Trpíte migrénou? 8 spúšťačov, na ktoré by ste si mali dať pozor

Mgr. Kristýna Dvořáková
Mgr. Kristýna Dvořáková 16. 9. 2021 Prvýkrát publikované 19. 2. 2020
Aktualizované 16. 9. 2021
8 min. 12 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Trpíte migrénou? 8 spúšťačov, na ktoré by ste si mali dať pozor

Migréna je chronické ochorenie, pre ktoré sú charakteristické záchvaty bolesti hlavy so stredne ťažkou až ťažkou intenzitou. Zvyčajne ich sprevádza aj nevoľnosť, zvracanie, úzkosť a ďalšie nepríjemné pocity. Migrény trvajú približne 4–72 hodín. Spolu s týmito príznakmi nám taký záchvat často privodí aj silnú neznášanlivosť svetla, hluku, vôní i zápachov.

 z nás, ktorí sa s týmto ochorením už niekedy stretli, určite sami najlepšie vedia, aké dokáže byť trýznivé. Všetci sa preto určite zhodneme na tom, že najlepšia migréna je taká, ktorá vôbec nepríde. Dá sa teda jej proti vzniku nejako účinne brániť?

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

 • Aké sú bežné rizikové faktory pre rozvoj migrény.
 • Čoho by sme sa mali vyvarovať.
 • Ako účinne predchádzať vzniku migrény.

Ako sa zbaviť migrény? Dajte si pozor na týchto 8 spúšťačov

1. Dlhý čas strávený pri počítači

Dlhé sedenie pri počítači a civenie do monitora je priam ukážkovou situáciou na rozvoj migrény. Rizikový nie je len pohľad na vyžarujúcu obrazovku, obzvlášť nebezpečné sú aj odrazy svetla, ktoré nás môžu oslňovať a okrem vzniku nepríjemného psychického napätia poškodzovať aj náš zrak. Kľúčová je aj poloha, v ktorej čas pri počítači trávite. Zlé držanie tela totiž môže viesť k bolestiam chrbta, ramien, krku alebo práve aj hlavy. Aj keď je práca za monitorom vaším denným chlebom, máme pre vás pár tipov, ako rozvoju migrény predísť.

Ako sa tomu brániť?

 1. uistite sa, že sa vám na monitore neodráža denné svetlo alebo slnko
 2. používajte väčšiu veľkosť písma/zväčšenie obrazovky, aby ste sa vyhli „žmúreniu“
 3. kúpte si na monitor počítača aj obrazovku telefónu filter proti oslneniu, ktorý znižuje jas, a navyše bráni odrazom, ktoré môžu narušovať zobrazenie objektov na obrazovke
 4. uistite sa, že vrchný okraj obrazovky je vo výške vašich očí a pozícia monitora nijako nenarušuje prirodzené držanie vášho tela
 5. každú hodinu si dajte od práce na počítači na pár minút pauzu, vstaňte, prejdite sa a ponaťahujte
Trpíte migrénou? 8 spúšťačov, na ktoré by ste si mali dať pozor

2. Ostré svetlo

Vznik migrény môžu podnietiť aj ostro svietiace alebo blikajúce žiarivky, ktoré môžu dráždiť nielen vaše oči, ale aj mozgové bunky. Takéto intenzívne a blikajúce svetlo totiž vyvoláva nepríjemné napätie, ktoré sa môže rozvinúť práve aj do migrenózneho stavu.

Tento problém sa však netýka len vnútorných priestorov, dráždivé podnety nás môžu prekvapiť aj pri pobyte vonku, keď sa jasné slnečné svetlo odráža od vody, snehu alebo náhle preblikáva medzi mrakmi.

Ako sa tomu brániť?

 1. pri pobyte v miestnosti sa uistite, že osvetlenie nie je príliš prenikavé a vo vašej blízkosti sa nenachádzajú žiadne blikajúce svetlá
 2. vonku používajte slnečné okuliare s polarizovaným šošovkami, aby ste zabránili ostrým a dráždivým odrazom slnečného svetla

3. Stres

Radiť niekomu, aby sa v dnešnej dobe nestresoval, je ako chcieť po ňom, aby chytil zlaté prasa. Vyzerá to síce jednoducho a zábavne, avšak v praxi nájdeme hneď niekoľko zádrhelov. Každodenný stres je však v rozvoji napätia, bolestí hlavy a migrény tým najrizikovejším faktorom vôbec.

Asi každý niekedy zažil ten nepríjemný pocit, keď mu mysľou vírili tisícky myšlienok a hlava bola v tej chvíli zrelá doslova na prasknutie. A práve tieto situácie sú ideálnym podhubím na rozvoj migrény.

Ako sa tomu brániť?

Stresu sa bohužiaľ nejde úplne vyhnúť, poradíme vám však, ako ho lepšie zvládať:

 1. jedzte zdravo
 2. pite dostatok vody
 3. cvičte
 4. dostatočne spite
 5. vyhraďte si čas na jogu, relaxačné alebo imaginačné cvičenia
 6. ak máte vytipované, ktoré situácie vás stresujú, skúste ich nejakým spôsobom obmedziť (namiesto šoférovania do práce využite MHD, veľké projekty si rozdeľte na čiastkové úlohy, ktoré budete plniť postupne, alebo si na každý deň vytvorte zoznam úloh, vďaka ktorému už na nič nezabudnete )
Trpíte migrénou? 8 spúšťačov, na ktoré by ste si mali dať pozor

4. Hluk

Ďalším rizikovým faktorom je hlasný alebo akokoľvek obťažujúci zvuk či šum, ktorý v spojitosti so stresom môže vyvolať migrénu. Nepríjemné zvukové podnety totiž narúšajú našu sústredenosť a vedú k zvýšenému psychickému napätiu, od ktorého už je k vzniku obávanej bolesti hlavy len malý krôčik. Zdrojom rušivých zvukov nemusí byť iba okolité prostredie. Nepríjemný tlak v hlave si môžeme navodiť aj počúvaním príliš hlasnej hudby v slúchadlách.

Ako sa tomu brániť?

 1. ak viete, že sa budete vyskytovať v hlučnom prostredí, vezmite si zvukotesné slúchadlá alebo špunty do uší
 2. pri počúvaní hudby neprekračujte bezpečnú hladinu hlasitosti

5. Dráždivé potraviny

Vzniku migrény môžu napomáhať aj niektoré druhy jedál.Rizikové sú obzvlášť ostré, dráždivé a korenené jedlá, kofeín alebo alkohol. Citlivejším jedincom môžu robiť problémy aj pokrmy s vysokým obsahom glutamanu sodného (ázijská kuchyňa) alebo nitrátov, ktoré sa môžu v potravinách vyskytovať prirodzene (červená repa, šalát, špenát) alebo byť súčasťou soliacich zmesí pri spracovaní mäsa a údenín.

Bolesti hlavy však nemusia vyvolávať len konkrétne jedlá, dôležité sú aj všeobecné stravovacie návyky.

Migrénu si môžete spôsobiť aj keď:

 1. preskakujete jednotlivé denné jedlá
 2. základ vášho jedálnička tvoria nezdravé potraviny, ktoré vám neposkytujú dostatok kvalitných živín
 3. nepijete dostatok tekutín
 4. dlhodobo pijete veľké množstvo kávy a náhle ju vysadíte

Ako sa tomu brániť?

 1. pite dostatok nesladených tekutín
 2. vyhnite sa nezdravým desiatám
 3. pozor na ostré, dráždivé a korenené jedlá
 4. obmedzte alkohol a kofeín
 5. citliví jedinci by si mali dať pozor aj na jedlá s vysokým obsahom glutamanu sodného alebo nitrátov
Trpíte migrénou? 8 spúšťačov, na ktoré by ste si mali dať pozor

6. Počasie

Všeobecne platí, že k migréne môže viesť akákoľvek náhla zmena prostredia. Či už ide o extrémny chlad, teplo, vietor, búrky, alebo výkyvy v teplote a tlaku, všetky tieto situácie môžu vyústiť do bolesti hlavy. Rizikové môže byť aj potápanie alebo dlhšia doba strávená vo vysokej nadmorskej výške.

Ako sa tomu brániť?

Rozmary počasia nie sme bohužiaľ schopní plne kontrolovať. Ak sa však domnievate, že sú vaše migrenózne stavy naozaj spojené so zmenou vonkajších podmienok, skúste sa riadiť nasledujúcimi krokmi:

 1. veďte si diár, do ktorého si zapisujte jednotlivé záchvaty, a sledujte pri tom, s akými zmenami počasia je migréna najčastejšie spojená
 2. pokiaľ je to možné, v prípade naozaj extrémneho počasia zostaňte radšej doma
 3. už pri prvom podozrení na rozvoj migrény si vezmite lieky na jej utlmenie (s jednoduchším rozpoznaním tej správnej chvíle vám pomôžu záznamy v diári)

7. Fajčenie

Fajčenie je rizikovým faktorom vzniku mnohých ochorení, a ani migréna nie je v tomto prípade výnimkou. Nikotín obsiahnutý v cigaretách totiž spôsobuje rozšírenie mozgových ciev, čím môže zapríčiniť vznik nepríjemného tlaku a bolestí hlavy.

Tento stav však nepostihuje iba samotných fajčiarov, na docielenie rovnakého efektu totiž stačí cigaretový dym vdychovať pasívne. Fajčiar tak (ako ostatne vo všetkých prípadoch) ohrozuje nielen seba, ale aj svoje okolie.

Ako sa tomu brániť?

 1. prestaňte fajčiť
 2. vyhýbajte sa zafajčeným priestorom a nevdychujte cigaretový dym

8. Náhla zmena návykov

Okrem náhlych zmien počasia môže migrénu vyvolať aj nečakaný výpadok z bežného denného rytmu. Či už je to kvôli zmene režimu na dovolenke, alebo dlhšia či kratšia dĺžka spánku. Aj tieto situácie môžu vyvolať nepríjemné pocity spojené s bolesťou hlavy.

Ako sa tomu brániť?

 1. snažte sa nevybočovať zo zabehnutej rutiny
 2. aj na dovolenke sa snažte zachovať aspoň časť bežného denného režimu

Čo si z toho odniesť?

Migréna je nepochybne stav, ktorý radšej nechce zažiť nikto z nás. Aj v priebehu bežného dňa však čaká mnoho nástrah, ktoré ju môžu vyvolať, a uvrhnúť nás tak do víru úporných bolestí, nevoľnosti a ďalších nepríjemných pocitov.

Takými faktormi sú napr. dlhý čas strávený pri počítači, ostré svetlo, stres, hluk, dráždivé potraviny, počasie, fajčenie alebo náhla zmena návykov. Aj napriek tomu však existujú účinné spôsoby, ako tieto riziká zmierniť a rozvoju migrény sa v rámci možností vyhnúť.

Pridaj sa k 43 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
12 Páči sa mi Uložiť článok