10 tipov na zdravé desiaty, ktoré zasýtia

5 min. 3 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
10 tipov na zdravé desiaty, ktoré zasýtia
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Rôzne štúdie sa zhodujú na tom, že správne zložená desiata dokáže účinne zahnať chute.

  • Okrem uspokojenia hladu ide o efektívny spôsob prísunu energie medzi jedlami a udržanie hladiny glykémie v krvi.

  • Taká desiata by rovnako ako ostatné plnohodnotné jedlá mala zahŕňať dostatočné množstvo bielkovín, sacharidov, tukov i vlákniny.

Desiatovať či nedesiatovať? Nedivíme sa, ak sa aj vám v hlave niekedy ozvala táto otázka, vzhľadom na hromadu protichodných článkov, ktoré internetom kolujú. Jeden tábor tvrdí, že desiaty urýchľujú metabolizmus a sú zázračným kľúčom k chudnutiu, druhý zase, že zvyšujú kalorický príjem a malo by sa im povedať raz a navždy nie. Kde je teda pravda?

Desiaty nie sú zázračnou pomôckou, vďaka ktorej pôjde váha dole, rovnako ako nie sú niečím, čo by bránilo úspešnému chudnutiu a zdravému životnému štýlu (vždy záleží na nastavení kalorickej bilancie vzhľadom na váš cieľ). Môžu však byť veľmi účinnou barličkou zaháňajúcou chute a obmedzujúcou prejedanie v rámci obeda či večere. Ako sme spomínali, dôležité je ich zloženie – v dnešnom článku sme si pre vás preto pripravili tipy na 10 jednoduchých slaných i sladkých desiat, ktoré zasýtia, a ešte ku všetkému skvele chutia!

1. Fit vajíčková nátierka

Nebaví vás klasická príprava vajec, ale v chladničke ešte pár máte? A čo skúsiť rýchlu chuťovku vo fit kabátiku? Táto vajíčková nátierka má dostatok bielkovín nielen z vajec, ale zároveň aj z cottage syra. O zvyšok sa postará kombinácia cibule, cesnaku, pažítky a kvalitného tousťáka.

10 tipov na zdravé desiaty, ktoré zasýtia

2. Banoffee do pohára

„Banoffee pie je britský dezertný koláč vyrobený z banánov, smotany a hustej karamelovej omáčky.” Že to znie absolútne božsky? Rozhodne! Bohužiaľ sa z toho v tejto kombinácii môže stať nechcená kalorická bomba plná rýchlych cukrov, po ktorej veľmi rýchlo vyhladnete. Presne preto si namiesto toho radšej skúste ukuchtiť zdravší variant do pohára! Jednoduchá príprava v kombinácii s arašidovým maslom, datľami, gréckym jogurtom a vanilkovým proteínom vytvorí vierohodnú chuť tohto unikátneho dezertu – a navyše bude obsahovať 20 g bielkovín!

10 tipov na zdravé desiaty, ktoré zasýtia

3. Sušené mäso Beef Jerky

Tlačí vás čas, ale napriek tomu si chcete dopriať kvalitnú desiatu, ktorá zasýti, dodá silu a energiu? Beef Jerky sú presne to pravé. Zloženie iba z BIO hovädzieho mäsa a morskej soli patrí medzi ideálne voľby aj pre low carb priaznivcov. Pokiaľ však medzi nich nepatríte, stačí doplniť ovocím či flapjackom.

4. Slaný koláč pre priaznivcov lowcarb

Slaný koláč bez cesta na koláč? Áno, aj to ide a uisťujeme vás, že mu to na chuti nič neuberie. Vďaka tomu sa tento recept môže pýšiť nižším množstvom kalórií i sacharidov, no napriek tomu značným množstvom bielkovín. Tie sú zaistené vajcami, slaninou, cottage syrom a eidamom. O dokonalú chuť sa postará zvyšok: šampiňóny v kombinácii so sušeným cesnakom, pažítkou a bazalkou.

10 tipov na zdravé desiaty, ktoré zasýtia

5. PB and Choco škoricová rolka

Škoricová rolka, arašidové maslo a čokoláda. Že to znie nebesky? A ešte lepšie to chutí. Tento dezert, resp. zdravá desiata v sebe ukrýva len to najlepšie: bielkoviny vo forme tvarohu a mlieka, sacharidy z celozrnnej špaldovej múky a zdravé tuky v arašidovom masle. Príprava zaberie do polhodiny a môžete si ich pokojne predpripraviť na ďalší deň (aj keď najlepšie chutia ešte teplé!).

10 tipov na zdravé desiaty, ktoré zasýtia

6. Dvojfarebný banánový chlebíček

Banánový chlebík je klasika, na ktorej si pochutnávajú nielen fittnesáci. Pokiaľ ste však zatúžili po drobnej úprave, napríklad kombinácii s čokoládou, tento recept je to pravé orechové. Banány bohaté na draslík, sladké kešu masločokoládový proteín tvoria neprekonateľný tím s vytúženým výsledkom – zdravá desiata, ktorá zasýti a ešte vám zostane na niekoľko dní dopredu.

10 tipov na zdravé desiaty, ktoré zasýtia

7. Ražný chlieb s orechovým maslom a ovocím

Celozrnný ražný chlieb je šťavnatý, dobre stráviteľný a okrem toho obsahuje aj potrebnú vlákninu. A čím ho ako vyváženú a plnohodnotnú desiatu vytuniť? Vrstva orechového masla v prášku (s vyšším množstvom bielkovín) s ovocím pridá tejto chuťovke dostatočné množstvo zdravých tukov, vlákniny aj vitamínov.

8. Proteínová tyčinka v jogurte

Už dávno odzvonilo tuhým proteínovým tyčinkám, z ktorých vás po dojedení boleli ústa ešte ďalšie 3 dni. Kvalitný proteín v kombinácii s čistým zložením je zárukou nielen ideálnej desiaty, ale aj nezabudnuteľného gurmánskeho zážitku. A pokiaľ by bola samotná tyčinka málo, skúste si ju nakrájať/rozdrobiť do jogurtu! Doplňte ovocím a lyžičkou orechového masla. Po tomto snacku už určite len tak nevyhladnete.

9. Minni pizza

Pizza ako desiata? Presne tak, tieto jednodubkové mini Margherity sú bezchybnou voľbou, či už ako zdravé občerstvenie na párty, alebo aj keď vás počas dňa prepadnú chute. Ich príprava navyše nezaberie viac ako 15 minút a nepotrebujete na ne viac ako 4 základné ingrediencie. O bielkoviny sa postará mozzarella a základ na pizzu, ktorý zároveň zaistí aj dostatok komplexných sacharidov!

10 tipov na zdravé desiaty, ktoré zasýtia

10. Pena 3x inak

Jednoduchý, výživný ale ľahký dezert/olovrant, ktorý zasýti? Tieto tri peny, vytvorené na štýl mousse, sú vďaka tvarohu, skyru či proteinu plné bielkovín a o skvelú chuť sa postará aj kokosové mlieko. Navyše si môžete vybrať z troch možných variantov: jahodový, arašidový či čokoládový. Príprava zaberie do štvrť hodinky, jediná nevýhoda je, že potom musíte výsledné diela nechať odležať v chladničke. Sľubujeme, že výsledok však stojí za to!

10 tipov na zdravé desiaty, ktoré zasýtia

Čo si z toho odniesť?

Neexistuje žiadna univerzálna desiata, vďaka ktorej by ste zázračne začali chudnúť, čo však neznamená, že s ich vynechaním príde opak. Vaše osobné preferencie sú v takej chvíli kľúčové. Pokiaľ však mávate počas dňa hlad/chute, a to sa následne prejavuje na vašom obede a večeri, určite odporúčame skúsiť jednu či dve vyššie zmienené desiaty. Zaistia pocit sýtosti aj energiu na niekoľko ďalších hodín a chutia jednoducho skvele.

Pridaj sa k 44 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
3 Páči sa mi Uložiť článok