Podporuje fyzická aktivita funkciu mozgu?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Podporuje fyzická aktivita funkciu mozgu?
obrázok z freepik.com/standret
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Fyzická aktivita zvyšuje prietok krvi v mozgu a napomáha uvoľňovaniu neurotransmiterov, čo optimalizuje kognitívne funkcie.
  • Zároveň môže zvýšiť hladinu neurotrofického faktora, ktorý podporuje neurogenézu a zlepšuje uchovávanie pamäte.
  • Zaradenie fyzickej aktivity do rutinných postupov učenia posilní synaptické spojenia a uľahčí spracovanie i uchovanie informácií v pamäti.

Fyziologický vplyv pohybu na centrálnu nervovú sústavu

Ako je naznačené v bodoch vyššie, fyziologický vplyv pohybu na CNS je nesmierne komplexný a prináša celý rad pozitívnych dôsledkov, ktoré ovplyvňujú nielen kognitívne funkcie, ale celkovo aj duševné zdravie. Základom je prísun krvi a kyslíka do mozgu – počas samotnej fyzickej aktivity sa zvyšuje srdcová frekvencia a dochádza k rozšíreniu ciev, čo umožňuje rýchlejší a efektívnejší transport kyslíka a živín nielen do mozgu. Tento proces zlepšuje transport energetických zdrojov a podporuje optimálne fungovanie, čo prispieva k správnej funkcii pamäte a kognitívnej flexibilite.

Ďalším dôležitým mechanizmom je produkcia neurotransmiterov (dopamín a sérotonín). Tieto chemické látky totiž zohrávajú kľúčovú úlohu pri regulácii nálady a miery motivácie. Ich nárast počas pohybu zintenzívni pocit šťastia, zníži úzkosť a stres a zlepší celkovú duševnú pohodu, čo môže mať významný vplyv na schopnosť sústrediť sa, prijímať nové informácie a efektívne riešiť problémy.

V neposlednom rade pohyb podporuje plasticitu mozgu (schopnosť prispôsobovať sa a meniť sa v priebehu života) – pravidelná fyzická aktivita stimuluje tvorbu nových nervových spojení a posilňuje existujúce synapsie, čo vedie k ľahšiemu učeniu a podpore pamäti. Tento proces je kľúčový pre rozvoj mozgu v detstve a pre udržanie jeho funkcie až do neskorších rokov života.

Vzťah medzi pohybom a upevňovaním pamäte

Konsolidácia alebo upevňovanie pamäte je určite výhoda, ktorú by väčšina z nás na prvý pohľad pohybu nepripísala. Napriek tomu početné štúdie naznačujú, že práve pohyb zohráva kľúčovú úlohu pri konsolidácii pamäti, najmä krátkodobej a priestorovej. Tento jav je možné pripísať vyššie popísanému uvoľňovaniu neurotransmiterov, ktoré zvyšujú plasticitu mozgu a posilňujú spojenie medzi mozgovými oblasťami zodpovednými za ukladanie pamäťových stôp. A pri priestorovej pamäti a navigácii ešte na chvíľku zostaneme. Výskum totiž okrem iného demonštruje, že fyzická aktivita zahŕňajúca pohyb v priestore, posilňuje jedincovu schopnosť orientácie a využitia informácií z jeho okolia. To môže byť pomocníkom nielen pre každodennú navigáciu, ale aj pre učenie sa nových zručností zahŕňajúcich práve praktické využitie polohy a nasmerovania.

Iné štúdie vykonané na zvieratách aj ľuďoch naznačujú, že pohyb po alebo počas učenia zlepšuje retenciu (udržanie) informácií – napríklad krátky bežecký tréning môže viesť k lepšiemu zapamätaniu nadobudnutých údajov (v porovnaní s obdobím pokoja). Tak hrá úlohu nielen pri ukladaní informácií, ale aj pri ich udržiavaní.

Ako pohyb môže stimulovať tvorivé myslenie?

Pohyb môže byť aj inšpiratívnym zdrojom pre tvorivé myslenie a podporu procesu generovania nových nápadov a riešení problémov. Jedným z hlavných spôsobov je tzv. uvoľnenie mysle – keď sa zapojíte do fyzickej aktivity, vaša myseľ sa zameria predovšetkým na samotnú aktivitu, uvoľní sa od každodenných starostí a stresu, čo môže viesť k zosilneniu schopnosti prichádzať s novými a originálnymi myšlienkami.

Ďalším dôvodom je už často opakovaná podpora produkcie neurotransmiterov (vďaka zvýšeniu toku kyslíka do mozgu). Keďže sú spojené s pocitom radosti, motivácie a odhodlania, môže ich vyššia tvorba posilniť vašu túžbu prekonávať prekážky a hľadať nové perspektívy pri riešení problémov.

Výraznými faktormi spravidla vonkajšieho pohybu sú prostredie a podnety, ktoré vás obklopujú. Tieto stimuly vás môžu inšpirovať a podnietiť vaše nápady. Pobyt na čerstvom vzduchu navyše preukázateľne zlepšuje náladu a znižuje úzkosť, prispieva teda k vyššej kreativite a schopnosti premýšľať mimo zabehnutých vzorcov a rámcov.

Podporuje fyzická aktivita funkciu mozgu?
obrázok z freepik.com/lookstudio

5 tipov, ako integrovať pohyb do každodenného učenia

Nižšie popísané výhody sa pripisujú pravidelnej fyzickej aktivite. Pri ich aplikácii v časovom rámci blízko učenia sa však umocňujú.

  1. Pohybové prestávky: snažte sa počas učenia (či práce) pravidelne zaradiť pohybové prestávky. Stačí niekoľkominútová pauza na pretiahnutie, krátku prechádzku okolo domu alebo jednoduché pohybové cviky (kľuky, drepy…).
  2. Státie či chôdza: skúste si opakovať učivo v stoji alebo pri chôdzi. Môžete sa napríklad prechádzať po miestnosti počas čítania (pre písanie poslúži investícia do bežeckých pásov). Zvýšite tým prietok krvi do mozgu a podporíte koncentráciu – dajte však pozor na správne držanie tela, inak si tým môžete navodiť zbytočné bolesti.
  3. Pohybové hry: integrujte do učenia pohybové hry alebo aktivity, ktoré zapájajú okrem mysle aj telo. Ideálne sú na to flashcards alebo mobilné aplikácie na učenie jazykov – ich učenie je možné spojiť s pohybovými cvičeniami, ako je napríklad víťazoslávne poskakovanie pri správnej odpovedi.
  4. Interaktívne učenie: skúste využiť smartfón, tablet či počítač. Na mnohých platformách už existujú aplikácie a hry, kombinujúce učenie s pohybom.
  5. Rozšírené učenie: využite prostredie okolo seba na rozšírené učenie, teda napríklad pri štúdiu dejepisu môžete navštíviť múzeum a učivo si lepšie zapamätať prostredníctvom pohybových aktivít a interakcie s exponátmi.

Čo si z toho odniesť?

Fyzická aktivita môže byť pri učením užitočným pomocníkom. Nielenže zvyšuje prietok krvi a kyslíka do mozgu, čo optimalizuje jeho funkciu a podporuje pamäť a učenie, zároveň zvyšuje produkciu neurotransmiterov, ako je dopamín a sérotonín, čo zlepšuje náladu a motiváciu a uľahčuje nájdenie riešení problémov. Jednoduché integrovanie pohybu vám tak môže posilniť synaptické spojenie a uľahčiť spracovanie a uchovanie informácií v mozgu.

Čím sa líši beh na páse od behania vonku?
Čím sa líši beh na páse od behania vonku?
Bežecký svet sa delí na 2 tábory – niektorí milujú beh vonku, iní zase nedajú dopustiť na starý dobrý bežecký pás. Ako sa tieto dva spôsoby behu líšia a je niektorý z nich lepší na redukciu hmotnosti?
Ranná prechádzka vás spoľahlivo naštartuje
Ranná prechádzka vás spoľahlivo naštartuje
O tom, že ranné vstávanie nie je nič moc, vie asi každý svoje. Našťastie však existuje prírodný energy booster, ktorý vás po prebudení nakopne viac než kofeín – ranná prechádzka. Čo všetko vám môže priniesť a ako ju začleniť do svojej rutiny?
Trávenie času v prírode: Aké má benefity a ako dlho v nej pobudnúť?
Trávenie času v prírode: Aké má benefity a ako dlho v nej pobudnúť?
Pobyt v prírode má na človeka blahodarný vplyv od nepamäti – nové štúdie však naznačujú, že tieto benefity sú oveľa väčšie, než sa doteraz predpokladalo. Na aké oblasti zdravia príroda pôsobí, ako dlho v nej byť a ako si na túto aktivitu urobiť viac času?
5 potravín, ktoré preukázateľne podporujú mozog a učenie
5 potravín, ktoré preukázateľne podporujú mozog a učenie
Existujú potraviny, ktoré dokážu dostať váš mozog do špičkovej formy. Máte pred sebou náročné skúšky alebo testy? Ukážeme vám, aké potraviny vás nenechajú v štichu.
Neuroplasticita: čo to je a ako ovplyvňuje naše správanie?
Neuroplasticita: čo to je a ako ovplyvňuje naše správanie?
„Zmenil som sa.“ Keď túto vetu prednesie blízky v našom okolí, čo všetko si pod slovom „zmena“ môžeme predstaviť? Myslí tým premenu správania či myslenia alebo aj naozaj nejaký hmatateľnejší dôkaz? Čítajte ďalej a dozviete sa viac!
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Plnění školních povinností a pravidelná pohybová aktivita se nemusí vylučovat. Sport může mít příznivý vliv na váš prospěch ve škole! Jde jen o to, abyste si vytvořili dobrý časový plán a zařazovali pohyb do svého denního rozvrhu.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?