Cestoviny zo strukovín
Biela múka, a potraviny z nej vyrobené, sú pre stále vysoké percento ľudí veľkým strašiakom. Do módy sa tak viac a viac dostávajú alternatívy „tradičných“ potravín, ktoré ponúkajú vyšší obsah vlákniny, bielkovín alebo minerálnych látok. Medzi tieto alternatívy možno zaradiť aj strukovinové cestoviny, na výrobu ktorých sa najčastejšie používa šošovica, cícer, hrach, sója alebo fazuľa. Výnimkou nie sú ani cestoviny z viacerých druhov strukovín či ich kombinácia s ryžou.
Prečo jesť strukovinové cestoviny?
Cestoviny zo strukovín nie sú spásou iba pre odmietače bielej múky, ich existenciu ocenia najmä celiácii a jedinci s alergiou či intoleranciou lepku. Bezvaječné strukovinové cestoviny sú navyše vhodné aj pre vegánov. Cestoviny zo strukovín sa vyznačujú:
- vysokým obsahom bielkovín (aj cez 20 %),
- vysokým obsahom vlákniny,
- nízkym percentom sacharidov, a
- nízkym glykemickým indexom.
Vďaka týmto vlastnostiam zapadnú strukovinové cestoviny ľahko aj do plánov jedincov, ktorí sa snažia nabrať svalovú hmotu, schudnúť prebytočný tuk, alebo si len strážia dostatočný príjem bielkovín. V prípade klasického stravovania (príjem sacharidov v rozmedzí 45‑60% z celkového energetického príjmu) je potrebné pamätať na doplnenie sacharidov z iných zdrojov.
Strukovinové cestoviny možno používať úplne rovnako ako klasické ražné či pšeničné cestoviny. Pri ich príprave je však nutné počítať so značne odlišnou chuťou a štruktúrou. Cestoviny predstavujú aj nenásilnú formu, ako zaradiť strukoviny do jedálnička, vyniknú najmä v bezmäsitých pokrmoch.