Olej z kokosovej dužiny
Kokosový olej sa vyrába mechanickým spravoaním dužiny kokosových orechov. Vzhľadom k výrobnému procesu rozlišujeme rafinovaný kokosový olej (často označovaný skratkou RBD - rafinovaný a bielený olej bez vône), ktorý bol zbavený nečistôt a ďalších látok, a kokosový olej za studena lisovaný (známy aj ako panenský ).
Kokosový olej predstavuje alternatívu v kuchyni, svoje miesto našiel ale aj v domácej kozmetike. Olej má teplotu topenia okolo 25 °C a pri nižších teplotách sa tak mení na bielu, tuhú látku.
Použitie kokosového oleja v kuchyni
Kokosový olej je možné použiť na vyprážanie, pečenie, varenie, ale aj do studenej kuchyne. Pre jednoduchšie a presnejšie dávkovanie je možné využiť kokosový olej v spreji. Pri používaní kokosového oleja v kuchyni je potrebné pamätať na:
- rafinovaný kokosový olej je vďaka predchádzajúcej tepelnej úprave je vhodný na pečenie a vyprážanie, jeho bod zafajčenia sa pohybuje okolo 230 °C;
- panenský kokosový olej je vhodný skôr do studenej kuchyne, prípadne je možné využiť pri pozvoľnom restovaní, bod zafajčenia sa udáva okolo 170‑200 °C.
Kokosový olej za studena lisovaný sa vyznačuje jemnou kokosovou vôňou a chuťou, naopak pri rafinovanom oleji sú chuť i arómu pri výrobe odbúrané.
Kokosový olej v domácej kozmetike
Kokosový olej si svoje miesto našiel aj kozmetike, kde môže pomôcť so starostlivosťou celého tela (pre tieto účely použi tepelne nespracovaný panenský olej). Možno ho využiť:
- na pleť - môže pomôcť s hydratáciou a obnovou kožnej bariéry;
- na vlasy - môže zvýšiť pružnosť a znížiť lámavosť (podobne môže posilniť aj riasy či obočie);
- na zuby - môže znížiť počet škodlivých baktériách v ústach.
Dohady sa vedú ohľadom účinku kokosového oleja na jazvy a strie. Napriek viacerým štúdiám neboli tieto účinky potvrdené. Použitie kokosového oleja na opaľovanie nie je odporúčané, pretože neposkytuje dostatočnú UV ochranu.