Včelí peľ

Produktov: 3
Radenie
:
Predvolené
Wolfberry Včelí peľ BIO
Výhodná cena
Wolfberry Včelí peľ BIO
100 g
6,39 €
(6,39 € / 100 g)
Health Link Včelí peľ BIO
Výhodná cena
Health Link Včelí peľ BIO
100 g
5,99 €
(5,99 € / 100 g)
Wolfberry Včelí chlieb Perga
Wolfberry Včelí chlieb Perga
100 g
12,99 €
(12,99 € / 100 g)

Kvetový peľ

Včelí peľ, označovaný aj ako kvetový peľ, predstavuje 100% prírodný produkt získaný šetrným zberom, ktorý nijako neohrozuje život v úli, kde slúži ako hlavný zdroj výživy včiel. Včelí peľ obsahuje viac ako 250 zdraviu prospešných látok, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od ročného obdobia a tiež zdroja peľu, vďaka čomu býva radený medzi superpotraviny.

Vyznačuje sa obsahom bielkovín, voľných aminokyselín, sacharidov a lipidov. Je tiež zdrojom niektorých vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov, enzýmov a ďalších bioaktívnych látok. Medzi doplnkami stravy sa dá stretnúť s dvoma druhmi včelieho peľu:

  • rúškový peľ predstavuje nespracovaný kvetový peľ, ktorý sa pri zbere nektáru zachytáva na kožúšok včiel a formuje tzv. rúsky. Tie potom včely zhadzujú v úli na ďalšie spracovanie.
  • perga alebo včelí chlieb je označenie pre fermentovanú formu peľu, ktorý bol uložený do včelích plástov. Vďaka fermentácii je peľ ľahšie stráviteľný a má tmavšiu farbu.

Z hľadiska obsiahnutých živín sa však oba druhy včelieho peľu líšia minimálne.

Účinky včelieho peľu

Vďaka obsiahnutým látkam môže včelí peľ pôsobiť antioxidačne, protizápalovoantimikrobiálne. Jeho používanie môže:

  • podporiť normálnu funkciu kardiovaskulárneho systému,
  • podporiť normálnu funkciu imunitného systému,
  • zmierniť prejavy menopauzy,
  • napomáhať hojeniu rán,
  • zlepšiť využitie niektorých živín v tele.

Väčšina týchto účinkov však nie je klinicky potvrdená a pochádza zo štúdií na zvieratách.

Užívanie včelieho peľu

Odporúčaná denná dávka včelieho peľu sa uvádza v rozmedzí 3‑5 čajových lyžičiek, u detí starších ako 3 roky 1‑2 čajové lyžičky. Včelí peľ chutí po mede a kvetoch, preto je možné ho konzumovať samostatne, možno ho použiť aj na dochutenie kaší, smoothies či jogurtov. Včelí peľ nie je vhodný na tepelnú úpravu.

Obľúbená je aj fermentácia včelieho peľu - zmes 100 g peľu, 40 ml vody a 15‑25 g medu nechaj kvasiť 3 dni pri izbovej teplote a potom môžeš ihneď konzumovať! Nezabudni, že včelí chlieb už fermentovaný je. Konzumácia včelieho peľu je nevhodná pre osoby s alergiou na peľdeti do 3 rokov.

Zobraziť viac Zobraziť menej

Mohlo by ťa tiež zaujímať