Výplach nosa: aktuálny trend alebo skutočná pomoc?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Výplach nosa: aktuálny trend alebo skutočná pomoc?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Výplach dutín, tiež známy ako nosový výplach alebo liečba konvičkou neti, má svoj pôvod už v Ajurvédskej tradícii.
  • Ide o samoobslužný postup, ktorý človeku umožňuje jemne prepláchnuť nosové priechody fyziologickým roztokom.
  • Výplach môže okrem iného pomôcť vyčistiť hlien a odstrániť kontaminanty a dráždivé látky.

Počuli ste už niekedy o výplachu nosa? Niekedy sa mu tiež hovorí výplach dutín a vzťahuje sa na použitie sterilizovanej vody na prečistenie, prípadne hojenie sínusových priechodov. Ľudia ho často používajú pri prechladnutí, chrípke, infekcii dutín, ale aj na zmiernenie upchatého nosa spôsobeného alergiami. Je však tento postup podporený výskumami? To aj ďalšie zaujímavosti nájdete v tomto článku!

O čo teda ide?

Výplach nosa je bezpečný, dostupný a jednoduchý liek na upchatý nos a podráždenie dutín. Obvykle sa vykonáva fyziologickým roztokom (pri dodržaní postupu je ho možné vyrobiť doma), pretože môže „zmyť“ alergény, hlien a ďalšie nečistoty a pomôcť pri zvlhčovaní sliznice.

Na postup je možné využiť niekoľko pomôcok. Medzi najčastejšie patrí tzv. rhino horn a neti konvička (dostupné v lekárňach, špecializovaných predajniach alebo na internete), no dá sa pracovať aj so stlačovacími fľaštičkami či injekčnými striekačkami – posledný variant odporúčame po inštruktáži lekára či iného odborníka.

A funguje to?

Podľa klinickej aktualizácie z roku 2019 zatiaľ neexistujú definitívne dôkazy, že by nosový výplach fungoval ako podporná liečba pri všetkých respiračných problémoch. Niekoľko štúdií však preukázalo jeho účinnosť pri liečbe akútnej i chronickej sinusitídy. Napríklad jeden prehľad z roku 2015 tvrdí, že pravidelné vyplachovanie nosa znížilo príznaky u 35 % detí a dospelých a zlepšilo kvalitu života počas ochorenia u 30 %. V ďalšej štúdii pacienti trpiaci práve sínusovými symptómami používali výplach soľným roztokom raz denne. Po šiestich mesiacoch hlásili 64 % zlepšenie celkovej závažnosti symptómov a významné zlepšenie kvality života.

Výskum podporujúci použitie fyziologického roztoku na liečbu alergií alebo bežného prechladnutia je menej definitívny. Nedávna recenzia z klinických štúdií u ľudí s alergickou nádchou zistila, že aj keď sa zdá, že použitie fyziologického roztoku zlepšuje symptómy v porovnaní s nepoužívaním, kvalita dôkazov bola nízka a sú potrebné ďalšie štúdie.

Všeobecne je príležitostný výplach dutín bezpečný. Existuje však niekoľko dôležitých bezpečnostných pokynov, ktoré si treba uvedomiť, než túto metódu vyskúšate.

Ako na to (bezpečne)?

Prvým krokom je vytvorenie fyziologického (soľného) roztoku. Najľahším postupom je zmiešanie teplej, nie horúcej, sterilnej alebo prevarenej vody s kuchynskou soľou (v pomere zhruba 9 g na 1 l vody), z čoho vznikne izotonický roztok. A hoci je tento postup naozaj jednoduchý, je možné si kúpiť voľnopredajné, vopred namiešané balíčky roztoku v lekárni alebo inej špecializovanej predajni.

Dôležitým prvkom tohto kroku je naozaj sterilná voda. Dôvodom je riziko inak možnej infekcie parazitickou amébou Naegleria fowleri. Preto vodu pre istotu sterilizujte tak, že ju minútu povaríte a potom necháte vychladnúť.

Potom môžete preplachovať. Ako na to?

  1. Najprv sa postavte s hlavou nad umývadlo alebo v sprche a nakloňte hlavu na jednu stranu.
  2. Pomocou stláčacej fľaštičky, injekčnej striekačky alebo neti konvičky nalejte alebo vytlačte fyziologický roztok pomaly do hornej nosovej dierky.
  3. Nechajte roztok vytiecť do vašej druhej nosovej dierky a do odtoku (v tejto chvíli dýchajte ústami, nie nosom).
  4. Opakujte na opačnú stranu.
  5. Snažte sa, aby vám voda nestekala do zadnej časti krku. Možno budete musieť upraviť polohu hlavy, kým nenájdete správny uhol.
  6. Keď budete hotoví, jemne vysmrkajte nos do vreckovky, aby ste odstránili všetok hlien.

Tipy pre extra bezpečnosť

  1. Pred výplachom si starostlivo umyte ruky.
  2. Nepoužívajte vodu z kohútika. Namiesto toho využite destilovanú či filtrovanú a prevarenú vodu.
  3. Po každom použití vyčistite neti konvičku, striekačku alebo stláčaciu fľaštičku horúcou, mydlovou a sterilnou vodou, prípadne využite umývačku a potom nechajte úplne vyschnúť.
  4. Vyvarujte sa použitiu studenej alebo naopak veľmi horúcej vody.
Výplach nosa: aktuálny trend alebo skutočná pomoc?

7 nepopierateľných benefitov

  • odstránenie hlienu,
  • čistenie zaschnutého hlienu,
  • pomoc riasinkám (bunky podobné vlasom, ktoré vymetajú nečistoty z nosových priechodov),
  • odstránenie vzduchom prenášaných dráždivých látok,
  • zmenšujúci sa opuch,
  • zníženie zápalu,
  • udržiavanie vlhkých nosných ciest.

Riziká a vedľajšie účinky?

Ako už bolo spomenuté vyššie, nepoužívanie sterilnej vody so sebou nesie riziko infekcie nebezpečným parazitom Naegleria fowleri. Príznaky infekcie týmto parazitom zahŕňajú:

  • ťažké bolesti hlavy,
  • stuhnutý krk,
  • horúčku,
  • zmenený duševný stav,
  • záchvaty.

Varenie vody po dobu aspoň jednej minúty a následné vychladnutie pred pridaním soli by malo stačiť na usmrtenie parazita a prevenciu infekcie. Pokiaľ sa budete riadiť inštrukciami a bezpečnostnými tipmi spomínanými vyššie, výplach dutín by nemal spôsobiť žiadne závažné vedľajšie účinky. Citlivejšie osoby ale môžu zaznamenať:

  • pichanie v nose,
  • kýchanie,
  • pocit plnosti ucha,
  • krvácanie z nosa.

Ak chcete aj týmto nepríjemnostiam predísť, odporúčame sa o využívaní samotnej metódy pobaviť so svojím lekárom či iným odborníkom.

Ako často?

Vyplachovanie dutín je možné brať ako podpornú liečbu, obzvlášť pokiaľ máte častejšie upchatý nos alebo trpíte sezónnymi alergiami. V prípade ochorenia (prechladnutie, chrípka, infekcia dutín) opakujte raz až trikrát denne, maximálne po dobu desiatich dní. A hoci niektorí ľudia používajú túto metódu častejšie aj bez symptómov, lekári odporúčajú výplach dutín praktizovať iba pri príznakoch upchatého, zahlieneného nosa (inak hrozí zvýšenie rizika infekcie dutín a čiastočná eliminácia niektorých ochranných prvkov sliznice lemujúcich nosné cesty a dutiny).

Na objasnenie akýchkoľvek dlhodobých vedľajších účinkov pravidelných výplachov fyziologickým roztokom je potrebné viac výskumu. V tejto chvíli je pravdepodobne najlepšie obmedziť používanie na prípady, keď pociťujete príznaky ochorenia/upchatia dutín alebo požiadať o radu svojho lekára.

Čo si z toho odniesť?

Výplach dutín, tiež nazývaný výplach nosa, je jednoduchý spôsob jemného prepláchnutia nosných ciest soľným roztokom. Tento postup môže byť účinný pri zmiernení upchatého nosa a podráždení spôsobeného infekciou dutín, alergiami alebo prechladnutím. Všeobecne ide o bezpečnú metódu podpornej liečby, dôležité je však postupovať podľa pokynov s dôrazom na využitie sterilnej vody a pomôcok, s ktorými nos budete vyplachovať.

Mám ísť cvičiť, aj keď som chorý?
Mám ísť cvičiť, aj keď som chorý?
Máme ísť cvičiť, keď sme chorí, alebo nie? To je podobne stará otázka ako Hamletovo: „Byť, či nebyť?“ Dnes sa pozrieme na túto otázku okom vedy a povieme si, kedy ísť cvičiť, a kedy naopak radšej zostať pekne v pelechu.
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Nebojte se ledové vody. Staňte se otužilci, posilněte svou imunitu a posuňte svoje zdraví na novou úroveň!
Top jedlá, ktorými podporiť imunitu a brániť sa nachladnutiu
Top jedlá, ktorými podporiť imunitu a brániť sa nachladnutiu
Zo všetkých strán počujeme, že by sme mali chrániť svoju imunitu. Ale čo to vlastne znamená? A čo teda pre svoju imunitu môžeme urobiť?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.