Ktorým potravinám a nápojom by sa mala tehotná žena vyhýbať?

Komentáre
Ktorým potravinám a nápojom by sa mala tehotná žena vyhýbať?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Okolo zakázaných a nevhodných potravín, ktorým by ste sa mali počas tehotenstva vyhýbať, panuje celý rad neopodstatnených mýtov. Napriek tomu naozaj existujú potraviny a nápoje, na ktoré si musíte dať veľký pozor.

Môžete si dať sushi? Kus poriadneho steaku? A ako je to s tou kávou? Na všetky tieto otázky vám odpovieme v našom článku.

7 potravín, na ktoré si dať v tehotenstve pozor

1. Ryby obsahujúce veľa ortuti

Najviac ortuti obsahuje makrela, žralok alebo mečúň. To sú ryby na vrchole potravinového reťazca, dožívajú sa vyššieho veku, a preto kumulujú viac ortuti. Preto by ste si ich konzumáciu mali radšej odpustiť. Ortuť vo vyšších množstvách je toxická pre imunitný a nervový systém či obličky vyvíjajúceho sa plodu.

To ale rozhodne neznamená, že musíte ryby zo svojho jedálnička vyradiť úplne, ba naopak. Ryby sú cenným zdrojom omega 3 mastných kyselín a jódu, ktoré sú kľúčové pre vývoj mozgu a nervovej sústavy dieťaťa. Ryba by sa na vašom tanieri mala objaviť 2 – 3 x týždenne. Skvelou voľbou je pstruh, losos, treska alebo tilapia.

Ak sa z rôznych dôvodov na vašom tanieri tak často ryby nevyskytujú, zvážte suplementáciu omega 3 mastných kyselín EPA a DHA.

2. Tepelne neupravené ryby

Milujete sushi? Budem vás musieť sklamať, ale na túto ázijskú pochúťku radšej zabudnite. Také jedlá totiž môžu byť zdrojom baktérií, vírusov alebo rôznych parazitov. Typickým príkladom môže byť salmonella alebo listéria. Zvlášť listéria je nebezpečenstvom ako pre vás, tak aj vaše dieťa a môže mať fatálne následky v podobe potratu alebo predčasného pôrodu.

V prípade sushi, bohužiaľ, nestačí len sa vyhýbať druhom, ktoré obsahujú rybu. Dobrou voľbou totiž nebudú ani varianty s uhorkou alebo avokádom. Obvykle sú totiž pripravované v jednej kuchyni, na rovnakej podložke a rovnakým nožom, a hrozí tak krížová kontaminácia.

3. Tepelne neupravené mäso

Dobrú správu nemám ani pre fanúšičky tataráku, krvavých steakov alebo burgerov. Situácia je totožná ako u tepelne neupravených rýb. Aj tu riskujete infekciu baktériami či parazitmi, ako je Toxoplazmóza, E. coli alebo vyššie zmienená Listéria či Salmonella.

Ak si chcete dopriať steak alebo bravčovú panenku, vždy dbajte na to, nech je mäso urobené „well done." Šéfkuchári by vás za to síce nepochválili, ale taká úprava je najbezpečnejšia. To isté platí u mletého mäsa: keď budete pripravovať burger alebo chilli con carne, dbajte na dôkladnú tepelnú úpravu a sledujte pôvod mäsa.

4. Surové a nedostatočne tepelne upravené vajcia

Zbystrite i u konzumácie vajec. Podobne ako u nedostatočne tepelne upraveného mäsa a rýb, aj tu môže hroziť nákaza salmonelou. Medzi typické príznaky patrí horúčka, zvracanie, žalúdočné kŕče a hnačky. V ojedinelých prípadoch to môže viezť aj k maternicovým sťahom, čo má za následok potrat či predčasný pôrod.

Preto si avo toast so strateným vajcom, domácou majonézou alebo holandskou omáčkou nechajte na obdobie po pôrode. Nemusíte sa báť, že by vám raňajky vo vašej obľúbenej kaviarni azda utiekli. Potraviny v obchode, ktoré obsahujú surové vajcia (napr. majonéza), zvyčajne obsahujú vajcia, ktoré prešli procesom pasterizácie. Takéto potraviny teda sú bezpečné. Pre istotu ale vždy čítajte obaly.

5. Nepasterizované mlieko, mliečne výrobky, plesňové syry a delikatesy

Ďalšou skupinou potravín, na ktorú v tehotenstve treba dať pozor, sú plesňové syry (napr. hermelín alebo niva). Použitý druh ušľachtilej plesne je síce zdravotne nezávadný, nevylučuje ale rast iných druhov plesní. Rizikom je aj nákaza listeriózou. V tomto ohľade sú ale rizikovejšie rôzne delikatesy (chlebíčky, majonézové šaláty a pod.).

Takéto výrobky podľa môjho názoru nepatria do žiadneho jedálnička, nieto toho tehotenského. Ak ich naozaj chcete jesť, kupujte iba čerstvé a ihneď ich spotrebujte. Ak sú vám z akéhokoľvek dôvodu podozrivé (majú inú chuť, vôňu alebo vzhľad), radšej ich vyhoďte.

Hoci sú mliečne výrobky priamo od farmára veľmi populárne, aj tu dávajte pozor. Obvykle nie sú ošetrené pasterizáciou, teda sú v tehotenstve nevhodné. Pasterizácia je totiž proces, kedy je mlieko krátkodobo vystavené vysokej teplote, a zničia sa tak patogénne organizmy bez toho, aby trpela kvalita potraviny. V bežných obchodoch sa však s nepasterizovanými výrobkami nestretnete.

6. Alkohol

Názory na konzumáciu alkoholu v tehotenstve sa rôznia. Sama sa prikláňam k názoru, že alkohol by sa v tehotenstve nemal konzumovať vôbec. Aj malé množstvo zvyšuje riziko potratu, predčasného pôrodu alebo oneskoreného vývoja mozgu dieťaťa.

Z konzumácie alkoholu vyplýva riziko tzv. fetálneho alkoholového syndrómu, ktoré u dieťaťa zahŕňa deformity tváre, srdcové chyby a zníženie intelektu.

7. Neumyté ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina môžu byť kontaminované baktériami aj parazitmi (napr. toxoplazmóza prenášaná parazitom Toxoplasma gondii). Ku kontaminácii môže dôjsť už počas produkcie, zberu, prepravy alebo v obchode. Zvyčajne má tooxplazmóza mierny priebeh, riziková je ale pre tehotné ženy v druhom alebo treťom trimestri, keď hrozí poškodenie plodu.

Jedálniček tehotnej ženy by mal byť bohatý na ovocie a zeleninu. Než sa s chuťou pustíte do toho krásneho šťavnatého jablka, poriadne ho umyte. A nebude úplne od veci, keď pri tomto návyku zostanete navždy.

Ktorým potravinám a nápojom by sa mala tehotná žena vyhýbať?

Čo si z toho odniesť?

Stravovanie v tehotenstve nie je žiadna veda. V podstate stojí na pevných racionálnych základoch: vyberajte chudé mäso, ryby, celozrnné produkty, vajcia, strukoviny, ovocie, zeleninu a orechy. Vyhnúť by ste sa mali fastfoodu a ultraspracovaným potravinám. Tie nemajú v jedálničku opodstatnenie u nikoho z nás.

Skôr než „za dvoch" jedzte dvojnásobne kvalitne a zaujímajte sa o pôvod potravín. Prekvapením pre vás možno je, že kalorická potreba v tomto období o toľko vyššia nie je. Ide o cca 200 – 300 kcal v druhom a treťom trimestri, čo zodpovedá napríklad menšej miske ovsenej kaše s ovocím a orieškovým maslom. V prvom trimestri sa dokonca potreba energie nemení.

Že ste v zozname vyššie spomínaných potravín nenašli kávu? Časy, keď bola striktne zakazovaná, sú dávno preč. S konzumáciou by síce mali nastávajúce mamičky brzdiť, ale za bezpečné považujeme množstvo okolo 200 mg. To zodpovedá zhruba 2 – 3 šálkam.

Je nebezpečné užívať proteín a ďalšie doplnky stravy v tehotenstve a pri dojčení?
Je nebezpečné užívať proteín a ďalšie doplnky stravy v tehotenstve a pri dojčení?
Môžu nastávajúce alebo dojčiace mamičky používať doplnky stravy a kedy to pre nich môže mať naozaj veľký význam?
Šport v tehotenstve: čo je zdravé a čo naopak rizikové?
Šport v tehotenstve: čo je zdravé a čo naopak rizikové?
Ani počas tehotenstva nie je dôvod so športom prestávať. Pohybom prospievate sebe aj dieťaťu. Je však potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Ktoré to sú?
Jak se zdravě stravovat v těhotenství a je zdravé snažit se zhubnout?
Jak se zdravě stravovat v těhotenství a je zdravé snažit se zhubnout?
V těhotenství přirozeně dochází k nárůstu hmotnosti. Kolik kilogramů je běžné přibrat a musí nastávající maminky jíst opravdu za dva?
Koľko kávy denne piť, aby sme získali maximum pozitívnych účinkov?
Koľko kávy denne piť, aby sme získali maximum pozitívnych účinkov?
Už dávno nie je pitie kávy považované za nešvár, ktorý škodí nášmu zdraviu. Ba naopak! Veľké množstvo vedeckých štúdií teraz dokazuje, že pitie kávy je zdraviu prospešné. Aké množstvo si ale môžeme dovoliť?
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Můžeme jíst vysoce průmyslově zpracované potraviny a přitom být štíhlí a zdraví? Na to se podíváme v tomto článku a nenecháme hranolku na hranolce!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!