Lokálne potraviny: sú skutočne chutnejšie, zdravšie a udržateľné?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáre
1
Lokálne potraviny: sú skutočne chutnejšie, zdravšie a udržateľné?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Miestna produkcia odráža charakter daného regiónu a taktiež podporuje rozvoj miestnej kultúry a tradícií.
  • Ministerstvo poľnohospodárstva Českej republiky vytvorilo za účelom propagácie lokálnej produkcie značku Regionálna potravina.
  • Medzi najväčšie výhody lokálnych produktov patrí podpora miestnych producentov, dôraz na čerstvosť, udržateľnosť a bližšie poznanie pôvodu potravín.

Špeciálne označené potraviny – ako sa v nich vyznať?

Na obaloch potravín, ale aj ďalších produktov, sa môžete stretnúť s označením poukazujúcim na ich „prírodný“ či „organický“ pôvod. Čo si ale pod týmito názvami predstaviť, a sú vôbec definované v českých legislatívnych opatreniach? (Pozn. prekladateľa: článok je prekladom a vychádza z českého originálu, ktorý sa zaoberá situáciou v ČR. Zatiaľ nebol lokalizovaný.)

  • Prírodné – FDA (Ústav pre kontrolu potravín a liečiv) opisuje týmto označením také produkty, do ktorých neboli pridané žiadne syntetické či prídavné látky (farbivá, arómy atď). Toto označenie sa však nijako nevzťahuje na pestovanie či spracovanie potravín, nenájdete tu žiadne pravidlá napr. pre pesticídy alebo ožarovanie potravín. Štátna potravinárska inšpekciaEurópsky parlament a Rada Európskej únie označenie „prírodné“ kontrolujú najmä z hľadiska prídavných aromatických zložiek v potravinách.
  • Eko(logické) – toto označenie sa zameriava na kontrolu celého procesu vzniku výsledného produktu a jeho dopadu na životné prostredie. Hodnotí sa napr. použitie syntetických látok pri výrobe, spotreba energie pri produkcii, typ obalových materiálov, pôsobenie produktu na živé organizmy a pod. Ekologický produkt tak dbá na minimálne zaťaženie životného prostredia vo všetkých týchto ohľadoch. V Českej republike sa tento pojem používa skôr na označenie kozmetiky či čistiacich prostriedkov, a podmienky sú definované zákonom.
  • Organické – ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov amerických (USDA) definuje organické produkty ako také, pri ktorých pestovaní alebo ďalšom spracovaní neboli použité syntetické hnojivá, pesticídy, a zároveň nejde o geneticky modifikované organizmy. Hospodárske zvieratá patriace do produkcie organických výrobkov musia byť tiež kŕmené organickými krmivami, a pri ďalšom spracovaní je až na niekoľko výnimiek zakázané pridávanie látok ako sú konzervanty, farbivá, arómy atď. V Českej republike toto označenie nie je príliš rozšírené, a využíva sa skôr certifikácia BIO.
  • BIO – označenie „BIO“ je pre českú legislatívu zo všetkých spomínaných pojmov najznámejšie, a existujú pevne stanovené pravidlá, ktoré musia byť pre túto certifikáciu splnené. Medzi ne patrí napr. obmedzenie syntetických hnojív a pesticídov alebo dôraz na udržanie biodiverzity a welfare hospodárskych zvierat.

Pre podrobnejšie informácie o BIO potravinách si prečítajte náš ďalší článok Vďaka biopotravinám nebudeme zdravší ani chudší. Prečo sa oplatí ich kupovať?

  • Lokálne – lokálna produkcia potravín (i ďalších výrobkov) zaručuje pôvod produktu v danom regióne, čím podporuje miestnych producentov a propaguje prírodné bohatstvo, kultúru a ľudové tradície daného kraja. Lokálne potraviny tiež podporujú udržateľnosť a kvalitu potravín (pozri ďalej).

Ako v Českej republike spoznať lokálnu potravinu?

V Českej republike bola Ministerstvom poľnohospodárstva ČR za účelom jednoduchšej identifikácie lokálnych produktov vytvorená značka Regionálna potravina. Označenie touto nálepkou zaručuje, že použité suroviny a samotný produkt boli vyrobené/vypestované na území daného kraja. Tieto výrobky sú väčšinou bežne dostupné v supermarketoch, čo výrazne uľahčuje dostupnosť spotrebiteľom.

Cieľom tohto projektu je zaručiť spotrebiteľovi prehľad o lokálnych potravinách, dohliadať na ich kvalitu a propagovať ich predaj, ktorým sú ďalej podporovaní miestni producenti. Každý rok navyše komisia ocení tie najlepšie lokálne výrobky z 13 krajov Českej republiky (Praha v tomto prípade nevystupuje samostatne, ale spadá pod Stredočeský kraj).

Do lokálnej produkcie samozrejme spadajú aj producenti, ktorí nie sú do tohto systému zapojení. Ich produkty sa dajú zohnať najčastejšie v špecializovaných remeselných obchodoch, farmárskych trhoch alebo priamo na farme. Aj v bežných obchodoch je možnosť skontrolovať miesto pôvodu potraviny, skutočnú záruku potom poskytuje práve značka Regionálna potravina.

Majú lokálne potraviny inú výživovú hodnotu ako tie konvenčné?

Nutričná hodnota lokálnych a konvenčných potravín sa nijako dramaticky nelíši – ako už ale bolo spomenuté, miestna produkcia umožňuje plodiny zberať až v štádiu úplnej zrelosti, čo môže znamenať vyšší obsah látok ako vitamín C alebo antioxidanty.

Niektoré štúdie tiež poukazujú na to, že mlieko voľne pasúcich sa kráv obsahuje vyššie množstvo vitamínu E, železa a nenasýtených mastných kyselín a naopak menej selénu alebo jódu. Je však potrebné poznamenať, že tieto rozdiely budú z hľadiska celkovej výživy minimálna a samotná lokálna produkcia nezaručuje ekologický spôsob hospodárenia a starostlivosti o zvieratá.

Lokálne potraviny: sú skutočne chutnejšie, zdravšie a udržateľné?

Aké sú výhody nakupovania lokálnych potravín?

  1. Podpora lokálnych producentov – nákupom lokálnych potravín v prvom rade podporujete miestnych producentov a umožňujete im naďalej sa venovať svojmu remeslu. Každý región je totiž typický svojimi prírodnými podmienkami, z ktorých sa odráža typ a charakter výsledných produktov. Za zmienku stojí aj propagácia miestnych zvykov a tradícií. Menší producenti spravidla môžu, oproti masovej konvenčnej výrobe, venovať produktu vyššiu mieru pozornosti, čo sa potom prejaví okrem iného aj na kvalite a chuti.
  2. Dôraz na udržateľnosť – niektoré potraviny cestujú do vašej špajzy skutočne dlhú vzdialenosť (a tým nemyslím z Brna do Prahy, alebo naopak). Lokálna produkcia znižuje uhlíkovú stopu potravín značným skrátením transportu produktov k spotrebiteľovi, a spravidla využíva aj nižšie množstvo obalových materiálov. S udržateľnosťou potom súvisí aj snaha o zachovanie prirodzeného chodu ekosystémov a welfare hospodárskych zvierat, na ktoré je pri menších producentoch kladený vyšší dôraz ako pri konvenčnej výrobe.
  3. Dôraz na kvalitu a čerstvosť – nemožno samozrejme plošne tvrdiť, že lokálne produkty sú 100 % chutnejšie a kvalitnejšie, miestni pestovatelia však môžu svoje produkty zberať až v štádiu skutočnej zrelosti, keď majú najvyšší obsah aromatických chuťových látok, vitamínu C i antioxidantov. Vzhľadom na to, že sa navyše výrobky neprepravujú na veľkú vzdialenosť, nie je nutné využívať v takej miere konzervačné postupy, a lokálne potraviny tak môžu obsahovať podstatne menej prídavných potravinárskych látok.
  4. Bližšie poznanie miestnej produkcie – podpora lokálnych pestovateľov má okrem už spomínaných faktov aj istú rovinu brania vecí na ohľad. Nákupom týchto potravín totiž bližšie spoznávate celý proces ich produkcie a všímate si vzťah ľudského potravinového reťazca a okolitého prostredia. Môžete si tiež naplno uvedomiť, čím práve váš región na republikovej úrovni vyniká. Podporou lokálnej produkcie tak prispievate k udržaniu miestnych tradícií a kultúrnemu rozvoju.

Čo vás môže pri lokálnych produktoch nemilo „prekvapiť“?

  1. Sezónnosť – všetci bezpochyby akosi tušia, že druhy produkovaných potravín sa počas roka líšia, po niekoľkoročnom nakupovaní v supermarkete váš však môže nemilo prekvapiť, že hrozno a tekvicu na miestnom trhu v marci skrátka nezoženiete. Pri lokálnych produktoch je preto potrebné počítať s obmedzeným výberom.
  2. Obstarávacia cena – cena lokálnych potravín sa môže veľmi líšiť v závislosti od momentálnej úrody, prírodných vplyvoch atď. Pri niektorých produktoch môže byť cena vplyvom minimálnych nákladov na dopravu dokonca nižšia ako pri konvenčných variantoch, v iných prípadoch bude vzhľadom na potrebnú starostlivosť stúpať. V tomto prípade je teda nutné pozerať sa na výsledné produkty v širšom kontexte a vzhľadom napr. na ochranu životného prostredia alebo pohodu zvierat.
  3. Doba trvanlivosti – opäť nie je pravidlom, že lokálne produkty vám oproti bežným výrobkom nevydržia čerstvé. Treba však myslieť na to, že taká bryndzová nátierka z farmy bude pravdepodobne obsahovať iba syr, mlieko, korenie, a žiadne konzervanty. Z toho dôvodu je väčšinou vhodné si spotrebu naplánovať v najbližších dňoch.
  4. Dostupnosť – niektoré lokálne produkty sú dostupné v bežných supermarketoch, ktoré v dnešnej dobe predstavujú najpohodlnejší spôsob nakupovania väčšiny populácie (pokiaľ nepočítate e‑shopy s dopravou až k dverám). Regionálne potraviny potom spoznáte podľa certifikovanej značky. Mnoho lokálnych producentov však svoje výrobky do týchto sietí nedodáva a musíte si tak pre ne zájsť do špecializovaných predajní, na farmárske trhy alebo priamo na farmu. Pre niekoho tak môže byť tento spôsob (ne)dostupnosti ešte umocnením kúzla nakupovania miestnych produktov, pre iných to však môže predstavovať naopak prekážku.

Čo si z toho odniesť?

Lokálne potraviny charakterizujú vlastnosti daného regiónu a zaručujú, že všetka produkcia i získavanie surovín sa odohralo na tomto území. Ministerstvo poľnohospodárstva ČR pre účely propagácie lokálnych potravín a ľahšiu dostupnosť spotrebiteľovi zaviedlo značku Regionálna potravina, ktorá zaručuje miestny pôvod a tiež kvalitu týchto produktov.

Lokálne potraviny však nie je vhodné vyhľadávať za účelom zdravšej stravy, ale skôr s ohľadom na podporu lokálnych producentov, ich čerstvosť či chuť. Zároveň však platí, že vzhľadom na nižšie nároky na trvanlivosť pri transporte neobsahujú regionálne produkty prídavné konzervačné látky.

Ďalšími výhodami môže byť lepšie uvedomenie si procesu produkcie potravín, podpora miestnej kultúry a udržateľnosti v danom regióne. Naopak, treba počítať s istou sezónnosťou potravín, v niektorých prípadoch vyššou obstarávacou cenou a zníženou dobou trvanlivosti. Niekoho potom môže odradiť aj dostupnosť lokálnych produktov, keď je často potrebné navštíviť špecializovanú predajňu, farmárske trhy alebo priamo danú farmu.

Je mražená a konzervovaná zelenina stejně zdravá jako čerstvá?
Je mražená a konzervovaná zelenina stejně zdravá jako čerstvá?
Taky jste zmatení z toho, jestli jíst, nebo nejíst mraženou a sterilovanou zeleninu? Je to pouze potravina bez živin, nebo plnohodnotná zelenina? Vše zjistíte v dnešním článku!
Díky biopotravinám nebudeme zdravější ani hubenější. Proč se vyplatí je kupovat?
Díky biopotravinám nebudeme zdravější ani hubenější. Proč se vyplatí je kupovat?
Věříte, že biopotraviny se od "obyčejných" potravin liší enormním obsahem živin? Že si zlepšíme zdraví, když jim dáme přednost? Není to celá pravda. Přečtěte si, co je na biopotravinách doopravdy přitažlivé!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.