8 tipov, ako sa na jeseň vyrovnať s úbytkom svetla a krátkymi dňami

Komentáre
8 tipov, ako sa na jeseň vyrovnať s úbytkom svetla a krátkymi dňami
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Predpokladá sa, že vystavenie sa slnečnému žiareniu zvyšuje uvoľňovanie sérotonínu.
  • Ten je spájaný so zlepšením nálady, zvýšením pokoja a sústredenia.
  • Keď sa naopak zotmie, mozog začne produkovať melatonín, hormón spánku, ktorý reguluje chronobiologické rytmy.

Všimli ste si, že máte tendencie cítiť sa šťastnejšie vo chvíľach, kedy je vonku pekne? A nielen to, dokonca snáď energickejšie, motivovanejšie… Rozhodne nie ste jediní. V tomto článku vám vysvetlíme dôvody, prečo to tak môže byť, ale aj ako práve so znížením slnečného svetla bojovať niekoľkými možnými spôsobmi!

Prečo sa cítite „pod psa“?

Znížené vystavenie slnku, s ktorým sa na jeseň a v zimných mesiacoch stretávate, je spojené s poklesom hladiny sérotonínu, čo môže viesť nielen k poklesu nálady, ale v horšom prípade aj k silnejším prejavom depresie so sezónnym charakterom (SAD). Medzi tie sa zaraďujú napríklad pocity beznádeje, nedostatok koncentrácie, sociálne stiahnutie a únava.

Vysporiadať sa s kratšími, temnejšími dňami nemusí byť vôbec ľahké. Dôvodom je aj fakt, že ste od leta zvyknutí na dlhé úseky denného svetla a západy slnka okolo deviatej večer. Následné prispôsobenie teda môže byť pomerne náročnou úlohou. Existujú ale fígle a triky, ktoré vám presne s týmto neľahkým prechodom pomôžu.

Liečba umelým svetlom

Terapia svetlom, tiež známa ako fototerapia, je liečba zahŕňajúca vystavenie umelému zdroju svetla. Výskum uvádza niekoľko dôvodov, prečo môže práve ona zlepšiť príznaky nielen SAD, ale aj iných druhov depresie:

  1. pôsobí na cirkadiánny rytmus vášho mozgu tak, že doplní cez jeseň/zimu nedostatok svetla,
  2. vyrovnáva aktiváciu sérotonínových obvodov, čo je práve tá kľúčová súčasť regulácie nálady,
  3. prispieva k stabilnému a konzistentnému spánku,
  4. zvyšuje bdelosť.

A ako to vyzerá v praxi?

Spravidla sedíte blízko svetelnej skrinky alebo lampy, ktorá vydáva jasné svetlo. Tá obvykle napodobňuje prirodzené slnečné lúče (hoci medzi jednotlivými zariadeniami môžu existovať určité rozdiely). Dĺžka sedenia závisí na potrebe pacienta a tiež sile svetelného boxu, pretože čím je výkonnejší, tým kratšie dané ošetrenie musí byť. Existujú aj možnosti domácej svetelnej terapie. Než by ste s ňou však začali, je na mieste sa porozprávať s lekárom, terapeutom či iným odborníkom, obzvlášť v prípade, keď využívate iný druh liečby, s ktorými by táto mohla interagovať.

Po potvrdení ale nič nebráni v nákupe vašej vlastnej skrinky či lampy; nezabudnite si dôkladne prečítať inštrukcie a mať na pamäti, že svetlo s nižšou intenzitou môže vyžadovať dlhšiu dobu expozície. Pokyny vám tiež môžu pomôcť identifikovať konkrétne riziká a nebezpečenstvá pre značku svetla. Najklasickejšia lampa máva intenzitu okolo 10 000 luxov.

Pokyny pre domácu svetelnú terapiu

  • Umiestnite lampu na pult, stôl či iný povrch.
  • Seďte alebo stojte v správnej vzdialenosti od lampy podľa pokynov výrobcu.
  • Počas terapie majte oči otvorené, ale nepozerajte sa priamo do svetla.
  • Začnite s 30 minútami expozície denne (ak máte intenzitu 10 000 luxov, inak môžete dlhšie).
  • Sedenie svetelnej terapie si naplánujte čo najskôr po prebudení, ideálne medzi 6:00 a 9:00.
  • Čas pred svetelným boxom si môžete spríjemniť rôznymi činnosťami, ako je čítanie knihy alebo počúvanie podcastu. Určite buďte ale aj v takýchto prípadoch k svetlu priamo otočení.

Existujú ale aj ďalšie tipy, akými možno náladu zlepšiť…

1. Choďte na prechádzku

Aj napriek poklesom teplôt si snažte urobiť čas na krátke pravidelné prechádzky. Prirodzené denné svetlo a čerstvý vzduch môže byť skvelým nakopnutím v únavný deň, navyše tým naštartujete vyššiu produkciu endorfínov zlepšujúcich náladu.

2. Dostatočne pite

Vďaka optimálnemu príjmu tekutín sa efektívne vyhnete únave a ospalosti, podporíte kognitívne funkcie a budete produktívnejší. Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú príjem 35‑40 ml vody denne na kilogram telesnej hmotnosti.

3. Pohyb je kľúčový

Jedným z najúčinnejších liekov proti splínu či sezónnej a klinickej depresii je dostatočná dávka fyzického pohybu a nezáleží na tom, či vo vnútri alebo vonku. Už vyššie ste spomínali uvoľňujúce sa endorfíny, ktoré robia zázraky pre vašu dobrú náladu.

8 tipov, ako sa na jeseň vyrovnať s úbytkom svetla a krátkymi dňami

4. Zdravá strava, základ nálady

Aj zdravý a vyvážený jedálniček môže veľmi ľahko zatočiť s návalmi zlej nálady. Snažte sa o dostatočný prísun všetkých hlavných makroživín spoločne s vlákninou, dostatkom vitamínov a minerálnych látok nielen cez ovocie a zeleninu, ale aj chudým mäsom či mliečnymi výrobkami.

5. Ľahnite si skoro

Spánková rutina je rovnako ako napríklad nutrične vyvážená strava či dostatočný športový a pitný režim základným pilierom zdravého životného štýlu. Ide totiž o veľmi dôležitý prvok slúžiaci na správne fungovanie organizmu, ktorý sa zároveň výrazne podieľa na fyzickej i psychickej pohode.

6. Nájdite si nové hobby

V chladnejších mesiacoch môžete mať tendenciu upadnúť do pohodlnejšej rutiny. Sú to ale práve nové záujmy, ktoré vám môžu v takýchto chvíľach dodať pocity spokojnosti, úspechu a ďalšej motivácie. Skúsiť to môžete napríklad v kuchyni.

7. Stretnite sa s priateľmi

Hoci sa toto môže zdať ako tip pre každé ročné obdobie, sú to práve jesenné a zimné mesiace, kedy by ste mali ešte viac dbať na svoje sociálne väzby, či už ide o rodinu, priateľov alebo kolegov z práce. Socializácia totiž nielen odvracia pocity osamelosti, no tiež pomáha zdokonaľovať pamäť a kognitívne schopnosti.

Čo si z toho odniesť?

Je úplne normálne cítiť sa počas jesenných a zimných mesiacov trochu „pod psa“. Môže za to aj nedostatok sérotonínu, ktorý získavate z vystavenia slnečnému žiareniu. Existujú však pomerne ľahké triky, vďaka ktorým môžete tento splín premôcť. Ide napríklad o svetelnú terapiu, pravidelný pohyb či dostatočnú a kvalitnú spánkovú rutinu.

Jesenná únava: 5 tipov, ako ju poraziť
Jesenná únava: 5 tipov, ako ju poraziť
Po roku opäť prichádza obdobie, keď sa skoro stmieva, ochladzuje sa a jesenné dažde priam nabádajú schúliť sa pod teplú deku a venovať sa iba sladkému ničnerobeniu. Únava a prokrastinácia však zďaleka nemusia byť jesenným pravidlom. Prinášame vám jednoduchých 5 tipov, ktoré vám pomôžu s nimi zatočiť.
6 tipů, jak se zbavit podzimního splínu a užít si toto roční období naplno
6 tipů, jak se zbavit podzimního splínu a užít si toto roční období naplno
Podzim možná není vaším nejoblíbenějším ročním obdobím – když ovšem víte, jak se s ním vypořádat, má vám rozhodně co nabídnout. Jak se tedy vypořádat s podzimním poklesem výkonnosti, únavou a špatnou náladou?
Trápi vás zlá nálada a stres? Spoznajte potraviny, ktoré s nimi zatočia
Trápi vás zlá nálada a stres? Spoznajte potraviny, ktoré s nimi zatočia
Pocity smútku, splínu či stresu občas pociťuje každý z nás. Prekonávať ich môžeme rôznymi spôsobmi. Náladu si môžeme (jednoducho) zlepšiť aj pomocou niektorých potravín a doplnkov. Ktoré to sú, prečo a ako ovplyvňujú naše pocity?
10 tipov, ako zostať túto jeseň aktívny
10 tipov, ako zostať túto jeseň aktívny
Pokles vonkajšej teploty, skracujúce sa dni a návrat do študijného/pracovného kolotoča… na prvý pohľad sa môže zdať, že jeseň sa s aktívnym životným štýlom skrátka nekamaráti. V tomto článku však nájdete hneď 10 tipov, ako zostať aj v tomto ročnom období vo forme.
Jak vaše zdraví ovlivňuje změna času?
Jak vaše zdraví ovlivňuje změna času?
Každoroční změny času – na jaře hodinu berou, na podzim dávají. Mohou nás takové posuny času ovlivnit i po zdravotní stránce?
7 jesenných receptov, ktoré zahrejú
7 jesenných receptov, ktoré zahrejú
Jesenné chladné počasie nabáda k tomu zostať doma a pripraviť niečo voňavé, hrejivé a lahodné. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili 7 jesenných receptov plných chutnejších a živinami nabitejších sezónnych potravín! Nájdete tu polievky, hlavné jedlá a pre maškrtné jazýčky samozrejme aj jeden dezert.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Užívanie proteínu bez cvičenia: Má to vôbec zmysel?
Užívanie proteínu bez cvičenia: Má to vôbec zmysel?
Proteín je jedným zo základných doplnkov stravy v športovej výžive – má zmysel ho užívať aj v prípade, že necvičíte? Aké je jeho odporúčané dávkovanie? Všetko sa dozviete v novom článku.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?