Chlorofyl ako zelený zázrak. Čo je na tom pravdy?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Chlorofyl ako zelený zázrak. Čo je na tom pravdy?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Chlorofyl je názov zeleného farbiva, ktorého prítomnosť je u rastlín, siníc a niektorých rias nevyhnutná na proces zvaný fotosyntéza.
  • Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia chlorofylu môže okrem iného pomôcť pri hojení kože či chudnutí.
  • V podobe doplnkov stravy sa využíva jeho vo vode rozpustná forma chlorofylín obsahujúca meď a sodík.

O chlorofyle a fotosyntéze sa učí už na základnej škole, ale vedeli ste, že sa jeho využitie pohybuje aj na poliach prírodného zeleného farbiva či podpory zdravia človeka? Tento článok sa zameria na možnú suplementáciu, potenciálne benefity a riziká tohto pigmentu.

Opakovanie zo školy – čo to vlastne chlorofyl je?

Chlorofyl je pigment dodávajúci rastlinám zelenú farbu. Tie ho následne využívajú na získavanie živín spolu so slnečným žiarením. Jedným z najjednoduchších spôsobov jeho zahrnutia do stravy je konzumácia zelenej zeleniny (lucerna, špenát…). Ďalšou potravinou obzvlášť bohatou na chlorofyl je pšeničná tráva, ktorú je možné zakúpiť online alebo v špecializovaných obchodoch.

Kde možno chlorofyl alebo chlorofylín nájsť?

Prirodzene sa vyskytujúci chlorofyl možno nájsť, ako sme spomenuli vyššie, v zelenej zelenine, teda napríklad: pšeničná tráva, zelená fazuľa, špenát, petržlen, rukola, hrášok či pór.

Podľa Oregonskej štátnej univerzity obsahuje jedna šálka surového špenátu asi 24 mg chlorofylu. Petržlen má zhruba 19 mg na šálku. Ostatné sa pohybujú v priemere 4 až 15 mg.

TIP: Z hľadiska chlorofylu dajte pozor na zeleninu, ktorá je zelená na povrchu, ale nie vo vnútri (napríklad brokolica alebo špargľa) – belavé vnútro poukazuje na menšie množstvo chlorofylu.

Ďalším obľúbeným spôsobom konzumácie chlorofylu je jeho suplementácia v podobe doplnkov stravy dostupných vo forme kvapiek, tabletiek alebo kapsúl. Ako sme spomínali vyššie, väčšina doplnkov obsahuje v skutočnosti chlorofylín – vo vode rozpustný derivát prírodného chlorofylu, ktorý je telom potenciálne lepšie absorbovaný.

Opäť podľa Oregonskej štátnej univerzity sa odporúčaná dávka doplnkov chlorofylínu pohybuje medzi 100 a 300 mg denne v troch rozdelených dávkach. Väčšina týchto suplementov sa však líši v koncentrácii aj zložení. Najzákladnejšími možnosťami konzumácie sú:

Pred zaradením chlorofylu ako doplnku stravy (alebo pri zvýšenej konzumácii zeleniny, ktorá ho obsahuje) sa vždy poraďte so svojím lekárom alebo iným odborníkom. V extrémnych prípadoch by sa totiž mohli objaviť nezamýšľané vedľajšie účinky, najmä ak už pravidelne užívate iné lieky alebo máte existujúce zdravotné problémy.

Chlorofyl ako zelený zázrak. Čo je na tom pravdy?
obrázok od senivpetro na Freepik

3 potenciálne benefity konzumácia chlorofylu

  • Hojenie kože: chlorofylín preukázal možné účinky na zníženie zápalu a rastu baktérií v kožných ranách. Môže byť tiež účinný aj pri iných kožných ochoreniach, ako dokazujú výsledky dvoch pilotných štúdií – zdroj z roku 2015 na 10 ľuďoch s akné zaznamenal zlepšenie pleti pri aplikácii chlorofylínového gélu počas 3 týždňov.
  • Spomalenie starnutia: chlorofyl môže fungovať ako prostriedok proti starnutiu. Výsledky štúdie reportujú, že aplikácia gélu obsahujúceho chlorofylín na pokožku znižuje známky fotostarnutia (dôsledkom vystavenia slnku) – pleť ošetrená chlorofylínom sa zlepšila podobne ako pleť ošetrená tretinoínom, čo je pleťový krém na predpis.
  • Zníženie rizika nádorového bujnenia: jedna štúdia na zvieratách zistila, že sa v závislosti od dávky chlorofylu znížil výskyt nádorov pečene o 29 až 63 % a žalúdka o 24 až 45 %. Vedci navyše naznačujú, že každodenné užívanie perorálneho chlorofylu významne znížilo veľkosť nádoru myší, ktorým boli transplantované ľudské bunky rakoviny pankreasu. Lenže zatiaľ čo výsledky štúdií na zvieratách sú sľubné, štúdie s ľudskými respondentmi prebehli len nedávno a sú potrebné ďalšie väčšie výskumy na overenie tejto hypotézy.

Aké štúdie potrebujú ešte čas?

  • Regulácia hmotnosti: jedným z populárnych tvrdení spojených s chlorofylom je redukcia váhy. Výskum na túto tému je však v súčasnosti veľmi obmedzený: štúdia z roku 2014 zahŕňajúca 38 účastníkov zistila, že tí, ktorí užívali doplnok na membránu zelených rastlín zahŕňajúce chlorofyl, zaznamenali väčší úbytok hmotnosti ako skupina, ktorá doplnok neužívala.
  • Pozitívny vplyv na krvné elementy: pilotná štúdia z roku 2004 naznačila, že pšeničná tráva, ktorá obsahuje asi 70 % chlorofylu, znižuje počet krvných transfúzií potrebných u ľudí s talasémiou. Je však dôležité poznamenať, že autori štúdie nedošli k záveru, že chlorofyl bol jediným dôvodom zníženej potreby transfúzií – prínosy môžu pochádzať zo samotnej pšeničnej trávy skôr než z chlorofylu.

Hoci má chlorofyl množstvo potenciálnych zdravotných prínosov, existuje len málo adekvátnych vedeckých štúdií, ktoré by ich podporili, a všetky vyžadujú ďalšie skúmanie. Medzi ďalšie možné zdravotné prínosy, ktoré vyžadujú ďalší výskum, patrí: zvýšená energia, hormonálna rovnováha či úľava od artritídy a fibromyalgie.

Možné riziká?

Prírodný chlorofyl a chlorofylín sa radí medzi všeobecne bezpečné látky. Existujú však niektoré možné vedľajšie účinky, na ktoré je potrebné dávať si pozor vrátane:

  • zažívacích problémov,
  • hnačky,
  • zelenej, žltej alebo čiernej stolice, ktorú je možné zameniť za gastrointestinálne krvácanie,
  • svrbenie alebo pálenie pri miestnej aplikácii,
  • (vedci zatiaľ neštudovali účinky užívania chlorofylu u tehotných alebo dojčiacich žien).

Čo si z toho odniesť?

Chlorofyl je možné nájsť v rastlinách, zelenine alebo ho užívať ako doplnok. Okrem vyššieho množstva vitamínov a antioxidantov podporuje výskum aj určité zdravotné benefity na ľudský organizmus ako napríklad zníženie akné a celkové zlepšenie kvality kože. O mnohých ďalších benefitoch sú však pomerne obmedzené dáta a na charakterizáciu sú potrebné ďalšie štúdie.

Která zelenina je nejlepší? Těchto 5 druhů byste rozhodně měli zařadit do jídelníčku
Která zelenina je nejlepší? Těchto 5 druhů byste rozhodně měli zařadit do jídelníčku
Podle doporučení Společnosti pro výživu bychom měli sníst 400 g zeleniny každý den. O tom, že je zelenina zdravá, nepochybuje asi nikdo. Víte ale, jaké druhy jsou nutričně nejbohatší?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Zelené potraviny: Jaké jsou účinky chlorelly a spiruliny?
Zelené potraviny: Jaké jsou účinky chlorelly a spiruliny?
Malokterý doplněk stravy si získal mezi lidmi takovou popularitu jako oblíbené greenfoods v čele s chlorellou a spirulinou. Jaký vliv mají tyto zelené potraviny na naše tělo a jak nám mohou zlepšit kvalitu života?
8 kreatívnych spôsobov, ako jesť viac zeleniny
8 kreatívnych spôsobov, ako jesť viac zeleniny
Vďaka vysokému obsahu vitamínov, minerálnych látok či antioxidantov a nízkej kalorickej denzite je zelenina nepostrádateľnou súčasťou každého jedálnička. Ako jej však mať v jedálničku dostatok aj po skončení záhradkovej sezóny? Prinášame vám hneď 8 tipov.
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Ponúk s najrôznejšími detoxikačnými programami nájdete nespočetné množstvo – je ale skutočne potrebné elimináciu cudzorodých látok z organizmu podporovať cez kalorickú reštrikciu a popíjanie drahých komerčných koktailov? Alebo vám môžu tieto procedúry naopak uškodiť?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?