L-Arginín

Produktov: 4
Radenie
:
Predvolené
MAXXWIN L-CARNITINE ARGININE
Výhodná cena
MAXXWIN L-CARNITINE ARGININE
90 kapsúl
1
5,99 €
(0,07 € / 1 kapsula)
Extrifit Arginine AKG 1000 mg
Extrifit Arginine AKG 1000 mg
100 kapsúl
12,79 €
(0,13 € / 1 kapsula)
Myprotein Arginine Alpha ketoglutarate
Výhodná cena
Myprotein Arginine Alpha ketoglutarate
250 g
21
15,19 €
(6,08 € / 100 g)
BioTech USA L-Arginine
-1 %
BioTech USA L-Arginine
90 kapsúl
18
10,39 €
10,49 €
(0,12 € / 1 kapsula)

Čo je arginín?

L‑arginín sa radí medzi semi‑esenciálne aminokyseliny, čo znamená, že si ho naše telo dokáže za určitých okolností vyrobiť samo; v špecifických stavoch je však potrebné ju prijímať v strave. Hlavnou funkciou arginínu v tele je zvýšenie produkcie oxidu dusnatého, na základe ktorého dochádza k rozšíreniu ciev. Tieto účinky využívajú nielen športovci (samostatne alebo v rámci pre‑workoutov), ale napr. aj osoby s vysokým krvným tlakom.

Medzi vhodné zdroje arginínu sa radí napr. mäso, vajíčka, plody mora, strukoviny, orechy či mliečne výrobky. Pestrý jedálniček tak ľahko zaistí dostatočné zásoby arginínu v tele u bežnej populácie. V prípade vyšších potrieb je radno siahnuť po suplementoch. Najčastejšie je možné vybrať z týchto foriem:

  • l‑arginín je čistou formou arginínu, ktorá sa v tejto podobe vyskytuje vo väčšine potravín,
  • AAKG predstavuje zlúčeninu l‑arginínu s dikarboxylovou kyselinou (alfa‑ketoglutarátom). Táto forma zaisťuje pozvoľnejšie uvoľňovanie arginínu, rovnako tak aj lepšiu stráviteľnosť a vstrebateľnosť.

Účinky arginínu

Ako už bolo spomenuté, vďaka l‑argininu dochádza k rozšíreniu krvných ciev, čo do určitej miery môže podporiť silový či vytrvalostný tréning. Arginín môže:

  • zlepšiť regeneráciu svalov,
  • zvýšiť vytrvalosť a silu,
  • znížiť únavu svalov, alebo
  • podporiť spaľovanie tukov.

U bežnej populácie sa najčastejšie spomínajú účinky ako zlepšenie imunity, regulácia krvného cukru, regulácia krvného tlaku alebo liečba erektilnej dysfunkcie.

L‑arginín je všeobecne považovaný za bezpečný doplnok stravy. U citlivejších jedincov môže spôsobovať nevoľnosť, kŕče či bolesti žalúdka. Jeho spoločné užívanie s liekmi na reguláciu tlaku by malo byť konzultované s lekárom.

Dávkovanie arginínu

Arginín by sa mal užívať asi pol hodiny pred tréningom. Odporúčaná dávka sa pohybuje v rozmedzí 3‑6 g. Arginín je možné užívať dlhodobo aj mimo tréningových dní. V tieto dni sa odporúča arginín užívať spoločne s jedlom.

Zobraziť viac Zobraziť menej