10 prejavov, že sa málo hýbete

Jiří
Jiří Sup 1. 8. 2022 Prvýkrát publikované 23. 8. 2021
Aktualizované 1. 8. 2022
1 Páči sa mi Komentáre
1
Uložiť článok
10 prejavov, že sa málo hýbete

Ľudské telo je stvorené preto, aby sa hýbalo. V ideálnom prípade ide o akýsi optimálne fungujúci stroj, za ktorého funkciu ste priamo zodpovední svojou starostlivosťou. Sem‑tam treba niečo opraviť, ale ak sa staráte dôkladne a s rozumom, poslúži vám na dlhý čas. Ak sa o telo adekvátne nestaráte, problémy sa začnú kopiť.

Primeraná miera pohybovej aktivity a správna výživa sú najlepšia možná prevencia vzniku ťažkostí. Čo keď ale dôjde k opačnej situácii a množstvo pohybu spolu so životosprávou nie sú dostatočné? Našťastie sa dá vypozorovať niekoľko varovných signálov, ktoré hovoria „Hýb sa viac!“

Čo sa v článku dozviete?

  • Prečo je nedostatok pohybu problém?
  • Čo sa stane s mojím telom, ak sa nebudem pravidelne hýbať?
  • Aké sú najčastejšie príznaky nedostatku pohybu?
  • Ako s pohybom začať?

Prečo je nedostatok pohybu problém?

Nedostatok pohybu je celosvetový problém. Znižuje sa miera prirodzeného pohybu v priebehu dňa a deti nemajú motiváciu hýbať sa, ak to nie je bežné ani u ich rodičov. Pohyb je pritom priamo spätý s prevenciou civilizačných ochorení typu obezita, vysoký tlak, bolesti chrbta a iné. Náklady na liečbu týchto ochorení dosahujú astronomické čísla, a pritom možné riešenie alebo aspoň prevenciu má každý vo svojich rukách.

obrázok z istockphoto.com

Čo vám hrozí, ak sa nebudete pravidelne hýbať?

Pohyb predstavuje stimul. Taký, na základe ktorého sa adaptuje celá pohybová sústava. Pokiaľ ale chýba podnet, telo nemá dôvod zachovať napríklad množstvo svalovej hmoty, tá je totiž energeticky náročná, nie je teda dôvod svaly držať, pokiaľ sa nevyužívajú. Ako ďalšie hrozí napríklad:

  • Rednutie kostného tkaniva (osteoporóza)
  • Zníženie rozsahu pohybu
  • Väčšia pravdepodobnosť zranenia (svaly, šľachy, väzy)
  • Vznik niektorých civilizačných ochorení

Aké sú najčastejšie príznaky nedostatku pohybu?

Príznakov existuje veľa, prejavujú sa v rôznom poradí a v odlišnej miere – sú individuálne. Môže sa ich taktiež kombinovať hneď niekoľko dokopy. Najčastejšie to sú:

1. Problémy s vyprázdňovaním

Pravidelná pohybová aktivita priaznivo pôsobí na motilitu (pohyby) čriev. Bránica a brušná stena tiež pôsobia na pohyby čriev, pre správnu funkciu tráviacej sústavy je optimálne napätie brušných svalov prostredníctvom pravidelného tréningu nevyhnutné. Tejto téme sa podrobnejšie venuje článok na tému Ako prirodzene podporiť správnu funkciu trávenia.

2. Stuhnuté kĺby

Ak sa kĺby pohybujú, dochádza k vyplavovaniu takzvanej synoviálnej tekutiny, ktorá je akýmsi mazivom. Ak sa nepohybujú, nie je dôvod vyplavovať také množstvo synoviálnej tekutiny, kĺby budú „stuhnuté“ a rozhýbať ich dá oveľa viac zabrať.

3. Boľavý chrbát

V tomto prípade môžeme hľadať vinníka najmä v častom a dlhom sedení. Máme tendenciu hľadať rôzne úľavové polohy, ktoré však nie sú vhodné pre celkové držanie tela. Ako prvé sa obvykle ozvú boľavé kríže v priebehu dňa. Na tomto stave sa môžu podieľať aj ochabnuté chrbtové svaly (zvyčajne medzilopatkové svaly práve s tendenciou ochabnúť). Úprava sedu a pravidelná pohybová aktivita vie tento problém riešiť.

4. Dychové ťažkosti

Vyjdete 10 schodov a nemôžete dýchať? Potom zbystrite. Aeróbny tréning výrazne ovplyvňuje aj dychové parametre ako vitálna kapacita alebo dychový objem. Udržiavanie sa v kondícii je najlepší spôsob, ako netrpieť už pri najmenšom intenzívnejšom pohybe pocitom, že vám vyskočia pľúca.

obrázok z istockphoto.com/kali9

5. Zvýšený krvný tlak

Ak zistíte, že máte vyšší tlak krvi, než bolo zvykom, zaraďte pravidelný aeróbny tréning. Posilníte jednak svalovú sústavu, a jednak aj obehovú a dýchaciu. Pravidelný tréning zároveň pomáha držať krvný tlak pod kontrolou.

  • Ako sa (ne)stravovať pri vysokom krvnom tlaku, nájdete tu

6. Narušená kontrola nad jedlom

Do tohto bodu môžeme zaradiť záchvaty prejedania alebo časté chute na sladké/slané verzie junk food. Pravidelné aeróbne cvičenie drží lepšie pod kontrolou hormóny zodpovedné za tieto neresti – napríklad serotonín.

7. Vyššia náchylnosť na ochorenie

Pravidelná primeraná pohybová aktivita zlepšuje funkcie imunitného systému. Pokiaľ na vás skočí každá nádcha, ktorá prejde okolo, začnite sa hýbať viac a hlavne pravidelne.

8. Náladovosť

S fyzickou aktivitou je spojené vyplavovanie hormónov šťastia (endorfíny). Niektoré štúdie opisujú, že ľudia s nedostatočnou úrovňou pohybovej aktivity sú náchylnejší na vznik psychických problémov alebo depresie.

9. Problémy so spánkom

Pravidelné cvičenie priaznivo pôsobí na kvalitu spánku a na cirkadiánne rytmy v priebehu dňa. Chronická nespavosť sa, bohužiaľ, obvykle rieši predpisom medikácie, a pritom môže stačiť pravidelne zaradiť aeróbne cvičenie. Určite ide o šetrnejší spôsob pre telo a celkové zdravie.

10. Prediabetes

Problémy s kontrolou hladiny krvného cukru značia prvotnú fázu diabetes mellitus 2. typu. Zvyčajne je na vine vznik inzulínovej rezistencie. Pravidelná pohybová aktivita hrá dôležitú úlohu v prevencii vzniku inzulínovej rezistencie, prípadne môže tento stav dokonca aj zlepšiť.

Ako s pohybom začať?

Je vhodné vytvoriť si zdravé návyky na pohyb, pravidelne ho radiť medzi bežné denné aktivity. Ak si vytvoríte takýto pozitívny zvyk, vaše celkové zdravie a kondícia sa vám poďakujú. Podrobnejšie sa téme, ako začať s pohybom a zdravým jedlom, venuje napríklad tento článok.

  • Návod, ako si jednoducho vytvoriť nové návyky a dosiahnuť svoje ciele, nájdete v našom ďalšom článku

Na záver

V zdravom tele zdravý duch. Pokiaľ na sebe pozorujete niektorý zo spomínaných príznakov, snažte sa k nemu nájsť ideálne riešenie, premýšľajte nad tým, ako vytvoriť optimálne podmienky pre funkciu vášho tela. Snažte sa dodržať aspoň 150 minút ľahkej aeróbnej aktivity, alebo aspoň 75 minút intenzívnej aktivity v priebehu týždňa preto, aby ste zostali pohybliví a zdraví. Nie je na škodu toto množstvo presiahnuť. Ide o akúsi minimálnu úroveň pohybovej aktivity na prevenciu vyššie uvedených príznakov.

Často ide o nie príliš zložitú úpravu zažitých stereotypov. Dôležité je uvedomiť si možný problém, ktorý telo naznačuje, začať ho riešiť a pokúsiť sa vytvoriť z pravidelnej pohybovej aktivity príjemný zvyk.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
1 Páči sa mi Uložiť článok