Cosmopolitan a jeho nová obálka ve stylu „this is healthy“. Je to opravdu zdravé?

13. 1. 2021
Komentáre
Cosmopolitan a jeho nová obálka ve stylu „this is healthy“. Je to opravdu zdravé?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

K téme toxickej sebalásky sme sa vyjadrovali v našom článku o glorifikácii obezity. O niekoľko mesiacov sme späť a cítime potrebu vyjadriť sa k poslednej obálke magazínu Cosmopolitan a jej posolstvu „This is healthy.“

O čo ide?

V magazíne dali priestor 11 ženám, aby rozpovedali svoju cestu k akceptácii vlastného tela. Cieľom bolo poukázať na fakt, že všetci sme rôznych tvarov a veľkostí. Myšlienka pekná, však?

Čo čert nechcel (ale Cosmopolitan asi chcel 😊), titulky vyvolali ohlas širokej verejnosti. Zdvihla sa aj vlna podporných komentárov, no čoraz častejšie je z úst odborníkov počuť kritiku. Prečo? V magazíne totiž dostali priestor ženy, ktoré majú podľa viacerých štandardov od zdravého tela na míle ďaleko. Aj v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou koronavírusu nielen lekári varujú pred rizikami, ktoré obezita pre naše zdravie predstavuje.

Extrémy sú v kurze a pútajú pozornosť

Množstvo tuku nedefinuje našu hodnotu či prínos spoločnosti. Ako to už vo svete chodí, aj v tomto prípade lietame z extrému do extrému. Na jednej strane vyzdvihujeme dokonalo vyzerajúce telá s nadpriemerným svalovým rozvojom a minimom telesného tuku či a kosť vychudnuté modelky. Na opačnej strane potom stoja propagátorky prehnanej sebalásky, pričom nie je výnimka, že tieto ženy samy trpia morbídnou obezitou.

A tak, ako súťažná forma vo fitness nie je udržateľná a zdravá po celý rok, tak, ako nepodporujeme anorexiu – nepodporujeme ani trend „metabolicky zdravej obezity“. Je totiž iba otázkou času, kedy obezita a jej zdravotné následky udrú v plnej sile.

Rovnako, ako je nebezpečná nadmerná propagácia štíhlosti, môže mať nepriaznivý vplyv aj nadmerná propagácia obezity ako niečoho zdravého. Čo s tým? Kultivovať by sme mali svoju psychickú odolnosť voči zadubeným ľuďom, ktorí budú našu postavu spájať s naším intelektom či hodnotou. Nie klamlivé presvedčenie, že môžeme byť zdraví vo všetkých veľkostiach. Nemôžeme.

Cosmopolitan a jeho nová obálka ve stylu „this is healthy“. Je to opravdu zdravé?

Callie Thorpe z titulnej strany nosí veľkosť 24

Na titulnej strane časopisu hviezdi Callie Thorpe – odhodlaná propagátorka sebalásky s históriou narušených stravovacích návykov, ktoré ju dostali od období plných nezdravých diét až k obezite. Callie sa verejne priznáva k veľkosti oblečenia 24 (XXXL), čo pri bežnom číslovaní zodpovedá obvodu pása približne 111 – 112 cm.

A aj napriek tomu, že niektorí autori spochybňujú využívanie jednotnej hranice pre určenie vysokého obvodu pása, priznávajú, že obvod pása významne koreluje s celkovou úmrtnosťou aj úmrtnosťou na srdcovo‑cievne ochorenia (Ross a kol., 2020).

Faktom však ostáva, že meranie obvodu pása je jednoduchý a rýchly spôsob využívaný na diagnostikovanie abdominálnej obezity. U žien stúpa riziko vzniku metabolických a srdcovo‑cievnych komplikácií už od hodnoty 80 cm, ďalej prudko rastie od 88 cm.

Obezita zhoršuje plodnosť aj v prípade pravidelného menštruačného cyklu

V súvislosti s obezitou sa často hovorí aj o cukrovke, inzulínovej rezistencii či vysokom krvnom tlaku. Už menej sa však spomína dopad nadmerného množstva tuku na plodnosť.

Obézne ženy majú zníženú schopnosť otehotnieť – a to aj v prípade, že majú menštruačný cyklus pravidelný a neužívajú hormonálnu antikoncepciu. Nadmerné množstvo voľných mastných kyselín v krvi uvoľňovaných z tukového tkaniva vedie v reprodukčných orgánoch k bunkovému poškodeniu a chronickému zápalu. Takisto klesá pravdepodobnosť, že ženy ostanú tehotné po umelom oplodnení (Broughtonová a kol., 2017).

obrázek z gettyimages.com

Oháňať sa tým, že cvičím, nestačí

Ľudia, ktorých sa to týka, často poukazujú na to, že pravidelne cvičia a majú dostatok pohybu. Áno, pohyb je skvelý a kiežby si z tohto bralo príklad aj viacero ľudí s normálnou hmotnosťou.

Tu by sme chceli iba podotknúť, že liečba obezity a s ňou súvisiacich zdravotných komplikácií nespočíva iba v samotnom cvičení a zvýšení pohybovej aktivity – aj keď je to skvelý krok na ceste k zdravšiemu telu. Nemenej dôležitá je aj redukcia hmotnosti, ktorá spolu s cvičením a kvalitnou výživou pomôže riziko komorbidít ďalej zmenšiť. A to je vec, ktorá patrí do rúk odborníkom.

Naozaj to bolo také zlé?

Cosmopolitanu slúži ku cti, že počiatočná myšlienka bola veľmi pekná a ich zoznam 11 žien zahŕňa aj športovkyne s ich úprimnými vyznaniami o vlastnom tele. 

Jednou z takých je aj Morgan Lake, britská skokanka do výšky, ktorá je držiteľkou britského národného rekordu a krajinu reprezentovala aj na olympiáde. Priznáva, že počas dospievania mala problém prijať svoju výšku či kučeravé vlasy. Zoznam pokračuje napríklad ďalšou športovkyou - paraolympijskou plavkyňou Ellie Simmonds či influencerkou Nelly London.

Nelly, podobne ako Callie, propaguje body‑positivity prístup a prešla si poruchou príjmu potravy. Dnes sa už snaží vyhýbať extrémom a ukazovať ženám, že strie, ovisnutá koža či celulitída sú na ženskom tele úplne prirodzená vec.

Komu budete v otázke zdravia veriť viac? Influencerke z Instagramu alebo odborníkovi?

Je veľmi tenká hranica medzi búraním tabu a propagáciou niečoho, čo by mnohým ľuďom mohlo uškodiť a uviesť ich do omylu. Celú situáciu perfektne zhrnula Lauren Chen vo svojom tweete: „Hovoriť ľuďom s nadváhou, že môžu byť úplne zdraví bez toho, aby schudli, môže byť skvelý spôsob, ako predať výtlačky, no je to mizerné posolstvo, ak vám záleží na verejnom zdraví.“

Existuje mnoho žien, ktoré sú so svojimi telami nespokojné. Riešením však nie je glorifikácia obezity a prehliadanie zdravotných rizík, ktoré so sebou prináša. Je smutné, že v dnešnej dobe majú väčší vplyv na verejnú mienku influenceri, ich pekné fotky a dojemné príbehy než názory odborníkov.

8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
Dopamín: akú funkciu má v tele a prečo je taký dôležitý?
Dopamín: akú funkciu má v tele a prečo je taký dôležitý?
Už ste niekedy počuli o dopamíne? Tento neurotransmiter má ohromný vplyv na našu psychiku a stojí aj za dlhodobou motiváciou. Aké ďalšie funkcie v ľudskom tele má?
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.