Sójové omáčky

Produktov: 12
Radenie
:
Predvolené

Kvalitné sójové omáčky

Sójovú omáčku si väčšina ľudí spája najmä s konzumáciou sushi. Sójová omáčka však tvorí pevný základ ázijskej kuchyne, kde má nezastupiteľnú úlohu pri príprave marinád, omáčok, zálievok, dresingov, ale aj polievok, šalátov alebo jedál z jednej panvice.

Sójovky majú špecifickú ľahko sladkastú chuť a vyznačujú sa vysokým obsahom soli. Vďaka obsahu kyseliny glutamovej majú schopnosť zvýrazňovať ostatné chute a dodávať tak pokrmom ďalší chuťový rozmer – tzv. umami chuť.

Typy sójových omáčok

Pre orientáciu vo všetkých typoch sójových omáčok a ich správnom použití by najskôr bolo treba navštíviť špecializovaný kurz. Základnými typmi sójových omáčok sú:

  • Shoyu predstavuje tradičnú sójovú omáčku, ktorá sa vyrába zo sójových bôbov a pšenice. Je vhodná do studenej kuchyne alebo na dochutenie už hotových pokrmov.
  • Tamari vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe miso pasty, vďaka čomu je prirodzene bezlepková. Narozdiel od omáčky Shoyu je tmavšia a chuťovo výraznejšia, a je vhodnejšia k tepelným úpravám.

V rámci Shoyu omáčok sa rozlišujú aj svetlé a tmavé omáčky, ktoré sa líšia časom, po ktorý dozrievajú. Recepty čínskej kuchyne obvykle volajú po svetlej, zatiaľ čo v japonskej kuchyni sa tradične používa tmavá sójová omáčka. Sladká sójová omáčka zo sóje a cukru je zase obľúbená v Indonézii. Na sójovom základe sú založené aj ďalšie ázijské omáčky, napr. Hoisin, Teriyaki alebo Ponzu.

Alternatívou sójových omáčok je kokosová amino omáčka, ktorá je vhodná aj pre jedincov s alergiou na sóju.

Mohlo by ťa tiež zaujímať