Doba tehotenstva a dojčenia je veľmi špecifickým obdobím života každej ženy. Existuje totiž mnoho faktorov, ktorými matka v tomto období pozitívne aj negatívne ovplyvní vývoj a zdravie svojho dieťaťa po zvyšok jeho života. Jedným z najdôležitejších faktorov je bezpochyby výživa matky, do ktorej radíme aj príjem doplnkov stravy. Mala by sa žena v takom prípade doplnkom stravy oblúkom vyhnúť, alebo jej naopak môžu byť prospešné?
Čo sa v dnešnom článku dozvieme?
- Existuje nejaký pádny argument na to, aby sa mamička vyhýbala doplnkom stravy?
- Môže tehotná alebo dojčiaca žena dopĺňať bielkoviny srvátkovým proteínom?
- Ako je to s príjmom umelých sladidiel v tehotenstve?
- Musí byť príjem vitamínov a minerálov zaistený multivitamínmi z lekárne?
- Sú orechové maslá vhodným zdrojom na doplnenie zdravých tukov počas tehotenstva a dojčenia?
Doplnky stravy obsahujú rovnaké živiny ako bežné potraviny, len tu sú v koncentrovanejšej forme
Legislatívne spadajú doplnky stravy do kategórie potravín, teda na ne môžeme nazerať práve týmto spôsobom. Podliehajú tým istým požiadavkám na bezpečnosť a zdravotnú nezávadnosť ako bežné potraviny. Z toho môžeme usúdiť, že výber doplnkov stravy u tehotných a dojčiacich je prakticky tá istá záležitosť ako výber potravín. Máme potraviny s horšou aj lepšou kvalitou, a tak je to aj s doplnkami stravy. Preto doplnky stravy vždy nakupujte u dôveryhodných spoločností a vyberajte overené značky, pri ktorých je istota, že zloženie deklarované na obale je skutočne aj vo vnútri.
- Komplexný článok o problematike doplnkov stravy a ich vnímaní širokou verejnosťou si môžete prečítať pod názvom Sype naša babka, keď pije proteín? Prečo si ľudia myslia, že sú doplnky stravy steroidy?
Môžem ako nastávajúca alebo dojčiaca mamička užívať proteínový doplnok stravy?
Srvátkový proteín sa získava šetrnými procesmi z kravského mlieka a pokladá sa za jednu z najkvalitnejších bielkovín vôbec, ktorú môže mamička zahrnúť do jedálnička. Počas tehotenstva a dojčenia je potreba príjmu bielkovín v strave ženy mierne zvýšená a srvátkový proteín môže byť vhodným prostriedkom na jej navýšenie obzvlášť vtedy, ak je žena navyše aj fyzicky aktívna.
Koľko bielkovín by malo byť v strave nastávajúcej mamičky?
- K základnému príjmu bielkovín v strave 70 kg ženy 0,8 g/kg telesnej hmotnosti bez väčšej fyzickej aktivity je od 2. trimestra potrebné pridať 7 g bielkovín na cca 0,9 g/kg TH
- V 3. trimestri je nutné pridať 21 g bielkovín na cca 1,0 g/kg TH
- Počas plného dojčenia sa odporúča pridať 23 g bielkovín až na 1,2 g/kg TH (DACH, 2017)
Z kravského mlieka (a teda i srvátkového proteínu) sa navyše vyrábajú aj formuly na umelú výživu dojčiat v prípade, že matka dieťa nedojčí. Prečo by teda mal byť kvalitný srvátkový proteín niečo, čomu by sa mali tehotné a dojčiace ženy vyhýbať?
- Nevieme, aký proteín si vybrať? Na to nám odpovie článok s názvom Ako si vybrať správny proteín?
- Ako je to s rastlinnými proteínmi s nálepkou vegan? To sa dozvieme v článku Rastlinné proteíny: Ako vybrať ten najlepší?
Ako sú na tom BCAA a kreatín alebo obľúbené nápoje NOCCO a AminoPro s obsahom kofeínu?
V zásade aj tieto látky ako BCAA alebo kreatín by mali byť v tehotenstve bezpečné. Ak ale uvážime, že doba tehotenstva rozhodne nie je obdobím na lámanie rekordov v posilňovni, nastáva potom otázka, prečo by žena v tehotenstve mala také doplnky stravy vôbec užívať. Ani v čase dojčenia, či už z dôvodu tréningov, alebo dojčenia samotného, nie je osobitný dôvod tieto látky dopĺňať.
V tehotenstve a pri dojčení by podľa EFSA (2015) nemal byť problém ani s príjmom kofeínu do 200 mg za deň, čo sa rovná obsahu kofeínu v jednom energeťáku alebo 2 – 3 šálkam kávy. Určite je ale vhodné sledovať správanie a reakcie dieťaťa, kofeín sa totiž vo veľmi malom množstve dostáva do materského mlieka. Výborný článok na tému kofeínu si môžete prečítať od Ondra Kleina pod názvom Koľko kofeínu už je cez čiaru a čo nám môže spôsobiť?
Čo ale s tými umelými sladidlami, ktoré proteín a ďalšie doplnky stravy obsahujú?
Umelé sladidlá patria medzi prídavné látky v potravinách (tzv. éčka), ktoré pred použitím pri výrobe potravín prechádzajú prísnym testovaním, či sú skutočne bezpečné. V prípade pochybností o ich bezpečnosti by bolo ich používanie zakázané, alebo by sa na výrobkoch s ich obsahom malo objaviť varovanie pre špecifickú časť obyvateľstva (ako napr. v prípade konzumácie niektorých umelých farbív deťmi a ich vplyv na činnosť a pozornosť). Nič také vo vzťahu k príjmu sladidiel počas tehotenstva ani dojčenia nebolo uskutočnené.
- Všetky bežne používané sladidlá (sukralóza, aspartám, acesulfam‑K, stévioglykosidy) by mali byť počas tehotenstva aj dojčenia v bežne prijímanom množstve bezpečné. Osobne by som ale neodporučil sladidlá ako napr. sacharín alebo cyklamát sodný, ktorý je v USA zakázaný a panujú o ňom isté pochybnosti (EUFIC; FDA).
- Ak aj napriek tomu máte o sladidlách pochybnosti, vyberajte doplnky stravy bez ich obsahu,
aj ten srvátkový proteín existuje v neochutenej verzii „natural“.
- Viac sa o umelých sladidlách dozviete v článku s názvom Pravda o umelých sladidlách! Priberá sa po nich a zvyšujú chuť do jedla?
Môžu ženy dopĺňať vitamíny a minerálne látky prostredníctvom bežných doplnkov stravy?
Pri zle vyriešenom jedálničku nielen pred počatím, ale aj počas tehotenstva alebo dojčenia, je žena vystavená možnosti nedostatku niektorých z vitamínov (kyselina listová, vitamín B12, vitamín D), minerálnych látok (horčík, vápnik) alebo stopových prvkov (železo, jód).
- Počas tehotenstva aj dojčenia sa zvyšuje potreba týchto látok. Lekár alebo nutričný terapeut by mal na túto skutočnosť upozorniť a poradiť, ako docieliť ich zvýšený príjem. Doplnok stravy s ich obsahom môže byť, samozrejme, možným riešením (v praxi sa takto bežne dopĺňa napr. jód alebo železo), ideálne si treba však vyberať také produkty, kde sú minerálne látky a stopové prvky dobre vstrebateľné. Preto na obale výrobku vždy sledujme obsah minerálnych látok.
- Je potom trochu smutné, že dobrá vstrebateľnosť vôbec nemusí byť splnená ani u multiminerálových formúl kúpených v lekárni, o ktorých by sa myslelo, že budú najkvalitnejšie. Opäť je teda kvalitná značka doplnku stravy dôležitejšia ako miesto, kde si produkt kúpite. Pri vhodne zostavenom jedálničku ale netreba doplnky stravy s obsahom minerálnych látok (okrem jódu predpísaného lekárom) a vitamínov užívať.
- Ženy plánujúce počatie a tehotné ženy v 1. trimestri by si mali dávať pozor na vysoký príjem retinoidov (syntetického vitamínu A). Pri bežnom dávkovaní multivitamínu však nie je pravdepodobné, že by k nebezpečne vysokému príjmu mohlo dochádzať.
Sú orechové maslá vhodným doplnením tukov v strave tehotných a dojčiacich?
V skorších dobách sa o orechoch tvrdilo, že sú počas tehotenstva a dojčenia nevhodné, a to najmä z dôvodu možnosti vzniku alergie u detí. Tieto tvrdenia už sú v dnešnej dobe vyvrátené, a to dokonca aj u najrizikovejších arašidov, ktoré, ako je známe, sú v skutočnosti strukoviny. Súhrnná správa Food Standards Agency (2009) uzatvára, že je čisto na tehotných a dojčiacich mamičkách, či budú, alebo nebudú konzumovať arašidy alebo potraviny obsahujúce arašidy bez ohľadu na to, či sa v ich rodinnej anamnéze vyskytuje alergia.
Arašidy počas tehotenstva a dojčenia problémové nie sú. Nájdeme však orechy s výhodnejším zložením?
Ja osobne by som zvolil orechy s vyšším obsahom veľmi zdraviu prospešných omega‑3 mastných kyselín, čo sú vlašské orechy alebo maslo z nich v dennej porcii cca 25 g. Aj ostatné orechy (mandle, lieskové orechy atď.) je však výhodné počas tehotenstva a dojčenia do jedálnička zaradiť, ideálna je pestrosť.
Čo si z toho odniesť alebo niekoľko rád na záver
- Doplnky stravy sú v skutočnosti veľmi podobné potravinám, platia pre ne rovnaké požiadavky na bezpečnosť, často sú však živiny v nich koncentrovanejšie ako v prípade potravín, čo si vyžaduje našu zvýšenú pozornosť.
- Pri výbere doplnkov stravy klaďte dôraz na kvalitu a overenosť vybranej značky.
- Srvátkový proteín môžete s pokojným svedomím zaradiť do jedálnička pri tehotenstve i dojčení. O to viac, ak ste fyzicky aktívna.
- Multivitamínové a multiminerálové formuly alebo konkrétny stopový prvok doplňovaný prostredníctvom doplnku stravy môže byť výhodným spôsobom, ako zvýšiť príjem týchto látok a doplniť ich do organizmu. Ideálne sa však o nutnosti ich príjmu poraďte s lekárom alebo nutričným terapeutom.
- Orechy i orechové maslá môžu byť každodennou súčasťou stravy mamičiek. Sú výborným zdrojom zdravých tukov a tiež napr. kyseliny listovej.