytrvalostnú zložku.
  4. Ľadová voda tak dokáže znížiť mieru pociťovaného stresu a úzkosti (vďaka čomu sa v poslednej dobe začína používať u pacientov s mentálnymi poruchami) aj urýchliť regeneráciu po náročnom zápase či tréningu, čo príde vhod obzvlášť vtedy, ak má nasledovať ďalšia záťaž v priebehu niekoľkých hodín po poslednom výkone.
  5. Najlepšie výsledky sa dosahujú vtedy, keď je studená sprcha aplikovaná spoločne s dychovými cvičeniami a vedomou meditáciou.

Ako začať so studenou sprchou?

  1. Potom, čo si vychutnáte chvíľky v teplej vode a vykonáte potrebnú hygienu, urobte niekoľko hlbokých nádychov a výdychov, nastavte si myseľ do iného režimu a pomaly začnite otáčať kohútikom na druhú stranu.
  2. Popritom môžete myslieť na fakt, že nič ťažšie už vás v daný deň nečaká, čo je obrovská vzpruha pre vašu mentálnu odolnosť.

[Instagram]

Čo si z toho odniesť?

Ľadová sprcha nikdy nie je vyložene príjemná. O tom, aký z nej budete mať úžitok, rozhoduje vaša myseľ a aj dostatočne častý nácvik. Ak sa nechcete stať obeťami svojho stresu, treba proti nemu adekvátne bojovať. A nie je veľa podobných techník, ktoré by vás dokázali tak zoceliť, ako to zvládne práve studená sprcha alebo dokonca pravidelné otužovanie.

Treba však spomenúť fakt, že ľadová voda zhoršuje adaptáciu na silový tréning, čo primárne platí pri ponorení väčšej časti nášho tela do ľadového kúpeľa, no tento negatívny efekt sa môže dostaviť aj vtedy, ak to preženieme s pobytom v studenej sprche.

Riešenie? Skúsme sa jej vyvarovať v čase po silovom tréningu. Ak však ráno chceme zlepšiť svoju imunitu a posilniť svoju myseľ, krátky pobyt v studenej sprche nás nakopne do nového dňa.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
32 Páči sa mi Uložiť článok