Hygge: marketingový ťah, alebo nový pohľad na život?

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Hygge: marketingový ťah, alebo nový pohľad na život?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Hygge je možné v užšom zmysle chápať ako pocit útulna a bezpečia, v širšom koncepte však ide o celostný prístup k životu.
  • Pozitívny vplyv hygge súvisí predovšetkým s pravidelnou relaxáciou, tréningom všímavosti či pobytom na čerstvom vzduchu.
  • Hygge môžete „praktizovať“ takmer kedykoľvek a kdekoľvek – zdôrazňuje totiž minimalizmus a schopnosť radovať sa aj z maličkostí, ktoré sa vám môžu zdať úplne neutrálnou a bežnou súčasťou života.

Čo znamená „hygge“?

Výraz „hygge“ má pôvod v dánčine a odvtedy, čo bol v roku 2017 oficiálne pridaný do Oxfordského slovníka, sa stal námetom mnohých kníh a článkov. O čo vlastne ide a môže tento koncept skutočne ovplyvniť vašu životnú pohodu? Alebo je to len šikovný marketingový ťah?

V slovenčine môžeme v slovníkoch nájsť pre slovo hygge preklady: pohoda, útulnosť, teplo, príjemno alebo bezpečie. Pre lepšie pochopenie daného pocitu si skúste predstaviť, že sedíte na gauči s obľúbenou knihou a šálkou horúceho nápoja v ruke. Na stolíku vedľa vás sa mihotá plameň sviečky, na oknách žiari svetelná reťaz a pre doplnenie atmosféry vonku práve vyčíňa víchrica – tak presne toto je hygge. V širšom kontexte však hygge predstavuje oveľa viac – predstavuje totiž prístup k životu, ktorý je charakteristický tým, že radosť môžete nájsť v každej maličkosti (napríklad práve aj v hrnčeku s horúcou čokoládou) a schopnosťou upraviť si svoje prostredie tak, aby bolo útulné, pohodlné a príjemné.

Na druhú stranu je však potrebné zdôrazniť, že to pravé hygge spočíva skôr vo vašom vnútornom nastavení a činnostiach, ktoré na základe tohto presvedčenia konáte. Nemôžete preto očakávať, že svoje zdravie zásadne zlepšíte jednoduchým zakúpením „hygge dekorácií“, „hygge deky“ alebo iných „hygge produktov“.

Môže hygge skutočne ovplyvniť vašu celkovú pohodu či zdravie?

Koncept hygge je dlhodobo rozšírený najmä v krajinách severnej Európy. Ak sa navyše pozriete na pravidelné hodnotenie psychickej pohody a miery šťastia obyvateľov jednotlivých štátov, práve tieto krajiny sa spravidla umiestňujú na popredných priečkach na čele s Dánskom, Fínskom alebo Islandom. Náhoda?

1. Duševné zdravie

Práve duševná pohoda je totiž oblasťou zdravia, do ktorej sa hygge premieta najvýraznejšie. Podstata hygge je totiž spojená s príjemnými zážitkami a šťastím, či už ide o čas pre seba, o dobré jedlo, blízkych priateľov alebo jednoducho len chvíľu ničím nerušeného odpočinku. Boli navyše preukázané aj vplyvy ďalších sfér, do ktorých hygge zasahuje – t. j. že organizácia a čistota okolitého prostredia ovplyvňuje psychickú pohodu a pracovný výkon a že optimizmus zvyšuje šancu dožiť sa vyššieho veku.

Aké sú teda konkrétne mechanizmy, ktorými môže hygge pôsobiť na váš život?

  • Zníženie miery stresu: odpočinok a upokojenie spojené s konceptom hygge môžu pomôcť so znížením koncentrácie stresového hormónu kortizolu a podporiť uvoľnenie endorfínov, ktoré sú spojené s dobrou náladou a úľavou od bolesti.
  • Všímavosť: hygge váš nabáda k všímavosti a spomaleniu, pričom by ste si mali uvedomiť, že aj zdanlivé maličkosti môžu byť zdrojom šťastia.
  • Práca s emóciami a potrebami: hygge vytvára priestor na pocit bezpečia a prijatia – v spojení s upokojením a zvýšenou všímavosťou tak podporuje hlbšiu prácu s vlastnými emóciami a potrebami a ich porozumenie.
  • Lepšie medziľudské vzťahy: všímavosť a sústredenie sa na príjemné zážitky vám môžu pomôcť aj v oblasti sociálnej – dokážete sa lepšie „nacítiť“ na svojich najbližších a spoznáte, s kým sa cítite skutočne bezpečne a uvoľnene.

2. Fyzické zdravie

Iste vás už neprekvapí fakt, že oblasť duševného a fyzického zdravia sú úzko prepojené a akékoľvek zmeny sa nepochybne prepíšu aj do druhej sféry. Fyzické účinky konceptu hygge tak spravidla spočívajú v utlmení negatívneho vplyvu stresu na telo, čo sa môže prejavovať najrôznejšími spôsobmi – znížením frekvencie bolestí hlavy, úprava trávenia, zmiernenie napätia vo svaloch, ústup tinitu atď.

Hygge tiež nabáda k aktívnemu pohybu a tráveniu času vonku – to môže podporiť zdravie srdca a ciev, reguláciu hmotnosti alebo spätne opäť pozitívne pôsobiť na duševnú pohodu. Práve po návrate zo sychravého počasia si totiž hrnček teplého nápoja vychutnáte najlepšie!

Hygge: marketingový ťah, alebo nový pohľad na život?
obrázok od gpointstudio na Freepik

8 oblastí, cez ktoré môže hygge pomôcť zlepšiť životnú pohodu

  • Meditácia a mindfulness: Práve pravidelnou meditáciou a tréningom všímavosti môže koncept hygge pozitívne ovplyvňovať vaše psychické a fyzické zdravie. Vďaka tomu, že si doprajete pár minút na uvoľnenie a upokojenie roztržitých myšlienok sa totiž učíte pracovať nielen so stresom, ale aj so svojimi emóciami a potrebami. A aké výhody z tohto procesu plynú, to už poznáte z vyššie uvedeného textu. Nemáte vo vyššie spomínaných termínoch jasno? Podrobné informácie o meditácii aj mindfulness nájdete v článkoch Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohodeMeditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
  • Self‑care: Či sa už rozhodnete to nazývať hygge, relaxácia alebo meditácia, všetky tieto činnosti môžete do istej miery zahrnúť pod tzv. self‑care, teda starostlivosť o seba samého. Čas na self‑care pritom podľa štúdií pomáha znížiť mieru pociťovaného stresu a úzkosti a naopak zvýšiť produktivitu a motiváciu. A pretože hygge podporuje radosť z maličkostí, nemusíte si za účelom self‑care hneď kupovať wellness pobyt v kúpeľoch – stačí napríklad káva v príjemnej kaviarni alebo výlet na obľúbené miesto. Pokiaľ by ste self‑care chceli zaradiť do svojho života, ale neviete, čo si pod termínom presne predstaviť, môžete sa inšpirovať naším článkom Self‑care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba.
  • Sviečky: Sviečky dokonale podčiarknu útulnú atmosféru, a to obzvlášť počas jesenných a zimných mesiacov. Sú tak skvelým doplnkom k meditácii, odpočinku alebo napríklad aromaterapii. A ako je to v skutočnosti s bezpečnosťou sviečok a uvoľňovaním škodlivých látok do ovzdušia? Dozviete sa v článku Pálenie sviečok: Je dôvod sa báť o zdravie a ktoré druhy vyberať.
  • Dobré jedlo: K hygge patrí aj dobré a vyvážené jedlo – samotný pocit toho, že svoje telo vyživujete kvalitnými surovinami a všetkými potrebnými nutrientmi, je totiž sám o sebe veľmi uspokojujúci. Varenie ideálne doplňte tréningom všímavosti a zamerajte na vôňu, štruktúru a chuť jednotlivých ingrediencií. Pre dokreslenie tej pravej atmosféry si môžete na linke zapáliť sviečku, pustiť si obľúbenú hudbu alebo si dopriať pohár obľúbeného nápoja (napr. kombuchy).
  • Prechádzka: Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že hygge je predovšetkým záležitosťou vnútorných priestorov, nenechajte sa zmiasť – nabáda totiž k aktívnemu pohybu a tráveniu času na čerstvom vzduchu. Na prechádzke alebo pri športovej aktivite sa opäť snažte vnímať, ako na vás pôsobia vonkajšie vplyvy a čo sa deje s vašim telom. A keď prídete domov, doprajte si misku výživnej polievky. Vedeli ste, že do prírody by ste mali chodiť aj počas jesenných a zimných mesiacov? Dôvod vám prezradí článok Trávenie času v prírode: Aké má benefity a ako dlho v nej pobudnúť?
  • Čisté prostredie: Vzhľad, čistota a organizácia okolitého prostredia môže mať nemalý vplyv na vašu produktivitu, psychickú pohodu, ale aj fyzické zdravie. V upratanej a priestrannej miestnosti s dostatkom svetla sa totiž budete zákonite cítiť oveľa lepšie, než keď sa na vás zo všetkých strán valia hordy prachu, obalov alebo špinavej bielizne. Aj samotné upratovanie môže byť pre vašu psychiku očisťujúce – odstránenie fyzického neporiadku zo svojho prostredia totiž môže metaforicky pomôcť aj s usporiadaním myšlienok a úľavou.
  • Čas strávený s najbližšími: Hygge odkazuje na čas určený pre seba a self‑care, nezabudnuteľnou súčasťou tohto konceptu je však aj čas strávený s vašimi najbližšími. Pokiaľ sa rozhodnete preskúmať, s kým sa cítite naozaj bezpečne a slobodne, možno prehodnotíte niektoré doterajšie vzťahy. Odmenou vám však bude to, že s ľuďmi na rovnakej vlne vybudujete skutočne pevné väzby. Preneste preto všímavosť aj do svojich vzťahov a pokiaľ si už na niekoho urobíte čas, venujte mu všetku svoju pozornosť.
  • Svetlo: Svetlo je v koncepte hygge jedným z najdôležitejších bodov – počas dlhých a tmavých zim na severnej pologuli je totiž nedostatok prirodzeného slnečného svitu skutočne cítiť. Teplé a tlmené svetlo dobre dopĺňa útulnú domácu atmosféru a pomôže vám cítiť sa uvoľnene, aj keď je slnko práve v nedohľadne. Ak ale cítite, že vám to pravé prirodzené svetlo skutočne chýba, najlepšie umelé osvetlenie v tomto prípade nestačí – na liečbu tzv. sezónnej afektívnej poruchy, ktorá je charakteristická práve rozvojom úzkostných či depresívnych stavov na základe zníženej miery slnečného svitu, sa hodia špeciálne terapeutické lampy. Ďalšie informácie o dôležitosti prirodzeného denného svetla a sezónnej afektívnej poruche sa dozviete v článku Prečo je prirodzené svetlo dôležité pre naše zdravie a ako ho mať viac?

Čo si z toho odniesť?

Koncept hygge sa v poslednej dobe rozšíril do literatúry a neskôr aj do samotných domovov. A rozhodne nejde len o marketingový ťah, aby vás reťazce prinútili nakúpiť si hromady vankúšikov, diek alebo svetielok. Hygge sa totiž usiluje o vytvorenie útulného, bezpečného a príjemného prostredia, zároveň ale poukazuje aj na minimalizmus a schopnosť radovať sa z maličkostí.

V kombinácii s praktizovaním všímavosti, meditácie a pobytu na čerstvom vzduchu môže hygge pozitívne ovplyvniť vašu schopnosť zvládať stres a uvoľniť napätie, čo sa následne premieta do duševného a fyzického zdravia i spoločenskej oblasti.

Jesenné selfcare: ako si zaistiť pohodu navonok aj vo vnútri?
Jesenné selfcare: ako si zaistiť pohodu navonok aj vo vnútri?
Za oknami prší a vy si práve dávate horúci kúpeľ s medovkovým čajom a počúvate relaxačnú hudbu. Že to znie ako rozprávka? Nemusí, presne takto totiž môže vyzerať vaša selfcare rutina cez tohtoročnú jeseň. Ako presne ako na to, sa dozviete v tomto článku!
6 tipů, jak se zbavit podzimního splínu a užít si toto roční období naplno
6 tipů, jak se zbavit podzimního splínu a užít si toto roční období naplno
Podzim možná není vaším nejoblíbenějším ročním obdobím – když ovšem víte, jak se s ním vypořádat, má vám rozhodně co nabídnout. Jak se tedy vypořádat s podzimním poklesem výkonnosti, únavou a špatnou náladou?
8 tipov, ako sa na jeseň vyrovnať s úbytkom svetla a krátkymi dňami
8 tipov, ako sa na jeseň vyrovnať s úbytkom svetla a krátkymi dňami
Jedným z dôvodov jesenného a zimného splínu môže byť aj nedostatok slnečného žiarenia, z ktorého získavate počas letných mesiacov oveľa viac sérotonínu. Tento článok vám predstaví, ako práve so znížením slnečného svetla bojovať niekoľkými možnými a navyše jednoduchými spôsobmi!
Tinitus: Na čo môže upozorňovať a ako sa ho zbaviť?
Tinitus: Na čo môže upozorňovať a ako sa ho zbaviť?
Zažili ste niekedy všadeprítomný a nepríjemný zvuk pískania, šumenia či hučania v ušiach? Tinitus je pomerne rozšírený problém – prečo ale vzniká a dá sa ho zbaviť?
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self‑care je v spoločnosti často mylne vnímaná ako znak sebeckosti, snobstva alebo býva zamieňaná za sebarozvoj. Vedecké dôkazy o jej benefitoch však hovoria sami za seba a mnoho týchto činností zvládnete zadarmo a z pohodlia domova.
Pálenie sviečok: Je dôvod sa báť o zdravie? Ktoré druhy vyberať?
Pálenie sviečok: Je dôvod sa báť o zdravie? Ktoré druhy vyberať?
Prečítali ste si na internete, že pri pálení sviečok sa do prostredia vašej obývačky uvoľňujú škodlivé látky? Či je skutočne potrebné sa obávať a aké druhy sviečok uprednostňovať, sa dozviete v novom článku.
Trávenie času v prírode: Aké má benefity a ako dlho v nej pobudnúť?
Trávenie času v prírode: Aké má benefity a ako dlho v nej pobudnúť?
Pobyt v prírode má na človeka blahodarný vplyv od nepamäti – nové štúdie však naznačujú, že tieto benefity sú oveľa väčšie, než sa doteraz predpokladalo. Na aké oblasti zdravia príroda pôsobí, ako dlho v nej byť a ako si na túto aktivitu urobiť viac času?
Vedeli ste? Optimisti majú podľa vedeckých štúdií lepšie predpoklady na dlhovekosť
Vedeli ste? Optimisti majú podľa vedeckých štúdií lepšie predpoklady na dlhovekosť
Na svet môžete nazerať z mnohých uhlov pohľadu – vedeli ste však, že optimisti majú podľa vedeckých štúdií potenciál na nižšiu náchylnosť na niektoré ochorenia a dlhovekosť? Čo za tým stojí?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?