Náplasti na chudnutie: Ako (ne)fungujú a môžu predstavovať riziko?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáre
Náplasti na chudnutie: Ako (ne)fungujú a môžu predstavovať riziko?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Aplikácia liečiv cez kožu môže byť skutočne efektívnou formou terapie a poskytovať mnohé výhody.
  • Drvivá väčšina náplastí na podporu chudnutia nie je nijako kontrolovaná a regulovaná.
  • Prípadný efekt náplastí je iba podporný, riziká z neoverených prípravkov však môžu potenciálne výhody značne prevyšovať.

Transdermálne podávanie liečiv

Tzv. transdermálne podanie liečiv (t.j. podanie cez kožu) je novodobým liečebným prístupom, ktorý má hneď niekoľko výhod – udržuje stabilnú hladinu daného liečiva v krvnom riečisku, eliminuje nutnosť užívať liečivá niekoľkokrát denne a účinné látky navyše nemusia prechádzať cez tráviaci trakt a zaťažovať tak orgány, ktoré sa podieľajú na ich metabolizácii a eliminácii (typicky pečeň či obličky). Transdermálna aplikácia má svoje miesto najmä pri chronických ochoreniach, keď je nutné dlhodobé, často aj doživotné podávanie liečiv. Najznámejšími druhmi náplastí sú napr. náplasti nikotínové, ktoré sa využívajú pri odvykaní od fajčenia, alebo náplasti s obsahom opioidov využívané na tlmenie bolesti.

Transdermálna aplikácia liečiv je však veľmi zložitý proces, a zďaleka nie všetky látky môžu kožnou bariérou prejsť. Je napr. potrebné, aby látka obsiahnutá v náplasti mala zodpovedajúcu molárnu hmotnosť a tiež bola rozpustná v tukoch – v opačnom prípade je náplasť len „na ozdobu“. O prípravkoch, ktoré sú viazané na lekársky predpis, spadajú pod kontrolu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv alebo sú podrobené kontrolným analýzam, tak skutočne môžeme potvrdiť ich účinnosť.

Ako je to s náplasťami na chudnutie?

Náplasti na chudnutie stavajú na princípe transdermálnej aplikácie liečiv rovnako ako vyššie spomínané lieky. Často obsahujú ingrediencie ako extrakt kávových zŕn, extrakt zo zeleného čaju alebo extrakt z horkého pomaranča – teda látky, pri ktorých bola pri orálnom podaní na metabolizmus tukov a regulácii hmotnosti preukázaná menšia či väčšia účinnosť.

Dôležité je tiež poznamenať, že náplasti na chudnutie nepodliehajú žiadnej regulácii. Nemožno pri nich teda overiť množstvo, čistotu, ani formu obsiahnutých látok.

Ako je to s účinnosťou?

Ako už bolo spomenuté vyššie, účinnosť transdermálneho podania liečiv závisí predovšetkým od formy účinnej látky a jej dávky. Vzhľadom na to, že náplasti na podporu chudnutia nie sú nijako regulované, nemožno tieto faktory a účinnosť úplne overiť. Čo sa týka samotnej myšlienky, niektoré štúdie možnosť transdermálnej aplikácie látok podporujúce redukciu hmotnosti podporujú – ide napríklad o podanie kofeínu. Táto štúdia však bola vykonaná iba na myšiach, a jej závery tak nemožno plošne zovšeobecniť.

Vedecké dôkazy o účinnosti náplastí na chudnutie neexistujú. Ďalej je potrebné mať na pamäti, že aj pri orálnom podaní látok ovplyvňujúcich metabolizmus tukov, kde bol účinok preukázaný, je výsledný efekt iba minimálny, a môže slúžiť ako finálna „podpora a dopomoc“ – nie jediný a spoľahlivý prostriedok na redukciu hmotnosti.

Môžu náplasti na chudnutie predstavovať riziko?

Absencia regulácie trhu s náplasťami na chudnutie predstavuje riziká najmä vzhľadom na typ obsiahnutých látok, ich dávku a čistotu. Štúdia z roku 2018 napr. popisuje rozvoj akútnej hepatitídy po požití prípravku s obsahom látky Garcinia cambogia. Hoci išlo iba o kazuistiku a látka bola podaná orálne, jej obsah bol zaznamenaný práve aj v mnohých typoch náplastí určených na chudnutie. Pri dlhodobej aplikácii tak nie je možné úplne vylúčiť riziko rozvoja vedľajších účinkov.

V roku 2021 FDA (Úrad pre kontrolu potravín a liečiv Spojených štátov) varoval pred prípravkami s obsahom sibutramínu, ktorý významne zvyšuje riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení, infarktu alebo cievnej mozgovej príhody, a to najmä u pacientov s už existujúcim narušením kardiovaskulárneho systému. Sibutramín bol až do roku 2010 využívaný na liečbu obezity a nadváhy, pričom tieto ochorenia predstavujú pre kardiovaskulárny systém zvýšenú záťaž. Pre spomínané nežiadúce účinky potom došlo k oficiálnemu stiahnutiu prípravkov s jeho obsahom, vo výrobkoch nepodliehajúcich regulácii sa však často nelegálne objavuje stále – ide napr. o tablety, kapsule, náplasti, čaje, kávu alebo práve náplasti.

Vzhľadom na nepresvedčivé dôkazy o účinnosti tak možno konštatovať, že možné riziká značne prevyšujú potenciálny prínos náplastí.

Náplasti na chudnutie: Ako (ne)fungujú a môžu predstavovať riziko?

8 jednoduchých pravidiel, vďaka ktorým schudnete skutočne efektívne

Od roku 1975 sa miera obezity celosvetovo strojnásobila a tento trend, bohužiaľ, pokračuje aj naďalej. Nadmerná hmotnosť je rizikovým faktorom mnohých ochorení, a negatívne je vnímaná aj po estetickej stránke. Jediným efektívnym riešením redukcie hmotnosti a jej udržaním je v súčasnej dobe optimálny životný štýl – ľudia sa však stále snažia nájsť najrôznejšie skratky, ktoré zahŕňajú napríklad aj chudnúce náplasti.

Pravidelní čitatelia nášho magazínu už možno zvládnu nasledujúce odporúčania odriekať aj naspamäť, nikdy však nie je na škodu si pripomenúť základy a uvedomiť si, kde môžu vznikať prípadné medzery a prekážky.

1. Kalorický deficit

Bez správne nastavenej kalorickej bilancie vám nepomôžu ani všetky náplasti a spaľovače sveta. Preto si pripomeňte, že váš príjem energie počas chudnutia by mal byť o 15 – 20 % nižší ako váš výdaj. Nižší rozdiel nemusí priniesť vytúžené výsledky, a vyšší deficit by zase mohol spôsobiť pocit hladu, nedostatok potrebných živín a rýchly „jojo“ efekt.

Ako si spočítať kalorický deficit sa podrobne dozviete v článku Chcete chudnúť, naberať svaly alebo len zdravšie jesť? Spočítajte si makrá vzhľadom k vášmu cieľu.

2. Dostatočný príjem bielkovín

Bielkoviny sú počas chudnutia dôležité pre udržanie svalovej hmoty, ktorá predstavuje aktívnu telesnú hmotu. To znamená, že čím viac svalov máte, tým je váš metabolizmus „rýchlejší“ a chudnutie jednoduchšie. Bielkoviny navyše podporujú mieru nasýtenia po jedle. Bezpečný príjem pre aktívnych jedincov sa dlhodobo pohybuje v rozmedzí 1,4 – 2 g bielkovín/kg telesnej hmotnosti, v období výraznejšej kalorickej reštrikcie môžu zdraví športovci prijímať až do 2,5 g/kg telesnej hmotnosti bielkovín.

3. Dostatočný príjem vlákniny

Vláknina je potrebná najmä pre normálnu funkciu zažívania a prospievania symbiotických črevných baktérií. Okrem toho však predlžuje pocit nasýtenia a znižuje rýchlosť nárastu glukózy v krvi, čím bráni skorému nástupu hladu po jedle.

4. Pohyb

Ohromnou výhodou fyzickej aktivity je aj to, že cez ňu môžete značne navýšiť svoj energetický výdaj, čo vám umožní zjesť oveľa viac jedla, ale stále sa držať v kalorickom deficite a efektívne chudnúť. Aeróbne aktivity (chôdza, bicykel, plávanie atď.) pre vás budú dôležité najmä z hľadiska ochrany zdravia srdca a ciev, a tiež tým, že pri nich spravidla vydáte dosť energie.

5. Silový tréning

V súvislosti s chudnutím by ste sa však mali zamerať aj na tréning silový, ktorý vám pomôže spevniť svaly, zlepšiť držanie tela a navyše aj budovať novú svalovú hmotu. Ako bolo uvedené v bode 2., vyššie množstvo svalovej hmoty znamená „rýchlejší“ metabolizmus, čo vašu snahu o chudnutie ďalej podporí. Po silovom cvičení navyše nastupuje tzv. EPOC efekt, ktorý môže zvýšiť váš bazálny metabolizmus až na 48 hodín.

6. Pitný režim

Dostatočná hydratácia nie je potrebná len pre normálne fungovanie vášho tela, ale pomôcť vám môže aj pri chudnutí. Príliš nízky príjem tekutín totiž často vedie k „chutiam“ na kalorické potraviny a snacky, a vy tak prijímate viac energie, než by ste potrebovali či museli. Ako je to možné? Ďalšie informácie nájdete v článku Pomáha pitie vody s chudnutím?

7. Spánok

Nedostatok spánku ovplyvňuje hormonálne dráhy v tele, čím prispieva k zvýšenej chuti do jedla. Často navyše spúšťa baženie po kalorických potravinách s vysokým obsahom cukru či tuku. Spánková deprivácia má tiež negatívny vplyv na rast a udržanie svalovej hmoty – pri chudnutí (ani inokedy) sa teda rozhodne neoplatí stavať spánok na druhú koľaj.

8. Psychická pohoda

Stres je spojený so zvýšením hladiny hormónu kortizolu, ktorý iniciuje odbúravanie svalovej hmoty, podporuje chuť do jedla, potláča regeneračné procesy a imunitnú odpoveď organizmu a môže zapríčiniť aj zvýšené ukladanie tuku v oblasti pása. Podrobnejšie informácie nájdete v článku Priberanie a menej svalov. Ako sa na vašom tele prejavuje stres?

A čo teda s tým? Eliminácia stresu je takmer nemožná, nezostane vám teda nič iné, než pracovať na jeho zvládaní. K tomu vám môže pomôcť napr. meditácia, mindfulness, self‑care alebo návšteva psychoterapeuta.

Čo si z toho odniesť?

Náplasti na chudnutie fungujú na princípe transdermálnej aplikácie liečiv, ktorá je pri správnom prevedení skutočne efektívna a môže prinášať mnohé výhody. Prípravky typu chudnúcich náplastí však, bohužiaľ, nie sú nijako regulované, a nemožno tak presne overiť typ účinných látok, ich množstvo, formu, ani účinnosť.

Aj v prípade účinnosti by však išlo o malý efekt, porovnateľný (ak nie nižší) s perorálne podávanými prípravkami na podporu chudnutia. Riziká plynúce z používania neoverených produktov prevyšujú potenciálny pozitívny efekt. Tak či tak, jedinou efektívnou cestou k redukcii a udržaniu hmotnosti stále zostáva optimálny životný štýl, ktorého pravidlá tu boli zhrnuté do 8 jednoduchých krokov.

Jem pizzu aj čokoládu, napriek tomu mám skvelú formu! Poznáš pravidlo 80/20?
Jem pizzu aj čokoládu, napriek tomu mám skvelú formu! Poznáš pravidlo 80/20?
Dosť už bolo všetkých šalátov na milión spôsobov každý deň s vidinou chudej postavy. Objavte slobodu v jedle vďaka pravidlu 80/20, ktoré obráti váš život o 180 stupňov. Budete šťastnejší, spokojnejší a v lepšej forme ako kedykoľvek predtým!
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Stále zkoušíš dokola nové diety a hubnoucí programy od celebrit nebo fitness vzorů z Instagramu a nedaří se ti dosáhnout vytouženého těla? Přizpůsob stravu tak, aby pracovala ve tvůj prospěch.
Proč se vykašlat na zázračné diety, přestože "fungují"?
Proč se vykašlat na zázračné diety, přestože "fungují"?
Jak se vyznat v dietách a nezešílet? Nenaleťte na pouhou vlnu určitého trendu. Představujeme tři nejčastější a neoblíbenější diety. Klíčem je energetický deficit, kterého lze dosáhnout mnoha způsoby – ukažme si je.
Základy výživy a chudnutia: Vieš si spočítať svoj bazálny metabolický výdaj?
Základy výživy a chudnutia: Vieš si spočítať svoj bazálny metabolický výdaj?
Už si si niekedy počítal/a hodnotu bazálneho metabolizmu? Možno vieš, že výpočtov existuje mnoho. Ako sa medzi jednotlivými rovnicami orientovať a ktorá je tá najlepšia?
Chcete chudnúť, naberať svaly alebo len zdravšie jesť? Spočítajte si makrá s ohľadom na svoj cieľ
Chcete chudnúť, naberať svaly alebo len zdravšie jesť? Spočítajte si makrá s ohľadom na svoj cieľ
Spočítajte si energetický príjem a makroživiny s ohľadom na váš cieľ. Chudnite, naberajte svaly alebo zlepšite výkonnosť. Záleží na vás.
Pomáha pitie vody s chudnutím?
Pomáha pitie vody s chudnutím?
Pitný režim je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Dokonca sa ukazuje, že dostatočný príjem tekutín je súčasne skvelým pomocníkom pri redukčných diétach. Ako voda pomáha chudnúť a aké tekutiny preferovať?
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Chôdza alebo beh: čo je zdravšie a čo účinnejšie pri chudnutí?
Chôdza alebo beh: čo je zdravšie a čo účinnejšie pri chudnutí?
Chôdza aj beh patria k pohybovým aktivitám, ktoré prinášajú telu celý rad zdravotných benefitov. Popri tom sú to tiež skvelé doplnky redukčných diét, takže s nimi pôjde zhadzovanie prebytočných kilogramov raz-dva. V čom sa ale tieto dve aktivity líšia a dá sa povedať, ktorá z nich je zdravšia?
Jak fungují spalovače tuku a které jsou nejlepší?
Jak fungují spalovače tuku a které jsou nejlepší?
Mají spalovače tuku doopravdy smysl, nebo na nás jejich výrobci jen zkouší vydělat? Za které jen vyhazujeme peníze z okna?
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self‑care je v spoločnosti často mylne vnímaná ako znak sebeckosti, snobstva alebo býva zamieňaná za sebarozvoj. Vedecké dôkazy o jej benefitoch však hovoria sami za seba a mnoho týchto činností zvládnete zadarmo a z pohodlia domova.
After-burn efekt po fyzické aktivitě. Jaká je pravda?
After-burn efekt po fyzické aktivitě. Jaká je pravda?
U čeho spálím vice energie, u kardia nebo u silového tréninku? V této otázce bude velice těžké určit pomyslného vítěze, i když spor o to, který trénink je efektivnější ve vztahu ke spalování energie nebo tuku, je více než věčný. Jaká jsou fakta, co je EPOC, a co to znamená after-burn efekt?
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
Tloustnutí a méně svalů. Jak se na vašem těle projevuje stres?
Tloustnutí a méně svalů. Jak se na vašem těle projevuje stres?
Současný život většiny z nás je často ovlivněn pořádnou dávkou stresu. Jakým způsobem se dlouhodobý stres může podepsat na naší postavě?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.