4 jednoduché kroky, ako prelomiť nevhodné stravovacie návyky

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 6. 9. 2022 Prvýkrát publikované 27. 9. 2021
Aktualizované 6. 9. 2022
5 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
4 jednoduché kroky, ako prelomiť nevhodné stravovacie návyky

Či už je vaším cieľom nabrať svalovú hmotu, schudnúť alebo starať sa o svoje zdravie, buďte si istí, že vaše stravovacie návyky hrajú v tejto ceste jednu z hlavných úloh. Nie nadarmo sa však hovorí, že zvyk je železná košeľa – ako teda obmedziť nevhodné stravovacie návyky, ktoré vám bránia v ceste k vášmu cieľu?

1. Nájdite problém

Ťažko by ste našli niekoho, kto nemá akékoľvek rituály či zvyky. Niektoré môžu byť úplne neškodné a môžu človeku naopak pomôcť ukotviť sa v každodennom živote, iné vám však môžu poriadne podkopávať nohy. Vašou úplne prvou úlohou teda bude nájdenie problému a jeho uvedomenie.
Stravujete sa výhradne v stánkoch a fastfoodoch? Často sa večer prejedáte? Alebo ste ovocie a zeleninu naposledy videli na fotkách v časopise? Keď prídete na to, čo vlastne chcete zmeniť, máte prvý krok úspešne za sebou.

2. Hľadajte súvislosti

V druhom kroku sa zamyslite a hľadajte, z akého dôvodu k vašim nežiaducim návykom dochádza. Uvedomenie súvislostí vám pomôže lepšie sa orientovať vo vzniknutej situácii, zmeniť podmienky vonkajšieho aj vnútorného prostredia a zabrániť tak vzniku nevhodného správania.

Kupujete si na raňajky šišku s lattéčkom, pretože ráno nestíhate? Každý večer zjete, na čo prídete, pretože ste cez deň takmer nič nezjedli? Alebo si azda nepripravujete jedlo doma, pretože to stojí veľa peňazí a času? Ak je vám teraz dôvod vášho správania o niečo jasnejší, môžete sa posunúť ďalej.

  • Vedeli ste, že krabičkovaním môžete čas aj peniaze naopak ušetriť? Ako na to, si prečítajte tu.

obrázok z gettyimages.com/Tetra Images

3. Hľadajte vhodnejšiu alternatívu

Teraz nastal čas uvedomiť si, čo chcete so svojím nevhodným správaním urobiť. Chcete ho obmedziť? Úplne vypustiť? Alebo azda nahradiť? Jedno je však isté – bez jasného a realistického cieľa sa ďalej nepohnete.

Chceli by ste si namiesto raňajkovej šišky nosiť svoju vlastnú krabičku/pohárik? Život vám uľahčí naša overnight oats – ráno ju len vytiahnete z chladničky a môžete vyraziť. A ak si raňajky chcete ďalej kupovať radšej po ceste, aj tu možno všeličo vylepšiť. Namiesto pekárskeho stánku si vo vedľajšom obchode kúpte napríklad ovsenú/proteínovú tyčinku/celozrnné pečivo, biely jogurt a kus ovocia.

Čo sa týka prípravy jedla, tu máte tiež na výber – v ideálnom prípade si ho pripravte pekne doma, presne podľa seba. Ak vám však táto alternatíva nevyhovuje, vo väčších mestách existujú služby, ktoré vám doručia nutrične vyvážené krabičky na celý deň. Stačí si len dobre vybrať.

  • Ako si správne definovať cieľ a dosiahnuť ľahšie svoje ciele? Poradí vám náš ďalší článok.

4. Neponáhľajte sa

Pamätajte, že nevhodných stravovacích návykov sa chcete zbaviť natrvalo – začnite teda pomaly a postupujte krok za krokom. Ak ste si do dnešného dňa kupovali na raňajky šišku 5x týždenne, skúste to teraz obmedziť na 3–4 dni v týždni a 1–2x si raňajky pripraviť doma. Až keď si trochu zvyknete, postupne prevažujte jazýček váh na stranu domácich raňajok.

Rovnaké je to aj s krabičkovaním – začnite napríklad len s obedmi a postupne pridávajte ďalšie denné jedlá. A nebojte sa, že by ste si pizzu alebo muffin už nikdy v živote nedali – pozrite sa, čo znamená pravidlo 80/20, s ktorého pomocou si nebudete musieť žiadne potraviny odopierať, a pritom sa budete riadiť pravidlami zdravého životného štýlu.

obrázok z istockphoto.com

Existujú však prípady, keď na zmenu nevhodných stravovacích návykov nemusíte stačiť sami – problémy vychádzajúce zo zlého vzťahu k jedlu môžu viesť až k zdraviu ohrozujúcim situáciám (viac informácií nájdete tu) a na ich riešenie je nevyhnutná lekárska pomoc a v neposlednom rade aj psychoterapia.

Zaujíma vás viac? Prečítajte si naše ďalšie články:

Čo si z toho odniesť?

Stravovanie je kľúčovým prvkom zdravého životného štýlu. Ako sa ale zbaviť návykov, ktoré vám bránia v ceste k vášmu cieľu? Prvým krokom je nájsť problém – musíte vedieť, čo vlastne chcete zmeniť. Následne je potrebné uvedomiť si súvislosti a snažiť sa obmedziť situácie, v ktorých k rizikovému správaniu dochádza. Ďalším krokom je potom stanovenie si cieľa a hľadanie vhodných alternatív.
Nakoniec už len pamätajte na to, že na každú udržateľnú zmenu musíte ísť postupne. Nesnažte sa preto ísť hneď z 0 na 100. Začnite pomaly a krok za krokom nahraďte svoje problematické stravovacie návyky tými vhodnejšími.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
5 Páči sa mi Uložiť článok