Jesenná únava: 5 tipov, ako ju poraziť

6. 11. 2023 Prvýkrát publikované 13. 10. 2020
Aktualizované 6. 11. 2023
4 min. 10 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Jesenná únava: 5 tipov, ako ju poraziť
obrázok z unsplash.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Rok sa s rokom zišiel a po dňoch plných slniečka, vody a čerstvých plodov zo záhradky opäť prichádza jeseň. Dni sa pomaly skracujú, ochladzuje sa, častejšie prší a nie je preto divu, že sa niektorým privierajú viečka už po obede. Jesenné mesiace však automaticky neznamenajú koniec sveta, prokrastináciu a hladinu energie hlboko pod bodom mrazu. Predstavujeme vám 5 rád, s ktorými dáte únave vale.

5 tipov, ako zatočiť s jesennou únavou

1. Buďte aktívny

Aj keď máte možno dojem, že cvičenie je teraz to posledné, na čo máte chuť, vedzte, že pohyb vás dokáže neuveriteľne nakopnúť. Počas fyzickej aktivity si totiž prečistíte hlavu a uvoľnené endorfíny s dopamínom sa pre vaše telo stanú doslova raketovým palivom.

Pravidelná fyzická aktivita je nevyhnutná aj z pohľadu fyzického zdravia, zlepšuje funkciu imunitného systému a krvnú cirkuláciu, znižuje krvný tlak, chráni vaše srdce, cievy i kosti, zvyšuje citlivosť na inzulín a pomáha aj s udržaním telesnej hmotnosti.

2. Choďte na čerstvý vzduch

Vonkajší svet ponúka veľa podnetov, ktoré odvracajú vašu pozornosť od stresorov bežného života, pomáhajú vám sa upokojiť, stimulujú vás a nabíjajú energiou. Čas strávený na čerstvom vzduchu navyše znižuje pocity úzkosti, zlepšuje spánok, kreativitu a sústredenosť. Pobyt vonku je tiež ideálnou príležitosťou na aktívny pohyb a budovanie sociálnych kontaktov, ktoré jeho pozitívne účinky ešte prehĺbia.

obrázok z istockphoto.com (Martinan)

3. Dbajte na vyvážený jedálniček

Jedlo je láska, avšak jeho výber ovplyvňuje náš fyzický i psychický stav viac, než si možno myslíme. V boji s jesennou únavou by mali základ nášho jedálnička tvoriť kvalitné a komplexné potraviny, ako sú napr.:

  • celozrnné obilniny,

  • dostatok ovocia a zeleniny,

  • orechy a semená,

  • olivový olej,

  • ryby a morské plody,

  • chudé mäso, tofu a strukoviny,

  • avokádo,

  • korenie kurkuma a škorica.

Naopak, vyhnúť by sme sa mali vysoko spracovaným potravinám plným tuku, soli, cukru, vyprážaným jedlám a tiež sladeným limonádam, ktoré väčšinou neobsahujú dostatok kvalitných živín (najmä bielkovín, vitamínov a minerálnych látok), zasýtia nás len na krátky čas a onen potrebný „energy boost“ by sme v nich našli len ťažko.

4. Doprajte si dostatok odpočinku

Ak ste permanentne unavení, logickým riešením je zaradiť viac odpočinku. To však v žiadnom prípade neznamená, že sa musíte celé dni váľať v posteli. Pre efektívne „dobitie bateriek“ počas noci sa zamerajte najmä na spánkovú hygienu a vytvorte si pravidelný spánkový režim.

Aspoň pol hodiny pred zaspaním odložte elektronické zariadenia, zaistite si v izbe optimálne zatemnenie a teplotu, snažte sa nelíhať si rozrušení, tesne pred spaním sa neprepchávať, nepiť alkohol, kávu, ani čierny čaj. V prípade, že sa vám nepodarí zaspať do 30 minút, vstaňte z postele a nadýchnite sa čerstvého vzduchu, čítajte si alebo chvíľu počúvajte relaxačnú hudbu.

obrázok z pexels.com (Andrea Piacquadio)

5. Myslite pozitívne

Pozitívne myslenie pomáha vyrovnať sa so stresom a má tak skutočne priaznivý vplyv na vaše zdravie. Úsmev totiž v mozgu spôsobuje uvoľnenie endorfínov, dopamínu a serotonínu, ktoré vám zlepšia náladu, zvýšia produktivitu a dodajú potrebnú energiu. Okrem toho sa ukazuje, že pozitívne nastavenie mysle a duševná pohoda môžu mať z dlhodobého hľadiska blahodarný vplyv aj na imunitný systém.

  • Ako byť odolnejší voči stresu a lepšie sa sústrediť? Prečítajte si náš článok a vyskúšajte mindfulness.

Čo si z toho odniesť?

Jesenné mesiace so sebou často prinášajú pokles energie, nekonečnú únavu a zníženie produktivity. Našťastie ale existuje niekoľko trikov, ako s tým zatočiť. Základom je zostať aktívny, pravidelne sa hýbať a tráviť čas na čerstvom vzduchu. Nemenej dôležitú úlohu zohráva aj jedálniček, ktorý vám môže v boji s únavou významne pomôcť, ale rovnako tak vám môže aj hádzať polená pod nohy.

Je tiež vhodné viac sa zamerať na spánkovú hygienu a dopriať si dostatok kvalitného odpočinku, aby ste sa na druhý deň ráno budili svieži, plní síl a pozitívne naladení.

Pridaj sa k 44 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
10 Páči sa mi Uložiť článok