Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 27. 7. 2021 Prvýkrát publikované 1. 5. 2020
Aktualizované 27. 7. 2021
17 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?

Pozriete sa na svoju druhú polovičku, začnú sa vám potiť dlane, srdce biť ako zvon, slnko zrazu svieti tak nejako jasnejšie a vy sa jednoducho cítite oveľa lepšie? Všetko vidíte ružovo? Ani sa vám nedivím, že tie ružové okuliare nechcete dať dole ani na minútu.

Láska je krásna vec. Ak sa zamilujete, vo vašom tele sa začnú diať veci! A to doslova: v mozgu sa začnú vyplavovať neurotransmitery, ako je dopamín alebo oxytocín. Tie sú ďalej zodpovedné za všetky tie krásne veci, ktoré sa dejú.

A my si typické pocity zaláskovaných ľudí rozoberieme tak trochu vedeckým okom.

8 prejavov lásky, ktoré môžete pozorovať na svojom tele

1. Motýle v bruchu

Kto by nepoznal ono povestné šteklenie v bruchu. Zodpovedné sú za to stresové hormóny adrenalín a kortizol, ktoré sa začnú vyplavovať vo väčšom množstve v počiatkoch vzťahu a aj pri jeho pokračovaní. Možno budete prekvapení, ale zamilovanosť sa podobá práve pocitom stresu!

Šteklenie v bruchu je spôsobené prudkým vylúčením adrenalínu (napr. keď si spomeniete na svoju polovičku), ktorý zrýchľuje srdcovú frekvenciu a zároveň spôsobuje odkrvenie tráviaceho systému. Mozog je tiež spojený s tráviacim traktom tzv. blúdivým nervom (nervus vagus). Ak ste nervózni alebo natešení, nerv je taktiež stimulovaný a vám v žalúdku nastane motýlí vír.

Svoju úlohu ale hrá aj kortizol. Zdá sa, že kortizol výrazne pomáha v začiatkoch nadväzovania kontaktu s druhou osobou, vďaka nemu totiž lepšie prekonávame strach a stres z nového a nepoznaného, čím sa tiež zvyšuje šanca, že sa všetko podarí a s druhou osobou vo vzťahu zostaneme.

Kvôli celkovému stresu vám dokonca môže byť zle od žalúdka alebo môžete mať menšiu chuť do jedla.

Nič netrvá večne. Podľa štúdie z roku 2005 sa hladina kortizolu začne vracať do normálu po 12 – 24 mesiacoch vzťahu. Čo znamená, že pocity silnej zamilovanosti opadnú a vy sa budete cítiť o poznanie pokojnejšie (Marazziti, 2004).

Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?
obrázok z unsplash.com

2. Rozšírené zrenice

Ak sa vám niekto naozaj páči a ste doňho zamilovaní až po uši, vaše zrenice sa rozšíria. Odborne sa tomuto stavu hovorí mydriáza.

Za bežných okolností sa veľkosť zrenice mení podľa osvetlenia. Funguje teda podobne ako automatická clona fotoaparátu. V oku to zabezpečujú dva hladké svaly – kruhový sťahovač a paprskovitý rozťahovač.

Keďže sme si v prvom bode článku povedali, že láska sa tak trochu podobá stresovej situácii, aj v zreniciach to funguje podobne. Ovplyvňuje to na vôli úplne nezávislý sympatický nervový systém.

Ten je v tomto prípade pri pohľade na vašu drahú polovičku nepriamo stimulovaný dopamínom. Svoju úlohu hrá určitým spôsobom aj oxytocín.

Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?

fotografie z unsplash.com

3. Zvýšený prah bolesti

V jednej štúdii z roku 2010 sa skúmalo vnímanie bolesti v súvislosti so zamilovanosťou. Účastníkom štúdie, ktorí pociťovali fyzickú bolesť, boli ukázané fotky ich milovanej polovičky.

Snímky z funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI) jednoznačne ukázali, že pri pohľade na fotku partnera došlo k aktivácii tej oblasti mozgu, ktorá je spojená s odmenou, a tým aj k zmierneniu vnímanej bolesti. Svoju úlohu hrajú zrejme hormóny endorfín a dopamín. (Younger et al., 2010).

Chápeme, že máte oči len pre toho svojho vyvoleného a okolie vnímate menej, napriek tomu buďte opatrní, nech neprídete k nejakému úrazu. Vo vnímaní bolesti vás niekedy ani láska nemusí zachrániť.

4. Cítite sa závislí a musíte na neho/ňu stále myslieť

Keď sa zamilujete, v mozgu sa začnú uvoľňovať chemické látky, ako je vazopresín, adrenalín, dopamín a oxytocín. V štúdii z roku 2017 vedci skúmali istú podobnosť medzi závislosťou na drogách a zamilovanosťou. Hoci, oficiálna klasifikácia závislostí s láskou stále nepočíta (Earp et al., 2017).

Tieto látky sa teda vylučujú, keď zažívame euforické pocity, čo sa pri zamilovanosti určite deje. A my chceme viac a viac...

Utkvelé myslenie na toho druhého ( „ach, stále na neho/na ňu musím myslieť“) je spôsobené znížením hladín serotonínu v mozgu. Je to stav podobný napr. obsedantno‑kompulzívnej poruche (utkvelé správanie, predstavy), kde je pozorovaný podobný jav – zníženie serotonínu.

Pokiaľ ale musíte byť nejaký ten čas sami a odlúčení, určite sa cítite smutní a možno aj úzkostliví. Za tento nemilý stav potom môže hormón kortikoliberín, ktorý okrem iného stimuluje vylučovanie kortizolu, takže za tieto nepríjemné pocity je opäť zodpovedný primárne kortizol.

Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?
fotografie z unsplash.com

5. Zladíte dych a tepovú frekvenciu

Keď ste čerstvo zamilovaní, cítite sa s milovaným človekom na rovnakej vlne. Toto môžeme brať aj doslovne: možno to vy samotní nevnímate, ale prirodzene zladíte dych a tepovú frekvenciu, keď sedíte jeden vedľa druhého.

V štúdii z roku 2012 vedci tvrdia, že oveľa častejšie sa v tomto prispôsobujú ženy mužom. Pravdepodobne preto, že sú celkovo vnímavejšie a empatickejšie (Helm et al., 2012).

Zaujímavý je aj fakt, že pri zamilovanosti mužom klesá hladina testosterónu v krvi, zatiaľ čo u žien mierne stúpa (Marazziti, 2004).

Takže aj z mužov sa stávajú zamilované medvedíky, ochotné zniesť svojej priateľke modré z neba a kúpiť jej čokoľvek, čo jej na očiach uvidia.

Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?
fotografie z unsplash.com

6. Potia sa vám dlane, srdce vám búši a červenáte sa

Že sa tak nejako cítite pred dôležitou skúškou alebo prezentáciou v práci? Opäť tu môžeme nájsť istú podobnosť. Na svedomí to majú hormóny akútneho stresu – adrenalín a noradrenalín.

7. Jednoducho sa cítite viac šťastní a v bezpečí

Oxytocín je tiež niekedy nazývaný ako „hormón lásky“. Je vyplavovaný počas objímania, bozkov alebo sexu. Vďaka nemu sa potom cítite byť v bezpečí a šťastní.

Hrá kľúčovú úlohu aj v materstve alebo reprodukcii a prispieva k budovaniu dôvery medzi partnermi (Kosfeld et al., 2005).

Šťastní sa cítime vďaka dopamínu, o ktorom už bola reč.

Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?
fotografie z unsplash.com

8. Nemôžete spať

Zamilovanosť ovplyvňuje aj tvorbu melatonínu, ktorého sa tvorí menej. Je to z toho dôvodu, že v mozgu sú pri zamilovanosti znížené hladiny serotonínu. Práve zo serotonínu sa totiž melatonín prirodzene syntetizuje.

Je teda možné, že hoci ste starostlivo prepočítali každú ovečku v stáde, spánok stále neprichádza.

Čo si z toho odniesť?

Po prečítaní dnešného článku ste zase o kúsok múdrejší a viete, že všetky tie pekné pocity majú svoje vysvetlenie.

Ak ste práve single, tak nezúfajte. Ten pravý alebo pravá na vás určite niekde čaká.

[Instagram]

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
17 Páči sa mi Uložiť článok