Čo je arginín?
L‑arginín sa radí medzi semi‑esenciálne aminokyseliny, čo znamená, že si ho naše telo dokáže za určitých okolností vyrobiť samo; v špecifických stavoch je však potrebné ju prijímať v strave. Hlavnou funkciou arginínu v tele je zvýšenie produkcie oxidu dusnatého, na základe ktorého dochádza k rozšíreniu ciev. Tieto účinky využívajú nielen športovci (samostatne alebo v rámci pre‑workoutov), ale napr. aj osoby s vysokým krvným tlakom.
Medzi vhodné zdroje arginínu sa radí napr. mäso, vajíčka, plody mora, strukoviny, orechy či mliečne výrobky. Pestrý jedálniček tak ľahko zaistí dostatočné zásoby arginínu v tele u bežnej populácie. V prípade vyšších potrieb je radno siahnuť po suplementoch. Najčastejšie je možné vybrať z týchto foriem:
- l‑arginín je čistou formou arginínu, ktorá sa v tejto podobe vyskytuje vo väčšine potravín,
- AAKG predstavuje zlúčeninu l‑arginínu s dikarboxylovou kyselinou (alfa‑ketoglutarátom). Táto forma zaisťuje pozvoľnejšie uvoľňovanie arginínu, rovnako tak aj lepšiu stráviteľnosť a vstrebateľnosť.
Účinky arginínu
Ako už bolo spomenuté, vďaka l‑argininu dochádza k rozšíreniu krvných ciev, čo do určitej miery môže podporiť silový či vytrvalostný tréning. Arginín môže:
- zlepšiť regeneráciu svalov,
- zvýšiť vytrvalosť a silu,
- znížiť únavu svalov, alebo
- podporiť spaľovanie tukov.
U bežnej populácie sa najčastejšie spomínajú účinky ako zlepšenie imunity, regulácia krvného cukru, regulácia krvného tlaku alebo liečba erektilnej dysfunkcie.
L‑arginín je všeobecne považovaný za bezpečný doplnok stravy. U citlivejších jedincov môže spôsobovať nevoľnosť, kŕče či bolesti žalúdka. Jeho spoločné užívanie s liekmi na reguláciu tlaku by malo byť konzultované s lekárom.
Dávkovanie arginínu
Arginín by sa mal užívať asi pol hodiny pred tréningom. Odporúčaná dávka sa pohybuje v rozmedzí 3‑6 g. Arginín je možné užívať dlhodobo aj mimo tréningových dní. V tieto dni sa odporúča arginín užívať spoločne s jedlom.