- Saunovanie má pre zdravé osoby množstvo benefitov, pri niektorých stavoch je však lepšie sa mu vyhnúť.
- Pred finálnym rozhodnutím o návšteve sauny sa v prípade ochorenia vždy poraďte s lekárom.
Prečo o saunovaní vôbec uvažovať?
Existuje mnoho typov sáun, ktoré sa líšia teplotou vyhriatia a relatívnou vlhkosťou vzduchu. Vo fínskej saune je teplota 80 – 100 °C s vlhkosťou 5 – 25 %, parná miestnosť vás zahraje maximálne na 50 °C, no so 100 % vlhkosťou. Pravidelné saunovanie prináša zdravým osobám mnoho benefitov, patrí medzi ne napr. pozitívny vplyv na srdce a cievy, imunitný systém, pomoc pri bolestiach hlavy či kĺbov a samozrejme relaxácia. Možno ste však počuli o možnom riziku týkajúceho sa plodnosti – čo na to hovorí veda, sa dozviete v článku Saunovanie: ako si ho bezpečne užiť a je na mieste báť sa o plodnosť?.
Ďalším typom sú tzv. infrasauny, ktoré fungujú na princípe infračerveného žiarenia. Teplota v nich dosahuje typicky 45 – 60 °C. Oproti klasickej saune však infračervené vlny prenikajú hlbšie pod kožu (až 4 cm), čím umožňujú hlbšie prehriatie tkanív. Vďaka nižším teplotám môže ísť o šetrnejší spôsob čerpania benefitov saunovania vhodný aj pre tých, pre ktorých môže byť fínska sauna problematická. Ďalšie informácie o infrasaune nájdete v článku Infrasauna vs. fínska sauna: aké sú ich účinky?
Napriek všetkým spomínaným benefitom saunovania môže byť situácia pre osoby s niektorými typmi ochorení úplne odlišná – návšteva sauny, bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom, im môže uškodiť.
Kedy môže byť návšteva sauny riziková?
1. Niektoré srdcové ochorenia
Jedným z najväčších rizík, ktoré sa teoreticky spájajú s návštevou sauny a ďalších 12 hodinách po saunovaní, je náhla smrť – teda stav, keď človek zomrie bez zdanlivých skorších príznakov ochorenia. Za týmito prípadmi je často neodhalené srdcové ochorenie, ktoré sa prvýkrát prejaví až pri vyššom zaťažení, aké môže predstavovať napr. sauna. Celkovo je však toto riziko v prípade saunovania veľmi malé, a v prípade neodhaleného srdcového ochorenia je rovnako rizikové napríklad aj športovanie.
Nie všetky srdcové ochorenia sú ale kontraindikáciou pre saunovanie – ukazuje sa, že niektorí stabilizovaní pacienti s medikáciou môžu saunu bezpečne užívať. Na to je však potrebné dôkladné vyšetrenie a porada s lekárom, záležať môže aj na štádiu ochorenia a pod.
Saune by ste sa však mali vyhnúť v prípade, že máte nestabilnú anginu pectoris (slovensky tlak na hrudi), ste krátko po infarkte alebo trpíte aortálnou stenózou (chybou jednej zo srdcových chlopní). Vysoké teploty v saune totiž pre srdce a obehovú sústavu predstavujú záťaž, ktorú by pri vyššie spomínaných ochoreniach nemuselo vaše telo zvládnuť.
2. Vysoký alebo naopak nízky krvný tlak
Vystavenie tepla a následné ochladenie je u zdravých ľudí hlavným mechanizmom pozitívnych efektov sauny na organizmus – v prípade, že trpíte vysokým alebo naopak nízkym krvným tlakom, môžu byť pre vás tieto náhle zmeny rizikové. Pobyt vo vysokých teplotách podporuje cirkuláciu krvi a rozširuje cievy, čo spôsobuje pokles krvného tlaku. Ľuďom s hypotenziou hrozia závraty, zmätenosť alebo dokonca strata vedomia.
Z hľadiska hypertenzie je riziková najmä nekontrolovaná hypertenzia, ktorá presahuje hodnoty 140/90 mm Hg, alebo aspoň jednu z týchto hodnôt. Aj pri mierne zvýšených hodnotách krvného tlaku odporúčame poradiť sa o návšteve sauny s lekárom – v niektorých prípadoch miernejšej hypertenzie môže mať pravidelné saunovanie na hladinu krvného tlaku pozitívny vplyv. Vždy je preto na lekárovi, aby posúdil možné výhody a riziká s ohľadom na celkový zdravotný stav.
3. Akútne ochorenie, prechladnutie a horúčka
Napriek tomu, že má saunovanie na organizmus zdravých osôb pozitívne účinky, návšteva sauny predstavuje formu akútneho stresu, na ktorú sa musí telo adaptovať – práve tieto adaptačné mechanizmy so sebou prinášajú vyššie uvedené benefity. Z dlhodobého hľadiska je pravidelná návšteva sauny vhodná na posilnenie funkcie imunitného systému a obranyschopnosti proti chorobám. Vo chvíli, keď ste už chorí alebo prechladnutí, záťaž spôsobená saunou vás môže naopak „doraziť“. Pri boji s infekciou totiž telo mobilizuje všetky zdroje, ktoré ho pri saunovaní nútite využívať inde, čo môže viesť k rozšíreniu infekcie.
Pri akútnej infekcii či dokonca horúčke preto na saunu na chvíľu zabudnite a radšej sa „vypoťte“ iba doma v posteli a v pokoji.
4. Epilepsia
Horúčava a dehydratácia môžu byť spúšťačmi vedúcimi k rozvoju epileptického záchvatu, ako aj prípadná konzumácia alkoholu. Epileptikom sa preto vo všeobecnosti návšteva sauny neodporúča – v závislosti od celkového zdravotného stavu môžu existovať výnimky, môže ich však určiť jedine lekár. V takom prípade je žiadúce, aby človeka s epilepsiou vždy sprevádzala osoba, ktorá pozná zásady prvej pomoci v prípade záchvatu, alebo môže pomôcť jeho rozvoju predchádzať.
5. Niektoré kožné ochorenia
Napriek tomu, že sauna môže mať pri niektorých kožných ochoreniach priaznivé účinky na výskyt príznakov (ekzémy, psoriáza atď.), niektoré stavy môžu byť naopak kontraindikáciou. Konkrétne ide napr. o cholinergnú žihľavku alebo mokvajúce vyrážky, kde môže sauna zhoršiť prejavy choroby.
Z hľadiska zabránenia šíreniu nákazy v prostredí sauny a spŕch je tiež vhodné saunu vynechať napr. pri výskyte bradavíc. Záleží samozrejme aj na miere závažnosti výskytu bradavíc, ich umiestnenia a či je možné ich šíreniu zabrániť. V tomto prípade sa poraďte s dermatológom.
6. Konzumácia alkoholu
Pokiaľ v sebe máte pár pív a napadlo vás, že by ste sa na záver dňa mohli ísť prehriať, odporúčame si dať radšej teplú sprchu a saunu nechať na inokedy – nehovoriac o konzumácii alkoholu priamo v saunovom bare. Podľa štúdií totiž konzumácia alkoholu zvyšuje riziko dehydratácia, výrazného poklesu krvného tlaku, mdlôb alebo dokonca nepravidelností v srdcovom rytme.
Ako je to s menštruáciou alebo tehotenstvom?
V rámci práve prebiehajúcej menštruačnej fázy cyklu a návštevy sauny neexistuje jednotné stanovisko – zatiaľ čo pre niektoré ženy môže byť teplo podporným prostriedkom na relaxáciu a zmiernenie kŕčov, iným môže tepelný stres naopak priťažiť a ich stav zhoršiť. Ak teda počas menštruácie uvažujete o návšteve sauny, odporúčame sa na základe svojich skúseností (dĺžka cyklu, intenzita krvácania atď.) poradiť s lekárom. Vysoká teplota v saune totiž môže, okrem iného, viesť k silnejšiemu krvácaniu.
V saune je tiež veľmi dôležité myslieť na hygienické podmienky – keďže je väčšina sáun bezplavková, vhodnými hygienickými pomôckami budú najmä tampóny alebo menštruačné kalíšky. Vzhľadom na vyššiu teplotu a vlhkosť je tiež žiaduce meniť tieto hygienické potreby častejšie.
V prípade tehotenstva je návšteva sauny trochu kontroverzná – zatiaľ čo niektorí špecialisti odporúčajú vyhnúť sa saunám počas celého tehotenstva, iní sú k jej užívaniu po skončení prvého trimestra zhovievavejší, pokiaľ je teda všetko bez komplikácií. Systematická review z roku 2017 zmieňuje, že návšteva sauny s limitmi do 20 minút, 70 °C a 15 % relatívnou vlhkosťou vzduchu bola pre zúčastnené ženy hodnotená ako bezpečná. V saune stúpa riziko poklesu krvného tlaku, prehriatia alebo dehydratácie, čo môže mať teoreticky negatívny vplyv na plod. Štúdie sú však v tejto oblasti obmedzené, pretože akýkoľvek výskum na tehotných ženách je vždy eticky ťažko realizovateľný.
Vždy je ale dôležité konzultovať návštevu sauny so svojím lekárom – v rámci zdravotného stavu každej ženy existuje totiž mnoho premenných, ktoré môžu rozhodnúť o prípadnom (ne)bezpečí.
Čo si z toho odniesť?
Saunovanie prináša zdravým osobám mnoho benefitov – pri niektorých ochoreniach alebo stavoch je ale lepšie sa jej vyhnúť. Rizikové môžu byť napr. srdcové ochorenia, epilepcia, odchýlky v oblasti krvného tlaku, tehotenstvo či konzumácia alkoholu. V každom prípade sa však najprv obráťte na svojho lekára – napr. nie všetky srdcové ochorenia totiž znamenajú kontraindikáciu. Dôležité je vždy posúdiť celkový zdravotný stav.