6 najlepších pre-workout suplementov, ktoré ti pomôžu zlepšiť výkonnosť

13. 4. 2022
Komentáre
6 najlepších pre-workout suplementov, ktoré ti pomôžu zlepšiť výkonnosť
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Pre‑workout suplementy môžu byť žiadanou konkurenčnou výhodou.

  • Okrem aktuálnej výkonnosti podporujú aj dlhodobú výkonnosť.

  • Každá z nami odporúčaných „predtréningoviek“ obsahuje účinné látky, ktoré majú pre organizmus stimulačné účinky.

Z času na čas idete, bohužiaľ, na tréning s väčšou únavou, alebo chcete práve dnes „vytlačiť“ zo seba maximum. S najväčšou pravdepodobnosťou taktiež chcete podávať kontinuálne kvalitné výkony. S prekonaním únavy a dosiahnutia svojho potenciálu vám môžu pomôcť niektoré suplementy.

V dnešnom článku sa dozviete o 6 najlepších pre‑workout suplementoch, vďaka ktorým budete pociťovať vyššiu energiu. Aké suplementy by ste teda mali užívať v čase pred výkonom?

1. Beta‑alanín

Ide o látku, ktorá vám pomôže hlavne pri krátkych intenzívnych úsekoch. Táto zlúčenina je totiž prekurzorom látky s názvom karnozín, ktorý odďaľuje svalovú únavu, pretože zmierňuje účinky kyseliny mliečnej. Benefity beta‑alanínu budete vnímať predovšetkým v neskorších fázach výkonov, keď dochádza k vyššiemu prekysleniu svalstva.

Nezabúdajte však na to, že pre zvýšenie koncentrácie spomínanej látky karnozínu je potrebné užívať beta‑alanín minimálne dva týždne (to isté platí napríklad aj pre kreatín). Vedecké poznatky napovedajú, že optimálne množstvo denného príjmu beta‑alanínu sa pohybuje v rozmedzí 4 – 6 g. Avšak aj pri dávkach nad 2 g budete s najväčšou pravdepodobnosťou pociťovať dočasné štípanie a svrbenie kože. Nie je teda na škodu si denný príjem rozložiť do viacerých dávok.

2. Taurín

Mnoho z vás si určite spojí taurín dokopy s Redbullom a mnohými ďalšími „energeťákmi“. Ako však skutočne interaguje s ľudským organizmom a aké sú jeho presné účinky? Taurín rovnako ako nitráty alebo arginín zvyšuje krvný prietok, čo má pozitívny vplyv na rýchlejšie zásobovanie svalov živinami a regeneráciu. Túto látku môžeme objaviť v preworkout suplementoch aj vďaka zvýšeniu svalovej sily. Príjem taurínu sa odporúča v čase minimálne 30 min pred tréningom, a to v množstve 1 – 2 g.

  • Viac sa o tauríne dočítate v našom článku

3. Nitráty

Nitráty alebo dusičnany sú obsiahnuté v niektorých druhoch zeleniny a ovocia, ako napríklad v červenej repe, špenáte, čerešniach či slivkách. Pri konzumácii týchto potravín alebo popíjaní džúsov z nich sa v tele pretvorí na oxid dusnatý, ktorý dokáže roztiahnuť cievy a zvýšiť tým krvný prietok. Nitráty tak môžu zlepšiť vašu výkonnosť vďaka menšej potrebe kyslíka počas cvičenia.

Ak sme sa zmienili pri kreatíne a beta‑alaníne, že sa hodia predovšetkým pre športovcov, ktorí využívajú skôr anaeróbnu zložku výkonu, z účinkov nitrátov budú ťažiť aj vytrvalostní športovci (cyklisti, bežci atď.)

  • To, že majú dusičnany, resp. červená repa pozitívny vplyv na výkonnosť, si môžete overiť v ďalšom našom článku

6 najlepších pre-workout suplementov, ktoré ti pomôžu zlepšiť výkonnosť

4. Arginín, Citrulín a Ornitín

Ďalšími pre‑workout suplementami, ktoré zlepšujú funkciu kardiovaskulárneho systému, resp. priechodnosť ciev, sú aminokyseliny arginín, citrulín a ornitín. Tieto látky môžu pomôcť pri výkone vďaka rýchlejšiemu zásobovaniu svalstva kyslíkom a živín. Ďalej môže napríklad citrulín znížiť pocit natiahnutých svalov v dobe niekoľkých dní po výkone.

  • V tomto článku sa dozviete viac o tom, prečo by mali citrulín užívať bežci, fittnesáci aj ďalší športovci

5. Kofeín

Obľúbený nakopávač nielen športovcov, ale predovšetkým mnohých ľudí, ktorí popíjanie kávy využívajú pre vyššiu produktivitu práce. Kofeín totiž pôsobí na určité časti v mozgu, čím stimuluje vyššiu pozornosť a odstraňuje pocit únavy. Všeobecne potom kofeín zvyšuje koncentráciu počas cvičenia a dodáva potrebnú energiu.

Najbežnejšie využívaným zdrojom kofeínu je, pochopiteľne, káva, no nájdeme ho aj v čajovníku, kakau alebo bylinkách ako guarana či yerba‑maté. Súhrnom viacerých vedeckých štúdií je odporúčané množstvo 3 – 6 mg/kg telesnej hmotnosti pred športovým výkonom. Nedávno však vyšla nová štúdia, ktorej výsledkom je tvrdenie, že aj menšie množstvo v rozmedzí 0,9 – 2 mg/kg zvyšuje svalovú silu a vytrvalosť.

6. Jedlá sóda

Možno si teraz klopete na čelo a pýtate sa, ako vám táto univerzálna látka (čistiaci prostriedok či zároveň kypridlo do pečiva) môže zlepšiť výkonnosť? Jedlá sóda má totiž tú skvelú vlastnosť, že pomáha bojovať proti „prekysleniu“ organizmu počas športovania.

Všetci iste poznáte nepríjemný pocit pálenia svalstva, pre ktoré sa musíte ťažko hecovať k ďalším metrom zabehnutej trasy alebo ďalšej sérii v posilňovni. Pocit pálenia je vyvolaný práve zvýšenou produkciou kyseliny mliečnej z dôvodu vysokej intenzity cvičenia. Jedlá sóda tak ponúka riešenie, ako tomuto pocitu predísť. Ako optimálna dávka pre lepšiu výkonnosť sa udáva 300 mg na kilogram telesnej hmotnosti v dobe 1 – 2 hodín pred tréningom.

  • V jednom článku sme detailne prebrali účinky jedlej sódy pre športovcov

Čo si z toho odniesť?

Teraz už viete, ktoré suplementy vám dodajú energiu na dobrý výkon. Myslite však aj na to, aký typ športu robíte. Ak sa venujete kulturistike a vaše telo využíva anaeróbnu zložku výkonu, ideálnym suplementom pre vás bude beta‑alanín, ktorý je však potrebné užívať dlhodobo, aby ste mohli pozorovať jeho pozitívne účinky.

Naopak, ak sa špecializujete na behanie alebo cyklistiku, váš organizmus sa spolieha na aeróbnu výkonnostnú zložku. V takom prípade budú pre vás vhodnejšie látky ako dusičnany, aminokyseliny (arginín, citrulín, ornitín) či kofeín.

Jedlá sóda nie je iba na pečenie! Akým spôsobom podporuje športovú výkonnosť?
Jedlá sóda nie je iba na pečenie! Akým spôsobom podporuje športovú výkonnosť?
Jedlá sóda patrí medzi látky, ktoré preukázateľne dokážu zlepšiť športový výkon. Ako ju správne používať a v akých športoch sa dá najlepšie využiť?
Zvedej víc a běhej dál! Začni používat citrulin malát
Zvedej víc a běhej dál! Začni používat citrulin malát
Citrulin je často opomíjeným doplňkem stravy, což je velká chyba! Suplementace citrulinem dokáže pomoci jak se silovým, tak i s vytrvalostním výkonem! Poznej novou úroveň tréninku díky správnému používání citrulinu potažmo citrulin malátu!
Červená repa a jej účinky na športovú výkonnosť
Červená repa a jej účinky na športovú výkonnosť
Červená repa sa medzi športovcami stáva čoraz obľúbenejšou. Ukazuje sa totiž, že dokáže pomerne značne podporiť športovú výkonnosť. Ako to robí a aké veľké zlepšenie možno reálne očakávať?
Taurín a jeho funkcie v ľudskom tele. Ako pomôže športovcom?
Taurín a jeho funkcie v ľudskom tele. Ako pomôže športovcom?
Taurín patrí medzi najznámejšie doplnky stravy medzi športovcami. Viete, aké má funkcie a ako môže športovcom zlepšiť výkon?
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?