Sexy telo aj za cenu vyššej váhy, prečo je to správne?

Komentáre
4
Sexy telo aj za cenu vyššej váhy, prečo je to správne?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Keď sa niekedy pri káve s kamarátkami rozhovor stočí na otázku váhy, nenecháte sa rozhodiť a kamarátkam tvrdohlavo tvrdíte, že váhu neriešite. Lenže v hlave sa vám usadí ten malý červíček zvedavosti, doma vám to nedá a váhu vytiahnete – a skoro to s vami sekne. A prvé, čo vám napadne, je zasa diétovať…

Prečo v nás hmotnosť vyvoláva toľko emócií, ako si s ňou poradiť a prečo nemusí byť tým (jediným) správnym ukazovateľom zdravia? Prečítajte si celý článok, kde sa na túto problematiku lepšie pozrieme.

Keď sa začne nezmyselný hon za čo najnižšou váhou…

Váha pre vás začne znamenať všetko. Upínate sa na tie takmer nič nehovoriace čísla, na ten konkrétny cieľ, že váhový výkyv beriete ako osobné zlyhanie. Začnete sa podceňovať, nastavujete si tvrdý režim, uberáte jedlo a pomaly si vyčítate každé sústo. Váha začne ovládať váš deň, vašu náladu, denné rozpoloženie a bohužiaľ sa to začne odrážať aj na vzťahu k vašim blízkym.

Číslo na váhe neurčuje, kým sme a či sme dobrým človekom

O čo skutočne ide? Koľko vážite, alebo nakoľko si vážite seba? Vyššie číslo neznamená, že ste horšou partnerkou, matkou, študentkou alebo jednoducho ženou (či mužom!) Nemáme na čele napísané, že sme ráno vážili menej, a teda si teraz o nás ľudia môžu povedať: „Skvelé, teraz si lepšia!“

Telesná hmotnosť je číslo vytrhnuté z kontextu, ktoré samo osebe nič nehovorí.

Sexy telo aj za cenu vyššej váhy, prečo je to správne?

Hmotnosť je len číslo a trápiť telo dlhodobo nízkym príjmom energie je nezmysel

Telo nemôžete trápiť donekonečna. Nemôžete byť celoročne v kalorickom deficite a trýzniť telo hladom a neustále ho držať v strese a napätí. Či už súťažíte vo fitness, alebo nie.

Musíte nechať telo oddýchnuť, dať mu dostatočný čas na regeneráciu a nabratie síl. Celkový proces chudnutia by mal byť len určitou fázou a potom je na mieste telu dodať zase dostatok živín a potrebnú energiu v kontexte našich potrieb. Nesmiete sa k tomu stavať tak, že po diéte naberiete všetky kilá späť a vaša niekoľkotýždňová snaha vyšla navnivoč. To vôbec nie! Musíte na to ísť pomaly a chytro. Samozrejmosťou je dostatok bielkovín, s tým vám môže pomôcť srvátkový alebo viaczložkový rastlinný proteín. A aj na obľúbené orechové maslo sa miesto nájde.

Peknú postavu získate vďaka športu a zdravému jedálničku, nie diétami a hladovaním

Je dôležité si na všetkom nájsť to pozitívne, vďaka čomu si akúkoľvek fázu cesty spríjemníme, či už je to snaha o zoštíhlenie, alebo naberanie svalov. Vyskúšajte konečne tých veľa receptov, nad ktorými sa vám denne zbiehajú slinky a doprajte si v reštaurácii presne to, na čo v daný deň máte chuť. Bez výčitiek!

Spolu s tréningom, ktorý vás bude baviť, ste zrejme našli tu správnu cestu k vysnívanému telu.

[Instagram]

Telesnú hmotnosť ovplyvňuje i fáza menštruačného cyklu, a to dosť výrazne

Zažila sme to každá – číslo na váhe aj pohľad v zrkadle týždeň čo týždeň, či dokonca deň čo deň, kolíše. U žien je to predovšetkým období menštruácie, počas ktorej telo zadržiava vyššie množstvo vody. Hmotnosť sa v tomto období môže líšiť pokojne až o tri kilogramy. Takže všetok zbytočný stres kvôli väčšiemu číslu na váhe je úplne zbytočný. 

V strese dochádza v organizme k hormonálnej nerovnováhe a telo je zaplavené hormónmi, ktoré v nás môžu vyvolať neukojiteľné chute na všetky jedlá nabité cukrom, tukom a soľou. Takže vlastne všetky tie „dobroty“, ktoré si odopierame.

Zvýšenú váhu ovplyvňuje aj už spomínaná voda, ale nielen kvôli menštruácii, ale aj nadmiera soli v strave spôsobuje jej väčšie zadržiavanie. Sacharidy sa vo svaloch premieňajú na potrebný glykogén, ktorý na seba taktiež viaže vodu. To ale neznamená, že máme prestať jesť sacharidy, je to úplne prirodzené.

V neposlednom rade váhu ovplyvňuje aj obsah čriev. Raz si ráno nepôjdete – a no, chápeme sa. Tých faktorov, ako sami vidíte, je celý rad, a preto nie je rozumné riadiť svoj progress podľa jednej premennej.

Merať progres možno oveľa lepšie ako len kontrolou telesnej hmotnosti

1. Sledujte zmenu telesných obvodov, nie čísla na váhe

Radšej sa raz alebo dvakrát za mesiac zmerajte v oblasti bokov, stehien, zadočku a pása, robte progresové fotky (Instagram iste ocení), podľa ktorých ľahšie uvidíte skutočný pokrok.

Čerešničkou na torte bude poznanie toho, že môžete priberať na svaloch, a to chcete. A prečo na svaloch? Pretože len schudnúť nestačí. Vaša postava sa bez adekvátneho tréningu nevytvaruje a nespevní. Takže bez tréningu môžete vo výsledku vyzerať tak nejako rozkysnuto. A to asi nechcete.

Svaly spaľujú viac energie ako tuk. Viac spotrebovanej energie = viac jedla

Je fajn podotknúť aj ďalšie bonusy väčšieho množstva svalov na svojom tele. Svaly spaľujú viac energie. Wang (2001) dospel k záveru, že za deň spotrebuje jeden kilogram svalovej hmoty v pokoji približne 13 kcal (55 kJ), čo je rozdiel oproti tukovému tkanivu, ktoré za deň spotrebuje iba 4 kcal (17 kJ).

A druhý fakt – svaly sú ťažšie ako tuk. Teda vyššia váha nemusí nutne znamenať, že sa vám okolo bruška tvorí tuková zásoba, ale že ste možno nabrali svaly pre svoju #booty.

2. Raz za čas zájdite na meranie telesného zloženia napríklad prístrojom InBody

Môžete raz za čas navštíviť aj InBody prístroj, ktorým disponujú bežné fitcentrá. Na InBody vám vykonajú telesnú analýzu, kde zistíte, koľko tuku ste stratili, a koľko svalov naopak nabrali.

3. Padajú vám nohavice, a hmotnosť sa nezmenila? Skvelé! Zrejme máte viac svalov a menej tuku

K zmenám vo svojom progrese sledujte napríklad aj to, či vám oblečenie nie je voľnejšie. Váha síce môže zostať rovnaká, ale centimetre sa môžu posunúť smerom nadol. A to je správny cieľ. Či už preferujete kontrolovať váhu, alebo meranie obvodov, berte to z dlhodobého hľadiska a akéhosi priemeru.

Nič nie je hneď. A rovnako, ako po jednej uhorke neschudnete, za týždeň diéty sa tiež nič závratné nestane a vy hneď nemusíte hádzať flintu do žita. Ak vám okolie hovorí, že ste schudli a vyzeráte lepšie, skúste im veriť. Ono častokrát na seba máme iný meter ako na ostatných a vidíme sa príliš kriticky.

Sexy telo aj za cenu vyššej váhy, prečo je to správne?

Nízke percento telesného tuku za každú cenu? Rozhodne nie!

Tu je potrebné si uvedomiť, že v našich telách máme tuk esenciálny a zásobný, ktorý chceme, čo najviac zredukovať. Esenciálny tuk je potrebný na správne fungovanie všetkých telesných procesov. Čo sa týka samotného rozdelenia esenciálneho tuku, u mužov je hodnota esenciálneho tuku okolo 3 – 5 % telesnej hmotnosti a u žien je táto hodnota vyššia v dôsledku odlišnej skladby tela a hormonálnej činnosti a je to okolo 10 – 13 % telesnej hmotnosti. Keď sa pretekárky dostanú na takéto nízke percento telesného tuku, v drvivej väčšine prípadov nastávajú problémy s menštruáciou, metabolizmom kostí a zníženou energetickou dostupnosťou.

Rovnaká hmotnosť, rozdielny efekt

Človek, ktorý pravidelne silovo cvičí a na svojej postave maká, bude vyzerať inak ako ten, ktorý chudne bez väčšej fyzickej aktivity. Obaja môžu mať váhu rovnakú, ale zastúpenie telesných tkanív bude iné.

Vedieť percento telesného tuku nie je alfou‑omegou, ale ak už to sledovať chceme, mali by sme si strážiť tzv. „fat free mass“, ktorá, ak jej máme viac, nám zaručuje zdravšie telo a rýchlejší metabolizmus. „Fat free mass“ je beztuková hmotnosť tela, ktorá v sebe zahŕňa telesnú hmotnosť po odpočítaní tuku.

Súťažná forma nie je pre ženy dlhodobo zdravá, je to len dočasný extrém

  • U mužov sa percento tuku v čase pretekov pohybuje okolo 3 – 4 % (teda na hodnotách esenciálneho tuku), ak hovoríme vyložene o kulturistoch.
  • V rámci mužských kategórií ako physique alebo fitness model to bude zhruba okolo 5 – 7 %.
  • U žien v čase pretekov je percento telesného tuku okolo 12 %.

Ide však o krátkodobú záležitosť, keď si pretekári sú vedomí, že po súťaži musia späť zdravo nabrať hmotnosť, aby znížili zdravotné riziká, ktoré počas diéty môžu nastať. Medzi takéto riziká napríklad patrí strata menštruačného cyklu.

Sexy telo aj za cenu vyššej váhy, prečo je to správne?

Čo si z toho odniesť?

Číslo na váhe nie je údaj, ktorého by ste sa mali báť. Je to hodnota, ktorá bez kontextu napovedá skutočne málo. Vhodné je sa zameriavať aj na ďalších ukazovateľov vášho zdravia – či už je to základná informácia ako výška a obsah telesného tuku, svalstva alebo napríklad obdobie menštruačného cyklu, v ktorom sa práve nachádzate.

Stres z hmotnosti k vysnívaným výsledkom nepomôže. A v neposlednom rade, ani dokonalá a vysnívaná hmotnosť vám šťastie negarantuje.

Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Ako zistiť percento tuku v tele?
Ako zistiť percento tuku v tele?
Percento podkožného tuku je jedným z ukazovateľov, ktoré prezradia mnoho o našom fyzickom stave a telesnej kondícii. Ako ho presne zistiť?
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
Ako silový tréning mení ženské telo? 9 výhod posilňovania pre nežné pohlavie
Ako silový tréning mení ženské telo? 9 výhod posilňovania pre nežné pohlavie
Ženy a ťažké váhy, myslíte si, že sa to vylučuje? Popularita silového tréningu žien neustále rastie. Poďme sa bližšie pozrieť na vplyv takéhoto cvičenia na nežné pohlavie.
Menštruačný cyklus: ovplyvňuje chute, silu aj zadržiavanie vody
Menštruačný cyklus: ovplyvňuje chute, silu aj zadržiavanie vody
Strasti a nepríjemnosti s menštruačným cyklom dobre pozná každá z nás. Ako sa ale podpisuje menštruačný cyklus na kvalite tréningu a má zmysel to nejako riešiť? Áno!
10 osvědčených tipů, jak zvládnout kalorický deficit
10 osvědčených tipů, jak zvládnout kalorický deficit
Jak z hubnutí dostat maximum? S tímto přehledem objevíte úplně novou dimenzi hubnutí a kila se budou ztrácet téměř sama!
Jak se připravit na měření tělesného složení?
Jak se připravit na měření tělesného složení?
Měření tuku (složení těla) je jednou z nejlepších metod jak si stanovit postupné pokroky při snaze posunout se výkonnostně dále. Jak se k měření postavit a připravit se na něj?
Jak předejít intimním ženským problémům při honbě za dokonalým fitness tělem?
Jak předejít intimním ženským problémům při honbě za dokonalým fitness tělem?
Touha po krásném, hubeném a vyrýsovaném těle s sebou nese spoustu zdravotních problémů. Když na to půjdete špatně, jste připraveni zaplatit vysokou cenu v podobě zdraví?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Stále zkoušíš dokola nové diety a hubnoucí programy od celebrit nebo fitness vzorů z Instagramu a nedaří se ti dosáhnout vytouženého těla? Přizpůsob stravu tak, aby pracovala ve tvůj prospěch.
SACHARIDY - funkce v jídelníčku běžného člověka
SACHARIDY - funkce v jídelníčku běžného člověka
Sacharidy se až donedávna považovaly za hlavní makroživinu, bez níž se nemůžeme obejít. Čas tento pohled však zcela změnil a nyní se na ně díváme skrze prsty. Jak by ale měla skladba jídelníčku a zařazení sacharidů do stravy vypadat u běžného člověka?
Soutěžní těla z Instagramu jsou jen dočasný extrém, vysvětluje Eva Havelková
Soutěžní těla z Instagramu jsou jen dočasný extrém, vysvětluje Eva Havelková
Česká bikini scéna se dá označit za poměrně širokou. Výrazných osobností přibývá, nicméně ty nejvýraznější jsou stále úspěšnější. Osobností, která v posledním roce (i díky síle svých sociálních sítí) nejvíce zacloumala domácí scénou, je Eva Havelková. Blondýnka v červených nebo modrých plavkách dominovala hned několika významným soutěžím, které ji nyní opravňují ke startu mezi profesionálními závodnicemi. Co všechno stojí za jejím úspěchem?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?