PCOS: Ako podporiť jeho liečbu životným štýlom?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáre
PCOS: Ako podporiť jeho liečbu životným štýlom?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Syndróm polycystických ovárií (PCOS) je jednou z najčastejších hormonálnych porúch u žien.
  • Liečba PCOS spočíva najmä v eliminácii symptómov a prevencii pridružených ochorení.
  • Veľmi dôležitou súčasťou terapie je zmena životného štýlu, ktorá má na prejavy aj dôsledky PCOS nezanedbateľný vplyv.

Čo je PCOS?

Syndróm polycystických ovárií patrí medzi najčastejšie endokrinopatie (t.j. ochorenie funkcie žliaz s vnútornou sekréciou) v plodnom období žien, ktorý v období 15 – 49 rokov postihuje asi 6 – 15 % žien. Toto ochorenie má veľmi široké spektrum príznakov, čo môže sťažovať jeho diagnostiku – tými najtypickejšími sú však najmä zvýšená hladina hormónov androgénov (mužské pohlavné hormóny, okrem iného aj testosterón), prítomnosť dlhodobej anovulácie (t.j. poruchy uvoľnenia zrelého vajíčka z vaječníkov), poruchy menštruačného cyklu alebo cysty na vaječníkoch.

Príčina rozvoja PCOS ešte nie je presne objasnená, všetko však nasvedčuje tomu, že sa v ňom uplatňujú nasledujúce poruchy: nadmerná produkcia luteinizačného hormónu v hypofýze, nadmerná produkcia inzulínu, inzulínová rezistencia, nadprodukcia androgénov vaječníkmi alebo znížená sekrécia rastového hormónu.

Aké môžu byť klinické prejavy PCOS?

  • Nepravidelný menštruačný cyklus. S týmto prejavom sa stretáva drvivá väčšina chorých žien, pričom môže ísť o oligomenoreu (menej častá menštruácia), taktiež aj o amenoreu (úplné vymiznutie menštruácie). Vyskytnúť sa však môže aj dysmenorea (bolestivá menštruácia).
  • Problémy s otehotnením. Vzhľadom na to, že PCOS narúša normálny priebeh ovulácie a dochádza tiež k zvýšeniu hladiny mužských hormónov, môže byť prekážkou v otehotnení. Aj v tehotenstve však zvyšuje riziko rozvoja komplikácií počas gravidity a počas pôrodu.
  • Akné. V súvislosti so zvýšenou hladinou androgénov a inzulínu môže dochádzať k nadmernému vzniku kožných ochorení, prípadne aj rozvoju ďalších znakov ako nadmerné ochlpenie či vypadávanie vlasov (typicky v oblasti čelných „kútov“).
  • Obezita. Stav nadmerného množstva telesného tuku sprevádza PCOS v 40 – 80 % prípadov, čo ďalej zvyšuje riziko rozvoja niektorých gynekologických komplikácií.
  • Ďalšie riziká PCOS. Do súvislosti s PCOS sú dávané stavy ako napr. cukrovka 2. typu alebo vyššie riziko rozvoja karcinómu endometria. Popísané boli aj stavy dyslipidémie (abnormálne hladiny lipidov a lipoproteínov v krvi), zvýšeného krvného tlaku, zvýšenej krvnej zrážanlivosti alebo ukladania tuku do oblasti brucha, čo ďalej zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení (okrem iného).

Aké sú možnosti liečby PCOS?

Súčasné terapeutické metódy PCOS sú zamerané na zmiernenie obťažujúcich príznakov ochorenia. Cieľom je samozrejme tiež prevencia ochorení, ktoré sa s PCOS spájajú, ako napr. spomínaná cukrovka 2. typu, obezita a pod. Na prvom mieste je v liečbe PCOS zmena životného štýlu. Vyvážený jedálniček a dostatok pohybu sú totiž predpokladom pre optimálne fungovanie metabolických aj hormonálnych dráh, čím zamedzí ďalšiemu zhoršovaniu súčasného stavu a zároveň môžu pomôcť mnoho symptómov eliminovať.

Ďalším článkom liečby je hormonálna terapia, ktorá najčastejšie spočíva v predpísaní niektorej z hormonálnej antikoncepcie. V tomto prípade je však potrebné pacientku vždy dôkladne vyšetriť, aby nedošlo k obyčajnému „zamaskovaniu“ iných zdravotných komplikácií. V prípade, že si žena praje otehotnieť a nemožno tento stav dosiahnuť samovoľne, využíva sa hormonálna stimulácia vaječníkov alebo substitúcia gonadotropínmi (LH a FSH), u niektorých žien môže byť navrhnuté aj umelé oplodnenie. Možnosťou liečby je samozrejme aj chirurgická operácia za účelom obnovenia normálnej funkcie vaječníkov – tento efekt je však väčšinou iba dočasný.

PCOS: Ako podporiť jeho liečbu životným štýlom?

Aké zmeny životného štýlu podporia terapiu PCOS?

1. Udržanie optimálnej hmotnosti

Ako už bolo spomenuté vyššie, s PCOS sa často spája aj obezita, ktorá potom zvyšuje nielen mieru nepríjemných symptómov, ale aj riziko rozvoja ďalších komplikácií. Udržanie optimálnej hmotnosti je preto nevyhnutné nielen na liečbu a prevenciu pridružených ochorení, ale aj pre plnohodnotný život s minimálnym množstvom obmedzení. Podľa štúdie doktorky Teede sa pozitívne zmeny dostavia už pri redukcii hmotnosti o 5 – 10 %.

2. Pravidelný pohyb

Fyzická aktivita je dôležitá nielen pre reguláciu hmotnosti, ale aj pre optimálnu funkciu celého organizmu alebo kognitívnej funkcie. Navyše tiež znižuje riziko rozvoja kardiovaskulárnych komplikácií a môže dokonca uľaviť od bolesti. Typ a miera pohybu by mala byť zvolená na základe vášho celkového zdravotného stavu a konzultácie s lekárom, základom je však 150 – 300 minút mierne až stredne intenzívnej aktivity týždenne alebo 75 – 150 minút intenzívneho pohybu týždenne (prípadne ich kombinácia). Aspoň 2x v týždni by ste sa mali venovať aj posilňovacím cvikom.

3. Vyvážený jedálniček

Kvalita stravy výrazne ovplyvňuje celkový zdravotný stav a samozrejme aj hmotnosť a telesné zloženie. Aj pri terapii PCOS by ste sa preto mali zamerať najmä na celistvé a minimálne spracované potraviny, ktoré sú bohaté na vlákninu a široké spektrum mikronutrientov, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu všetkých telesných systémov. Čo si predstaviť pod pojmom „zdravé stravovanie“? Poradí vám článok Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania.

Konkrétne by ste mali v jedálničku dbať najmä na:

Hoci aj v tomto prípade je reakcia na jednotlivé typy potravín individuálna, existujú vzhľadom na povahu ochorenia také výrobky, ktoré môžu z krátkodobého či dlhodobého hľadiska viesť k zhoršeniu stavu. Sú to najmä vysoko spracované potraviny s nadmerným množstvom cukru, nasýtených tukov alebo soli – tieto výrobky majú nízku sýtiacu schopnosť, obsahujú minimum mikroživín a vzhľadom na vysoký obsah cukru, nasýtených tukov či soli môžu prispievať k zhoršeniu hypertenzie, dyslipidémie či cukrovky.

4. Práca so stresom

Problémy spájajúce sa s PCOS môže stupňovať aj celková duševná nepohoda a vysoká miera stresu. Vyskúšajte preto niektoré z nasledujúcich techník, ktoré vám pomôžu lepšie zvládať stres a sústrediť sa na prítomnosť – meditáciu, mindfulness, dychové cvičenia alebo jogu. Pokiaľ sa cítite lepšie pod vedením odborníka, stavte na psychoterapiu, pričom najmä pri kognitívno‑behaviorálnej terapii došlo u pacientiek s PCOS k zmierneniu úzkosti a vyššej kvalite života.

Čo si z toho odniesť?

PCOS je jednou z najčastejších porúch hormonálneho systému u žien, pričom terapia sa zameriava najmä na zmiernenie existujúcich príznakov a prevenciu pridružených ochorení. V prípade hormonálnej liečby je však vždy nutné pacientku dôkladne vyšetriť, aby nedošlo k chybnej diagnóze a „prekrytiu“ iných zdravotných komplikácií. Veľmi dôležitú úlohu má tiež zmena životného štýlu, ktorá cieli na udržanie normálnej hmotnosti, pravidelný pohyb, vyvážený jedálniček a prácu so stresom.

Veľmi pozitívne výsledky boli zaznamenané aj pri kognitívno‑behaviorálnej terapii, pri ktorej došlo k nárastu kvality života pacientiek s PCOS.

5 bylín, ktoré pozitívne ovplyvňujú menštruačný cyklus
5 bylín, ktoré pozitívne ovplyvňujú menštruačný cyklus
Menštruácia občas dokáže pekne znepríjemniť život – v novom článku preto nájdeš 5 bylín, ktoré majú na menštruačný cyklus pozitívny vplyv a pomôžu tí uľaviť od nepřijených príznakov PMS.
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
Raz za mesiac skrátka prichádza obdobie, keď je všetko tak trochu náročnejšie. Čo sa vlastne vo vašom tele počas menštruácie deje, aký význam môžu mať prejavy predmenštruačného syndrómu, čo počas menštruácie jesť a ako cvičiť?
Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie
Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie
Šport je bezpochyby skvelá vec. Pokiaľ ho ale nebudeme kompenzovať dostatočným množstvom energie prijatej v strave, zarábame si na problém. Čo je RED-S a ako môže poškodiť naše zdravie? Na všetko odpovie nový článok.
7 jednoduchých tipov, ako znížiť príjem priemyselne spracovaných potravín
7 jednoduchých tipov, ako znížiť príjem priemyselne spracovaných potravín
Priemyselne spracované potraviny sú lacné, praktické a ich príprava je až smiešne jednoduchá. Je tu ale jeden háčik – nášmu zdraviu príliš neprospievajú. Ako teda jednoducho znížiť ich príjem?
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
S pojmom „zdravé stravovanie“ ste sa už iste niekedy stretli – čo si pod ním ale predstaviť a ako ho najlepšie previesť do praxe? Poradí vám dnešný článok.
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dych je odjakživa spätý s vašim životom – vedeli ste však, že prostredníctvom dychu môžete ovplyvniť niektoré pochody vo vašom tele i mysli? Ako na to, sa dozviete v novom článku.
10 netradičných zdrojov bielkovín pre pestrý jedálniček. Poznáš ich všetky?
10 netradičných zdrojov bielkovín pre pestrý jedálniček. Poznáš ich všetky?
Zabudnite na nudu, na tanieri je dôležitá pestrosť! Kuracie na tisíc spôsobov je minulosťou, zoznámte sa s 10 lahodnými zdrojmi bielkovín, ktoré osviežia váš jedálniček a uspokoja vaše po bielkovinách lačniace svaly.
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybová aktivita by mala byť súčasťou životného štýlu v každom veku. Koľko času venovať pohybovej aktivite v jednotlivých vekových skupinách na udržanie ich zdravotných benefitov?
Hormonálna antikoncepcia: druhy, využitie, potenciálne výhody a riziká
Hormonálna antikoncepcia: druhy, využitie, potenciálne výhody a riziká
Hormonálna antikoncepcia je veľmi rozšírenou metódou ochrany proti nechcenému počatiu. Môže však ponúknuť aj iné výhody? A aké sú riziká jej používania?
Kurkuma a její účinky na zdraví
Kurkuma a její účinky na zdraví
V dnešní době přibývá stále více lidí, kteří se chtějí uzdravit, nebo alespoň podpořit svoje zdraví takovými rostlinami, které byly využívány již ve starověkých tradičních léčebných systémech. Jednou takovou rostlinou je i kurkumovník a jeho produkt kurkuma. Kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) je rostlina, jejíž domovem jsou zejména tropické oblasti Asie a v menší míře i oblast Střední a Jižní Ameriky.
Proč cvičit jógu? Pomůže k lepší postavě i klidnější mysli
Proč cvičit jógu? Pomůže k lepší postavě i klidnější mysli
Máte za to, že jógu cvičí jenom nadšenci v batikovaných hábitech? V dnešním článku vás přesvědčíme, že cvičení jógy má spoustu benefitů, ze kterých vytěží nejen vaše tělo, ale i mysl.
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Jídelníček není jen o energii, ale také o tom, jak je tato energie situována do jednotlivých živin, makroživin a jak s ní dokážeme pracovat. Omega‑3 mastné kyseliny jsou nedílnou součástí vyváženého jídelníčku. Jak je můžeme využít?
Čo sú antioxidanty a má zmysel hľadať ich v potravinách?
Čo sú antioxidanty a má zmysel hľadať ich v potravinách?
Čo presne sú antioxidanty, ako ovplyvňujú fungovanie ľudského tela a ako dopĺňajú vlastné antioxidačné systémy nášho tela? Zistite to v našom dnešnom článku.
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.