- Jesenná úzkosť je každoročným fenoménom zaznamenávajúcim nárast práve v období od polovice septembra do konca novembra.
- Aj preto je v týchto mesiacoch také podstatné dávať dôraz práve na dostatok selfcare a regeneráciu.
- Okrem nepríjemných pocitov môže navyše jesenné počasie pôsobiť aj na fyzickú stránku – vysušovať pokožku či vlasy, a tým úzkosti dodatočne podporovať.
S klesajúcimi teplotami a skracujúcimi sa dňami je kľúčové venovať dostatočnú pozornosť a čas psychickej pohode. Ideálnymi pomocníkmi sú vyvážená strava spoločne s dostatkom pohybu, ale aj selfcare či relaxácia. V tomto článku sa zameriame na kľúčové aspekty jesennej (wellness) rutiny, na dodanie rovnováhy a fyzickej i psychickej pohody nielen na nasledujúce mesiace!
Prečo je také dôležité starať sa o seba práve na jeseň?
Jesenné obdobie prináša naproti letu pomerne razantné zmeny – zelené listy stromov postupne prechádzajú do odtieňov červenej, oranžovej a zlatožltej, teploty klesajú a dni sa krátia. Pre mnohých môže byť táto zmena práve to, čo potrebovali. Iným sa zase nostalgicky cnie po teplých večeroch a desí ich nadchádzajúci návrat do školy či práce. Tak alebo onak, jeseň je ideálnym časom na zintenzívnenie selfcare a wellness rutiny, ktorá pomôže prekonať chladné dni bez slniečka s pozitívnym postojom.
Jeseň na tanieri štyrikrát inak? Jednoduché a výživné aktinovské recepty, ktoré jednoducho musíte skúsiť!
Zlá nálada, únava alebo dopady jesenného obdobia na psychiku
Za horšiu náladu či nižšiu hladinu energie môže viacero faktorov, prirodzene kratšie dni a menej slnečného svetla. Dôsledkom toho je nedostatok serotonínu (ovplyvňujúci náladu, chuť do jedla a únavu) a naopak navýšenie melatonínu (vyvolávajúce skôr pocity ospalosti a možnej melanchólie). V horšom prípade sa prejavuje aj sezónna afektínia porucha (SAD) – vplyvom ktorej sa môžete ľahšie cítiť bezradní, mať problémy s koncentráciou, izolovať sa či trpieť nadmernou únavou.
Existujú však stratégie, vďaka ktorým sa s týmito výzvami efektívne vysporiadate. Patrí medzi ne napríklad svetelná terapia, konkrétne terapia modrým svetlom (plus širšími spektrami vlnovej dĺžky). Táto metóda je často využívaná práve na aliviáciu SAD – výskumníci ju identifikovali ako účinnú formu podpornej liečby depresie všeobecne, najmä pri kombinácii s vhodnými liekmi.
Na psychiku môže ale tiež pôsobiť nový začiatok školského roka alebo plný návrat do pracovnej rutiny. Celkovo je na mieste obzvlášť v takých chvíľach dbať na pravidelný pohyb, zdravú stravu, dostatočný spánok a pravidelné selfcare, majúce podobu podľa vašich aktuálnych potrieb a možností.
Chcete sa o dopade jesene a zimy na organizmus dozvedieť viac? Prečítajte si článok 8 tipov, ako sa na jeseň vysporiadať s úbytkom svetla a krátkymi dňami!
Vyvážená strava je základ…
Jeseň prináša oveľa bohatšiu úrodu plodov, než by sa mohlo zdať. Väčšina z nich sú navyše skvelým zdrojom cenných živín, vrátane vitamínov a minerálnych látok!
- Jesenné jablká: typický zástupca – sú bohaté na polyfenoly a pektín, ktorý má významné prebiotické účinky.
- Vlašské orechy: ďalší delegát disponujúci vysokým podielom omega‑3 mastných kyselín.
- Hrušky: plody nabité vlákninou, ktoré možno navyše sušiť alebo pripraviť ako kompót na večerné maškrtenie.
- Šípky: bohatý zdroj vitamínu C a antioxidantov. Napriek ich trpkej chuti ich možno využiť v mnohých receptoch, napríklad do omáčok.
- Arónia: plod s vysokým obsahom trieslovín a antioxidantov, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na imunitný systém.
- Rakytník rešetliakový: ďalší bohatý zdroj vitamínu C či hippopheinu, ktorý sa v tele mení na biologicky aktívny amín serotonín. Možno ho použiť na výrobu olejov, štiav alebo tiež sirupov.
- Gaštany: plod, ktorý sa tradične žne v teplejších oblastiach, ale aj u nás. Jeho výťažok je bohatý zdroj komplexných sacharidov a vlákniny.
Viac informácií o sezónnych jesenných potravinách nájdete v článku 7 najlepších jesenných plodov: čím prospievajú zdraviu a ako ich spracovať!
…rovnako ako pravidelná pohybová aktivita
- Behanie: skvelý a všestranný šport, ktorý môžete vykonávať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Stačí správne zvoliť odev (pretože „nie je nevhodné počasie na behanie, len zle oblečený bežec“), zahriať sa a vyraziť. Malebne sfarbená krajina a chladnejšia teplota môže byť navyše príjemným spestrením.
- Plávanie: aj napriek tomu, že teploty klesajú, vnútorné bazény sa stále udržujú príjemne vlažné a otvorené pre vodných nadšencov cez celú jeseň a zimu. Plávanie je totiž obľúbeným a veľmi efektívnym športom prinášajúcim mnoho nezastupiteľných výhod (komplexné posilňovanie svalov celého tela bez zaťažovania kĺbov a pod.).
- Jazda na bicykli: rovnako ako beh je jazda na bicykli športom, ktorý môžete so správnym oblečením a vybavením vykonávať celý rok. Ide o rozmanitý druh cvičenia, vďaka ktorému máte šancu spoznať svoje okolie zase trochu inak, a ešte k tomu urobiť niečo pre svoje zdravie.
- Fitness a cvičenie v posilňovni: chladné a krátke dni môžu znižovať motiváciu k vonkajšiemu cvičeniu, a preto je posilňovňa skvelou alternatívou, kde môžete udržiavať svoju kondíciu aj v nepriaznivých podmienkach. Fitness centrá ponúkajú širokú škálu cvičebného vybavenia aj skupinových lekcií.
- Joga: toto obdobie môže prinášať vyššiu hladinu stresu a úzkosti kvôli zmenenému režimu a návratu do každodennej rutiny. Joga je už po stáročia branná ako účinný nástroj zvládania náročných situácií a uvoľnenia mysle prostredníctvom dychových techník a meditácie. Súčasne pomáha udržať fyzickú flexibilitu a silu.
…a konečne selfcare a relaxácia!
Už niekoľkokrát tu bola spomenutá kľúčová rola selfcare a relaxácie počas jesenných mesiacov. Ľudská psychika dostáva počas tohto obdobia spravidla viac zabrať a o to intenzívnejšie ju treba opatrovať a dodávať potrebnú pozornosť a energiu. Ideálnym prvkom je svetom ospevovaný journaling čiže denníčkovanie. Možnosť vypustiť svoje myšlienky na papier dodá nielen úľavu, ale aj perspektívu a poriadok vašim potrebám. Ide o unikátne osobné spojenie, upokojenie zaneprázdnenej mysle i určité zhodnotenie aktuálnej životnej situácie (a či s ňou nechcete niečo robiť). Keď si k tomu navyše doprajete šálku horúceho nápoja a relaxačnú hudbu, máte pinterestový „fall evening“ takmer bez námahy.
Na mieste je však aj meditácia či precvičovanie mindfulness. Praktizovanie týchto aktivít môže efektívne zlepšiť vašu náladu, celkovú pohodu a predovšetkým vyrovnanosť. Pravidelná prax môže tiež pomôcť znížiť intenzitu úzkostných stavov, pomôcť lepšie porozumieť emóciám a učiť na ne reagovať zdravším a prínosnejším spôsobom.
Čo obnáša mindfulness a ako na ňu, poradí článok Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode!
Čo nesmie chýbať kvalitnému wellness večeru?
Pokiaľ sa chcete naozaj cítiť „ako zo škatuľky“, môžete si každý týždeň urobiť rande sami so sebou. A stačiť vám na to bude iba priestor vášho domova. O akom mieste je reč? No predsa o kúpeľni! Chladné počasie totiž neovplyvňuje iba vašu psychickú pohodu, ale aj fyzickú stránku. Vaše vlasy napríklad vysušuje a oslabuje suchý vzduch, preto je potrebné im dopriať regeneráciu a hydratáciu pomocou kondicionéra či masky. Ideálnym pomocníkom pre to bude napríklad bambucké maslo, prírodný zázrak bohatý na vitamíny a mastné kyseliny, ktorý hlboko vyživuje a hydratuje. Vlasom tak dodá lesk, silu a posilní ich rast.
Nízke teploty si žiadajú mimoriadnu starostlivosť. Ako na ňu, sa dozviete v článku 8 tipov, ako sa starať o pokožku v zime!
Hlavným aktérom je však pokožka. Teplé a relaxačné kúpele s esenciálnymi olejmi, ako je levanduľa, rozmarín alebo eukalyptus, môžu zlepšiť celkovú pohodu a uvoľniť napätie. Na umytie využite, ak sa dá, prírodný sprchový gél či hydratačné mydlo na šetrné vyčistenie a vyživenie pleti. Po kúpeli sa potom odmeňte poriadnou dávkou hydratácie v podobe telového masla, napr. Vilgain Telové maslo, na udržanie jemnej a hladkej pokožky.
Aromaterapia je ďalším účinným spôsobom, ako relaxovať a posilniť duševnú pohodu v jesennom období. Vonné sviečky, difuzéry alebo jednoduché vdychovanie esenciálnych olejov môžu pomôcť zmierniť stres, zlepšiť kvalitu spánku a povzniesť náladu. Levanduľa, ruža a ylang‑ylang sú len niektoré z esenciálnych olejov, ktoré môžu pôsobiť relaxačne a antistresovo.
Zaujíma vás aromaterapia? Skúste článok Aromaterapia: Voňavé liečebné postupy s mnohými benefity!
Čo si z toho odniesť?
Jesenné mesiace ponúkajú jedinečnú príležitosť na intenzívnejšie selfcare a relaxáciu. Či už ide o pravidelný pohyb, využívanie sezónnych potravín či wellness hydratujúce nielen pokožku a vlasy, ale aj starajúce sa o duševné zdravie a celkovú pohodu.