15 vecí, ktoré sa stanú, keď nebudete jesť dostatočne veľa

Petr Loskot
Petr Loskot 16. 4. 2022 Prvýkrát publikované 30. 6. 2020
Aktualizované 16. 4. 2022
28 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
15 vecí, ktoré sa stanú, keď nebudete jesť dostatočne veľa

Hoci veľká časť našej populácie prijíma nadbytok energie, niektorí z nás majú z rôznych dôvodov opačný problém – jednoducho jedia príliš málo. Z hľadiska nášho celkového zdravia však nie je ideálny ani jeden stav. Ignorujme teraz pomerne dobre známe prejavy nižšieho príjmu energie, ako je spomalenie metabolizmu, strata svalov a chudnutie tukového tkaniva. Aké menej známe, avšak často oveľa závažnejšie dôsledky, má na náš organizmus príliš nízky príjem energie a živín?

Čo sa stane, keď jete málo? 15 prejavov príliš nízkeho príjmu energie a živín na vašom tele

1. Zníženie testosterónu u mužov a estrogénu u žien

Percento telesného tuku a aktuálny príjem energie ovplyvňuje hladinu leptínu a ďalších hormónov v krvi. Tie pôsobia ako signál pre náš mozog. Zmenené koncentrácie týchto hormónov značiace príliš nízky príjem energie tak vedú k tomu, že mozog (oblasť hypotalamu) obmedzuje tvorbu hormónov (GnRH, LH), ktoré dávajú signál k tvorbe našich pohlavných hormónov, ako je mužský testosterón a ženský estrogén. Ich hladina tak klesá.

2. Znížená chuť na sex a zníženie libida

Naše libido je z veľkej časti ovplyvnené hladinou našich pohlavných hormónov, ale napríklad aj stresom, ktorý tiež znižuje ich množstvo v krvi. Nízke hladiny pohlavných hormónov spôsobené príliš nízkym príjmom energie tak logicky budú viesť k tomu, že naše libido bude na bode mrazu. U mužov aj u žien.

3. Nepravidelná menštruácia alebo jej vymiznutie

Dostatočné množstvo ženského pohlavného hormónu estrogénu je podmienkou pravidelnej menštruácie. Pri nízkom príjme energie je jeho produkcia znížená alebo úplne vymizne. Z toho dôvodu sa potom u žien a dievčat môže prejavovať nepravidelná menštruácia (oligomenorrhea), alebo dokonca jej úplné vymiznutie (amenorrhea).

Aby sme sa týmto nepríjemnostiam s pohlavnými hormónmi vyhli, je dôležité, aby vaša energetická dostupnosť neklesla pod 30 kcal/kg beztukovej telesnej hmotnosti za deň. Je paradox, že tento problém sa môže týkať nielen štíhlych športujúcich žien, ale aj žien s nadváhou a obezitou, ktoré drasticky znížia svoj energetický príjem pri príliš tvrdej redukčnej diéte.

4. Zvýšené riziko zlomenín

Pohlavné hormóny podporujú ukladanie vápnika a ďalších minerálov do kostných buniek, čím sa zvyšuje celková hustota kostí (denzita). Ich znížená koncentrácia naopak vedie k postupnej strate kostného minerálu, a tým aj k vyššiemu riziku (najmä únavových) zlomenín. Najzávažnejším obdobím je z tohto pohľadu puberta a mladá dospelosť, keď stále dochádza k ukladaniu vápnika, a ak sa toto obdobie premešká (napr. rôznymi neprimeranými snahami schudnúť), kostné bunky už potom nie sú schopné vápnik ďalej ukladať. Riziko zlomenín sa tak zvyšuje aj ďalej do života po znovunaštartovaní hormonálnej produkcie.

5. Zhoršenie silovej aj vytrvalostnej športovej výkonnosti

Znížený príjem energie jednoducho znamená, že vaše telo nebude mať dostatok paliva, aby bolo schopné podávať optimálny športový výkon. Prejaví sa to na vašich vytrvalostných výkonoch, pri ktorých sa budete cítiť oveľa skôr unavení a zaostávať bude aj vaša rýchlosť. Podobne tomu bude aj pri cvičení s činkami, kde dôjde k zníženiu sily i počtu opakovaní, ktoré budete s danou záťažou schopní vykonať.

6. Znížená schopnosť budovať svaly

Na budovanie svalovej hmoty potrebujete kvalitne cvičiť a prijímať dostatok energie a všetkých živín, najmä bielkovín. Ak jete príliš málo, nesplníte ani jeden zo základných predpokladov, takže budovať nové svaly pre vás bude veľmi ťažké. Môžete síce chodiť cvičiť, ale také tréningy vás ani nebudú baviť a všetko úsilie vyjde navnivoč.

7. Pokles energie a celková únava

Nedostatočný príjem energie rozhodne neprospeje ani vášmu celkovému elánu, ani životnej energii. Celý deň sa tak budete cítiť unavení, takže spásu môžete často hľadať v nadmernom príjme kofeínu z kávy a energetických nápojov alebo pojedaním rýchlej energie vo forme cukru, čo rozhodne nie je dobré riešenie.

8. Pokles psychickej výkonnosti, schopnosti myslieť a sústrediť sa

Váš mozog na optimálneme fungovanie potrebuje niečo okolo 100 g sacharidov denne, v prípade nízkosacharidových a ketogénnych diét sa dokáže za niekoľko týždňov plne adaptovať aj na ketolátky. Správne nastavená redukčná diéta vedie k minimálnemu ovplyvneniu našej psychickej výkonnosti a často sa pri skvalitnení jedálnička môže ešte zvýšiť. Pri príliš nízkom príjme energie však dochádza k zníženiu. Bude sa vám ťažko myslieť, ťažšie vám budú napádať kreatívne myšlienky a celkovo sa budete cítiť spomalene.

Produktívne home office: 10 tipov, ako stíhať všetko, aj keď pracujete z domu

9. Výkyvy nálad a úzkostné stavy

Znížený príjem energie a živín tiež vedie k ovplyvneniu hormónov riadiacich našu náladu a pocity šťastia, najmä serotonínu a dopamínu. Ak budete jesť príliš málo, týchto hormónov sa bude tvoriť menej, čo negatívne ovplyvní vašu celkovú náladu. Dokonca sa môžete cítiť viac úzkostliví a v depresii.

10. Vysoká hladina stresového hormónu kortizolu

Nedostatok energie neovplyvňujú iba už zmieňované pohlavné hormóny a leptín, ale aj stresový hormón kortizol. Je to logické, nízky príjem energie pre telo predstavuje značný stres a stresové hormóny nám pomáhajú úspešne sa vyrovnať so stresom. Ak však tento stres trvá dlhšiu dobu, stresové hormóny začínajú hrať v náš neprospech. Dlhodobo vysoká hladina kortizolu tak zvyšuje stratu svalovej hmoty, zvyšuje hladinu cukru v krvi (nábeh na cukrovku), ale tiež zvyšuje ukladanie tuku okolo pása.

11. Chute na slané, sladké a tučné jedlá

Kombinácia tučného a sladkého alebo tučného a slaného, alebo dokonca všetkého súčasne? Vyberte si. Nízky príjem energie znižuje hormón sýtosti leptín a zvyšuje hormón hladu ghrelin. Zvýšenie hladu navodzuje aj stresový kortizol. Niet sa čomu čudovať, že keď málo jete, máte väčšie chute na jedlá, ktoré vám dodajú veľa energie a sú chuťovo atraktívne. Podobne je tomu aj v prípade, keď po málo výdatnom, príliš diétnom obede, ste aj ďalej hladní a najradšej by ste ho zakončili sladkou bodkou – vaša porcia hlavného chodu jednoducho neposkytuje dostatočné množstvo energie, pritom stačí jednoducho upraviť množstvo a zloženie vášho jedla.

12. Problémy so spánkom

Príliš nízky príjem energie môže negatívne ovplyvniť ďalšiu dôležitú časť nášho života, ktorou je spánok. Problémy so zaspávaním, častým budením počas noci alebo krátkou dĺžkou spánku môžu byť spôsobené práve nedostatočným príjmom energie.

13. Znížená imunita a častejší výskyt ochorení

Nízky príjem energie a konkrétnych mikroživín (zinok, vitamín C, selén, vitamín A, proteíny) má za následok v našom organizme jednoducho stav, keď aj tie základné procesy v našom tele nepracujú optimálne, všetko prebieha pomalšie a šetrí sa energiou. Náš imunitný systém je ďalšou oblasťou, kde sa to prejavuje. To môže viesť k ľahšiemu prepuknutiu rôznych bakteriálnych alebo vírusových infekcií. Skrátka vás môže položiť každý „chorôbka", ktorá práve prechádza okolo vás.

14. Zhoršenie kvality nechtov, vlasov i kože

Nedostatočný príjem energie veľmi úzko súvisí aj s nesplnením požiadaviek nášho organizmu na príjem dôležitých živín pre zdravie našich nechtov, vlasov a kože. Medzi ne sa radí napr. zinok, bielkoviny, vitamín C alebo komplex vitamínov skupiny B. Napríklad, zle zostavená vegánska strava poskytujúca nedostatočné množstvo týchto látok môže viesť k týmto problémom aj vtedy, ak je celkový energetický príjem splnený.

15. Neustály pocit zimy a chladu

Poslednými hormónmi, ktoré dnes v spojitosti s príliš nízkym príjmom energie zmienime, sú hormóny štítnej žľazy.Náš organizmus na nízky príjem energie reaguje znížením ich hladín, čo spôsobí zníženie rýchlosti celého nášho metabolizmu a zníženie pokojového výdaja energie. Táto nižšia rýchlosť metabolizmu vedie aj k zníženiu tvorby telesného tepla, ktoré pri tvorbe energie z prijatých živín vzniká. Výsledkom je preto zvýšený pocit zimy a zimomravosť.

Čo si z toho odniesť?

Nedostatočný príjem energie sa na vašom tele môže prejavovať rôznymi spôsobmi, ktoré sa budú vyskytovať často súčasne. Ak týmito prejavmi trpíte, skúste si napr. do kalorických tabuliek zadať váš aktuálny jedálny lístok, aby ste zistili, ako na tom s vaším energetickým príjmom naozaj ste, a skúste jesť viac. Ak si na to sami netrúfate a potrebujete so stravou poradiť, neváhajte sa obrátiť na nutričného terapeuta alebo výživového poradcu.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
28 Páči sa mi Uložiť článok