Znížená chuť na sex? 4 tipy, ako ju opäť zvýšiť

Aktin Redakce
Aktin Redakce včera Prvýkrát publikované 3. 6. 2020
Aktualizované 4. 12. 2022
8 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Znížená chuť na sex? 4 tipy, ako ju opäť zvýšiť
obrázok z unsplash.com

Romantický film, večera s láskou pripravená od drahej polovičky, sviečky zapálené po celej izbe, chýba už len… sex. Chuť na sex je niekde na bode mrazu, a tak idete spať s prazvláštním a tak trochu vyčítavým pocitom, že s vami nie je niečo v poriadku.

Zažili ste to už niekedy? Nevešajte hlavu, podobnú skúsenosť zo života nosí v hlave prakticky každý, len o nej nehovorí. Namiesto výčitiek sa snažte zachovať si pozitívne myslenie a skôr sa zamyslite nad tým, čím to mohlo byť spôsobené. Nemohol v tom mať prsty stres či strach?

Blížiace sa skúšky alebo súčasná situácia. Stresu sa skrátka nedá vyhnúť…

Nejaké malé stresové situácie na nás čakajú každý deň. Ujde nám autobus, vybije sa mobil, v práci dôjde káva alebo musíme čakať nekonečných 5 sekúnd, než nám Youtube dovolí preskočiť reklamu.

Také malé „problémy“ z denníka moderného človeka celkom iste ustojíme. Čo ale robiť, keď sa k nim pripojí stres zo skúšok, s deadlinom blížiacim sa rýchlosťou svetla, s neustálym tlakom v práci alebo obavy z globálnej pandémie? To už je potom iná rozprávka a taký chronický stres je častým následkom.

Najhoršie na tom ale je, že chronický stres je spojený s radom zdravotných problémov, napríklad sa zníženou imunitou alebo so zvýšeným rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení. A aby sme nezabudli – sú s ním spojené aj sexuálne problémy na čele so zníženým libidom!

Prečo dlhodobý stres chuť na sex znižuje?

Dlhodobý stres nás udržiava v pozore a napätí, takže sme odhodlaní dokončiť všetky dôležité deadliny a pripraviť sa na pracovné či školské povinnosti. V tejto konštelácii však často nezostáva pomyslenie na sexuálne aktivity, ktoré si užívame radšej, keď sme oddýchnutí a zrelaxovaní. Aj keď mnoho ľudí dokáže sexom tak trochu balansovať pracovné nasadenie, mnoho ľudí v strese nenachádza kľúč k libidu a na sex príliš miesta nezostáva.

Nemajte strach, nie ste chorí, pokazení ani nijako inak „nefunkční“, len sa vaše telo v súčasnosti bije s niečím, čo považuje za dôležitejšie ako sexuálne hry, a tak na ostatné veci nezostáva príliš veľa miesta. Pokúste sa vyriešiť si svoje stresujúce situácie a uvidíte, že chuť na sex sa vráti ako lusknutím prsta.

Existujú aj ďalšie dôvody, prečo je teraz sex na rebríčku záujmu niekde na úrovni upratovania izby:

  • Zvýšená hladina kortizolu spôsobená napríklad stresovými situáciami vedie k zníženiu hladiny testosterónu, čo sa môže negatívne prejaviť na našom libide. Je to tak predovšetkým z toho dôvodu, že oba hormóny sú si svojou štruktúrou veľmi podobné, a dokonca vznikajú z rovnakej látky, a to z cholesterolu.

  • Ak ste v strese, môže dôjsť k zníženiu libida, to už sme si ukázali. Nedostatok sexuálneho záujmu môže však ďalej viesť k depresiám a stavom úzkosti. Depresie a stavy úzkosti samy o sebe môžu viesť k zníženiu libida. Futbalový fanúšik vidí výsledok jasne – Hlava vs. Sex = 2:0.

Aké ďalšie faktory negatívne ovplyvňujú libido?

Libido je krehké ako škrupina prepeličieho vajca. Často stačí aj malé vychýlenie od správneho fungovania organizmu a sexuálny záujem je preč. Na aké ďalšie veci by sme si mali dávať pozor, aby nám kontakt s opačným pohlavím stále motal hlavu?

  1. Striktná diéta a príliš rýchle chudnutie je často červenou kartou pre pravidelný sex. Chudnite preto radšej pomaly a zaraďte do svojho jedálnička dostatok ovocia a zeleniny napríklad v podobe Stredomorskej stravy.

  2. Nadváha a obezita je v súčasnej dobe považovaná za nezávislý rizikový faktor vo vzťahu k sexuálnym problémom. Napríklad podľa Eriky Limoncin 7 – 22 % obéznych žien a 5 – 21 % obéznych mužov trpí nejakou sexuálnou dysfunkciou (najčastejšie ide o poruchy erekcie, znížené libido, bolesť pri sexe).

  3. Vysoká konzumácia alkoholu a fajčenie sú samy o sebe rizikovými faktormi vo vzťahu k zníženiu sexuálnych funkcií. Ak ste sa počas karantény tak trochu rozpili, môže byť znížený sexuálny záujem spôsobený aj týmito zlozvykmi.

  4. Príliš veľa fyzickej aktivity tiež nie je tou najlepšou cestou za sexuálnym zdravím. Skrátka, všetkého veľa škodí, a tak nakladať si týždenne viac ako 10 hodín tréningu pravdepodobne tiež nie je tou najlepšou cestou za šťastím vás a vašej drahej polovičky, pretože aj tu dochádza k vyplaveniu príliš vysokej hladiny kortizolu na úkor testosterónu.

Znížená chuť na sex? 4 tipy, ako ju opäť zvýšiť

Recept na stratené libido? Nehľadajte zázračné cesty a nechoďte do extrémov

Trápi vás nedostatok sexuálneho záujmu a máte pocit, že cesta za ním je skoro až nedosiahnuteľná? Vezmite rozum do hrsti: veď sexuálna príťažlivosť je jednou z najprirodzenejších vecí, ktorú ako ľudia cítime. Vyhnite sa extrémnym prístupom, striktným diétam alebo nezvládateľnému pracovnému nasadeniu a uvidíte, že sa libido časom vráti späť ako jarná lastovička.

Vyskúšajte niekoľko jednoduchých tipov, ktoré pomôžu podporiť libido:

  1. Stress management. Taká jednoduchá rada by mohla znieť „vyhýbajte sa stresu“, ale stres sa, bohužiaľ, nedá ovládať a rovnako tak k životu aspoň v určitom rozsahu patrí. Snažte sa však vyhýbať zbytočnému stresu. Naozaj musíte pracovať aj o 10 večer? Je pre vás ten jeden kilogram váhy navyše taký podstatný? Stojí hodina stresovania v kolóne za 10 minút meškania? Nezabudnite – zdravie máte len jedno. A tak sa naučte tiež niekedy nič nerobiť, premýšľať, môžete vyskúšať dychové cvičenia, jogu alebo jednoduché meditačné techniky.
  2. Buďte k svojmu náprotivku úprimní a komunikujte spolu. Každý máme svoje tajomstvá, ale ak v sebe všetky svoje problémy budete dusiť ako mäso na guláš, vybudujete si so svojím náprotivkom medzi sebou stenu, cez ktorú sa už ťažko v budúcnosti budete dostávať. Zverte sa svojmu partnerovi či partnerke so svojimi problémami a uvidíte, že spoločne nájdete cestu za objavením strateného sexuálneho záujmu. Dohodnite sa napríklad na tom, že sa budete chvíľu venovať len dotykom a poznávaniu toho druhého – bez sexu. Možno tým po nejakej dobe stratíte obavy z „nefunkčnosti“ a stratené libido samo zaklope na dvere. Často zabúdaným faktorom je aj to, že spoločne trávite až príliš veľa času, čo bolo v čase karantény prakticky nevyhnutné. S návratom života „do normálu“ by sa všetko malo zase zlepšiť.

  3. Skontrolujte si svoj jedálniček. Neexistujú zakázané a ideálne potraviny, existujú len nevyvážené prístupy. Zamerajte sa na dostatok ovocia, zeleniny a ďalších nutrične hodnotných potravín, naopak sa snažte obmedziť vysoko priemyselne spracované potraviny. Venujte pozornosť aj množstvám porcií – aj príliš malé porcie zdravého jedla dokážu urobiť v tele „paseku“. Energetický deficit a redukčná diéta totiž znižujú hladinu pohlavných hormónov.

  4. Dbajte na spánok, nefajčite a alkohol len s mierou. Zdravý životný štýl je alfou a omegou správneho fungovania organizmu vrátane sexuálnych funkcií. Ak to nebudete dodržiavať, telo vám to vráti aj s úrokmi – možno o rok, možno o desať.

Venujte dostatok času kvalitnému spánku, každý deň si na spánok vyhraďte aspoň 7-9 hodín, pričom je výhodné sa pred spaním vyhýbať intenzívnemu svetlu z displejov a ďalšej elektroniky. Obmedzte alkohol a fajčenie, pretože to sú typické rizikové faktory sexuálnych dysfunkcií. Úplne vylúčené by mali byť aj tvrdé drogy, ktoré sexuálne funkcie podkopávajú najmä z dlhodobého hľadiska.

[Instagram]

Čo si z toho odniesť?

Ak trpíte zníženým libidom, zamyslite sa nad svojím životným štýlom a nad tým, čím by to mohlo byť spôsobené. Ste často v strese? Nedržíte príliš striktný diétny režim? Jete nutrične bohaté jedlá? Máte kvalitný a dostatočne dlhý spánok? Športujete? Nešportujete príliš?

To sú základné otázky, ktoré by ste si v tej chvíli mali položiť. A pokiaľ medzi nimi nájdete problém, mali by ste sa ho pokúsiť nejakým spôsobom vyriešiť a napraviť. Pretože ak začnete myslieť iba na následok (napríklad na riešenie straty libida) a nevyriešite primárny zdroj problému (napríklad stres), potom vás stres doženie inde. Neriešte následok problému, riešte problém.

Nakoniec, nedostatok sexuálneho záujmu je v súčasnej dobe relatívne častý problém, ktorý sa vo väčšine prípadov dá riešiť. Preto nevešajte hlavu, porozprávajte sa s partnerom a uvidíte, že sa po nejakom čase všetko vráti späť do normálu.

Pridaj sa k 39 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
8 Páči sa mi Uložiť článok