Goji

Produktov: 6
Radenie
:
Predvolené
Vilgain Goji kustovnica čínska sušená BIO
Vilgain Goji kustovnica čínska sušená BIO ⁠–⁠ superfood bez pridaného cukru, nesírené, bohaté na vitamíny
150 g
5,79 €
(3,86 € / 100 g)
Natu Goji Kustovnica čínska
Natu Goji Kustovnica čínska
200 g
208
5,49 €
(2,75 € / 100 g)
Green Apotheke Goji kustovnica čínska nesírená
Green Apotheke Goji kustovnica čínska nesírená
100 g
2,09 €
(2,09 € / 100 g)
Natu Goji Kustovnica čínska
Natu Goji Kustovnica čínska
100 g
208
3,09 €
(3,09 € / 100 g)
Grizly Kustovnica čínska
Grizly Kustovnica čínska
1000 g
15
16,29 €
(1,63 € / 100 g)
Grizly Kustovnica čínska
Grizly Kustovnica čínska
500 g
15
8,49 €
(1,70 € / 100 g)

Čo je goji?

Goji sú plody kríka kustovnice čínskej, ktoré sú pre svoje účinky obľúbené vo východnej medicíne. V súčasnosti sú plody goji, vďaka vysokému obsahu živín, považované za tzv. superpotraviny. Goji obsahujú široké spektrum aminokyselín, minerálne látky a vitamíny (obsah vitamínu C je v porovnaní s pomarančom až 50× vyšší). Patrí tiež medzi najbohatšie zdroje beta‑karoténu.

Aj keď je možné ker kustovnice pestovať v našich podmienkach, živiny obsiahnuté v týchto plodoch sa nemôžu s čínskymi či himalájskymi goji zďaleka merať. Najčastejšie sú tak k dostaniu sušené plody goji pochádzajúce z východných krajín.

Účinky goji

Goji sú pre svoje účinky prezývané ako plody dlhovekosti, čo je dané veľmi silnými antioxidačnými vlastnosťami, ktoré spomaľujú starnutie buniek. Goji naďalej môže:

  • podporiť fungovanie imunitného systému,
  • zlepšiť zdravie očí a kvalitu pokožky,
  • pozitívny vplyv na stabilizáciu hladiny glukózy v krvi,
  • podporiť psychické zdravie,
  • zlepšiť celkovú fyzickú a psychickú odolnosť.

Pokiaľ nedochádza k prekročeniu odporúčaného dávkovania, neboli v rámci dlhodobého užívania goji pozorované žiadne vedľajšie účinky.

Goji a chudnutie

Plodom goji sú občas prisudzované až zázračné účinky pri snahe o redukciu hmotnosti. Bobule goji síce obsahujú okolo 21% vlákniny, majú nízky glykemický index a určitým spôsobom dokážu podporiť športový výkon, treba však pamätať na to, že goji by mali jedálniček iba dopĺňať a nie tvoriť jeho základ. Rozumnejšie je sa tak riadiť všeobecnými odporúčaniami zdravej stravy, popr. ako schudnúť a cieliť na energetický deficit.

Užívanie goji

Sušené goji bobule sa odporúča konzumovať v množstve 20‑30 g za deň, čo zodpovedá približne jednej hrsti plodov. Goji možno konzumovať len tak, pridať do kaší, či zmesí s orechmisemienkami, alebo s nimi ozdobiť dezerty. Goji sa hodí aj na prípravu čaju, smoothie či ako sirup na prípravu limonády

Zobraziť viac Zobraziť menej