Doplnky stravy so silymarínom
Pestrec mariánsky je jednoročná až dvojročná rastlina pripomínajúca bodliak, ktorá pochádza z oblasti Stredomoria, kde sa v liečiteľstve používa už viac ako 2 tisícročia. Účinnou látkou je tzv. silymarín, čo je súhrnné označenie niekoľkých druhov flavonolignanov. Pestrec sa radí medzi antioxidanty.
Účinky pestreca
Pestrec je známy najmä pre svoje účinky na normálnu funkciu pečene. Ich činnosť ovplyvňuje vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým účinkom, a tiež pôsobením proti usadzovaniu kolagénu v pečeni. Okrem toho môže pestrec:
- pomôcť s redukciou akné,
- zvýšiť tvorbu materského mlieka,
- pomôcť s reguláciou cukru v krvi,
- podporiť normálnu funkciu kardiovaskulárneho systému,
- podporiť normálnu funkciu imunitného systému.
Pestrec je všeobecne považovaný za bezpečný aj pri dlhodobom užívaní. Výnimočne môže spôsobovať zažívacie problémy ako je hnačka, nevoľnosť alebo nadúvanie. Jeho užívanie sa neodporúča u tehotných žien.
Užívanie pestreca
Účinky pestreca sa odvíja od množstva obsiahnutého silymarínu vo vybranom doplnku stravy. Z tohto hľadiska je najúčinnejšou formou extrakt, ktorý je obvykle štandardizovaný na obsah 80 % silymarínu a je možné ho zakúpiť vo forme tabliet či kapsúl. Ďalšia možnosť predstavuje užívanie pestreca vo forme čaju či oleja. Odporúčaná denná dávka je 200‑400 mg silymarínu, čo znamená 250‑500 mg štandardizovaného extraktu.
Pestrec možno v našich podmienkach tiež úspešne pestovať. Zozbierané samená pestreca sa potom melú či drví a používajú na výrobu tinktúry, čaju alebo oleja.