Prírodné nootropiká: 5 najúčinnejších byliniek na podporu funkcie mozgu

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 29. 6. 2022
Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Prírodné nootropiká: 5 najúčinnejších byliniek na podporu funkcie mozgu
obrázok z freepik.com/lookstudio
  • Prírodné nootropiká sú rastlinné výťažky, ktoré majú pozitívny vplyv na funkciu mozgu.

  • Používajú sa po stáročia v tradičnej ľudovej medicíne, ich účinnosť však podporujú aj vedecké štúdie.

  • Pri výbere sa zamerajte na dávkovanie a na kvalitu použitých extraktov.

Nootropiká pozitívne ovplyvňujú funkcie mozgu: pamäť, pozornosť alebo schopnosť spracovávať informácie. Vo väčšine prípadov ide o rastlinné výťažky, ktoré majú priamy alebo nepriamy vplyv na fungovanie mozgu.

Vitajte vo svete byliniek!

Liečivé rastliny a ich bylinné výťažky sa na podporu fungovania mozgu používajú po stáročia. Až v posledných niekoľko desiatok rokov sa však o ich účinky začína zaujímať aj západná medicína a stávajú sa predmetom vedeckých štúdií.

Ono totiž skúmať účinky bylinných výťažkov rozhodne nie je ľahká disciplína. Často vopred nie je známe, ktoré látky sú tie skutočne účinné, aký je presný mechanizmus pôsobenia či dokonca aké množstvo je optimálne. Pri bádaní nijako nepomáha ani to, že rastliny rôzneho pôvodu majú rôzne zloženie rovnako ako ich extrakty.

Poďme si teraz ukázať bylinky používané po stáročia, ktoré v dnešnej dobe majú oporu vo vedeckých štúdiách.

1. Bacopa monnieri (Brahmi)

Brahmi pochádza z Indie, užívanie je bežné pre východnú ajurvédsku medicínu. Hlavnými účinnými látkami sú bakozidy (bakozid A a bakosid B), ktorých približné množstvo v sušenej rastline je asi 10 %.

Medzi hlavné účinky Brahmi patrí podpora pamäte, ktorá je dosiahnutá pravdepodobne vďaka rastu (vetvení) dendritov a efektívnejšieho prenosu signálu medzi jednotlivými neurónmi. Zaujímavé je, že k zvýšenému vetveniu neurónovej siete dochádza aj u mladých jedincov (zistené na zvieratách).

V súčasnosti sa zdá, že optimálna dávka je približne 150 mg bakosidov denne. To zodpovedá približne 1,5 g sušenej rastliny, prípadne 300 mg rastlinného extraktu. Účinné látky sú hydrofóbneho charakteru (nerozpúšťa sa vo vode), je preto vhodné užívanie spoločne s jedlom.

2. Ginkgo biloba (Jinan dvojlaločný)

Užívanie Ginkga pochádza z tradičnej čínskej medicíny a do dnešnej doby ide o jeden z najpredávanejších rastlinných výťažkov určený na podporu pamäti. Japonské hlavné mesto Tokio dokonca používa Jinan dvojlaločný ako svoj symbol.

Ginkgo biloba sa používa najčastejšie na podporu pamäte u starších ľudí. Hlavným cieľom je udržanie zdravých kognitívnych funkcií u osôb pokročilého veku, u ktorých inak dochádza k ich zníženiu alebo k rozvoju neurodegeneratívnych chorôb vplyvom starnutia. Vedecké štúdie sú však v účinnosti nejednotné, niektoré dochádzajú k pozitívnym výsledkom, iné nepozorujú prakticky žiadne pozitívne účinky.

Ginkgo biloba sa najčastejšie používa vo forme rastlinných extraktov. Česká vyhláška zakazuje dennú dávku vyššiu ako 60 mg extraktu štandardizovaného na 24 % flavonoglykozidov a 6 % terpenolaktónov (24/6 extrakt). Z dôvodu možných kontraindikácií je tiež vhodné užívanie Ginkga konzultovať s lekárom, problematické je spoločné užívanie napr. s Warfarinom a ďalšími antikoagulačnými liekmi, pretože Ginkgo biloba môže znižovať zrážanlivosť krvi.

3. Centella asiatica (Gotu Cola)

Užívanie Gotu Cola je podobne ako Brahmi späté s ajurvédskou medicínou, aj v tomto prípade sa užíva tradične v podobe nápoja alebo spoločne s ghee. Medzi hlavné účinné látky patria saponíny vrátane tzv. asiatikozidov, na ktoré bývajú výťažky často štandardizované.

Užívanie Gotu Cola je do určitej miery zameniteľné s užívaním Brahmi, očakáva sa synergický účinok. Základný mechanizmus spočíva opäť v náraste (rozvetvení) dendritovej siete, čo má za následok efektívnejšie vzájomné prepojenie nervových buniek.

Ako optimálna dávka sa odhaduje užívanie 500 mg extraktu raz alebo dvakrát denne. V štúdiách sa rôzni kvalita použitých extraktov, ale ako štandard je možné považovať výťažok štandardizovaný na 10 % saponínov.

Prírodné nootropiká: 5 najúčinnejších byliniek na podporu funkcie mozgu

4. Panax Ginseng CA Mey (Pravý kórejský ženšen)

Koreň kórejského ženšenu patrí medzi najcennejšie rastlinné materiály, ktoré tradičná čínska medicína používa. Hlavné účinné látky sú saponíny, v tomto prípade súhrnne nazývané ginsenoidy, ktoré sa delia do 3 kategórií: protopanaxadioly, protopanaxatrioly a oleanolová kyselina. Zdá sa, že práve prvé dve skupiny látok sú pre podporu kognitívnych funkcií kľúčové.

Pravý kórejský ženšen sa niekedy prezýva „kráľ byliniek“, pretože jeho účinky zasahujú od podpory imunity cez kognitívne funkcie až po zvýšenie fyzického výkonu. Užívanie pravého ženšenu podporuje kognitívne funkcie ako u zdravých ľudí, tak u osôb s Alzheimerovou chorobou.

Na podporu funkcie mozgu sa najčastejšie spomína dávka 400 mg extraktu s obsahom 4 alebo 10 % ginsenoidov denne. Na trhu sa však vyskytujú aj extrakty s obsahom >60 % ginsenoidov, v takom prípade je možné dávku niekoľkonásobne znížiť.

5. Rhodiola rosea (Rozchodnica ružová)

Rozchodnica ružová je obľúbený adaptogén, ktorý rastie vo vysokých nadmorských výškach (až do 2300 mnm) v severných častiach Európy, Ázie a Ameriky. Pre všetky druhy Rozchodnice je typický obsah salidrosidov a rosavinu, na ktoré bývajú extrakty taktiež štandardizované.

Výťažok z rozchodnice ružovej nachádza primárne využitie ako protistresová bylinka, ktorá má tiež pozitívny vplyv na úzkosti a kognitívne funkcie (predovšetkým v prípade, keď je jedinec pod vplyvom stresu). Existuje aj štúdia na ľuďoch, ktorá zistila podporu pamäti u osôb, ktoré užívali liek obsahujúci 200 mg extraktu z rozchodnice spolu s horčíkom a vitamínmi B6, B9, B12, D a E.

Podľa českej legislatívy je napr. maximálna denná dávka 100 mg extraktu z rozchodnice ružovej štandardizovanej na 4 % rosavinov. Vo vedeckých štúdiách nie sú výnimočné ani dávky rádovo nižších stoviek mg extraktov štandardizovaných na 3 % rosavinu a 1 % salidrosidov.

Bacopa monnieri Ginkgo biloba Gotu Cola Panax Ginseng Rhodiola rosea
Pôvod India Čína India Kórea/Čína Severské oblasti
Účinné látky bakozidy flavonoidy, terpenoidy saponíny (asiatikozidy) saponíny (ginsenoidy) rosavín, salidrosidy
Účinok podpora pamäte udržanie kognitívnych funkcií podpora pamäte podpora sústredenia a pamäte adaptogén
Dávkovanie (na 1 deň) 150 mg bakozidov

60 mg*

(24/6 extrakt)

500 mg (10 % saponínov) 400 mg (10 % ginsenoidov)

100 mg*

(4 % rosavinu)

*maximálne denné dávkovanie povolené podľa Vyhlášky č. 58/2018 Zb.

Čo si z toho odniesť?

Rastlinné výťažky z tradične používaných rastlín sú účinným spôsobom, ako bezpečne podporiť funkcie mozgu. Rôznymi mechanizmami prispievajú k ochrane nervových buniek pred poškodením a k účinnejšiemu prenosu nervových signálov.

Z tradičnej ajurvédskej medicíny stojí za zmienku Brahmi a Gotu Cola, ktoré podporujú pamäť vďaka širšiemu rozvetveniu dendritovej siete. Zabudnúť by sme nemali ani na najslávnejšie rastliny východnej medicíny, Ginkgo bilobu a pravý kórejský ženšen, z ktorých predovšetkým druhý menovaný má v štúdiách zameraných na kognitívne funkcie veľmi nádejné výsledky. Zaujímavou rastlinou je tiež vzácnejšia rozchodnica ružová, ktorá pôsobí ako adaptogén a predovšetkým v stresových situáciách dokáže podporiť myslenie a odolnosť voči vonkajšiemu tlaku.

Pridaj sa k 38 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
Páči sa mi Uložiť článok