Spirulina

Produktov: 4
Radenie
:
Predvolené

Čo je spirulina?

Spirulina je zelenomodrá riasa (sinica), ktorá je vďaka vysokému obsahu zdraviu prospešných látok radená medzi tzv. superpotraviny. Spirulina je bohatá na rastlinné bielkoviny (až okolo 60 %), vitamíny (najmä vitamíny skupiny B) či antioxidačný C‑Fykocyanín. Prášok spiruliny sa získava sušením rias, ktoré boli predtým rozšírené v subtropických a tropických jazerách, v súčasnosti sa najčastejšie pestujú v laboratóriách.

Účinky spiruliny

Spirulina je známa pre svoje antioxidačné alebo protizápalové účinky. Podporuje imunitný a kardiovaskulárny systém, a pomáha aj s reguláciou hladiny glukózy v krvi, cholesterolu či krvného tlaku. Medzi ďalšie preukázané účinky spiruliny sa radia:

  • pomáha s viazaním a tým odbúravaním ťažkých kovov,
  • zmierňuje príznaky alergií,
  • pomáha zmierniť symptómy PMS,
  • zmierňuje príznaky chudokrvnosti,
  • bojuje proti kvasinkovým infekciám,
  • môže podporiť zvýšenie vytrvalosti a svalovej sily.

Spirulina svojimi účinkami do značnej miery pripomína chlorellu, ďalšiu zelenú riasu považovanú za superpotravinu. V porovnaní s ňou je však spirulina ľahšie stráviteľná.

Užívanie spiruliny nie je dostatočne prebádané u detí a tehotných a dojčiacich žien, preto sa im jej užívanie neodporúča.

Dávkovanie spiruliny

Najčastejšie uvádzanou odporúčanou dennou dávkou je 2–5 g spiruliny. Pozitívne účinky sú však pozorované aj pri dvojnásobných dávkach. V začiatkoch sa odporúča začať s nižšou dávkou, ktorá sa postupne navyšuje až na požadovanú dávku.

Chuť spiruliny mnohým ľuďom pripomína rybie a zemité tóny. Pre jej ľahšiu konzumáciu je tak možné ju pridávať do smoothies, ovocných a zeleninových štiav, alebo ju použiť ako farbivo v rôznych nápojoch – na tieto účely je obľúbená najmä modrá spirulina. Hodí sa aj do dezertov, polievok či šalátov.