- Primárnu úlohu z hľadiska bezpečnosti hrá pri tetovaní výber tatéra, znalosť svojho celkového zdravotného stavu a aktuálny well‑being.
- Na tetovanie je vhodné sa pripraviť vopred, rovnako ako na starostlivosť o čerstvú „kerku“.
Tradícia tetovania siaha až do staroveku
Ak sa domnievate, že tetovania sú „výdobytkom“ modernej doby, nemôžete byť ďalej od pravdy. Permanentné zobrazovanie symbolov na koži siaha až do staroveku, čo je podložené mnohými nepriamymi dôkazmi, ako sú najrôznejšie historické texty, maľby a kresby, ale aj priamo nájdeným tetovaním na telách zachovaných múmií. Na území Európy bolo najstaršie tetovanie nájdené na tele Ötziho – ľadový muž, ktorého múmia bola nájdená na území Ötzaltských Álp. Tento muž žil podľa vedcov cca pred 5 200 rokmi a na tele mal na 61 tetovaní.
S tetovaním ale neboli pozadu ani v starovekom Egypte, Mezopotámii alebo Ríme. Tetovanie bola často rituálnou záležitosťou – vytváralo sa teda na náboženské účely, na uchránenie pevného zdravia, ako znak spoločenského postavenia alebo príslušnosť k určitej skupine, etniku, vojenskej jednotke atď. Princíp samotného tetovania spočíva vo vkladania atramentu s pigmentom pod najvrchnejšiu vrstvu pokožky až do tzv. dermis. To sa môže diať pomocou mnohých jednotlivých vpichov pomocou jednoduchej ihly (tzv. handpoke) alebo s využitím tetovacieho strojčeka.
Ako telo na tetovanie reaguje?
Váš organizmus na čiastočky atramentu reaguje ako na cudzorodú látku a do miesta „poranenia“ vysiela bunky imunitného systému. Počas hojenia rany po tetovaní sa veľká väčšina vpichovaného atramentu vyplaví preč, spoločne s určitým množstvom krvi a lymfy. Výskum z roku 2018 prináša prekvapivé závery, a to najmä v úlohe makrofágov – tieto bunky imunitného systému pohlcujú cudzorodé látky a eliminujú ich. Rovnako sa správajú aj v prípade buniek „poškodených“ vpichnutím atramentu. Danú bunku síce pravdepodobne pohltia, ale čiastočky atramentu napriek tomu nie sú zničené a zostávajú na danom mieste. Vedci sa domnievajú, že keď tieto makrofágy odumrú, na ich miesto nastúpia nové bunky a proces sa opakuje. Tento proces teda pravdepodobne zodpovedá za permanentnosť tetovania a tiež za veľmi ťažký spôsob jeho odstránenia.
Reakcia organizmu bude vždy závisieť od mnohých premenných, vrátane aktuálneho zdravotného stavu (pozri ďalej) alebo veľkosti tetovania.
Sú tetovacie atramenty bezpečné?
Ako už bolo povedané, tetovací atrament je pre telo cudzorodá látka. V porovnaní s minulosťou sa však bezpečnosť tetovania posunula výrazne vpred. Výskumy napr. často poukazovali na riziko pigmentov s obsahom polycyklických aromatických uhľovodíkov a ich potenciálne negatívny vplyv na ľudské zdravie. V posledných desaťročiach však bolo zavedených mnoho regulačných mechanizmov, limity pre maximálne koncentrácie špecifických látok v tetovacích atramentoch alebo manuály pre výrobcov, ako minimalizovať riziko kontaminácie atď.
V Európskej únii je štandardne obsah potenciálne rizikových látok v tetovacích atramentoch regulovaný, po novom je od roku 2022 napr. upravené uvádzanie všetkých zložiek atramentu na štítku výrobku a bezpečnostné vyhlásenie výrobcu. V rokoch 2015 – 2019 bol európskymi autoritami vykonávaný výskum a náhrada potenciálne rizikových látok v tetovacích atramentoch bezpečnejšími a technicky adekvátnymi alternatívami. Tieto postupy sa uplatnili pri všetkých typoch pigmentu okrem „Pigment Green 7“ a „Pigment Blue 15:3“, kde neboli nájdené alternatívne vhodnejšie látky a tieto dva pigmenty sú teda teraz od roku 2023 v EÚ zakázané.
Veľmi dôležitý je aj výber tatéra. Z hľadiska bezpečnosti sa snažte vyhýbať „po domácky“ poskytovaným službám a hľadajte skôr oficiálne tetovacie salóny a kvalifikovaných tatérov. Ako živnostník totiž musí tatér splniť zákonom dané podmienky, aby bola zaistená bezpečnosť, hygiena atď. Podľa Národného pedagogického inštitútu Českej republiky by mal tiež tatér spĺňať nasledujúce kritériá:
- stredoškolské vzdelanie s maturitou
- rekvalifikačný kurz tatér s akreditáciou MŠMT alebo profesijná kvalifikácia 69‑034‑M Tatér/tatérka
- aspoň 5 rokov odbornej praxe v oblasti činnosti, pri ktorých je porušovaná integrita ľudskej kože
Podrobnejšie informácie nájdete napr. na stránkach Národného pedagogického inštitútu Českej republiky alebo v Národnej sústave kvalifikácií.
Ako minimalizovať riziko rozvoja komplikácií pri tetovaní?
1. Nepodceňujte výber salónu a tatéra
Ako už bolo povedané, činnosť tatérov je regulovaná za účelom zaistenia najvyššieho stupňa bezpečnosti, hygienických noriem atď. Vyhľadávajte teda pracoviská, kde si môžete byť istí odbornou spôsobilosťou tatéra.
Vyššia cena tetovania by vás rozhodne nemala odradiť, skôr naopak – tatéri často majú minimálnu základnú cenu, pretože pre každého klienta musia otvárať nové originálne balenia s ihlami, atramentom atď. – čo je pozitívna známka vysokých hygienických štandardov daného salónu. Podľa veľkosti tetovania táto cena narastá, keďže je viac spotrebovaného materiálu. Zároveň myslite na to, že „kerku“ budete na tele mať po zvyšok života, preto by ste sa mali zveriť do rúk niekoho, kto má isté skúsenosti a know‑how. Čo je často vykúpené práve vyššou cenou.
2. Zvážte svoj celkový zdravotný stav
Hoci sa nedá jednoznačne povedať, pre koho je tetovanie vhodné a pre koho môže znamenať zvýšené riziko, je fajn zamyslieť sa nad svojím celkovým zdravotným stavom a prípadne možnosť tetovania prebrať s lekárom a tiež samotným tatérom. Na pozore by sa mali mať najmä ľudia s kožným alebo autoimunitným ochorením – nemusí to nutne byť definitívna prekážka, ale reakcia tela na tetovanie sa môže v týchto prípadoch veľmi ťažko odhadovať. Preto je na mieste konzultácia s odborníkmi, ktorí váš zdravotný stav poznajú v širšom kontexte.
3. Dobre sa na deň D pripravte
Aby všetko prebehlo bez problémov, je vhodné dodržiavať pred tetovaním isté zásady. Tie často nájdete na webových stránkach tetovacích salónov, prípadne vám ich môže zaslať/vysvetliť sám tatér. V podstate ide o to, že tetovanie je pre telo stresor – zásadné teda je, aby ste do salónu prišli dobre vyspaní a akurát najedení a napití. Aspoň deň pred tetovaním je vhodné vynechať alkohol a tiež nadmerný príjem kofeínu, mohlo by totiž dôjsť k zvýšenému krvácaniu a zhoršeniu „uchytenia“ pigmentu. Je tiež vhodné deň vopred nebežať maratón, skrátka správať sa tak, aby ste do salónu prišli ideálne plní síl.
Pokiaľ si nie ste istí, ako sa pred tetovaním správne správať, opýtajte sa priamo tatéra, ktorý vám poradí na základe skúseností z praxe. Záležať bude aj na veľkosti tetovania – na „rukáv“ bude rozhodne vhodné pripraviť sa svedomitejšie než na motív s priemerom 2 cm.
4. Zistite si, ako sa o tetovanie správne starať
Správna starostlivosť o tetovanie urýchli proces hojenia, minimalizuje riziko infekcie a má pozitívny vplyv aj na vzhľad a trvanlivosť tetovania. Zo salónu pravdepodobne odídete so špeciálnou fóliou, ktorú vám tatér nalepí na nové tetovanie. Túto fóliu na mieste necháte cca 2 – 7 dní, existuje viac druhov a značiek fólií, takže sa vždy riaďte pokynmi vášho tatéra.
Je možné, že sa pod fóliou objaví trochu krvi, plazmy (žltkastá tekutina) i samotného atramentu, ktorý môže zľahka „vytekať“ – to je v určitej miere úplne normálne a patrí to k prirodzenému procesu hojenia. Pokiaľ by ste pociťovali značnú bolesť, silné krvácanie, zapálenie rany alebo iné vedľajšie účinky, kontaktujte tatéra a prípadne aj lekára.
5. Po zložení fólie pozor na infekciu
Po samotnom zložení fólie (čistými rukami) je vhodné tetovanie jemne umyť vlažnou vodou, prípadne jemným antibakteriálnym mydlom – opäť vám poradí váš tatér. Po pár dňoch sa na tetovaní pravdepodobne vytvoria chrasty, ktoré je dôležité neškriabať, ale čakať, až odpadnú samé. Pri ich odstraňovaní by ste s nimi totožný mohli „strhnúť“ aj pigment alebo by sa vytvorili jazvičky. Svoje tetovanie môžete pravidelne natierať, napr. Bepanthenom Plus, Bepanthenom Tattoo alebo bambuckým maslom (s tým mám osobnú pozitívnu skúsenosť). Vhodnosť natierania a jeho početnosť vám opäť poradí tatér, niektorí dokonca predávajú vlastné „mastičky“ na podporu hojenia.
S hojacim sa tetovaním na chvíľu zabudnite na bazén, saunu a podobné radovánky – aj z hľadiska domácej hygieny je vhodnejšia sprcha než kúpeľ, aby sa chrasty nerozmáčali. K svojmu obvyklému režimu sa môžete vrátiť cca po 3 – 4 týždňoch, kedy by mali byť už chrasty zlúpnuté a tetovanie zahojené. Pri väčších tetovaniach sa však táto doba môže pretiahnuť a opäť je potrebné riadiť sa radami tatéra.
6. Pozor na slnečné lúče
Tetovať sa môžete nechať celoročne, osobne si ale vyberám skôr zimné mesiace, pretože čerstvé tetovanie je na slnečné žiarenie o niečo viac citlivé než to zahojené. Aj v prípade zahojeného tetovania je v lete potrebné ho svedomito natierať, ideálne krémom s UV faktorom aspoň 30, lepšie však 50.
Čerstvé tetovanie je potrebné aspoň 4 – 5 týždňov nevystavovať slnku ideálne vôbec – t.j. prekryť ho rukávom, šatkou atď. Pokiaľ je však tetovanie úplne čerstvé, pozor, aby mohlo dýchať a efektívne sa tak hojiť. Vždy bude záležať na konkrétnom prípade, aj na tieto opatrenia sa preto spýtajte tatéra.
Ako je to po tetovaní s cvičením?
V prvom rade sa treba vrátiť k tomu, že tetovanie i fyzická námaha sú pre telo istým stresorom. Pokiaľ ste si teda nechali urobiť tetovanie na celý chrbát, nie je najlepší nápad si na ďalší deň naplánovať zničujúci tréning. Aj tu sa preto môže situácia líšiť v závislosti od umiestnenia tetovania, jeho veľkosti, vášho zdravotného stavu atď. Najčastejšie sa uvádza odporúčanie počkať aspoň 24 – 48 hodín, niekedy je ale vhodnejšia dlhšia pauza. Aj v tomto prípade sa poraďte s tatérom. Úlohu bude hrať aj druh fyzickej aktivity, napr. joga bude bezpečnejší variant ako intenzívny workout či plávanie.
Čo si z toho odniesť?
Tetovanie je v posledných rokoch narastajúcim trendom, stále sa aktualizuje a vylepšuje jeho regulácia, aby sa dosiahla najväčšia bezpečnosť a hygienické štandardy. Pred získaním tetovania je však vhodné sa zamyslieť nielen nad samotným motívom, ale aj nad svojím celkovým zdravotným stavom, výberom tatéra atď.
Aby sa minimalizovalo riziko infekcie a iných komplikácií, je vhodné sa na tetovanie dobre pripraviť a starostlivo sa oň starať. Odmenou vám bude nielen rýchlejšie hojenie, ale aj dlhotrvajúci dobrý vzhľad tetovania.