Vynechávanie raňajok: je to dobrý nápad?

Tomáš
Tomáš Novotný 23. 5. 2022 Prvýkrát publikované 29. 4. 2021
Aktualizované 23. 5. 2022
5 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Vynechávanie raňajok: je to dobrý nápad?

Raňajky sú základ dňa, hovorievali už naše babičky. A pravdou je, že ešte asi 10 rokov dozadu bolo pravidelné raňajkovanie považované takmer za ten najdôležitejší aspekt zdravého životného štýlu. Moderné vynechávanie raňajok na čele s prerušovanými pôstami preto pôsobí tak trochu ako päsť na oko, ale aj napriek tomu (alebo možno práve preto) sa stáva čoraz populárnejší.

Ako to teda v skutočnosti je? Sú raňajky naozaj také nepostrádateľné, alebo azda urobíme lepšie, ak ich úplne vypustíme?

Ľudia, ktorí neraňajkujú, majú častejšie problémy s nadváhou a obezitou

Observačná vedecká štúdia došla k pomerne jasnému záveru: ľudia vynechávajúci raňajky mávajú častejšie sklony k nadváhe a obezite. Ako s tou informáciou naložiť? Ponúka sa prijať jednoznačný záver: „Raňajkujte, inak budete priberať!“. To by ale bola chyba.

Podobné štúdie nám totiž nehovoria nič o tom, či je vynechávanie raňajok naozaj ten dôvod, prečo priberáme:

  • Je možné, že vynechávanie raňajok naozaj vedie k tomu, že sa v popoludňajších a večerných hodinách prejeme a kvôli tomu priberieme.

  • Je možné, že osoby s nadváhou len nechcú raňajkovať.

  • A je tiež možné, že je pes zakopaný ešte úplne niekde inde.

obrázok z istockphotos.com

Zabudnite na naštartovanie metabolizmu po raňajkách

Okolo raňajkovania či neraňajkovania panuje toľko mýtov, že je niekedy najlepšie zachovať pokoj, sedliacky rozum a jednoducho sa riadiť podľa vlastného pocitu. Patrí sa ale spomenúť a uviesť na pravú mieru aspoň niekoľko nasledujúcich faktov, ktoré platia a sú podporené kvalitnými vedeckými štúdiami:

  • Raňajky metabolizmus neštartujú. V skutočnosti s hodnotou pokojového metabolizmu neurobia prakticky vôbec nič. Skrátka, nie je to žiadne zázračné jedlo, od ktorého by záviseli všetky pravidlá hry.

  • Ak raňajky pravidelne vynechávate, neznamená to, že sa večer automaticky prejete. Obzvlášť, ak ste vo svojom režime konzistentní a dopĺňate živiny pravidelne počas dňa. V niektorých štúdiách dokonca prišli vedci na pravý opak.

  • Úspech chudnutia nezávisí od toho, či raňajkujete alebo nie. Môžete efektívne redukovať hmotnosť oboma spôsobmi. Ako už asi tušíte, kľúčové je opäť dodržanie negatívnej kalorickej bilancie.

Jesť raňajky alebo radšej vynechávať?

Je isté, že týmto článkom neobjavíme Ameriku a ani nezistíme žiadny nový zázrak. Možno vás ale upokojíme tvrdením, že zdravý životný štýl môžete úplne pokojne dodržiavať, či už raňajkujete, alebo nie. Orientovať by ste sa mali najmä podľa svojich preferencií a podľa denného režimu. Sú raňajky vaším každodenným rituálom, ktorým radi začínate svoj deň? Skvelé, potom patríte k väčšine z nás.

Vyhovuje vám radšej raňajky odložiť, dať si kávu alebo čaj a najesť sa v pokoji až po niekoľkých hodinách po prebudení? Žiadny problém. Dokonca ani nemusíte mať zlý pocit, že ste nejako zhrešili – je to úplne v poriadku.

obrázok z lifestartseminars.com

Pozor by si mali dať mladí športovci a diabetici

Pre väčšinu ľudí sú otvorené obe možnosti. V niektorých situáciách je ale najlepšie nevymýšľať žiadne inovácie a radšej sa držať konzervatívnej raňajkovej schémy.

Týka sa to napríklad:

  • Mladých športovcov, ktorí majú vysoký energetický výdaj a nedostatok živín počas dopoludnia by mohol viesť k tomu, že počas dňa nezvládnu dodať telu dostatok živín.

  • Športovcov, ktorí sa usilujú o budovanie svalovej hmoty. V tomto prípade sa totiž ukazuje, že je dôležité dodávať telu pravidelnú porciu bielkovín, najlepšie každé 3 – 4 hodiny. Ponúka sa jednoduchý kompromis – vypiť ráno po prebudení proteínový nápoj.

  • Diabetikov, ktorí by si mali dávať pozor na veľké výchylky v hladine krvného cukru. Vynechávanie raňajok zákonite vedie k tomu, že je energetický príjem zhustený do menšieho času počas dňa. Diabetici by teda mali pri pravidelnom raňajkovaní radšej zostať.

  • Ak patríte k jedincom, ktorí si bez poriadnych raňajok nevedia predstaviť svoj deň, vyskúšajte tipy na zdravé raňajky od Aktinu!

Čo si z toho odniesť?

Raňajkám sú niekedy prisudzované doslova až magické vlastnosti. Jedni dúfajú, že im odomknú dvere k ultimátnemu spaľovaniu kalórií, druhí veria, že im naopak okamžite zastavia proces spaľovania tukov a tým znehodnotia snahy o chudnutie. Avšak, netreba vyvolávať žiadnu paniku. Raňajky samozrejme majú svoje miesto v dennom režime, ale ak vám z nejakého dôvodu nevyhovujú, dá sa žiť v súlade so zásadami zdravého životného štýlu aj bez nich.

Ak sa už pustíte do neraňajkovania, dbajte na to, aby ste tento výpadok dodávky živín kompenzovali v iných jedlách počas dňa. Ak to totiž neurobíte, ľahko sa stane, že vám hlad počas dňa prerastie cez hlavu a vy inštinktívne vo večerných hodinách zjete všetko, čo vám práve príde pod ruku.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
5 Páči sa mi Uložiť článok