Jesenné selfcare: ako si zaistiť pohodu navonok aj vo vnútri?

overil/a Mgr. Kristýna Kovářová a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáre
Jesenné selfcare: ako si zaistiť pohodu navonok aj vo vnútri?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Jesenná úzkosť je každoročným fenoménom zaznamenávajúcim nárast práve v období od polovice septembra do konca novembra.
  • Aj preto je v týchto mesiacoch také podstatné dávať dôraz práve na dostatok selfcare a regeneráciu.
  • Okrem nepríjemných pocitov môže navyše jesenné počasie pôsobiť aj na fyzickú stránku – vysušovať pokožku či vlasy, a tým úzkosti dodatočne podporovať.

S klesajúcimi teplotami a skracujúcimi sa dňami je kľúčové venovať dostatočnú pozornosť a čas psychickej pohode. Ideálnymi pomocníkmi sú vyvážená strava spoločne s dostatkom pohybu, ale aj selfcare či relaxácia. V tomto článku sa zameriame na kľúčové aspekty jesennej (wellness) rutiny, na dodanie rovnováhy a fyzickej i psychickej pohody nielen na nasledujúce mesiace!

Prečo je také dôležité starať sa o seba práve na jeseň?

Jesenné obdobie prináša naproti letu pomerne razantné zmeny – zelené listy stromov postupne prechádzajú do odtieňov červenej, oranžovej a zlatožltej, teploty klesajú a dni sa krátia. Pre mnohých môže byť táto zmena práve to, čo potrebovali. Iným sa zase nostalgicky cnie po teplých večeroch a desí ich nadchádzajúci návrat do školy či práce. Tak alebo onak, jeseň je ideálnym časom na zintenzívnenie selfcare a wellness rutiny, ktorá pomôže prekonať chladné dni bez slniečka s pozitívnym postojom.

  • Jeseň na tanieri štyrikrát inak? Jednoduché a výživné aktinovské recepty, ktoré jednoducho musíte skúsiť!

Zlá nálada, únava alebo dopady jesenného obdobia na psychiku

Za horšiu náladu či nižšiu hladinu energie môže viacero faktorov, prirodzene kratšie dni a menej slnečného svetla. Dôsledkom toho je nedostatok serotonínu (ovplyvňujúci náladu, chuť do jedla a únavu) a naopak navýšenie melatonínu (vyvolávajúce skôr pocity ospalosti a možnej melanchólie). V horšom prípade sa prejavuje aj sezónna afektínia porucha (SAD) – vplyvom ktorej sa môžete ľahšie cítiť bezradní, mať problémy s koncentráciou, izolovať sa či trpieť nadmernou únavou.

Existujú však stratégie, vďaka ktorým sa s týmito výzvami efektívne vysporiadate. Patrí medzi ne napríklad svetelná terapia, konkrétne terapia modrým svetlom (plus širšími spektrami vlnovej dĺžky). Táto metóda je často využívaná práve na aliviáciu SAD – výskumníci ju identifikovali ako účinnú formu podpornej liečby depresie všeobecne, najmä pri kombinácii s vhodnými liekmi.

Na psychiku môže ale tiež pôsobiť nový začiatok školského roka alebo plný návrat do pracovnej rutiny. Celkovo je na mieste obzvlášť v takých chvíľach dbať na pravidelný pohyb, zdravú stravu, dostatočný spánok a pravidelné selfcare, majúce podobu podľa vašich aktuálnych potrieb a možností.

Vyvážená strava je základ…

Jeseň prináša oveľa bohatšiu úrodu plodov, než by sa mohlo zdať. Väčšina z nich sú navyše skvelým zdrojom cenných živín, vrátane vitamínov a minerálnych látok!

  1. Jesenné jablká: typický zástupca – sú bohaté na polyfenoly a pektín, ktorý má významné prebiotické účinky.
  2. Vlašské orechy: ďalší delegát disponujúci vysokým podielom omega‑3 mastných kyselín.
  3. Hrušky: plody nabité vlákninou, ktoré možno navyše sušiť alebo pripraviť ako kompót na večerné maškrtenie.
  4. Šípky: bohatý zdroj vitamínu C a antioxidantov. Napriek ich trpkej chuti ich možno využiť v mnohých receptoch, napríklad do omáčok.
  5. Arónia: plod s vysokým obsahom trieslovín a antioxidantov, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na imunitný systém.
  6. Rakytník rešetliakový: ďalší bohatý zdroj vitamínu C či hippopheinu, ktorý sa v tele mení na biologicky aktívny amín serotonín. Možno ho použiť na výrobu olejov, štiav alebo tiež sirupov.
  7. Gaštany: plod, ktorý sa tradične žne v teplejších oblastiach, ale aj u nás. Jeho výťažok je bohatý zdroj komplexných sacharidov a vlákniny.
  • Viac informácií o sezónnych jesenných potravinách nájdete v článku 7 najlepších jesenných plodov: čím prospievajú zdraviu a ako ich spracovať!

…rovnako ako pravidelná pohybová aktivita

  • Behanie: skvelý a všestranný šport, ktorý môžete vykonávať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Stačí správne zvoliť odev (pretože „nie je nevhodné počasie na behanie, len zle oblečený bežec“), zahriať sa a vyraziť. Malebne sfarbená krajina a chladnejšia teplota môže byť navyše príjemným spestrením.
  • Plávanie: aj napriek tomu, že teploty klesajú, vnútorné bazény sa stále udržujú príjemne vlažné a otvorené pre vodných nadšencov cez celú jeseň a zimu. Plávanie je totiž obľúbeným a veľmi efektívnym športom prinášajúcim mnoho nezastupiteľných výhod (komplexné posilňovanie svalov celého tela bez zaťažovania kĺbov a pod.).
  • Jazda na bicykli: rovnako ako beh je jazda na bicykli športom, ktorý môžete so správnym oblečením a vybavením vykonávať celý rok. Ide o rozmanitý druh cvičenia, vďaka ktorému máte šancu spoznať svoje okolie zase trochu inak, a ešte k tomu urobiť niečo pre svoje zdravie.
  • Fitness a cvičenie v posilňovni: chladné a krátke dni môžu znižovať motiváciu k vonkajšiemu cvičeniu, a preto je posilňovňa skvelou alternatívou, kde môžete udržiavať svoju kondíciu aj v nepriaznivých podmienkach. Fitness centrá ponúkajú širokú škálu cvičebného vybavenia aj skupinových lekcií.
  • Joga: toto obdobie môže prinášať vyššiu hladinu stresu a úzkosti kvôli zmenenému režimu a návratu do každodennej rutiny. Joga je už po stáročia branná ako účinný nástroj zvládania náročných situácií a uvoľnenia mysle prostredníctvom dychových techník a meditácie. Súčasne pomáha udržať fyzickú flexibilitu a silu.

Jesenné selfcare: ako si zaistiť pohodu navonok aj vo vnútri?

…a konečne selfcare a relaxácia!

Už niekoľkokrát tu bola spomenutá kľúčová rola selfcare a relaxácie počas jesenných mesiacov. Ľudská psychika dostáva počas tohto obdobia spravidla viac zabrať a o to intenzívnejšie ju treba opatrovať a dodávať potrebnú pozornosť a energiu. Ideálnym prvkom je svetom ospevovaný journaling čiže denníčkovanie. Možnosť vypustiť svoje myšlienky na papier dodá nielen úľavu, ale aj perspektívu a poriadok vašim potrebám. Ide o unikátne osobné spojenie, upokojenie zaneprázdnenej mysle i určité zhodnotenie aktuálnej životnej situácie (a či s ňou nechcete niečo robiť). Keď si k tomu navyše doprajete šálku horúceho nápoja a relaxačnú hudbu, máte pinterestový „fall evening“ takmer bez námahy.

Na mieste je však aj meditácia či precvičovanie mindfulness. Praktizovanie týchto aktivít môže efektívne zlepšiť vašu náladu, celkovú pohodu a predovšetkým vyrovnanosť. Pravidelná prax môže tiež pomôcť znížiť intenzitu úzkostných stavov, pomôcť lepšie porozumieť emóciám a učiť na ne reagovať zdravším a prínosnejším spôsobom.

Čo nesmie chýbať kvalitnému wellness večeru?

Pokiaľ sa chcete naozaj cítiť „ako zo škatuľky“, môžete si každý týždeň urobiť rande sami so sebou. A stačiť vám na to bude iba priestor vášho domova. O akom mieste je reč? No predsa o kúpeľni! Chladné počasie totiž neovplyvňuje iba vašu psychickú pohodu, ale aj fyzickú stránku. Vaše vlasy napríklad vysušuje a oslabuje suchý vzduch, preto je potrebné im dopriať regeneráciu a hydratáciu pomocou kondicionéra či masky. Ideálnym pomocníkom pre to bude napríklad bambucké maslo, prírodný zázrak bohatý na vitamíny a mastné kyseliny, ktorý hlboko vyživuje a hydratuje. Vlasom tak dodá lesk, silu a posilní ich rast.

Hlavným aktérom je však pokožka. Teplé a relaxačné kúpele s esenciálnymi olejmi, ako je levanduľa, rozmarín alebo eukalyptus, môžu zlepšiť celkovú pohodu a uvoľniť napätie. Na umytie využite, ak sa dá, prírodný sprchový gél či hydratačné mydlo na šetrné vyčistenie a vyživenie pleti. Po kúpeli sa potom odmeňte poriadnou dávkou hydratácie v podobe telového masla, napr. Vilgain Telové maslo, na udržanie jemnej a hladkej pokožky.

Aromaterapia je ďalším účinným spôsobom, ako relaxovať a posilniť duševnú pohodu v jesennom období. Vonné sviečky, difuzéry alebo jednoduché vdychovanie esenciálnych olejov môžu pomôcť zmierniť stres, zlepšiť kvalitu spánku a povzniesť náladu. Levanduľa, ruža a ylang‑ylang sú len niektoré z esenciálnych olejov, ktoré môžu pôsobiť relaxačne a antistresovo.

  • Zaujíma vás aromaterapia? Skúste článok Aromaterapia: Voňavé liečebné postupy s mnohými benefity!

Čo si z toho odniesť?

Jesenné mesiace ponúkajú jedinečnú príležitosť na intenzívnejšie selfcare a relaxáciu. Či už ide o pravidelný pohyb, využívanie sezónnych potravín či wellness hydratujúce nielen pokožku a vlasy, ale aj starajúce sa o duševné zdravie a celkovú pohodu.

Jesenná únava: 5 tipov, ako ju poraziť
Jesenná únava: 5 tipov, ako ju poraziť
Po roku opäť prichádza obdobie, keď sa skoro stmieva, ochladzuje sa a jesenné dažde priam nabádajú schúliť sa pod teplú deku a venovať sa iba sladkému ničnerobeniu. Únava a prokrastinácia však zďaleka nemusia byť jesenným pravidlom. Prinášame vám jednoduchých 5 tipov, ktoré vám pomôžu s nimi zatočiť.
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
Výhody skupinových lekcií: cesta k skvelým výsledkom alebo reklamný ťah fitness centier?
Výhody skupinových lekcií: cesta k skvelým výsledkom alebo reklamný ťah fitness centier?
Pri výbere vhodného druhu cvičenia by malo záležať hlavne na tom, aby vás bavil. Nové dáta však naznačujú, že zo skupinových lekcií môžete vyťažiť ešte o niečo viac.
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Dychové cvičenia proti stresu i úzkosti
Dychové cvičenia proti stresu i úzkosti
Dych je odjakživa spätý s vašim životom – vedeli ste však, že prostredníctvom dychu môžete ovplyvniť niektoré pochody vo vašom tele i mysli? Ako na to, sa dozviete v novom článku.
Plávanie: 4 jednoduché rady pre začiatočníkov, ktorými by sa mal riadiť každý plavec
Plávanie: 4 jednoduché rady pre začiatočníkov, ktorými by sa mal riadiť každý plavec
Chcete začať s plávaním, ale neviete ako na to? Ak zvolíte správnu cestu, môžete v ňom nájsť lásku aj veľa benefitov pre svoje telo. Viete, akým najčastejším chybám by ste sa mali vyhnúť?
Prvýkrát v posilňovni
Prvýkrát v posilňovni
Láka vás cvičenie v posilňovni, ale máte strach, že neviete, ako to v posilňovni funguje? Nemusíte. V tomto článku si s vami prejdeme celý tréning nanečisto a uvidíte, že na tom vlastne vôbec nič nie je.
Ako začať s jogou doma
Ako začať s jogou doma
Možností na pohyb momentálne, bohužiaľ, veľa nie je. Cvičenie doma nám ale nikto nevezme – v dnešnom článku sa pozrieme na to, ako začať s jogou.
Zdravotné benefity pravidelného behania
Zdravotné benefity pravidelného behania
Behanie prináša okrem spálených kalórií a dobrého pocitu po dobehnutí aj celý rad zdravotných benefitov. Viete, aké to sú?
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Príde vám meditácia ako z iného sveta? Dnešný článok vám predstaví štúdiami potvrdené benefity tejto relaxačnej techniky a ukáže vám, že meditovať môžete napríklad aj na prechádzke.
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self‑care je v spoločnosti často mylne vnímaná ako znak sebeckosti, snobstva alebo býva zamieňaná za sebarozvoj. Vedecké dôkazy o jej benefitoch však hovoria sami za seba a mnoho týchto činností zvládnete zadarmo a z pohodlia domova.
Journaling: cesta k lepšiemu sebapoznaniu a regulácii stresu
Journaling: cesta k lepšiemu sebapoznaniu a regulácii stresu
Aj vy ste si možno v detstve písali denníček, ktorému ste mohli otvorene zveriť svoje pocity a obavy. Journaling však môže byť prospešný aj v dospelosti, aj keď v trochu inej forme, než ste možno zvyknutí – s čím konkrétne vám môže pomôcť a ako s ním začať?
Súboj bicyklov: je pre vás lepší spinning alebo outdoor cycling?
Súboj bicyklov: je pre vás lepší spinning alebo outdoor cycling?
Spinning aj outdoor cycling patria medzi veľmi populárne športy už niekoľko desaťročí. Dôvody sú jasné – efektívny a zdraviu prospešný šport s možnosťou funkcie kardia aj v rámci naberania svalovej sily. Má však jeden z variantov niečo, čo tomu druhému chýba? Ktorý je lepší na chudnutie a ktorý naopak pomôže vašej peňaženke? Odpoveď nájdete v tomto článku!
Starostlivosť o pleť v zime: 8 tipov pre zdravú a hydratovanú pokožku
Starostlivosť o pleť v zime: 8 tipov pre zdravú a hydratovanú pokožku
Pokožka v chladnejšom období trpí pomerne značnou stratou hydratácie, čo môže viesť k vysušeniu, začervenaniu aj bolestivým ekzémom. V tomto článku vypisujeme jednoduché kroky, ktoré môžete podniknúť, aby vaša pleť vyzerala rovnako zdravo a hydratovane po celý rok.
8 tipov, ako sa na jeseň vyrovnať s úbytkom svetla a krátkymi dňami
8 tipov, ako sa na jeseň vyrovnať s úbytkom svetla a krátkymi dňami
Jedným z dôvodov jesenného a zimného splínu môže byť aj nedostatok slnečného žiarenia, z ktorého získavate počas letných mesiacov oveľa viac sérotonínu. Tento článok vám predstaví, ako práve so znížením slnečného svetla bojovať niekoľkými možnými a navyše jednoduchými spôsobmi!