Cosmopolitan a jeho nová obálka ve stylu „this is healthy“. Je to opravdu zdravé?

Erika Zajacová
Erika Zajacová 13. 1. 2021
10 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Cosmopolitan a jeho nová obálka ve stylu „this is healthy“. Je to opravdu zdravé?

K téme toxickej sebalásky sme sa vyjadrovali v našom článku o glorifikácii obezity. O niekoľko mesiacov sme späť a cítime potrebu vyjadriť sa k poslednej obálke magazínu Cosmopolitan a jej posolstvu „This is healthy.“

O čo ide?

V magazíne dali priestor 11 ženám, aby rozpovedali svoju cestu k akceptácii vlastného tela. Cieľom bolo poukázať na fakt, že všetci sme rôznych tvarov a veľkostí. Myšlienka pekná, však?

Čo čert nechcel (ale Cosmopolitan asi chcel 😊), titulky vyvolali ohlas širokej verejnosti. Zdvihla sa aj vlna podporných komentárov, no čoraz častejšie je z úst odborníkov počuť kritiku. Prečo? V magazíne totiž dostali priestor ženy, ktoré majú podľa viacerých štandardov od zdravého tela na míle ďaleko. Aj v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou koronavírusu nielen lekári varujú pred rizikami, ktoré obezita pre naše zdravie predstavuje.

Extrémy sú v kurze a pútajú pozornosť

Množstvo tuku nedefinuje našu hodnotu či prínos spoločnosti. Ako to už vo svete chodí, aj v tomto prípade lietame z extrému do extrému. Na jednej strane vyzdvihujeme dokonalo vyzerajúce telá s nadpriemerným svalovým rozvojom a minimom telesného tuku či a kosť vychudnuté modelky. Na opačnej strane potom stoja propagátorky prehnanej sebalásky, pričom nie je výnimka, že tieto ženy samy trpia morbídnou obezitou.

A tak, ako súťažná forma vo fitness nie je udržateľná a zdravá po celý rok, tak, ako nepodporujeme anorexiu – nepodporujeme ani trend „metabolicky zdravej obezity“. Je totiž iba otázkou času, kedy obezita a jej zdravotné následky udrú v plnej sile.

Rovnako, ako je nebezpečná nadmerná propagácia štíhlosti, môže mať nepriaznivý vplyv aj nadmerná propagácia obezity ako niečoho zdravého. Čo s tým? Kultivovať by sme mali svoju psychickú odolnosť voči zadubeným ľuďom, ktorí budú našu postavu spájať s naším intelektom či hodnotou. Nie klamlivé presvedčenie, že môžeme byť zdraví vo všetkých veľkostiach. Nemôžeme.

Cosmopolitan a jeho nová obálka ve stylu „this is healthy“. Je to opravdu zdravé?

Callie Thorpe z titulnej strany nosí veľkosť 24

Na titulnej strane časopisu hviezdi Callie Thorpe – odhodlaná propagátorka sebalásky s históriou narušených stravovacích návykov, ktoré ju dostali od období plných nezdravých diét až k obezite. Callie sa verejne priznáva k veľkosti oblečenia 24 (XXXL), čo pri bežnom číslovaní zodpovedá obvodu pása približne 111 – 112 cm.

A aj napriek tomu, že niektorí autori spochybňujú využívanie jednotnej hranice pre určenie vysokého obvodu pása, priznávajú, že obvod pása významne koreluje s celkovou úmrtnosťou aj úmrtnosťou na srdcovo-cievne ochorenia (Ross a kol., 2020).

Faktom však ostáva, že meranie obvodu pása je jednoduchý a rýchly spôsob využívaný na diagnostikovanie abdominálnej obezity. U žien stúpa riziko vzniku metabolických a srdcovo-cievnych komplikácií už od hodnoty 80 cm, ďalej prudko rastie od 88 cm.

Obezita zhoršuje plodnosť aj v prípade pravidelného menštruačného cyklu

V súvislosti s obezitou sa často hovorí aj o cukrovke, inzulínovej rezistencii či vysokom krvnom tlaku. Už menej sa však spomína dopad nadmerného množstva tuku na plodnosť.

Obézne ženy majú zníženú schopnosť otehotnieť – a to aj v prípade, že majú menštruačný cyklus pravidelný a neužívajú hormonálnu antikoncepciu. Nadmerné množstvo voľných mastných kyselín v krvi uvoľňovaných z tukového tkaniva vedie v reprodukčných orgánoch k bunkovému poškodeniu a chronickému zápalu. Takisto klesá pravdepodobnosť, že ženy ostanú tehotné po umelom oplodnení (Broughtonová a kol., 2017).

obrázek z gettyimages.com

Oháňať sa tým, že cvičím, nestačí

Ľudia, ktorých sa to týka, často poukazujú na to, že pravidelne cvičia a majú dostatok pohybu. Áno, pohyb je skvelý a kiežby si z tohto bralo príklad aj viacero ľudí s normálnou hmotnosťou.

Tu by sme chceli iba podotknúť, že liečba obezity a s ňou súvisiacich zdravotných komplikácií nespočíva iba v samotnom cvičení a zvýšení pohybovej aktivity – aj keď je to skvelý krok na ceste k zdravšiemu telu. Nemenej dôležitá je aj redukcia hmotnosti, ktorá spolu s cvičením a kvalitnou výživou pomôže riziko komorbidít ďalej zmenšiť. A to je vec, ktorá patrí do rúk odborníkom.

Naozaj to bolo také zlé?

Cosmopolitanu slúži ku cti, že počiatočná myšlienka bola veľmi pekná a ich zoznam 11 žien zahŕňa aj športovkyne s ich úprimnými vyznaniami o vlastnom tele. 

Jednou z takých je aj Morgan Lake, britská skokanka do výšky, ktorá je držiteľkou britského národného rekordu a krajinu reprezentovala aj na olympiáde. Priznáva, že počas dospievania mala problém prijať svoju výšku či kučeravé vlasy. Zoznam pokračuje napríklad ďalšou športovkyou - paraolympijskou plavkyňou Ellie Simmonds či influencerkou Nelly London.

Nelly, podobne ako Callie, propaguje body-positivity prístup a prešla si poruchou príjmu potravy. Dnes sa už snaží vyhýbať extrémom a ukazovať ženám, že strie, ovisnutá koža či celulitída sú na ženskom tele úplne prirodzená vec.

Komu budete v otázke zdravia veriť viac? Influencerke z Instagramu alebo odborníkovi?

Je veľmi tenká hranica medzi búraním tabu a propagáciou niečoho, čo by mnohým ľuďom mohlo uškodiť a uviesť ich do omylu. Celú situáciu perfektne zhrnula Lauren Chen vo svojom tweete: „Hovoriť ľuďom s nadváhou, že môžu byť úplne zdraví bez toho, aby schudli, môže byť skvelý spôsob, ako predať výtlačky, no je to mizerné posolstvo, ak vám záleží na verejnom zdraví.“

Existuje mnoho žien, ktoré sú so svojimi telami nespokojné. Riešením však nie je glorifikácia obezity a prehliadanie zdravotných rizík, ktoré so sebou prináša. Je smutné, že v dnešnej dobe majú väčší vplyv na verejnú mienku influenceri, ich pekné fotky a dojemné príbehy než názory odborníkov.

Pridaj sa k 39 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
10 Páči sa mi Uložiť článok