Čo je goji?
Goji sú plody kríka kustovnice čínskej, ktoré sú pre svoje účinky obľúbené vo východnej medicíne. V súčasnosti sú plody goji, vďaka vysokému obsahu živín, považované za tzv. superpotraviny. Goji obsahujú široké spektrum aminokyselín, minerálne látky a vitamíny (obsah vitamínu C je v porovnaní s pomarančom až 50× vyšší). Patrí tiež medzi najbohatšie zdroje beta‑karoténu.
Aj keď je možné ker kustovnice pestovať v našich podmienkach, živiny obsiahnuté v týchto plodoch sa nemôžu s čínskymi či himalájskymi goji zďaleka merať. Najčastejšie sú tak k dostaniu sušené plody goji pochádzajúce z východných krajín.
Účinky goji
Goji sú pre svoje účinky prezývané ako plody dlhovekosti, čo je dané veľmi silnými antioxidačnými vlastnosťami, ktoré spomaľujú starnutie buniek. Goji naďalej môže:
- podporiť fungovanie imunitného systému,
- zlepšiť zdravie očí a kvalitu pokožky,
- pozitívny vplyv na stabilizáciu hladiny glukózy v krvi,
- podporiť psychické zdravie,
- zlepšiť celkovú fyzickú a psychickú odolnosť.
Pokiaľ nedochádza k prekročeniu odporúčaného dávkovania, neboli v rámci dlhodobého užívania goji pozorované žiadne vedľajšie účinky.
Goji a chudnutie
Plodom goji sú občas prisudzované až zázračné účinky pri snahe o redukciu hmotnosti. Bobule goji síce obsahujú okolo 21% vlákniny, majú nízky glykemický index a určitým spôsobom dokážu podporiť športový výkon, treba však pamätať na to, že goji by mali jedálniček iba dopĺňať a nie tvoriť jeho základ. Rozumnejšie je sa tak riadiť všeobecnými odporúčaniami zdravej stravy, popr. ako schudnúť a cieliť na energetický deficit.
Užívanie goji
Sušené goji bobule sa odporúča konzumovať v množstve 20‑30 g za deň, čo zodpovedá približne jednej hrsti plodov. Goji možno konzumovať len tak, pridať do kaší, či zmesí s orechmi a semienkami, alebo s nimi ozdobiť dezerty. Goji sa hodí aj na prípravu čaju, smoothie či ako sirup na prípravu limonády