Čo je spirulina?
Spirulina je zelenomodrá riasa (sinica), ktorá je vďaka vysokému obsahu zdraviu prospešných látok radená medzi tzv. superpotraviny. Spirulina je bohatá na rastlinné bielkoviny (až okolo 60 %), vitamíny (najmä vitamíny skupiny B) či antioxidačný C‑Fykocyanín. Prášok spiruliny sa získava sušením rias, ktoré boli predtým rozšírené v subtropických a tropických jazerách, v súčasnosti sa najčastejšie pestujú v laboratóriách.
Účinky spiruliny
Spirulina je známa pre svoje antioxidačné alebo protizápalové účinky. Podporuje imunitný a kardiovaskulárny systém, a pomáha aj s reguláciou hladiny glukózy v krvi, cholesterolu či krvného tlaku. Medzi ďalšie preukázané účinky spiruliny sa radia:
- pomáha s viazaním a tým odbúravaním ťažkých kovov,
- zmierňuje príznaky alergií,
- pomáha zmierniť symptómy PMS,
- zmierňuje príznaky chudokrvnosti,
- bojuje proti kvasinkovým infekciám,
- môže podporiť zvýšenie vytrvalosti a svalovej sily.
Spirulina svojimi účinkami do značnej miery pripomína chlorellu, ďalšiu zelenú riasu považovanú za superpotravinu. V porovnaní s ňou je však spirulina ľahšie stráviteľná.
Užívanie spiruliny nie je dostatočne prebádané u detí a tehotných a dojčiacich žien, preto sa im jej užívanie neodporúča.
Dávkovanie spiruliny
Najčastejšie uvádzanou odporúčanou dennou dávkou je 2–5 g spiruliny. Pozitívne účinky sú však pozorované aj pri dvojnásobných dávkach. V začiatkoch sa odporúča začať s nižšou dávkou, ktorá sa postupne navyšuje až na požadovanú dávku.
Chuť spiruliny mnohým ľuďom pripomína rybie a zemité tóny. Pre jej ľahšiu konzumáciu je tak možné ju pridávať do smoothies, ovocných a zeleninových štiav, alebo ju použiť ako farbivo v rôznych nápojoch – na tieto účely je obľúbená najmä modrá spirulina. Hodí sa aj do dezertov, polievok či šalátov.