Ako bojovať s chrápaním?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Ako bojovať s chrápaním?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Chrápanie je problémom, ktorý príležitostne potrápi zhruba 45 % dospelej populácie.
  • Príčiny môžu byť rôzne od alergií a prechladnutí po obezitu alebo anatomické rysy.
  • Zmeny životného štýlu, ako je regulácia hmotnosti, vyhýbanie sa alkoholu a sedatívam či spanie na boku, môžu pomôcť tento neduh obmedziť.

Hlavné príčiny chrápania

Príčiny chrápania sú rôznorodé, existuje však niekoľko častejších zdrojov – napríklad zúženie dýchacích ciest, ktoré môže byť spôsobené pri upchatom nose, alergiách či prechladnutí. Kvôli upchatiu nosa a opuchu hrdla je neskôr vytváraný typický „chrapľavý" zvuk. Významným faktorom môže byť aj obezita – nadmerná hmotnosť často vedie k zvýšenému tlaku na dýchacie cesty, a tým k ich zúženiu. Môže však ísť aj o anatomické rysy, ako sú deformity nosnej priehradky alebo polypy v nosohltane, brániace voľnému prúdeniu vzduchu.

Svoju úlohu zohráva ale aj konzumácia alkoholu a užívanie určitých liekov. Títo činitelia spravidla uvoľňujú svaly a tkanivá, vrátane tých v dýchacích cestách, čo podnecuje väčšiu pravdepodobnosť vzniku chrápania. Rovnako aj fajčenie tabaku, ktoré často spôsobuje podráždenie, v horších prípadoch aj zápal dýchacích ciest.

S chrápaním môže súvisieť aj spánkové apnoe. K nemu dochádza pri spomalení či úplnej odmlke dýchania na viac ako 10 sekúnd bez prerušenia. Prietok vzduchu je v takej chvíli znížený na menej ako 90 percent normálu a môže viesť k zvýšenému riziku mŕtvice a rozvoju ochorení srdca a ciev. Z toho dôvodu tento stav vyžaduje bezodkladne liečbu.

Aké môžu byť vplyvy na zdravie?

Chrápanie môže mať škodlivé dopady na zdravie jedinca, či už z fyzického, alebo psychického hľadiska. Najkritickejším rizikom je už vyššie spomínané spánkové apnoe, ktoré je spájané so zvýšeným rizikom srdcových chorôb, vrátane infarktu či mŕtvice. Častejším problémom je však nekvalitný spánok nasledovaný chronickou únavou, zníženou koncentráciou a podráždenosťou počas dňa, čo môže ovplyvniť nielen váš pracovný výkon, ale aj osobné vzťahy.

Kvôli tlaku z nekvalitného spánku sa navyše u niektorých jedincov objavujú pocity frustrácie, ktoré vedú k úzkostným alebo depresívnym stavom. Chrápanie môže tiež ovplyvňovať aj ľudí vo vašom okolí, čo podnecuje napríklad k spaniu v oddelených spálňach a pod.

Ako bojovať s chrápaním?
obrázok z Freepik

Diagnostika a liečba

Ak máte aj vy pocit, že vám chrápanie narúša fyzickú či psychickú pohodu, určite je na mieste objednanie sa na konzultáciu so špecialistom na spánkové poruchy alebo otorinolaryngológom. Počas nej sa získa podrobná anamnéza a predovšetkým informácie o možných metódach liečby. Pre potvrdenie vám môže byť odporučené nočné polysomnografické vyšetrenie, počas ktorého sa monitoruje spánok a zisťujú sa rôzne fyziologické parametre (svalová aktivita, dýchanie a srdcový rytmus).

Vďaka týmto údajom lekár lepšie identifikuje príčiny chrápania a odporučí vhodnú liečbu vyhovujúcu vašim osobným potrebám a preferenciám. V niektorých prípadoch sa odporúča ďalšie špecializované vyšetrenie, napríklad endoskopia nosohltana, na zhodnotenie anatomickej štruktúry dýchacích ciest a stanovenie prípadných prekážok alebo abnormalít, ktoré by mohli k problému s chrápaním prispievať.

Tipy na prevenciu

Existuje niekoľko spôsobov minimalizácie rizika chrápania, ktoré nevyplýva z ochorenia. Patria medzi ne:

  • Pravidelná spánková rutina: hoci sa môže rada „vstávať a chodiť spať v podobnú hodinu každý deň“ zdať ako klišé, je to práve vhodný cirkadiánny rytmus zaisťujúci dostatočnú kvalitu spánku, a teda aj minimalizáciu možných príčin chrápania.
  • Regulácia telesnej hmotnosti: udržiavanie zdravej hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita môže byť cenným pomocníkom pri korigovaní tlaku na vaše dýchacie cesty.
  • Obmedzenie konzumácie alkoholu a tabaku: elimináciou návykových látok zamedzíte uvoľňovaniu svalov a tkanív v dýchacích cestách, teda aj chrápaniu.
  • Poloha v spánku: niektoré polohy spánku môžu podporovať voľný prúd vzduchu a minimalizovať šance na vznik chrápania, patrí medzi ne napríklad tá na boku.
  • Liečba pretrvávajúceho upchatia nosa: či už ide o alergie alebo chronické prechladnutie, je namieste ho riešiť so svojím lekárom (nielen kvôli eliminácii chrápania).

Čo si z toho odniesť?

Chrápanie je ťažkosť, ktorá v určitom období života trápi takmer polovicu populácie. Zároveň môže ísť o predzvesť závažnejších zdravotných problémov, diagnostika je teda v prípade fyzických, ale aj psychických ťažkostí kľúčová. Okrem lekárskych intervencií však existuje niekoľko preventívnych opatrení, ktoré môžu minimalizovať riziko vzniku či zhoršenia chrápania. Patrí medzi ne napríklad poloha pri spánku či obmedzenie konzumácie alkoholu a tabaku.

Pomôžu akupresúrne podložky s bolesťou chrbta, stresom či poruchami spánku?
Pomôžu akupresúrne podložky s bolesťou chrbta, stresom či poruchami spánku?
Akupresúrne podložky v poslednej dobe zažívajú veľký boom – sú však sľubované benefity skutočne podložené štúdiami? A kto by sa mal tejto metóde radšej vyhnúť?
Šesť najúčinnejších látok na podporu spánku
Šesť najúčinnejších látok na podporu spánku
Kvalitný spánok je kľúčový pre naše zdravie, úspešné chudnutie a naberanie svalovej hmoty! Čo ale robiť, keď už nič nezaberá, nemôžeme zaspať a skoro sme už zabudli na to, aký je pocit poriadne sa vyspať?
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
Čo je cirkadiánny rytmus a ako nám môže zlepšiť život?
Čo je cirkadiánny rytmus a ako nám môže zlepšiť život?
Naše telo sa riadi podľa cirkadiánneho rytmu. Telesné nastavenie nie je dobré obchádzať, môžete si akurát zarobiť na problém. Pozrite sa, ako tento rytmus funguje, čo ho udáva a ako ho môžete sami podporovať, aby ste sa vo svojom tele cítili lepšie.
Ako správne spať a vyhnúť sa bolesti chrbta?
Ako správne spať a vyhnúť sa bolesti chrbta?
Bolesti chrbta sú orieškom, ktorý dokážu znepríjemniť deň každému z fyzického i psychického hľadiska. Okrem základných poučovaní, akým je napr. pravidelný pohyb, sa zamerajte na polohu, v ktorej spávate. V tomto článku nájdete jednoduché tipy, vďaka ktorým môžete uľaviť bolesti v priebehu pár dní!
9 tipov pre lepší spánok
9 tipov pre lepší spánok
Kvalita spánku sa za posledné desaťročie značne zhoršila, pritom je odpočinok pre naše zdravie úplne zásadný. V tomto článku sme si pre vás pripravili 9 tipov, vďaka ktorým zrýchlite zaspávanie, skvalitníte svoju spánkovú rutinu, a tým tiež veľmi jednoducho zlepšíte váš fyzický a psychický stav!
Úzkosť, depresia alebo zlá nálada? Poradíme vám, ako s nimi bojovať
Úzkosť, depresia alebo zlá nálada? Poradíme vám, ako s nimi bojovať
S depresiou sa vo svete stretáva 300 miliónov ľudí av Českej republike je to už každý tretí človek. Užívanie antidepresív stúpa, ale nie sú riešením. A pritom stačí poznať zopár základných zlepšení životného štýlu. Čo nám pomôže v boji proti zlej nálade?
Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
Miera svetovej obezity sa v posledných 50 rokoch strojnásobila, čo z tejto choroby robí doslova epidémiu 21. storočia. Nejde totiž iba o kozmetický problém. Čo sa pri obezite vo vašom tele vlastne deje a ako uspieť pri jej liečbe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?