Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo

Kamil
Kamil Šenk 28. 10. 2021 Prvýkrát publikované 28. 9. 2018
Aktualizované 28. 10. 2021
113 Páči sa mi Komentáre
3
Uložiť článok
Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo

V zimnom počasí sa väčšina z nás uchyľuje k teplému čaju s medom, horúcej vani, saunám, a ak sme tak ešte doteraz nerobili, dopĺňame potrebnú dávku vitamínov. Predsa len je tu obdobie notoricky známe zvýšeným výskytom prechladnutí, chorôb a ďalších komplikácií, ktoré nikto z nás nemá rád.

Možno sa dokonca v tomto období necítime vo forme ani psychicky a pochmúrne dni začínajú mať pomaly vplyv na našu výkonnosť, sústredenosť alebo spánok. Čo môžeme urobiť pre zlepšenie? Dnes sa dozviete o metóde, ktorú sa stavím, že ste tak úplne nečakali.

Čo sa v dnešnom „ľadovom“ článku dozvieme?

 • Kto je Wim Hof a prečo by mi práve jeho metóda mohla pomôcť zlepšiť celkové zdravie
 • Že pomocou metódy ľadového muža – Wima Hofa môžeme posúvať hranice ľudského tela
 • Ako nám nervová sústava pomáha prežiť alebo nás núti dať si po výdatnom obede šlofíka
 • Prečo sa testovanie fyzických schopností Wima Hofa vymykalo realite a čo všetko dokáže Hof s vlastným telom
 • Ako prakticky podporiť svoje zdravie pomocou Wim Hofovej metódy

Chlad je váš vrelý, srdečný priateľ

Ak by sme sa na riešenie tejto jesennej pochmúrnej situácie spýtali istého 58‑ročného Holanďana so zaujímavým menom Wim Hof, odpoveď by znela jednoducho:

„Zastavte sa, dýchajte a urobte z chladu svojho priateľa a učiteľa!“

Začína vám to znieť ako z nejakej ezoterickej príručky podľa hesla „pomôž si sám“? V tom prípade ale ešte s názorom počkajte, pretože tento trošku bláznivo pôsobiaci chlapík s prezývkou „Ice Man“ spôsobil v niekoľkých posledných rokoch malú revolúciu v tom, ako dnešná medicína vníma možnosti a hranice ľudského tela.

Ľadová životná cesta Wima Hofa v ústrety záhade modernej vedy a netušeným schopnostiam

Keď Wim Hofovi v roku 1994 tragicky zomrela manželka trpiaca depresiami (spáchala samovraždu) a zostal sám so štyrmi deťmi, nemal veľa času na trúchlenie. Musel sa postarať o rodinu a život išiel ďalej. Stále však hľadal zmierenie a katarziu, praktizoval jogu, študoval rôzne filozofické smery, ale nič z toho mu neponúklo odpovede, ktoré hľadal.

Wim mal už ale od detstva blízky vzťah k chladu a otužovaniu. Keď tak raz večer sedel na lavičke v parku a (podľa jeho slov) sa mu v hlave preháňali desiatky myšlienok, spozoroval ľahko zamrznutú hladinu blízkeho jazierka. Bez dlhšieho rozmýšľania sa vyzliekol a cez krehkú vrstvu ľadu sa ponoril do mrazivej vody. Prvá reakcia bola jasná: telo kričalo šokom, snažil sa chytiť dych a vydržať bolesť podobnú tisíckam ihiel zabodávajúcich sa do jeho kože.

Wim bolesti nepodľahol a po chvíli zistil, že keď sa sústredí na hlboké dýchanie, nastáva niečo, čo sa mu nedarilo meditáciou, čítaním ani cvičením – jeho myseľ bola prázdna, jeho telo sa upokojilo a keď z vody vyliezol, cítil sa pokojný a relaxovaný. Nedalo mu to, a tak celý proces zopakoval na druhý deň. Výsledok bol úplne rovnaký. S postupom času a znalosťami Tummo jogy zostavil metódu, ktorá dnes nesie jeho meno a ktorej osveta je jeho hlavným cieľom.

Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo
obrázok z superhumanhealth.org

„Mojou misiou je, aby bol každý človek silný, zdravý a šťastný“

Čo je teda na tomto mužovi natoľko zaujímavé, že ho podrobujú testom známej univerzity? Prečo vyvolal Wim Hof nebývalý celosvetový záujem o svoju metódu? Sám tvrdí, že nielen on, ale každý človek dokáže s pomocou špeciálnych dýchacích techník a kontrolovaného otužovania vedome ovplyvniť autonómny nervový systém, a tým kontrolovať mnohé procesy vo svojom tele.

Wim Hof dokáže vedome ovládať autonómny nervový systém. Ide o zázrak?

Autonómny nervový systém (ANS) alebo tiež vegetatívny systém je súčasťou periférneho nervového systému. A ako už z názvu „autonómny“ vyplýva, nemožno ho ovládať vôľou. ANS zabezpečuje prevod vzruchov medzi centrálnym nervovým systémom (CNS) a efektorovými tkanivami nezávislými na kontrole vôľou (hladká svalovina, srdcový sval, exokrinnú žľazy...).

Obsahuje aferentné, čiže dostredivé vlákna, ktoré hrajú dôležitú úlohu v regulácii homeostázy organizmu, väčšia pozornosť sa však sústreďuje na štúdium eferentných (odstredivé) častí skladajúcich sa z dvoch systémov. Sympatikus a parasympatikus.

Sympatikus nám pomáha prežiť drsné podmienky

 • Sympatikus pripravuje telo na stresové situácie: „Bojuj, alebo uteč!“ , Teda tzv. fight or flight mód, ktorým reagujeme na akútny stres alebo ohrozenie, pričom táto reakcia nám umožňuje prežiť už od praveku.
 • Čo sa stane, keď pred vami stojí medveď? Váš mozog túto informáciu vyhodnotí ako potenciálne ohrozenie a nastáva reakcia sympatika v podobe rozšírenia zreníc (lepšie videnie), redistribúcia krvi v telovom obehu – vazokonstrikcia v tráviacom trakte (tráviť práve teraz nepotrebujeme), vazodilatácia v mozgu, srdci, pľúcach a kostrovom svalstve (aby ste mohli čo najlepšie reagovať, teda bojovať, alebo utekať), s redistribúciou krvi dochádza tiež k zvýšeniu krvného tlaku, zvýši sa srdcová frekvencia, sila sťahu myokardu, zvýši sa rýchlosť vedenia nervového vzruchu myokardom a tiež citlivosť srdca na nervové podnety.

Táto reakcia je veľmi užitočná, ak nám hrozí nejaké jasné ohrozenie. V dnešnej dobe sa však jasný nepriateľ zmenil na chronický všadeprítomný stres a z reakcie, ktorá nám predtým zachraňovala život, sa stala reakcia, ktorá nám skôr škodí (vysoký krvný tlak, remodelácia ciev).

Parasympatikus má na starosti odpočinok a zažívanie

 • Parasympatikus reguluje telesné funkcie tak, aby bol vykonaný príkaz: „Odpočívaj a zažívaj“.
 • Typicky si predstavte odpočinok po dobrom nedeľnom obede. Reakciou parasympatiku nastáva zúženie zreníc, krv sa zhromaždí v zažívacom trakte (trávenie a distribúcia živín z prijatej potravy), zvýši sa sekrécia žliaz zažívacieho traktu, zníži sa srdcová frekvencia a sila kontrakcie myokardu, čím sa zníži srdcový výdaj a dôjde k miernemu poklesu krvného tlaku .

Wim dokáže aktivovať schopnosti, ktoré sú u bežného človeka nevyužité

Dr. Kenneth Kamler, ktorý sa podieľal na testovaní Wima Hofa vo Feirnsteinském Inštitúte pre medicínsky výskum v roku 2007, sa na jeho adresu vyjadril nasledovne: „Wim je schopný vydržať chlad, pretože vie zmeniť fyziológiu svojho tela. Vie aktivovať schopnosti, ktoré sú u každého z nás nevyužité. Jeho teplota postupne poklesla o desať stupňov na úroveň, ktorá je pre priemerného človeka nezlučiteľná so životom.

V každom prípade, Wim bol schopný opäť zvýšiť svoju telesnú teplotu o šesť stupňov iba s pomocou meditačných techník. Tento výkon je v medicíne doteraz považovaný za nemožný.“

Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo
obrázok z image.redbull.com

Čo všetko dokáže Wim Hof s vlastným telom?

 1. Regulovať a udržať telesnú teplotu mimo možnosti bežného človeka
 2. Vedome ovplyvňovať imunitnú reakciu organizmu (presný mechanizmus je stále predmetom výskumu)
 3. Dychovým cvičením meniť pH krvi, a tým ovplyvňovať ďalšie biochemické reakcie v tele
 4. Sústredením a meditáciou vedome ovplyvniť podvedomé reflexy
 5. Vedome ovplyvniť správanie niektorých hormónov (kortizol, adrenalín, noradrenalín)
 6. Podporiť tvorbu hnedého tuku, ktorý sa už u dospelých ľudí takmer nevyskytuje
 7. Zvýšiť niekoľkonásobne svoj metabolizmus v pokojovom režime
 8. Vedome kontrolovať vazokonstrikciu a vazodilatáciu, a tým meniť prietok krvi v končatinách

Wim Hof a jeho osobné výzvy

Wim už teda vedel, že touto cestou môže pomôcť k lepšiemu a kvalitnejšiemu životu sebe i ostatným, ale zvyšok sveta o tom zatiaľ nemal potuchy. A keďže je Wim človek, ktorý má rád výzvy, rozhodol sa pustiť do série mimoriadnych činov, kde za zmienku stojí napr .:

 1. Výstup na Mt. Everest do výšky 6,7 km bez kyslíkovej masky, iba v šortkách a ponožkách
 2. Stanovil svetový rekord pobytu v nádrži s ľadom počas 1 hodiny 52 minút a 42 sekúnd
 3. Vystúpal na Mt. Kilimanjaro za 2 dni, opäť iba v šortkách
 4. Ubehol kompletný maratón vo Fínsku, v teplotách okolo –20 °C, v šortkách a s časom 5 h a 25 m
 5. Ubehol polmaratón v namíbijskej púšti, v septembri a kompletne bez vody

Aký je princíp Wim Hofovej metódy?

Je dôležité spomenúť, že všetky techniky dýchania a otužovania musia byť praktikované v bezpečnom a zaistenom prostredí. Vzhľadom na to, že pri dýchaní dochádza k hyperventilácii, je tu riziko straty rovnováhy či omdletia.

1. Zaistite si pohodlie a zatvorte oči

Sadnite si alebo ľahnite v meditačnej pozícii tak, ako je to pre vás najvhodnejšie. Niekoľkokrát sa hlboko nadýchnite a vydýchnite do plnej kapacity pľúc. Nemali by ste cítiť žiadnu obštrukciu (zahlienenie, pľúcne ochorenie). Túto metódu je odporúčané praktizovať s prázdnym žalúdkom, ideálne po prebudení.

2. Pripravte sa hlbokým a kontrolovaným dýchaním

Hlboko a kontrolovane sa nadýchnite, kým nepocítite slabý tlak zvnútra hrudníka na solar plexus. Chvíľku zadržte dych a potom úplne vydýchnite. Znovu vdýchnite vzduch čo najviac. Na chvíľu vydržte. Opakujte toto zahrievacie kolo zhruba 15x.

3. Dýchajte a ponorte sa do svojho vnútra

Predstavte si, že fúkate balónik. Vdychujte zhlboka a vydychujte ústami v krátkych uvoľnených výdychoch. Udržujte stabilné tempo. Zatvorte oči a opakujte asi tridsaťkrát alebo kým nepocítite, že vaše telo je nasýtené kyslíkom (pocity svrbenia, brnenia, ľahkého točenia hlavy).

Počas týchto 30 silných vdychov a výdychov sa ponorte do svojho tela a používajte predstavivosť a vizualizáciu na posilňovanie alebo oslabovanie fyzických prejavov, ktoré sa vám práve dejú – za zavretými očami vám môžu (vďaka zníženej koncentrácii oxidu uhličitého a zvýšenej koncentrácii kyslíka v krvi) víriť farby a objavovať sa rôzne obrazce, nebráňte sa tomu.

4. Vydýchnite všetok vzduch a zadržte dych tak dlho, ako to len pôjde

Po cca 30 cykloch nádych/výdych sa naposledy intenzívne nadýchnite, potom vydýchnite všetok vzduch z pľúc a držte tak dlho, ako vám to reflex dovolí. Vďaka hyperventilácii je vaša krv výrazne okysličená a pravdepodobne takto vydržíte 2 minúty i viac. Využite tento čas na meditáciu a predstavujte si, ako sa kyslík šíri každú cievou v tele.

5. Pomaly a hlboko sa nadýchnite

Reflex vás donútil sa nadýchnuť, urobte to teda pomaly, ale poriadne, do maximálnej kapacity pľúc. Keď bude váš nádych na maxime, nevydychujte, držte vzduch v pľúcach a cca 10–15 sekúnd, sledujte, ako sa vaše telo plní energiou (znovu okysličuje). Následne pomaly vydýchnite, tým ukončite prvé kolo.

Dychové kolo zopakujte viackrát a presuňte sa do kúpeľne k studenej sprche

Celý tento proces opakujte 2–3x a po ukončení posledného kola minimálne 5 minút poležiačky relaxujte a odpočívajte. Budete sa cítiť veľmi ľahko, môže sa vám točiť hlava, ale budete plní energie a v dobrej nálade.

Potom sa presuňte do sprchy a podľa svojej osobnej preferencie a otužilosti sa v celkovo troch jednominútových intervaloch s 30 sekundovou pauzou sprchujte ľadovou vodou. Kto ešte nie je zvyknutý, tak môže nahradiť tzv. kontrastnou sprchou, kde minútu tečie teplá voda a 30 sekúnd ľadová voda.

Máte to za sebou! Gratulujeme k dobitiu ľadovou energiou

Práve ste prešli základným cvičením a základným stavebným kameňom Wim Hofovej metódy. Dýchanie a otužovanie sa samozrejme ďalej rozvíja a kombinuje s ďalšími prvkami, bližšie informácie nájdete na stránkach venujúcej sa metóde tohto populárneho Holanďana, prípadne môžete vyskúšať intenzívny 10‑týždenný videokurz na rovnakých stránkach.

A aké sú štúdiami preukázané benefity Wim Hofovej metódy?

 1. Pozitívne ovplyvnenie imunity pomocou stimulácie katecholamínov (adrenalínu a noradrenalínu)
 2. Pozitívny vplyv na liečbu autoimunitných chorôb, ako je napr. lupienka, artróza a iné
 3. Stimulácia a zrýchlenie metabolizmu
 4. Zvýšenie koncentrácie tzv. „hnedého tuku“
 5. Redukcia chronického stresu pomocou priameho vplyvu na blúdivý nerv a parasympatikový nervový systém
 6. Zníženie výskytu zápalov a infekcií v tele

Čo si z toho odniesť?

Wim Hofova metóda je zaujímavý komplexný prístup k práci so svojím telom a celkom iste si zaslúži pozornosť. Odkedy bola prvýkrát predstavená širšej verejnosti, už ubehlo niekoľko rokov. Za ten čas si získala obrovské množstvo nasledovníkov po celom svete, ktorí zdieľajú svoje pozitívne skúsenosti. Ak sa Wim v počiatkoch svojho snaženia stretával s nedôverčivosťou a jeho metóda bola považovaná za bizarnú eskapádu bláznivého Holanďana, dnes ide o rešpektovanú alternatívu k starostlivosti o svoje telo.

V rámci vedeckej verejnosti naďalej prebiehajú seriózne výskumy, ktoré by mali v budúcnosti ukázať, kde je naozajstný limit našej schopnosti ovplyvňovať pochody v tele. Wim Hof s úsmevom nabáda svojím známym heslom, aby sme sa tohto procesu nebáli, pretože „chlad je náš vrúcny priateľ!“

Pridaj sa k 41 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
113 Páči sa mi Uložiť článok