Národný zdravotnícky informačný portál uvádza, že prechladnutie prekoná minimálne raz ročne viac ako polovica dospelých osôb vo vyspelých krajinách. U detí to pritom môže byť až 12‑krát ročne.
Čo je prechladnutie?
Prechladnutie je jedným z najčastejších akútnych respiračných infekcií (ARI), ktoré sa typicky vyskytuje najmä v období s nižšími vonkajšími teplotami – na jeseň, v zime alebo na jar. V drvivej väčšine prípadov je spôsobené vírusmi, najčastejšími pôvodcami sú rinovírusy, adenovírusy, koronavírusy či enterovírusy. Pre ARI sú všeobecne charakteristické nasledujúce znaky:
- rýchly nástup ochorení dýchacích ciest (najčastejšie 12 hodín až 3 dni od nákazy)
- prítomnosť aspoň jedného zo symptómov: kašeľ, upchatý nos, bolesť v krku alebo dychová nedostatočnosť
ARI je možné deliť na zápal dolných dýchacích ciest a horných dýchacích ciest – práve v prípade postihnutia horných dýchacích ciest hovoríme o tzv. prechladnutí. Šírenie prechladnutia sa deje cez kvapôčky, ktoré sa do ovzdušia uvoľňujú pri kašli, smrkaní alebo kýchaní, ale aj pri obyčajnom rozprávaní. Choroboplodné zárodky môžu priľnúť aj na rukách alebo rôznych povrchoch, k ich šíreniu dochádza kontaktom s danou plochou alebo telesom a prenesením na vlastné sliznice (pri jedle alebo siahnutí do oka/nosu).
Môžete ochorieť len zo zimy?
Často sa hovorí: „Obleč sa, alebo prechladneš a ochorieš!“ Je však možné ochorieť na základe chladného počasia? Áno a nie. Na prechladnutie je vždy potrebná prítomnosť vírusu, ktorý je iniciátorom samotného rozvoja ochorenia. Iba z ochladenia teda ochorieť nemôžete.
Na druhú stranu chladné počasie oslabuje prirodzené ochranné bariéry vášho tela, napr. tým, že vysušuje nosovú sliznicu a uľahčuje tak vírusom priechod do tela. Aj keď ste teda dokonale „zababušení“, no dýchate studený vzduch, šanca na ochorenie sa zvyšuje. Pokiaľ ste sa navyše dostatočne neobliekli a vaše telo mobilizuje všetky energetické zdroje na udržanie stabilnej teploty vášho telesného jadra, predstavuje to preň ďalšie vysilenie. Tým sa zvyšuje šanca vírusov úspešne sa uchytiť a rozmnožiť. A ruku na srdce, v chladných mesiacoch nie je o vírusy v prostredí núdza.
Napriek tomu, že prechladnutie zo zimy nechytíte, chladné počasie znižuje obranyschopnosť vášho tela proti vírusom, ktoré poletujú všade naokolo.
Ako sa prechladnutia rýchlo zbaviť?
Ak už práve bojujete s prechladnutím, vaša prvá otázka pravdepodobne bude, ako sa ho čo najrýchlejšie zbaviť. Pravdou však je, že na prechladnutie neexistuje špecifický liek a telo si s ním v rámci niekoľkých dní poradí samo. Vy však môžete svojmu organizmu zabezpečiť najlepšie podmienky na boj s infekciou, aby sa prechladnutie zbytočne nepreťahovalo. To sa môže stať najmä, keď budete ochorenie „rozchádzať“. Nižšie spomínané body sú teda najmä tipy pre rýchlu úľavu od nepríjemných symptómov prechladnutia a podporu prirodzeného boja tela proti chorobe.
1. Snažte sa odpočívať
Nie vždy je možné pri nádche zostať niekoľko dní doma v posteli, či už z dôvodu práce, školy či starostlivosti o deti. V rámci svojich možností sa však snažte čo najviac spomaliť, svoje telo zbytočne nevyčerpávať a dopriať mu veľa odpočinku. Môže to vyzerať napr. tak, že v prvých dňoch prechladnutia sa vrhnete na menej náročné úlohy, vynecháte náročný vonkajší tréning alebo namiesto cesty do práce na bicykli tentoraz zvolíte radšej MHD.
Konkrétnu podobu vášho denného režimu treba vždy prispôsobiť okolitým podmienkam a potrebám – aj keď menej intenzívny pohyb (napr. v podobe krátkej prechádzky) môže byť v primeranej miere vhodný aj počas choroby, hodiny strávené vonku v mraze alebo hustom snežení/daždi vám príliš dobre neurobia. Ak máte horúčku, bolí vás hlava a pod., bude lepšie sa v tejto fáze pohybom vôbec nezaťažovať.
2. Pite dostatok tekutín
Dostatočný príjem tekutín počas choroby umožňuje telu vytvárať efektívnu obranu – len pri dostatočnej hydratácii budú všetky reakcie fungovať tak, ako majú. Príjem tekutín má vplyv aj na funkciu bunkových membrán, ktoré vírusy brzdia v rýchlom šírení medzi bunkami.
Ideálnou voľbou budú teplé alebo vlažné nesladené čaje, pri zelenom či čiernom čaji si dajte pozor na obsah kofeínu. Ďalej je samozrejme vhodná aj voda alebo riedené ovocné šťavy.
3. Použite nosový sprej
Upchatý nos a dutiny sú jedným z najotravnejších symptómov prechladnutia – pomôcť si môžete napr. nosovými sprejmi. Ako prvú voľbu odporúčam vyskúšať fyziologické roztoky alebo sprej s morskou soľou. Hydratuje nosovú sliznicu a do istej miery pomáha zmierniť aj jej opuch. Tieto prípravky neobsahujú liečebnú látku, ktorá síce nos uvoľňuje účinnejšie, ale ľahko na nej vzniká „závislosť“. Preto sa nosové spreje s účinnými látkami smú používať maximálne týždeň a v obmedzenom množstve za deň.
Spreje s fyziologickým roztokom alebo morskou soľou sú v tomto ohľade bezpečnejšie a môžete ich spravidla aplikovať častejšie. Vždy sa však riaďte radami lekárnika, najmä ak máte vysoký krvný tlak alebo ochorenie srdca a ciev – tu je potrebné zvoliť špecifické prípravky. Novinkou sú aj inhalačné tyčinky, ktoré môžu vďaka obsahu mentolu alebo eukalyptu podporiť účinnosť nosových sprejov.
Ďalšou možnosťou je aj výplach nosa, o ktorom si môžete podrobne prečítať v článku Výplach nosa: aktuálny trend alebo skutočná pomoc?
4. Vdychujte teplú alebo vlažnú paru
Vdychovanie teplej/vlažnej vodnej pary vám môže pomôcť so znížením hustoty hlienu, uvoľnením upchatého nosa i dutín alebo tiež proti chrapotu. Využiť môžete špeciálne inhalačné prístroje či obyčajný hrniec teplej vody. Pri ňom si môžete hlavu zakryť utierkou, aby para zbytočne neunikala. Dávajte si ale veľký pozor na to, aby nebola voda a z nej stúpajúca para príliš horúca – to by mohlo vašim slizniciam naopak uškodiť.
Do vody si tiež môžete pridať roztok mentolu alebo eukalyptu pre ešte vyšší efekt uvoľnenia – tie ale vždy nakupujte v lekárni a poraďte sa s lekárnikom. V žiadnom prípade nepoužívajte napr. kvapky do aromalámp, ktoré nemusia mať zloženie vhodné aj inhaláciu.
5. Použite pastilky na bolesť v krku alebo proti kašľu
Na úľavu od kašľa alebo bolesti v krku využite pastilky na bolesť alebo kvapky/sirup proti kašľu. Podľa intenzity symptómov si môžete vybrať napr. medzi čisto bylinnými prípravkami a liekmi s obsahom účinnej látky, kde budú pre užívanie prísnejšie pravidlá. Ak pravidelne užívate lieky, konzultujte výber liekov s lekárnikom.
6. Upravte teplotu a vlhkosť v miestnosti
Príliš chladný, alebo naopak teplý a suchý vzduch v miestnosti vás môže dráždiť ku kašľu a negatívne pôsobiť na vaše sliznice. Ideálne je teda mierne vykurovanie s občasným vyvetraním. Pomôcť môže tiež zvlhčovač vzduchu.
7. Doprajte si výživné „comfort food“
Počas choroby je dôležité prijímať aj dostatok kvalitných živín a aj keď sú instantné rezance najrýchlejším a najmenej namáhavým variantom, skúste v tomto náročnom období telu poskytnúť nutrične bohatšie jedlo. Zamerajte sa najmä na dostatok ovocia a zeleniny, kvalitných bielkovín, komplexných sacharidov a zdraviu prospešných nenasýtených tukov.
Pripraviť si môžete aj svoje obľúbené „comfort food“, ktoré vám môže pomôcť k lepšiemu pocitu a pozitívnym emóciám. Aj tu odporúčam hľadať nutrične vyváženejší variant, pretože comfort food zďaleka nie sú len potraviny plné pridaného cukru alebo nekvalitných nasýtených tukov – môže to byť poctivý vývar, cestoviny s krémovou omáčkou či nadýchané tvarohové lievance. Pokiaľ vás zaujíma, v akých prípadoch je konzumácia comfort food prospešná a kedy môže znamenať problém, prečítajte si článok Comfort food: neškodná nostalgia alebo zdroj zdravotných komplikácií?
Ako predchádzať prechladnutiu?
- Dodržujte hygienické opatrenia: dôkladná hygiena a prevencia sú najlepšími spôsobmi, ako si zachovať svoje zdravie. Pravidelne si umývajte ruky a ak je to možné, nevystavujte sa zbytočne styku s akútne chorými osobami. Ďalšie tipy nájdete v článku 7 tipov, ako na posilnenie imunity.
- Zvážte možnosť očkovania: očkovacie látky sú dostupné pre rôzne typy vírusov – všeobecne sa odporúčajú najmä starším ľuďom (cca nad 65 rokov) alebo inak ohrozeným skupinám osôb (srdcové ochorenia atď). Vhodnosť očkovania preto zvážte na základe svojho veku, celkového zdravotného stavu alebo odporúčania lekára.
- Naučte sa pracovať so stresom: najmä chronický stres môže s vašou imunitou pekne zamávať. Na čo si dávať pozor a ako sa brániť, si môžete prečítať v článku Ničí vám stres imunitu, alebo jej naopak pomáha?
- Dbajte na vyváženú stravu s dostatkom vitamínov a minerálnych látok: nutrične vyvážený jedálniček je základom celkového zdravia a odolnosti organizmu. Snažte sa vyhľadávať čo najmenej spracované potraviny, ktoré sú bohaté na kvalitné živiny, vlákninu aj mikronutrienty. Na čo konkrétne sa zamerať, nájdete v článku Ako posilniť imunitu správnou stravou?
- Pravidelne sa hýbte: Fyzická aktivita je dôležitým prvkom vedúcim k udržaniu celkového zdravia vrátane pozitívneho vplyvu na imunitný systém. Aké riziká vám pri sedavom životnom štýle hrozia, sa dozviete v článku 10 prejavov toho, že sa málo hýbete.
- Otužujte sa: Otužovanie vedie k podpore funkcie imunitného systému, vôbec to ale neznamená, že si musíte ísť teraz hneď vysekať dieru do zamrznutého rybníka. Otužovať sa môžete napr. aj tak, že si doma o trochu stiahnete kúrenie, alebo vyzlečiete jednu vrstvu oblečenia. Najdôležitejšie je začínať POSTUPNE. V prípade prechladnutia totiž, ako bolo spomenuté vyššie, riziko ochorenia naopak rastie. Pokiaľ vás táto téma zaujíma, pozrite sa na článok Ako začať s otužovaním?
- Vyskúšajte saunu: podľa štúdií má na imunitný systém vplyv aj saunovanie, to prevažne na pravidelnej báze. Pozor na to, že saunovanie je vhodné iba ako prevencia, nie liečba! Pre telo totiž predstavuje formu stresu, na ktorú sa postupne adaptuje. Pokiaľ by ste do nej šli oslabení chorobou, váš stav by sa pravdepodobne skôr zhoršil. Ako sa na saunovanie pripraviť, aby ste sa nevystavili nebezpečenstvu, a v akých ďalších ohľadoch vám môže pomôcť, sa dozviete v článku Saunovanie: Ako si ho bezpečne užiť a je na mieste báť sa o plodnosť?
Čo si z toho odniesť?
Prechladnutie je najčastejším prípadom akútnych respiračných infekcií, ktoré sa šíria kvapôčkami. Pri jeho liečbe si telo poradí samo, aby sa však choroba zbytočne nepredlžovala, je vhodné podporiť svoju prirodzenú imunitu a schopnosť bojovať s infekciou. Pozitívny vplyv má najmä pokojový režim, dostatočný príjem tekutín, vyvážená strava alebo využitie podporných liečebných prostriedkov na úľavu od nepríjemných symptómov, ako nosové spreje či pastilky na bolesť v krku.