6 najlepších pre-workout suplementov, ktoré ti pomôžu zlepšiť výkonnosť

Kamil Tkadlec
Kamil Tkadlec 13. 4. 2022 Prvýkrát publikované 1. 5. 2015
Aktualizované 13. 4. 2022
Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
6 najlepších pre-workout suplementov, ktoré ti pomôžu zlepšiť výkonnosť
  • Pre-workout suplementy môžu byť žiadanou konkurenčnou výhodou.

  • Okrem aktuálnej výkonnosti podporujú aj dlhodobú výkonnosť.

  • Každá z nami odporúčaných „predtréningoviek“ obsahuje účinné látky, ktoré majú pre organizmus stimulačné účinky.

Z času na čas idete, bohužiaľ, na tréning s väčšou únavou, alebo chcete práve dnes „vytlačiť“ zo seba maximum. S najväčšou pravdepodobnosťou taktiež chcete podávať kontinuálne kvalitné výkony. S prekonaním únavy a dosiahnutia svojho potenciálu vám môžu pomôcť niektoré suplementy.

V dnešnom článku sa dozviete o 6 najlepších pre-workout suplementoch, vďaka ktorým budete pociťovať vyššiu energiu. Aké suplementy by ste teda mali užívať v čase pred výkonom?

1. Beta-alanín

Ide o látku, ktorá vám pomôže hlavne pri krátkych intenzívnych úsekoch. Táto zlúčenina je totiž prekurzorom látky s názvom karnozín, ktorý odďaľuje svalovú únavu, pretože zmierňuje účinky kyseliny mliečnej. Benefity beta-alanínu budete vnímať predovšetkým v neskorších fázach výkonov, keď dochádza k vyššiemu prekysleniu svalstva.

Nezabúdajte však na to, že pre zvýšenie koncentrácie spomínanej látky karnozínu je potrebné užívať beta-alanín minimálne dva týždne (to isté platí napríklad aj pre kreatín). Vedecké poznatky napovedajú, že optimálne množstvo denného príjmu beta-alanínu sa pohybuje v rozmedzí 4 – 6 g. Avšak aj pri dávkach nad 2 g budete s najväčšou pravdepodobnosťou pociťovať dočasné štípanie a svrbenie kože. Nie je teda na škodu si denný príjem rozložiť do viacerých dávok.

2. Taurín

Mnoho z vás si určite spojí taurín dokopy s Redbullom a mnohými ďalšími „energeťákmi“. Ako však skutočne interaguje s ľudským organizmom a aké sú jeho presné účinky? Taurín rovnako ako nitráty alebo arginín zvyšuje krvný prietok, čo má pozitívny vplyv na rýchlejšie zásobovanie svalov živinami a regeneráciu. Túto látku môžeme objaviť v preworkout suplementoch aj vďaka zvýšeniu svalovej sily. Príjem taurínu sa odporúča v čase minimálne 30 min pred tréningom, a to v množstve 1 – 2 g.

  • Viac sa o tauríne dočítate v našom článku

3. Nitráty

Nitráty alebo dusičnany sú obsiahnuté v niektorých druhoch zeleniny a ovocia, ako napríklad v červenej repe, špenáte, čerešniach či slivkách. Pri konzumácii týchto potravín alebo popíjaní džúsov z nich sa v tele pretvorí na oxid dusnatý, ktorý dokáže roztiahnuť cievy a zvýšiť tým krvný prietok. Nitráty tak môžu zlepšiť vašu výkonnosť vďaka menšej potrebe kyslíka počas cvičenia.

Ak sme sa zmienili pri kreatíne a beta-alaníne, že sa hodia predovšetkým pre športovcov, ktorí využívajú skôr anaeróbnu zložku výkonu, z účinkov nitrátov budú ťažiť aj vytrvalostní športovci (cyklisti, bežci atď.)

  • To, že majú dusičnany, resp. červená repa pozitívny vplyv na výkonnosť, si môžete overiť v ďalšom našom článku

6 najlepších pre-workout suplementov, ktoré ti pomôžu zlepšiť výkonnosť

4. Arginín, Citrulín a Ornitín

Ďalšími pre-workout suplementami, ktoré zlepšujú funkciu kardiovaskulárneho systému, resp. priechodnosť ciev, sú aminokyseliny arginín, citrulín a ornitín. Tieto látky môžu pomôcť pri výkone vďaka rýchlejšiemu zásobovaniu svalstva kyslíkom a živín. Ďalej môže napríklad citrulín znížiť pocit natiahnutých svalov v dobe niekoľkých dní po výkone.

  • V tomto článku sa dozviete viac o tom, prečo by mali citrulín užívať bežci, fittnesáci aj ďalší športovci

5. Kofeín

Obľúbený nakopávač nielen športovcov, ale predovšetkým mnohých ľudí, ktorí popíjanie kávy využívajú pre vyššiu produktivitu práce. Kofeín totiž pôsobí na určité časti v mozgu, čím stimuluje vyššiu pozornosť a odstraňuje pocit únavy. Všeobecne potom kofeín zvyšuje koncentráciu počas cvičenia a dodáva potrebnú energiu.

Najbežnejšie využívaným zdrojom kofeínu je, pochopiteľne, káva, no nájdeme ho aj v čajovníku, kakau alebo bylinkách ako guarana či yerba-maté. Súhrnom viacerých vedeckých štúdií je odporúčané množstvo 3 – 6 mg/kg telesnej hmotnosti pred športovým výkonom. Nedávno však vyšla nová štúdia, ktorej výsledkom je tvrdenie, že aj menšie množstvo v rozmedzí 0,9 – 2 mg/kg zvyšuje svalovú silu a vytrvalosť.

6. Jedlá sóda

Možno si teraz klopete na čelo a pýtate sa, ako vám táto univerzálna látka (čistiaci prostriedok či zároveň kypridlo do pečiva) môže zlepšiť výkonnosť? Jedlá sóda má totiž tú skvelú vlastnosť, že pomáha bojovať proti „prekysleniu“ organizmu počas športovania.

Všetci iste poznáte nepríjemný pocit pálenia svalstva, pre ktoré sa musíte ťažko hecovať k ďalším metrom zabehnutej trasy alebo ďalšej sérii v posilňovni. Pocit pálenia je vyvolaný práve zvýšenou produkciou kyseliny mliečnej z dôvodu vysokej intenzity cvičenia. Jedlá sóda tak ponúka riešenie, ako tomuto pocitu predísť. Ako optimálna dávka pre lepšiu výkonnosť sa udáva 300 mg na kilogram telesnej hmotnosti v dobe 1 – 2 hodín pred tréningom.

  • V jednom článku sme detailne prebrali účinky jedlej sódy pre športovcov

Čo si z toho odniesť?

Teraz už viete, ktoré suplementy vám dodajú energiu na dobrý výkon. Myslite však aj na to, aký typ športu robíte. Ak sa venujete kulturistike a vaše telo využíva anaeróbnu zložku výkonu, ideálnym suplementom pre vás bude beta-alanín, ktorý je však potrebné užívať dlhodobo, aby ste mohli pozorovať jeho pozitívne účinky.

Naopak, ak sa špecializujete na behanie alebo cyklistiku, váš organizmus sa spolieha na aeróbnu výkonnostnú zložku. V takom prípade budú pre vás vhodnejšie látky ako dusičnany, aminokyseliny (arginín, citrulín, ornitín) či kofeín.

Pridaj sa k 38 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
Páči sa mi Uložiť článok